rast prebivalstva

Umrlo 29 bolnikov s covidom-19, vlada o sproščanju ukrepov še ne razmišlja
04. 11. 2020 09.07
V Sloveniji smo v torek opravili 6311 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 2027 oseb - torej več kot 32 odstotkov vseh testiranih. Umrlo je 29 bolnikov s covidom-19. Ali to pomeni, da je drugi val širjenja okužb s tem dosegel vrh? Se morda kmalu obeta sprostitev ukrepov za zajezitev širjenja okužb? "Vlada ne bo tvegala nobene sprostitve, ki bi nas znova zdrsnila v vode, od koder smo prišli," odgovarja vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

1176 novih okužb: 'Sem mlad, a sem mislil, da bolezni ne bom mogel preboleti doma'
03. 11. 2020 08.49
V ponedeljek so opravili 4587 testov na novi koronavirus in potrdili 1176 okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je današnjo novinarsko konferenco začel s spodbudnimi informacijami, da število okužb ne narašča več strmo. A število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, se še vedno povečuje. Rahljanja ukrepov še ni na vidiku. O svoji izkušnji s covidom-19 je spregovoril tudi v. d. direktorja Splošne bolnišnice Celje dr. Dragan Kovačić.

Od velemest do oddaljenih gorskih vasi: Kitajska začela popis prebivalstva
01. 11. 2020 16.31
Okoli sedem milijonov prostovoljcev je začelo trkati na domove v nebotičnikih v središču Šanghaja kot tudi tiste v oddaljenih tibetanskih gorskih vaseh. Na Kitajskem namreč po 10 letih znova poteka popis celotnega prebivalstva. To naj bi se po ocenah oblasti povečalo za okoli šest odstotkov.

V Avstriji od torka policijska ura, zapira se tudi Anglija
31. 10. 2020 08.18
V Evropi smo od začetka pandemije covida-19 marca letos zabeležili že več kot deset milijonov okužb z novim koronavirusom. Številne evropske države zato uvajajo nove, strožje ukrepe. V Avstriji bodo s torkom uvedli policijsko uro, Anglija pa se s četrtkom zapira za štiri tedne. V ZDA se je medtem z novim koronavirusom okužilo že več kot devet milijonov ljudi, umrlo pa jih je več kot 229.500.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'
29. 10. 2020 13.26
Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

ECDC: Epidemiološke razmere zelo zaskrbljujoče v skoraj vsej EU
23. 10. 2020 08.00
Epidemiološke razmere v 23 članicah Evropske unije, vključno s Slovenijo, in Združenem kraljestvu so "zelo zaskrbljujoče", je opozoril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni. Ob tem je pozval k takojšnjemu in usmerjenemu ukrepanju. Število okuženih z novim koronavirusom je v Franciji danes preseglo milijon. Razmere pa se še poslabšujejo, saj so v zadnjem dnevu z več kot 42.000 novimi okužbami znova podrli rekord

Evropa v boju s covid-19: policijske ure, zaprti lokali, prepoved zborovanj ...
21. 10. 2020 10.49
Širjenje novega koronavirusa se ne umirja, države zato ena za drugo sprejemajo številne ukrepe. Iz Slovaške poročajo o rekordnih 2202 novih okužbah, iz Češke o skoraj 12.000 novih okužbah. Češke oblasti zato uvajajo podobne ukrepe kot spomladi, saj zapirajo trgovine in omejujejo gibanje. Medtem je Nemčija dala zvezi Nato na razpolago svoje vojake za pomoč drugim članicam zavezništva in partnerskim državam pri soočanju s pandemijo covida-19.

Beovićeva: Po ocenah je aktivno okužen en odstotek prebivalcev
19. 10. 2020 10.11
Po podatkih, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, je bilo v nedeljo pri 2637 opravljenih testih potrjenih 537 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil tako več kot 20-odstoten. NIJZ je sporočil, da je zdaj tudi v Primorsko-notranjski in Goriški regiji 14-dnevna pojavnost okužb v rdečem. Na večerni vladni konferenci je vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović izpostavila, "da ljudje nimamo več dobre možnosti, da bomo prišli do zdravnika, ko ga bomo rabili".

Italija uvaja nove ukrepe, porast okužb in nove omejitve povsod po Evropi
19. 10. 2020 08.48
V Italiji je premier Giuseppe Conte naznanil vrsto novih ukrepov, s katerimi želijo zajeziti rast števila okužb z novim koronavirusom. V prvem valu je bila sicer Italija ena najbolj prizadetih držav v Evropi. Najslabšo epidemiološko sliko na celini imajo trenutno na Češkem, kjer izobraževanje poteka na daljavo, ljudje pa množično protestirajo proti novim ukrepom. Tudi v Avstriji je kancler Sebastian Kurz napovedal zaostrovanje ukrepov, zbiranje na prostem je omejeno na 12 odraslih ljudi.

Globoko razdeljena Bolivija voli predsednika in parlament
18. 10. 2020 16.45
Po skoraj letu dni od neuspelih predsedniških volitev, po katerih je nekdanji predsednik Morales odstopil in zapustil državo, v Boliviji izbirajo novega voditelja. Analitiki so prepričani, da bodo te volitve, na katerih volijo tudi predstavnike v parlamentu, izpit iz demokracije v tej južnoameriški državi.

Najrevnejše skupine prebivalstva so zapadle v še večjo revščino
15. 10. 2020 13.38
V času popolnega zaprtja zaradi pandemije, se je pokazalo, kako pomembno je, da se posvečamo celotni družini. Otroci živijo v okoljih, ki niso spodbudna in ki ne zagotavljajo varnosti. Zato snovalce ukrepov pozivamo, da imajo pri oblikovanju prihodnjih ukrepov v mislih tudi to, da otroci potrebujejo varnost in spodbude ter da sami nimajo znanja in zmožnosti, da bi nosili breme skrbi za preživetje družine, opozarja Anita Ogulin, predsednica ZPM Ljubljana Moste-Polje.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Poraženci soočenja predsedniških kandidatov v ZDA so neodločeni volivci
03. 10. 2020 12.06
V noči s torka na sredo je potekalo prvo od treh televizijskih soočenj med obema kandidatoma za funkcijo predsednika ZDA. Čeprav naj bi bili učinki volilnih kampanj in televizijskih soočenj na splošno volilno obnašanje majhni, pa niso zanemarljivi. Televizijska soočenja so edini dogodki v kampanji, v katerih se konkurenca neposredno pomeri v napenjanju retoričnih mišic, za volivce pa je to edinstvena priložnost za ustvarjanje presoj o moči in sposobnostih kandidatov, saj volilno odločanje v veliki meri temelji na delanju primerjalnih analiz. Noben drug dogodek v kampanji volivcem ne nudi možnosti za neposredno primerjanje obeh alternativ.

Otok upanja, ki se dviga iz Indijskega oceana
26. 09. 2020 07.00
Sodobni otok Hulhumale, ki se razprostira severovzhodno od otoka Malé na Maldivih, je nastal kot neposreden odziv na grožnjo, ki jo predstavlja neizprosno naraščajoča gladina morja. Njegova vloga je tudi razbremenitev prenaseljenega glavnega mesta in ponuja pametne urbane rešitve.

Opozorilo iz Bruslja: Za preprečitev vnovične ohromitve moramo ukrepati takoj
24. 09. 2020 13.15
Rast števila okužb z novim koronavirusom je zelo zaskrbljujoča, članice EU morajo takoj ukrepati za preprečitev vnovične vsesplošne ohromitve javnega življenja in gospodarstva v EU. To je zadnja priložnost, da se izognemo ponovitvi letošnje pomladi, je v Bruslju opozorila evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'
19. 09. 2020 07.37
Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

ZDA ne bodo sodelovale z WHO pri razvoju cepiva, Avstralija v recesiji po 29 letih
02. 09. 2020 08.15
Skupno število potrjenih okužb s koronavirusom na svetu se približuje 26 milijonom. V Braziliji, drugi najhuje prizadeti državi, so zabeležili že skoraj štiri milijone primerov, porast okužb opažajo tudi v Indoneziji in Franciji. Večina evropskih učencev se je medtem, z maskami, vrnila v šolske klopi. Američani pa so sporočili, da ne bodo sodelovali s 'pokvarjeno' WHO pri razvoju in pravični distribuciji cepiva, študija, opravljena na Islandiji, pa daje novo upanje.

Pozivi k odpravi omejitev pri kreditiranju
01. 09. 2020 14.01
ZBS, GZS in OZS so predsedniku vlade, guvernerju Banke Slovenije in predsedniku državnega zbora poslali pismo s pozivom za sprostitev makrobonitetnega ukrepa na področju kreditiranja prebivalstva. To so storili zaradi preseženih učinkov ukrepa na posojilno aktivnost prebivalstva ter negativnega vpliva na povpraševanje in gospodarsko rast.

Izpoved iz Belorusije: Raje zbolim za covidom, kot bežim pred represivnimi državnimi organi
29. 08. 2020 14.26
"Pravica do mirnih protestov in izražanja drugačnega stališča državljanov je zapisana v ustavi Republike Belorusije. Vendar v resnici te pravice organi pregona ne izpolnjujejo in ne upoštevajo," je za 24ur.com povedal Belorus, ki se protestov udeležuje že od prvega dne. Dodal je, da so v 26 letih obstoja režima "pozabili, kako protestirati. Kot se reče, ponovno se bomo morali naučiti hoditi." Prepričan je, da je čas za spremembe, in čeprav sta njegov brat in nečak med protesti utrpela blagi pretres možganov, se bo protestov udeleževal, tudi če dobi koronavirus.

Kitajska že julija cepila 'ključne delavce'. Okuženih je bilo 11 od 13 žrtev nezakonite zabave
24. 08. 2020 08.47
Kitajske oblasti so razkrile, da so že julija proti novemu koronavirusu cepile "ključne delavce". Za koliko ljudi gre, ne razkrivajo, je pa bilo cepljenje izvedeno "v skladu z zakoni", poudarjajo. Medtem je po svetu vse več okuženih z novim koronavirusom, umrlo je že 807.830 ljudi.

Si je Hrvaška zadala avtogol? 'Namesto kakovostnega turizma smo se šli količinskega'
21. 08. 2020 13.40
Zaradi velikega porasta števila okužb jo države uvrščajo na rdeči seznam, mnoge ta ukrep načrtujejo v kratkem. To pa pomeni, da številni turisti zapuščajo Hrvaško, tisti, ki so v naslednjih tednih tam načrtovali dopust, pa svoje rezervacije odpovedujejo. To bo za turizem, ki je sicer kljub koronavirusu beležil dobre rezultate (v Dalmaciji naj bi te dni dosegli skoraj 70 odstotkov lanskoletnih nočitev), precejšen udarec.

S 750 milijoni gensko spremenjenih komarjev nad smrtonosne komarje
20. 08. 2020 10.50
Na Floridi, kjer vsako leto porabijo več kot milijon evrov za zatiranje komarjev, ki prenašajo številne smrtonosne bolezni, se bodo kmalu proti omenjenim komarjem borili z gensko spremenjenimi komarji. Gre za moškega komarja, ki je programiran tako, da ubija samo samice komarjev, samci pa preživijo več generacij in prenašajo spremenjene gene v nadaljnje moške potomce.

S koronavirusom okužen kosovski premier, ZDA v novi fazi epidemije
03. 08. 2020 08.28
Kosovski premier Avdullah Hoti je sporočil, da je okužen z novim koronavirusom. Predsednik vlade ima sicer milejše simptome, povezane z blagim kašljem. Nahaja se v izolaciji. Svetovalka Bele hiše za novi koronavirus Deborah Birx pa je posvarila, da so ZDA v novi fazi epidemije covida-19. Virus je po njenih besedah "izjemno razširjen". V Veliki Britaniji medtem želijo z uvedbo hitrega testiranja državo pripraviti pred hujšimi izbruhi virusa jeseni in pozimi. V Južni Ameriki pa se število okuženih približuje petim milijonom.

Skupina Telekom Slovenije ob polletju s 24-odstotnim padcem čistega dobička
30. 07. 2020 09.30
Skupina Telekom Slovenije je v prvem polletju ustvarila 335,4 milijona evrov prihodkov, kar je dva odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček se je zmanjšal za 24 odstotkov na 14,8 milijona evrov. Če ne bi upoštevali prodaje televizije Planet TV, bi pri obeh postavkah zabeležili rast.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

DZ zavrača idejo LMŠ o začasnem univerzalnem mesečnem dohodku
14. 07. 2020 17.04
DZ je ocenil, da predlog novele tretjega protikoronskega zakona, s katerim bi LMŠ vsem prebivalcem Slovenije za blažitev posledice epidemije namenila po 100 evrov mesečno, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Vlada meni, da bi morali pomagati predvsem tistim z nizkimi dohodki, temu mnenju pa je sledila večina navzočih na seji.

Ameriško poletje prisilnih izselitev
08. 07. 2020 07.45
Ohladitve gospodarstva so težavne za vse, še posebej pa prizadenejo najrevnejše, ki nimajo prihrankov. Rast nezaposlenosti pomeni naraščanje revščine, povečuje se delež gospodinjstev, ki ne zmorejo plačevanja najemnin. Konec meseca naj bi se v ZDA iztekla državna pomoč brezposelnim, zato mediji po vseh zveznih državah opozarjajo, da grozi poplava deložacij in brezdomstva.

Po kakšnem ključu države uvrščamo na seznam (ne)varnih držav?
21. 06. 2020 16.53
V Slovenijo lahko brez omejitev vstopajo državljani 24 evropskih držav. Na tem seznamu pa ni denimo Nizozemske, ki je bila julija lani na drugem mestu po številu prenočitev. Po drugi strani pa lahko k nam potujejo Italijani, ki imajo eno najslabših epidemioloških slik v Evropi. Kakšen je torej ključ, po katerem razvrščamo države na seznam varnih držav?

V Italiji rahel porast okužb, brazilska vlada mora objavljati vse podatke o pandemiji
09. 06. 2020 14.30
Seznamu držav, kamor Slovenci lahko potujemo brez omejitev, se bo jutri pridružila Slovaška. Na Cipru, ki Slovenijo prav tako uvršča med varne države, so medtem izrekli dobrodošlico prvim turistom, Grčija pa bo z julijem odpravila vse omejitve za potnike iz Italije. V Španiji bodo tudi po koncu izrednih razmer obvezne zaščitne maske, v Litvi so svet pripeljali k sebi domov, Moskovčani pa uživajo v vrnjeni svobodi. V Italiji medtem beležijo rahel porast smrti in okužb s koronavirusom.

Z omejevalnimi ukrepi v Evropi preprečili več kot tri milijone smrti
08. 06. 2020 16.37
Zaradi koronavirusa je življenje obstalo, gospodarske posledice so hude, a kot kaže študija Imperialnega kolidža v Londonu omejevalni ukrepi, ki so jih sprejele države, niso bili zaman. V 11 evropskih državah, ki jih je zaobjela raziskava, so na ta način preprečili 3,1 milijona smrti. Da so ljudje ostajali doma, je pomembno vplivalo na to, da je pandemija koronavirusa v Evropi bolj ali manj pod nadzorom, so ocenili britanski znanstveniki.