rast prebivalstva

Kaj razkrivajo predlogi vojaških strateških dokumentov?

04. 02. 2024 11.04

Predlogi vojaških strateških dokumentov, ki jih je ministrstvo za obrambo dalo v javno razpravo, dopuščajo popolnjevanje in naraščanje mirnodobne stalne sestave Slovenske vojske (SV) z vojaki na obveznem služenju vojaškega roka in z obvezno rezervo. Središče delovanja ostaja Zahodni Balkan, a bo SV na voljo, kjer jo potrebuje zavezništvo.

Sindikati in delodajalci na različnih bregovih, Mesec se bo posvetoval na vladi

19. 01. 2024 15.36

Socialni partnerji so opravili posvetovanje o uskladitvi minimalne plače za letošnje leto. Sindikati so predlagali vsaj 7,5-odstotno zvišanje, delodajalci pa so vztrajali pri 4,2-odstotni uskladitvi, kolikor je znašala decembrska letna inflacija. Minister za delo Luka Mesec naj bi odločitev sporočil v začetku prihodnjega tedna.

Trajnost in učinkovitost ključ uspešnosti Slopaka

10. 01. 2024 00.15

Dr. Boštjan Aver, direktor družbe Slopak d.o.o.

Finančni komentar: Slab začetek, dober konec

09. 01. 2024 07.00

Nasdaq je v treh dneh izgubil dobrih 600 milijard dolarjev. Sedem veličastnih delnic, ki so prejšnje leto ustvarile visoke donose, je v prvem tednu padlo za pet odstotkov.

Svetla prihodnost za vaše podjetje s pomočjo EU

23. 12. 2023 00.15

Programi in usposabljanja, ki jih financira EU, vam pomagajo pri ohranjanju konkurenčnosti podjetja ter spodbujajo razvoj spretnosti vaših zaposlenih

Milei v drastične ukrepe za oživitev gospodarstva, množice pa na ulice

21. 12. 2023 06.43

Argentinski predsednik Javier Milei je naznanil okrog 300 ukrepov svoje nove vlade, ki so namenjeni oživitvi tretjega največjega gospodarstva v Latinski Ameriki. Med napovedanimi spremembami je ukinitev zakona, ki regulira stanovanjske najemnine, in pravil, ki preprečujejo privatizacijo državnih podjetij. Obeta se posodobitev delovne zakonodaje in vrsta drugih deregulacijskih ukrepov, ki zadevajo turizem, internetne storitve, zdravila, proizvodnjo vina in zunanjo trgovino. Malo pred tem je sicer ulice Buenos Airesa preplavilo več tisoč protestnikov.

Banka Slovenije znižala napoved letošnje rasti na 1,3 odstotka

20. 12. 2023 11.21

Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti znižala na 1,3 odstotka, potem ko je junija napovedovala dvoodstotno rast. Napoved za prihodnje leto je ohranila nespremenjeno pri 2,2 odstotka, za 2025 pa jo je zvišala za 0,1 odstotne točke na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi letos znašala 7,2 odstotka, prihodnje leto pa tri odstotke.

Popis osnovne košarice živil tudi v 2024, razširjen bo na vso državo

08. 12. 2023 13.26

Projekt spremljanja cen prehranskih proizvodov za osnovno košarico 15 skupin živil ostaja tudi v prihodnjem letu, napovedujejo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Popise bodo prihodnje leto izmenično izvajali po vseh večjih mestih v Sloveniji in ne zgolj v ljubljanski regiji. Razpis za popis je v pripravi, po ocenah ministrstva pa bo vreden med 120.000 in 130.000 evrov.

Spremembe proračuna: v ospredju ukrepi za pomoč po poplavah

18. 11. 2023 16.21

Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2024, s katerim se odhodki zaradi avgustovskih poplav zvišujejo za 720 milijonov evrov na 16,2 milijarde evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih je odbor podprl eno. Opozicija je imela na predlog vrsto pripomb, finančni minister pa je pojasnil, da so v ospredju ukrepi za obnovo in pomoč po poplavah.

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih

18. 11. 2023 07.00

Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Svetovno prebivalstvo preseglo osem milijard

11. 11. 2023 13.43

Ameriški Urad za štetje prebivalstva je v četrtek sporočil, da je svetovno prebivalstvo 26. septembra preseglo osem milijard. ZN so sicer za t. i. dan osmih milijard razglasili 22. november 2022. Po navedbah ameriškega urada se trend rasti svetovnega prebivalstva še vedno upočasnjuje.

Na vzhodu BiH odkrili večje nahajališče litija

23. 10. 2023 12.12

Švicarska družba ArCore trdi, da je blizu občine Lopare na vzhodu Bosne in Hercegovine odkrila velike količine litija, zaradi česar bodo pristojno ministrstvo entitete Republike Srbske zaprosili za dovoljenje za izkopavanje. Nahajališče naj bi po prvih ocenah vsebovalo za okoli 10 milijard dolarjev oziroma 9,4 milijarde evrov litija, pišejo mediji v BiH.

GZS bi odstavni pas najprej spremenil v voznega, v drugi fazi pa dodatni pas

23. 10. 2023 10.55

Strateški svet za investicije in gradbeništvo GZS nadaljuje aktivnosti za zmanjšanje prometnih zastojev na avtocestah, ki med drugim povzročajo tudi visoke stroške. Ustanovili so strokovni odbor, ki bo spremljal aktivnosti za širitev avtoceste pred Ljubljano.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo

16. 10. 2023 11.52

Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

'Ko zmanjka sredstev v proračunu, se vsaka vlada zateče v žepe državljanov'

02. 10. 2023 15.17

Sindikati nasprotujejo nameri vlade, da v proračuna za prihodnji dve leti brez posveta s socialnimi partnerji vgradi več varčevalnih ukrepov. Stroški poplav se nalagajo predvsem zaposlenim, kupna moč prebivalstva bo padla, gospodarska rast pa upočasnila, so opozorili. Sprašujejo se, kaj bo za obnovo po poplavah prispevalo gospodarstvo.

Dubrovnik bo prepovedal nove apartmaje in ukinil 5000 že obstoječih postelj

01. 10. 2023 16.19

Župan Dubrovnika je napovedal boj proti turističnim apartmajem. V mestu ne bo več dovoljeno prijaviti novih zasebnih turističnih namestitev, ukiniti pa želi tudi 5000 že obstoječih postelj za turiste. Medtem ko najemodajalci kupujejo nove in nove nepremičnine, mladi ostajajo brez stanovanj, je izpostavil osrednji problem. Proti turizmu se sicer bori, že odkar je zasedel mesto župana.

Turistični boni po vzoru covidnih za poplavljena območja niso na mizi

27. 09. 2023 08.52

V turizmu jih je močno skrbelo, kaj se bo dogajalo avgusta, saj je to osrednji turistični mesec, uničujoče poplave pa so odnesle dobršen del rezervacij. Najnovejši statistični podatki so prinesli nekoliko olajšanja. Na prihodke slovenskega turizma poplave niso imele tako katastrofalnih posledic, kot so se bali. Vseeno pa so bila določena podjetja močno prizadeta, opozarjajo. Pojavile so se tudi ideje, da bi prizadetim območjem pomagali s turističnimi boni. Pristojni minister Matjaž Han je za 24ur.com potrdil, da so se sicer pogovarjali tudi o tem, vendar te rešitve v tem trenutku ni na mizi, pomagati jim bodo skušali na druge načine. Avgustovske hude poplave so ponoven opomin, da mora panoga na eni strani nadaljevati odločno zmanjševanje svojih negativnih vplivov na podnebje in naravo, na drugi strani pa krepiti odpornost, pravijo pri Slovenski turistični organizaciji (STO).

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'

09. 09. 2023 17.11

Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

Fiskalni svet: Nekateri ukrepi po avgustovski ujmi prenagljeni

05. 09. 2023 11.47

Državni proračun je imel v prvih osmih mesecih letos 8,22 milijarde evrov prihodkov in 8,96 milijarde evrov odhodkov. Primanjkljaj je tako znašal 735 milijonov evrov, je objavil fiskalni svet. Nekatere ukrepe po ujmi, kot so dodatna zadolžitev in dodatne davčne obremenitve, je ocenil kot prenagljene.

Avstrija uvaja kapico na višino najemnin, bi se lahko podobno odločili tudi pri nas?

03. 09. 2023 18.14

500, 600, tudi 700 evrov in več za najem enosobnega stanovanja. Visoke najemnine že dolgo ne prizanašajo slovenskim najemnikom, vse pogosteje pa v obup spravljajo tudi naše severne sosede. Tudi zato avstrijska vlada napoveduje uvedbo kapice na višino najemnin. Ukrep, ki naj bi veljal tri leta, naj bi umiril cene na trgu in pomagal zajeziti visoko inflacijo. Bi se lahko za podoben korak odločili tudi pri nas?

Brics se bo širil, na vrhu v Južni Afriki sprejeli pogoje za vstop

23. 08. 2023 20.37

Voditelji petih največjih gospodarstev v vzponu (Brics) so se na vrhu skupine v Johannesburgu dogovorili o njeni širitvi in sprejeli pogoje za vstop, je sporočila južnoafriška zunanja ministrica Naledi Pandor. Razširitev podpirajo vse države skupine, vendar se razhajajo glede števila novih članic in časovnega okvirja njihovega sprejetja.

Poskus štiridnevnega delovnika uspešen: zaposleni so v manj časa naredili več

28. 06. 2023 14.17

Poskusna uvedba štiridnevnega delovnega tedna v visokotehnološkem podjetju Visionect iz Ljubljane se je izkazala za zelo uspešno. Zadovoljstvo zaposlenih se je pričakovano povečalo, a povečala se je tudi produktivnost. Štiridnevni delovnik na dolgi rok državi, podjetjem in posameznikom prinaša velike koristi, so povedali na okrogli mizi.

'Svet doživlja dolgotrajen porast ponudbe in povpraševanja po kokainu'

26. 06. 2023 10.32

V poročilu Združenih narodov je navedeno, da je trg kokaina v razcvetu, njegova ponudba po vsem svetu narašča, trgovina z metamfetaminom pa se zdaj širi tudi zunaj ustaljenih trgov, vključno z Afganistanom, kjer se ta droga proizvaja. Leta 2021 naj bi na svetu drogo uživalo več kot 296 milijonov ljudi.

'Morali bomo najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstva'

23. 06. 2023 11.35

Izdatki za zdravstvo bliskovito naraščajo, saj se stroški zdravljenja ob vse večjih potrebah dolgožive družbe zelo hitro povečujejo, je bilo slišati na posvetu na Brdu pri Kranju. Zato bomo morali najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstvenega sistema, je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Kaj pa, če bi namesto plač raje obdavčili premoženje?

25. 05. 2023 16.27

Hitra rast upokojevanja in izdatkov pokojninske blagajne državo postavlja pred težko odločitev. Ve namreč, da bo v naslednjih sedmih letih morala najti dodatno milijardo evrov za pokojnine. Zato se mora odločiti, ali naj še dodatno zviša prispevke za socialno varstvo, ki so že zdaj za okoli polovico bolj obremenjeni od evropskega povprečja, ali pa ubere drugo pot. Ustanovitelji visokotehnoloških podjetij se zavzemajo za drugo pot, državi pa bi jo prek novoustanovljenega združenja radi pomagali najti.

Golob napovedal dvig minimalne zajamčene pokojnine in 'božičnico' za upokojence

24. 05. 2023 11.16

Predsednik vlade Robert Golob je za potrebe upokojencev napovedal 100-milijonski paket, ki ga bodo izvedli skozi štiri ukrepe. Gre za dvig minimalne zajamčene pokojnine na 700 evrov, z njo pa tudi uskladitev vdovskih pokojnin. Prav tako pa naslavljajo tudi odmero pokojnine za invalide, ki delajo s skrajšanim delovnim časom, in napovedujejo uvedbo "božičnice" za upokojence. Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije z višino izredne uskladitve pokojnin ni zadovoljen, preseneča pa ga napovedana "božičnica".

Volk na območju Slovenije doslej še ni napadel človeka

17. 05. 2023 15.39

Po tem, ko je volk na Gorenjskem na pašniku v zaščiteni ogradi napadel ovce in jih sedem pokončal, so z Zavoda za gozdove sporočili, da analize dogodka še potekajo. O morebitnem odstrelu je po njihovi oceni še preuranjeno govoriti. Poudarili pa so, da je odstrel živali upravičen, če se volk, ki je običajno plašna žival, preneha umikati ljudem ali se jim celo začne približevati. Po zadnjih ocenah naj bi v Sloveniji živelo okoli 120 volkov, največ na jugu države.