rast prihodkov

Družina Francija Pliberška ostaja vpeta v podjetje
14. 11. 2024 17.15
Potem ko se je 8. novembra poslovil ustanovitelj in dolgoletni generalni direktor družbe MIK Celje Franci Pliberšek, so iz podjetja sporočili, da preostali družinski člani ostajajo aktivno vpeti v vodenje podjetja in so zavezani nadaljevati izvajanje ambicioznih poslovnih načrtov. "Podjetje nemoteno nadaljuje z obratovanjem. Veliki investicijski projekt, ki se zaključuje s koncem leta 2024, predstavlja močne temelje za dolgoročno rast in razvoj podjetja," pravijo.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Finančni komentar: kralj umetne inteligence
05. 11. 2024 07.00
Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00
Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?
31. 10. 2024 08.04
Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic
29. 10. 2024 08.16
Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti
22. 10. 2024 07.09
Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00
Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028
10. 10. 2024 20.17
Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15
Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa
01. 10. 2024 12.17
Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

Država lani pobrala več davkov in socialnih prispevkov
29. 09. 2024 09.25
Skupni prihodki od davkov in socialnih prispevkov so se lani tretje leto zapored povečali. V javne blagajne se jih je steklo skupaj 23,5 milijarde evrov, kar je devet odstotkov več kot leto prej. Med davki je bila rast najvišja pri obdavčitvi pravnih oseb, zahvaljujoč večji zaposlenosti so se opazno povečali tudi prilivi od dohodnine.

Rekordni proračun in zamujena priložnost
27. 09. 2024 18.54
Vlada je za milijardo in pol, kolikor bodo stale višje plače javnih uslužbencev, zamudila priložnost, da bi državljanom izpogajala tudi dvig kakovosti javnih storitev. To ob napovedanem dvigu plač v javnem sektorju pravi predsednik Fiskalnega sveta Davorin Kračun, ki tudi opozarja, da je Slovenija v zadnjih dveh letih kljub ugodni gospodarski klimi in rekordni brezposelnosti namesto rezerve ustvarila primanjkljaj. Vlada medtem v parlament pošilja predlog proračuna za prihodnje leto, ki bo najtežji doslej, stroški pa bodo spet občutno višji od prihodkov.

Vlada potrdila predlog proračunov za prihodnji dve leti
26. 09. 2024 06.22
Vlada je sprejela predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti, v ospredju katerih bodo ukrepi za krepitev slovenskega gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Predvidena so tudi sredstva za prenovo sistema plač v javnem sektorju, je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00
Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10
Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Golob: Prioritete do konca mandata so zdravstvo, stanovanja in podnebna politika
12. 09. 2024 07.34
Poslanci in ministri strank koalicije so se sestali na Brdu pri Kranju, kjer so pregledali uresničevanje koalicijske pogodbe ter začrtali delo za naprej. Premier Robert Golob je uvodoma pohvalil dosedanje delo vlade, nato pa napovedal, da bodo med drugim glavne prioritete do konca mandata zdravstvo, stanovanja, podnebna politika, znanje, javne finance in pravna država.

AVK preiskuje trg dostave hrane preko digitalnih platform
10. 09. 2024 09.23
Agencija RS za varstvo konkurence je uvedla raziskavo trga dostave hrane preko digitalnih platform. Kot so pojasnili, na trgu obstajajo okoliščine, ki kažejo na verjetnost omejevanja ali izkrivljanju konkurence. Po njihovih zagotovilih zoper nobenega ponudnika trenutno ne vodijo postopka ugotavljanja kršitev.

Skromna rast, nižja inflacija, rast plač pa ostaja visoka
07. 09. 2024 08.49
V Sloveniji in evrskem območju je bila rast gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju razmeroma skromna. Ob tem na trgu dela ob njegovi tesnosti rast plač ostaja visoka. Inflacija se je avgusta nadalje znižala in v Sloveniji ostaja nižja od inflacije evrskega območja, v pregledu makroekonomskih gibanj ugotavlja Banka Slovenije.

Neenakost raste: delavcem vedno manj, prikrajšani za več milijard
04. 09. 2024 13.08
Delež vseh prihodkov na globalni ravni, ki jih prejmejo delavci, se je v zadnjih dveh desetletjih znatno zmanjšal, kar je povečalo neenakost in delavce prikrajšalo za več milijard evrov, v objavljenem poročilu opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO). K temu je pomembno prispevala pandemija covida-19.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana
03. 09. 2024 07.00
Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja
27. 08. 2024 07.00
Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

Modni velikani z izgubami zaradi upada prodaje na Kitajskem
24. 07. 2024 18.07
Modni velikani poročajo o zmanjšani prodaji na drugem največjem svetovnem gospodarskem trgu, na Kitajskem. Peking naj bi s kampanjo kaznovanja namernega razkazovanja luksuznih izdelkov in zapiranjem računov spletnim vplivnežev, vplival na prodajo dragega blaga, s tem pa naj bi škodoval največjim akterjem na trgu, kažejo njihova finančna poročila.

Milijonar iz Žirovnice: Vsak si sam kroji usodo
18. 07. 2024 15.40
Še preden je začel hoditi v osnovno šolo, je sosedu napeljal elektriko. Namesto da bi šel študirat, je odprl svoje prvo podjetje. Danes je Roman Bernard eden najbogatejših Slovencev, solastnik uspešnega mladega podjetja, ki bo letos najverjetneje podvojilo prodajo. Čeprav bi lahko živel kjerkoli na svetu, ostaja v domači Žirovnici in je hvaležen, ker sta tudi poslovno ob njem dve najpomembnejši ženski v njegovem življenju – žena in hčerka.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

'Preprečevanje oddaje stanovanja je poseg v pravico do razpolaganja z zasebno lastnino'
22. 05. 2024 13.14
Ob sprejemanju predloga novega Zakona o gostinstvu, ki posega na področje kratkoročnega oddajanja stanovanj, sobodajalci poudarjajo, da ta v več delih grobo krši slovensko ustavo. Opozarjajo, da na ceno stanovanj in najemnin kratkoročne namestitve ne vplivajo pomembno, pač pa so to pogoji za gradnjo, cene stavbnih zemljišč, dostopnost posojil in obrestne mere ter kreditna sposobnost prebivalstva, splošna gospodarska situacija v državi ter "povsem disfunkcionalna stanovanjska politika, ki ne naslavlja bistva problema".

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč
07. 05. 2024 16.42
V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Hrvaški Mplus postal 51-odstotni lastnik skupine Panvita
07. 05. 2024 12.23
Hrvaška storitvena družba Mplus je postala 51-odstotna lastnica skupine Panvita. Z dokapitalizacijo bo podprla strategijo Panvite in razširila svoje poslovanje v agroživilsko industrijo. "Skupini se povezujeta z namenom pozicioniranja nove skupine kot vodilne v živilski industriji v jugovzhodni Evropi," so sporočili iz Panvite.

Kapitalski trgi v letu 2024: v 77 trgovalnih dneh do več kot 9 % donosa
25. 04. 2024 08.58
Leto 2024 je leto, ko bo 47 % svetovne populacije sodelovalo na volitvah. V prihodnjih mesecih se bodo zvrstile volitve v Indiji in v evropski parlament, na ameriški kapitalski trg pa imajo največji vpliv ameriške predsedniške volitve.

Tesla s prvim padcem četrtletnih prihodkov po letu 2020
24. 04. 2024 10.14
Ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla je v prvem letošnjem četrtletju vknjižil 1,13 milijarde dolarjev (1,06 milijarde evrov) čistega dobička, kar je 55 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Prihodki so znašali 21,3 milijarde dolarjev (19,9 milijarde evrov), kar je devet odstotkov manj kot pred enim letom. Gre za prvi padec četrtletnih prihodkov po letu 2020.