računskega

Bomo kdaj dobili odgovor, kam in zakaj smo dali več milijard davkoplačevalskega denarja?
12. 10. 2020 20.30
Kaj se je dogajalo med skoraj petmilijardno sanacijo bank leta 2013? Banka Slovenije je ponovno vložila zahtevo za presojo ustavnosti zakona o Banki Slovenije. S tem dejanjem poskuša preprečiti objavo skorajda že končanega 400 strani dolgega poročila, ki so ga državni revizorji, tudi zaradi nesodelovanja pristojnih, sestavljali kar leto in pol.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

Računsko sodišče Občini Bohinj predlaga, da uveljavi ničnost pogodbe za Kramarjev lokal
06. 07. 2020 12.48
Računsko sodišče, ki je Občini Bohinj izreklo negativno mnenje za pravilnost poslovanja v letu 2017, je v objavljenem porevizijskem poročilu ocenilo, da so bili ukrepi za odpravo nepravilnosti zadovoljivi. Meni pa, da bi občina morala uveljavljati ničnost pogodbe glede priznanja lastniškega deleža na lokalu žene nekdanjega župana.

Biti v Sloveniji star
20. 06. 2020 10.11
Vsi bomo enkrat stari, vsi se bojimo, kaj nas takrat čaka. Številni imate starše, stare starše v domovih za starejše, mnogi zanje skrbite sami. Mnogi od vas ste tudi sami v domovih za starejše ali pa živite doma, morda skrbite za svojega obnemoglega zakonca, partnerja ... To je tema, ki zadeva prav vse. Celotno družbo. In težav – ker jih je politika ves čas zanemarjala in si zatiskala oči – je ogromno. Nizke pokojnine, revščina, pomanjkanje prostora v domovih za starejše, neurejeno področje dolgotrajne oskrbe, demenca, starizem ... Za vsem tem pa konkretne zgodbe in usode.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00
Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00
Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Sporazum o skupnem boju proti prevaram podpisalo 18 partnerjev
12. 06. 2020 09.43
Že drugo leto zapored je bila na računskem sodišču slovesnost v okviru sodelovanja za skupen boj proti korupciji, prevaram in finančnemu kriminalu. Sporazum je letos podpisalo 18 partnerjev in tako javno izrazilo podporo iniciativi 'Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah 2020'.

Na komisiji za nadzor javnih financ burna razprava o nabavi zaščitne opreme
04. 06. 2020 14.42
Komisija za nadzor javnih financ je razpravljala o postopku nabave zaščitnih mask med zavodom za blagovne rezerve in podjetjem Acron. Predlagatelje iz opozicije je bolj kot izbor konkretnega podjetja motila odločitev za nakup opreme preko posrednikov. V koaliciji so zagotavljali, da je bila ta odločitev v danih okoliščinah bolj smotrna.

Maske: kaj smo se naučili in kako naprej?
23. 05. 2020 07.00
V času epidemije je imela Slovenija velike težave z maskami – od pomanjkanja do afer, od stisk do kaosa, ki je zdaj pod drobnogledom računskega sodišča. Kaj smo se v prvem valu epidemije covid-19 naučili o dobavi mask? Kakšno je trenutno stanje? Kako so to reševali ponekod v tujini? Predvsem pa – zdaj je čas, da se iz lekcij prejšnjih tednov kaj naučimo in da se pripravimo, da tudi ob morebitnem drugem valu ne bomo gledali enakih zapletov.

Računsko sodišče zahteva odgovore: po kakšnem ključu se je pregledovalo ponudbe
19. 05. 2020 09.16
Do petka mora obrambno ministrstvo odgovoriti na kar 190 vprašanj, ki jih ima Računsko sodišče glede nabav zaščitne opreme. Tu so se dogajale številne nepravilnosti, med drugim naj bi se favoriziralo določene ponudbe. In prav po kakšnem ključu oziroma kriteriju se je pregledovalo prispele ponudbe za dobavo zaščitne opreme, je ključno vprašanje, ki zanima Računsko sodišče.

Računsko sodišče Banki Slovenije izreklo negativno mnenje, Vasle odredil izredni pregled
14. 05. 2020 09.00
Zaradi številnih primerov poslovanja v neskladju s predpisi, notranjimi akti in pogodbenimi določili je Banka Slovenije od računskega sodišča dobila negativno mnenje glede poslovanja v letih 2017 in 2018. Med drugim so ugotovili nepravilnosti pri javnih naročilih, zaposlovanju, izplačevanju odpravnin in za več kot 1,5 milijona nepravilnosti pri dodatnih izplačilih zaposlenim. Banka Slovenije je zapisala, da so polovico identificiranih nepravilnosti v preteklosti že odpravili.

Komisija za nadzor javnih financ želi podrobne podatke glede opreme
13. 05. 2020 16.11
Komisija DZ za nadzor javnih financ je v nadaljevanju nujne seje o porabi javnih sredstev za nakup zaščitne opreme v epidemiji covida-19 brez glasu proti izglasovala predlagani sklep predlagateljev, po katerem naj jim vlada v osmih dneh posreduje tudi seznam vseh sklenjenih poslov in dobav zaščitne in medicinske opreme s cenami.

Vladni predlog sklepa, ki bi ga potrjeval odbor, v nasprotju s poslovnikom, zakonodajo in ustavo?
08. 05. 2020 06.38
Predsednik odbora za gospodarstvo Branislav Rajić je na pobudo opozicijskih članov odbora prekinil sejo, na kateri naj bi obravnavali vladno poročilo o nabavah zaščitne opreme za boj proti novemu koronavirusu. V LMŠ, SD in Levici so opozarjali, da je vladni predlog sklepa, ki bi ga potrjeval odbor, v nasprotju s poslovnikom, zakonodajo in ustavo. V koaliciji so bili nasprotnega mnenja.

Šarec o parlamentarni preiskavi koalicije: Lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo
05. 05. 2020 12.17
Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme za obdobje od 1. februarja do 30. aprila. Takoj za to napovedjo so uvedbo parlamentarne preiskave napovedali tudi v opoziciji, ob tem pa obtožili koalicijo, da želijo preiskovati sami sebe. Odgovore od vlade glede nabave zaščitne opreme pa opozicija zahteva tudi na komisiji za nadzor javnih financ, na kateri sta bila tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel in nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.

Selektivna obravnava: '40 odstotkov ponudb različnih ponudnikov je ostalo nepregledanih'
25. 04. 2020 13.03
Računsko sodišče posle okrog sporne nabave zaščitne opreme spremlja že vsaj tri tedne. Na nabavne prakse so postali pozorni, ko so jih prvi ponudniki obvestili, da z obstoječim sistemom naročanja ni vse v najlepšem redu. Računsko sodišče je bilo večkrat obveščeno, da se ponudbe obravnavajo selektivno ter da deležniki nekatere informacije izmenjavajo kolegialno, na podlagi česar se nato podpisujejo pogodbe, je v oddaji 24UR ZVEČER razkril predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel.

Janša: Poročilo o nabavi opreme do torka. Kriminalisti pri Galetu
24. 04. 2020 09.32
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek se je odzval na številne očitke o vmešavanju ministrstva za gospodarstvo v posel za dobavo mask in respiratorjev Geneplanet. "Ne vidim potrebe po odstopu; pri dobavi opreme ne vidim afere, vidim odlično opravljeno delo," je zatrdil. Po naših neuradnih informacijah so kriminalisti že zaslišali nekdanjega direktorja Zavoda za blagovne rezerve Antona Zakrajška, na razgovoru pa je bil tudi 'žvižgač' Ivan Gale. Prvič pa se je oglasil tudi premier Janez Janša.

(Ne)resnicoljuben minister Počivalšek: govori eno, dela drugo?
24. 04. 2020 07.01
Kriminalisti, revizija Računskega sodišča, interpelacija. Zelo očitno na blagovnih rezervah in ministrstvu za gospodarstvo niso tako transparentni pri nabavi zaščitne opreme, kot so ves čas trdili. Kdo je deloval v ozadju, ostaja dobro vprašanje, in kot boste prebrali, gospodarski minister Počivalšek ni vedno resnicoljuben.

Medresorska skupina se bo razpustila, opreme dovolj za vsaj tri tedne
23. 04. 2020 15.11
Novi v. d. direktorja Zavoda RS za blagovne rezerve Tomi Rumpf je povedal, da se bo medresorska skupina razpustila, pristojnost za nabave pa bo prešla na zavod. Povedal je, da imamo opreme zdaj dovolj za tri tedne ali en mesec. Strategija naročanja ne bo več potekala na "izjemni, najkrajši možni način", temveč jo bodo naredili na podlagi ocene uprave za zaščito in reševanje in ministrstva za zdravje o tem, kakšne so realne potrebe po opremi.

'Funkcionarjem res pripada 35-odstotni dodatek, a to še ne pomeni, da si ga bodo izplačali'
23. 04. 2020 13.42
SAB bo zahtevala sklic komisije DZ za nadzor javnih financ ter odbora za notranje zadeve in javno upravo, na katerih bi dobili več pojasnil, kako je z dodatkom za nevarnost in posebne obremenitve za funkcionarje. Vladni razrez sredstev za dodatek namreč razumejo kot možnost 35-odstotnega dviga funkcionarskih plač. Ministrstvo pravi, da to ne drži.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?
23. 04. 2020 06.00
Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

Namesto Zakrajška na čelu blagovnih rezerv po novem Tomi Rumpf
21. 04. 2020 17.45
Kriminalisti naj bi zaradi spornih nabav zaščitne opreme obiskali zavod za blagovne rezerve. Vsi posli, ki so bili sklenjeni do zdaj, so sicer težki že več kot 128 milijonov evrov. Z vodilnega mesta zavoda se sicer poslavlja direktor Anton Zakrajšek, ki je zaradi zdravstvenih težav podal prošnjo za razrešitev, ki ji je vlada ugodila. Vodenje blagovnih rezerv bo kot vršilec dolžnosti direktorja prevzel Tomi Rumpf, nekdanji direktor Kobilarne Lipica.

Opozicija za sklic nujne seje glede porabe javnih sredstev: Vlado bomo poklicali na odgovornost
20. 04. 2020 13.44
Opozicijske stranke SD, LMŠ, Levica in SAB so vložile zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ glede gospodarnosti in učinkovitosti porabe javnih sredstev za nakup zaščitne opreme zaradi epidemije bolezni covid-19. Poudarili so, da je čas, da davkoplačevalci dobijo ustrezne informacije glede porabe njihovega denarja. Izjavo za medije prenašamo v živo!

LMŠ napovedala ustanovitev preiskovalne komisije o nabavi zaščitne opreme
15. 04. 2020 11.58
V LMŠ že pripravljajo besedilo zahteve za odreditev parlamentarne preiskave o nabavah zaščitne opreme. Po besedah poslanke LMŠ Jerce Korče je prav, da se dvomi o morebitnih nepravilnostih razčiščujejo sproti. Podpise bodo prispevali tudi v SAB, naklonjeni so ji v Levici in SD. So pa v SD dodali, da se bodo do zahteve opredelili, ko ga bodo prejeli. V koaliciji ne nasprotujejo ustanovitvi komisije, a se je sprašujejo, če je čas epidemije res primeren za tovrstne postopke.

Okoljski alarm: po državi že 16.000 ton odpadne embalaže
08. 04. 2020 17.20
Po zadnjih ocenah je na začasnih skladiščih za odpadke po državi že 16.000 ton odpadne embalaže. Ob normalnem obratovanju bi je komunalna podjetja skladiščila največ 2000 ton. "Kaos", trenutne razmere z eno besedo povzema predsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Sebastjan Zupanc.

Vlada zaščitno opremo uvaža le prek posrednikov, smernice EU pa ravno obratne
08. 04. 2020 19.04
Po našem včerajšnjem razkritju, da večje količine zaščitne opreme na Kitajskem že nekaj časa čakajo na zeleno luč, da gredo na pot v Slovenijo, zelene luči še vedno ni. Dobavitelji čakajo na odločitev Slovenije, ali bo izpeljala posel, gospodarski minister pa pravi, da vlada brez posrednikov tega ne more storiti. Toda: ali država res ne more neposredno uvažati opreme? Predsednik Računskega sodišča trdi, da lahko.

Poklukar: Očitno je, da so želeli delovati politično in zlorabiti Knovs v politične namene
19. 02. 2020 12.01
Na policiji so v zvezi z nadzorom Knovsa na NPU pojasnili, da so članom komisije omogočili vpogled do vseh informacij, do katerih so zakonsko upravičeni, zavrnili pa vpogled v operativne podatke. Direktorica policije Tatjana Bobnar je poudarila, da slovenska policija ni podaljšana roka politike in da služi ljudem. Minister za notranje zadeve Poklukar je Knovsu medtem očital zlorabo pooblastil.

'Denar za odvoz in obdelavo polovice odpadne embalaže za 2020 naj zagotovi država'
19. 02. 2020 16.14
Združenje centrov za ravnanje z odpadki Slovenije od ministrstva za okolje in prostor zahteva takojšnje interventne ukrepe, s katerimi bi začasno zagotovili nemoteno prevzemanje in predelavo komunalne embalaže, ki je ne prevzemajo pooblaščene družbe. Denar za odvoz in obdelavo polovice odpadne embalaže za 2020 naj zagotovi država, so zapisali.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Mramor zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost
07. 02. 2020 14.09
Nekdanji dekan na ekonomski fakulteti Dušan Mramor je v današnjem zagovoru zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost. Kot je dejal, so imeli za izplačevanje tako zakonsko kot dejansko podlago - med drugim so ga odredili zaradi dodatnega dela ob doseganju cilja, da pridejo med odstotek najboljših fakultet.

Mlinarjeva v Bruslju o dobrih novicah glede črpanja evropskih sredstev
21. 01. 2020 18.50
Ministrica za kohezijo Angelika Mlinar je po sestanku z evropsko komisarko za kohezijo in reforme Eliso Ferreira v Bruslju poročala o dobrih novicah glede črpanja evropskih sredstev. Slovenija je pri črpanju splezala čez evropsko povprečje. Poleg tega je komisija umaknila napoved ustavitve plačil zaradi težav z informacijskim sistemom.