rast prebivalstva

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje
15. 08. 2021 07.08
Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Na fakultetah pogoj PCT, v srednjih šolah sprva samotestiranje
11. 08. 2021 16.38
Izpolnjevanje pogoja PCT bo v novem študijskem letu pogoj za obisk predavanj, je sporočil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. S tem tudi soglašajo študentske organizacije. V srednjih šolah bo sprva predlagano prostovoljno samotestiranje, ob prehodu v rdečo epidemiološko fazo pa bi tudi zanje veljal pogoj PCT.

Epidemija vplivala na trgovanje in še podražila nepremičnine
05. 08. 2021 12.19
Geodetska uprava je na spletnih straneh objavila Poročilo o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2020. To razkriva, da je bil obseg trgovanja na slovenskem nepremičninskem trgu manjši kot pred epidemijo, kljub temu pa so cene nepremičnin še naprej rasle. Rast cen stanovanjskih nepremičnin se je nadaljevala tudi v prvem četrtletju letošnjega leta. Poleg omejene ponudbe novih stanovanj pa na rast cen stanovanjskih nepremičnin pri nas vse bolj vpliva tudi občutna rast cen gradbenega materiala.

Vzpenjajoča se kitajska velesila je ekonomski čudež v zatonu
31. 07. 2021 07.00
Neprijetno vprašanje, ali, kdaj in kako bo vzpenjajoča se velesila Kitajska izzvala ameriško hegemonijo in radikalno spremenila zdaj že več kot 70 let trajajoč liberalni, "na pravilih temelječi" mednarodni red, je v zadnjih letih pristalo v središču akademskih in javnih razprav o mednarodnih odnosih in geopolitični prihodnosti sveta.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost
22. 07. 2021 06.00
Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Krek: Z dopusta se vrnite do 15. avgusta, četrti val je že tukaj
20. 07. 2021 15.41
Na četrti val ni več treba čakati, saj je ta že tukaj, je dejal direktor NIJZ Milan Krek in obenem pozval vse, ki odhajajo na dopust v tujino, naj se vrnejo do 15. avgusta. Pa tudi, da naj ne hodijo takoj po vrnitvi z dopustov k starejšim sorodnikom in se vsaj nekaj časa zadržujejo v izolaciji.

Ameriški mostovi v času nenehne jeze
17. 07. 2021 07.00
Obilna poletna ploha je bila dovolj, da so se Newyorčani spomnili, kakšno mesto se skriva pod bleščavo neonskih panojev in velikih oglasnih zaslonov. Poplavljene ulice in podzemne postaje so jih znova opomnile, da največje gospodarstvo na svetu ne skrbi najbolje ne za svoje ljudi ne za objekte, v katerih bivajo in s pomočjo katerih potujejo.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035
14. 07. 2021 15.30
Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.

Kam s prihranki zdaj, ko banke zaračunavajo ležarino?
10. 07. 2021 16.38
Številne banke so letos uvedle ležarine na depozite za fizične osebe, kar je številne spodbudilo k razmisleku, kam s financami. Je morda zdaj pravi čas za nakup nepremičnine, žlahtnih kovin ali kriptovalut? Je morda bolje denar vložiti na borzo ali pa ga preprosto imeti doma, v nogavici? Kaj svetujeta strokovnjaka?

EU, zelena transformacija in tehnološki determinizem
10. 07. 2021 07.00
Zdi se, da bo kriza zaradi covida-19 eden izmed prelomnih dogodkov v 21. stoletju. Poleg sovpadanja različnih aspektov krize – zdravstvenih, političnih, gospodarskih itd. – vse več držav poskuša izkoristiti krizo covida-19 za zagon zelene transformacije in ozelenitev gospodarstva. Bližajoči se okoljska in podnebna katastrofa namreč zahtevata delovanje tukaj in zdaj. V tem okvirju tudi sama EU ter posamezne države članice iščejo načine za obuditev gospodarstva in gospodarske rasti v post-pandemičnem obdobju ravno prek zelene transformacije.

Slovenija bo ukinila seznam območij za vstop v državo in za vse uveljavila PCT
09. 07. 2021 16.35
Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o ukinitvi seznama držav glede na epidemiološko sliko in izenačitvi pogojev za vstop v Slovenijo, saj bo za vse veljal pogoj preboleli, cepljeni in testirani (PCT). Odlok bo začel veljati v nedeljo, v praksi bo zaživel 15. julija. Do takrat ostajajo v veljavi dosedanji ukrepi in pogoji vstopa v državo.

Nova projekcija IJS: delta bo postala dominantna v drugi polovici julija
07. 07. 2021 17.09
Na Institutu Jožef Stefan v najnovejši projekciji širjenja novega koronavirusa ugotavljajo, da epidemija narašča. Rast verjetno še ni posledica naraščanja deleža delta različice, ampak izbruha med mladimi v dveh statističnih regijah. Kot poudarjajo, bo delta v Sloveniji postala dominantna v drugi polovici julija. Če do sredine avgusta ne bomo dosegli zadostne precepljenosti, se bo najkasneje takrat začel nov, že četrti val epidemije.

Škoda covida-19 v turizmu bi lahko presegla 3.300 milijard evrov
30. 06. 2021 16.57
Padec turistične panoge zaradi lanskega izbruha pandemije covida-19 bi lahko svetovnemu gospodarstvu odnesel več kot 3.364 milijard evrov, je razvidno iz danes objavljenega poročila Svetovne turistične organizacije in Konference ZN za trgovino in razvoj. Zaustavitve letalskega prometa so v turizmu in z njim povezanimi sektorji povzročile izgubo, vredno 2.018 milijard evrov. UNWTO pričakuje, da se bo mednarodni turizem na predkoronsko raven vrnil najhitreje leta 2023.

Sprememba na Kitajskem: parom bodo dovolili tri otroke
31. 05. 2021 11.22
Kitajska je naznanila, da bo ukinila politiko dveh otrok in dovolila parom tri otroke. Spremembo je odobril kitajski predsednik Ši Džinping. Odločitev prihaja potem, ko je popis prebivalstva pokazal, da so demografske razmere zelo neugodne, saj imajo najpočasnejšo rast prebivalstva od leta 1960.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?
29. 05. 2021 07.00
Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

Vlada uvaja seznam temnordečih držav, spremembe pri prehajanju meja
26. 05. 2021 06.15
Vlada je na Brdu pri Kranju znova razpravljala o koronskih ukrepih. Večjih sprememb, čeprav smo po trenutnih številkah prešli v zeleno fazo, ni. Vlada po novem uvaja seznam temnordečih držav, spremembe so tudi pri prehajanju meja – otroci do 15. leta, ki potujejo v organiziranem spremstvu, po novem ne bodo več potrebovali negativnega testa.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Raziskava javnega mnenja: med Slovenci prevladuje pesimizem
21. 05. 2021 11.30
Novo merjenje javnega mnenja je pokazalo, da so prebivalci Slovenije še vedno precej pesimistični glede prihodnosti. Kar šest od desetih jih namreč pričakuje, da bodo po epidemiji živeli slabše, čeprav se po drugi strani povečuje delež tistih, ki si obetajo obrat na bolje. Le slaba četrtina vprašanih vladi zaupa, da bo sprejela prave odločitve za našo državo. Podobno velik je delež tistih, ki kot (zelo) dobro ocenjujejo organizacijo cepljenja, je pa res, da je takih precej več kot aprila.

Indijska različica vsaj toliko nalezljiva kot britanska, ta izpodrinila vse ostale
13. 05. 2021 13.00
Sredi junija bi se lahko, s prihodom večjih količin cepiva v Slovenijo, pogovarjali tudi o izbiranju med cepivi, je dejal Krek. Z enim odmerkom smo sicer cepili že več kot pol milijona ljudi. Smo pa potrdili tudi prvi primer indijske različice koronavirusa. Okužena oseba je bila od vstopa v državo sicer v karanteni, obstaja pa možnost, da se je okužil tudi njen sorodnik, a to še ni potrjeno. Indijska različica je vsaj toliko nalezljiva kot angleška – ki je pri nas izpodrinila vse ostale in predstavlja že več kot 90 odstotkov vseh okužb.

Napovedi gospodarske rasti v EU, tudi za Slovenijo, občutno boljše
12. 05. 2021 10.45
Evropska komisija je občutno izboljšala napoved gospodarske rasti območja evra in celotne EU. Rast pospešujeta vse večja precepljenost prebivalstva in ukinjanje omejitvenih ukrepov. Stopnje rasti se bodo razlikovale od države do države, vendar naj bi se gospodarstva vseh članic do konca leta 2022 vrnila na predkrizne ravni. Napoved letošnje gospodarske rasti je EK izbojšala tudi za Slovenijo.

Rast prebivalstva se je na Kitajskem v zadnjem desetletju močno upočasnila
11. 05. 2021 08.04
Najnovejši objavljeni popis prebivalstva razkriva, da rodnost ni bila tako nizka od konca sedemdesetih let. Povprečna letna stopnja rasti je v zadnjih desetih letih znašala 0,53 odstotka, medtem ko je ta med letoma 2000 in 2010 znašala 0,57 odstotka. Prebivalstvo se je tako tokrat povečalo na 1,41 milijarde oseb. S tem Peking preprosto ni mogel doseči cilja, zastavljenega leta 2016, pri prehodu na model, da naj ima vsaka družina dva otroka, kar naj bi do leta 2020 prebivalstvo povečalo za 1,42 milijarde.

Prihodek gospodinjstev lani višji za 3,8 odstotka, trošili smo občutno manj
04. 05. 2021 12.13
Državni ukrepi na trgu dela, povezani s koronavirusom, so lani omogočili nadaljnjo rast razpoložljivega dohodka gospodinjstev. Ta se zlasti zaradi ukrepov proti širjenju virusa ni močneje prelil v potrošnjo, ampak v večje varčevanje. Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov, ugotavlja Banka Slovenije.

Putin Zahod posvaril, naj ne prestopi rdeče črte v odnosih z Rusijo
21. 04. 2021 14.06
Ruski predsednik Vladimir Putin je zaradi zaostrovanja odnosov med Rusijo in Zahodom države posvaril, naj v odnosih z Moskvo ne prestopijo rdeče črte. Moskva si želi dobrih odnosov z vsemi članicami mednarodne skupnosti, vendar bo vedno našla način, kako ubraniti svoja stališča in interese, je dejal v letnem nagovoru narodu. Spregovoril je tudi o boju s koronavirusom in državljane pozval, naj se cepijo.

Zakaj je produktivnost slovenskega gospodarstva za skoraj pol nižja kot v Avstriji?
21. 04. 2021 00.15
Zaradi izjemnega pomena, ki ga ima področje produktivnosti za nadaljnji harmoničen razvoj naše družbe ob izjemnih izzivih, ki nas čakajo, je bil izdelan »Akcijski načrt za višjo rast produktivnosti«, katerega osrednji avtorji so profesorji na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in člani Observatorija Združenja Manager.

Oskrba Istre in kraškega zaledja s pitno vodo: Če Istra ostane brez vode, bo suha vsa Slovenija
20. 04. 2021 17.57
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je obravnaval problematiko ureditve oskrbe prebivalstva slovenske Istre in kraškega zaledja s pitno vodo. Pri tem so člani podprli sklepe, ki ciljajo na racionalnost in vzdržnost projekta, ne pa tudi sklepa, po katerem bi ministrstvo znova preverilo vse možnosti za vzpostavitev vodnih virov.

Podnebne spremembe povzročajo kaos v monsunskem obdobju v Indiji
18. 04. 2021 18.22
Indijsko podcelino čaka bolj kaotična prihodnost, če ne bomo ukrepali in omilili podnebnih sprememb, opozarjajo nemški podnebni strokovnjaki. V monsunskem obdobju bodo padavine še močnejše in nestanovitnejše. To pa bo imelo hude posledice za indijsko kmetijstvo in posledično oskrbo več kot milijarde prebivalstva.

Akos z dražbo frekvenčnih pasov iztržil 164 milijonov evrov
16. 04. 2021 17.01
Akos je uspešno zaključil drugo javno dražbo za dodelitev frekvenčnih pasov za zagotavljanje javnih komunikacijskih storitev končnim uporabnikom, med katerimi so tudi pasovi, namenjeni uvajanju mobilne tehnologije 5G. Operaterji A1 Slovenija, Telekom Slovenije in Telemach in T-2 bodo za frekvence odšteli skupno 164,2 milijona evrov.

Banka Slovenije: V bankah se krepita kreditno in dohodkovno tveganje
16. 04. 2021 11.02
Slovenski bančni sistem je glede kapitaliziranosti in likvidnosti v ugodnem položaju, a trendi niso ugodni. Ob realizaciji makroekonomskega tveganja namreč v ospredje prihajata visoko kreditno in povišano dohodkovno tveganje, je danes opozoril namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc.

Grčija odpira trgovine, Angležem na voljo brezplačni testi za covid-19
05. 04. 2021 12.45
Čeprav število okužb z novim koronavirusom in smrti bolnikov s covidom-19 ostaja visoko, so v Grčiji sprostili določene protikoronske omejitve in odprli večino trgovin. Prebivalci Anglije bodo imeli od petka na voljo po dva brezplačna hitra testa na okužbo z novim koronavirusom tedensko. Kritiki ob tem izpostavljajo, da gre za škandalozno razmetavanje denarja. V Indiji pa so prvič od začetka pandemije zabeležili več kot 100.000 novih primerov okužbe v enem dnevu.

'Ko avtoritete odgovornost in krivdo prenašajo na ljudi, reagiramo negativno'
05. 04. 2021 11.19
Nedelja, 4. april 2021, je bil četrti dan nove, popolne zaustavitve javnega življenja v Sloveniji, ki bo trajala 11 dni. Hkrati pa je bil tudi dan, ko popolna zaustavitev javnega življenja ni veljala. T. i. 'velikonočna izjema' je bila le ena v vrsti številnih izjem, ki omogočajo situacije v poslovnih prostorih, kjer je prej izjema to, da se je neka dejavnost zaustavila kot pa obratno. Medtem pa pred prazniki gneča v nekaterih trgovinah, polne ceste, kljub prepovedi prehajanja med regijami in splošno nenošenje mask na prostem, čeprav je vlada tako odredila. So ljudje dokončno izgubili zaupanje v vlado in njene strokovnjake?