rastlin

Zaradi usmrtitve psičke Madone inšpektorji tarča groženj z maščevanjem

15. 07. 2025 16.59

Nedavna usmrtitev bulterierke Madone v Mariboru je močno razburila ljubitelje živali, ki svoje nestrinjanje izražajo tudi na družbenih omrežjih. Na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so zaznali, da nekateri posamezniki grozijo uradnim osebam, zato so že sprožili postopke pred pristojnimi organi.

Doma do štiri rastline konoplje, v žepu do sedem gramov sušenega socvetja

15. 07. 2025 12.32

Poslanci koalicijskih Svobode in Levice so pripravili predlog zakona o konoplji, ki bo urejal omejeno osebno uporabo. Predlog zakona med drugim dovoljuje polnoletnim prebivalcem, da doma gojijo do štiri rastline konoplje in da imajo na javnih površinah do sedem gramov sušenega socvetja rastline konoplje. S predlogom zakona uvajajo tudi lestvico tolerance THC pri vožnji v cestnem prometu. Preprodaja ostaja strogo sankcionirana. Podpisov niso prispevali v koalicijski SD.

V Ljubljani spet našli japonskega hrošča

14. 07. 2025 16.02

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je sporočila, da so v okviru programa preiskave ponovno potrdili najdbo japonskega hrošča tudi v okolici lanskoletne najdbe v občini Ljubljana.

Usmrtitev bulterierke Madone razburila ljubitelje živali, kaj je pokazala strokovna ocena?

11. 07. 2025 09.51

Vsi trije psi, ki so bili udeleženi v napadu v okolici Maribora, v katerem je umrla 84-letna ženska, so bili uspavani. Argentinski dogi so morali po navodilih inšpektorjev uspavati sredi junija, zdaj še bulterierko Madono – kljub drugačnim prizadevanjem zagovornikov za pravice živali.

Inšpekcija preverila kočijaže na Bledu in odkrila več nepravilnosti

09. 07. 2025 10.06

Inšpekcija Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je konec junija in v začetku julija izvedla nadzor pri izvajalcih voženj s kočijo v občini Bled. Ugotovila je več nepravilnosti glede registracije in identifikacije ter pogojev reje konjev. V enem primeru je bil konj tako star in shujšan, da so izvajalcu prepovedali nadaljnje delo z njim.

Invazivni hrošč znova v Sloveniji: karantenski škodljivi organizem

03. 07. 2025 15.37

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča, da je bila potrjena najdba japonskega hrošča v okolici lanskoletne najdbe v občini Lukovica. Škodljivec je uvrščen na seznam karantenskih škodljivih organizmov rastlin, zato je ob njegovi najdbi treba izvajati predpisane ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja.

Huda vročina zajela tudi Hrvaško, deli BiH in Srbije v rdečem

03. 07. 2025 12.31

V primežu vročinskega vala je te dni tudi Hrvaška, kjer bodo temperature danes ponekod dosegle 38 stopinj Celzija. Oranžno vremensko opozorilo zaradi izjemno visokih temperatur velja za zagrebško območje in celotno jadransko obalo. Pred nevarno vročino svarijo tudi drugod na Balkanu. V Švici so medtem zaradi visokih temperatur zaprli še drugi reaktor v jedrski elektrarni Beznau.

Izjemna suša po državi: pridelka ponekod ne bo

02. 07. 2025 08.09

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) glede na sušne razmere po državi ocenjuje, da bo zaradi letošnje suše prizadeta vsa Slovenija. Prizadete so vse poljščine, med drugim se posledice suše kažejo na žitih, koruzi, travinju in na vrtninah tam, kjer nimajo namakanja. Prisotni so tudi ožigi rastlin.

Le dva namaza narejena izključno iz pistacij, povsod drugje dodatki

01. 07. 2025 12.43

Tržni pregled namazov iz pistacij, ki so ga naredili v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), je pokazal, da so si ti sicer na prvi pogled precej podobni, vendar so med njimi v resnici precejšnje razlike. Med 18 pregledanimi izdelki sta bila le dva narejena izključno iz pistacij, v vseh drugih primerih so bile dodane še druge sestavine. Naj vas ne očara niti intenzivno zelena barva, saj je ta lahko posledica barvil. Naravni odtenek zmletih pistacij brez dodatkov je namreč lahko rjavkaste barve.

Resnice in miti o odvajalih ter naravne rešitve

01. 07. 2025 00.15

Zaprtje je tesno povezano z zdravjem. V raziskavi, v katero so vključili več kot tri milijone ameriških vojnih veteranov, so opazili, da kronično zaprtje lahko poveča tveganje za srčno-žilna obolenja in bolezni ledvic (1). Do podobnih ugotovitev o večjem tveganju za srčno-žilne dogodke so prišli tudi pri močno zaprtih ženskah v postmenopavzi. Pri teh je bilo tveganje za srčno-žilne dogodke višje kar za 23 % (2). Zaprtje torej ni nadloga, ki zanemarljivo vpliva na naše zdravje.

V divjino: Ko ti preživetje podari stik s samim seboj

21. 06. 2025 09.35

Če zaprete oči in si predstavljate, da vas nekdo odpelje globoko v gozd in vas tam pusti brez hrane, vode, zavetja, bi znali preživeti? Gon po preživetju in tovrstna znanja smo si ljudje v svojo bit vgrajevali tisočletja, a na žalost danes, ko nam je vse na dosegu roke, ti ostajajo zakopani precej globoko. Tako zelo, da bi bil verjetno odgovor na zastavljeno vprašanje, ali bi znali preživeti, verjetno ne oziroma zelo težko. A za prebujenje ni treba veliko. Potrebni so le želja, volja in pomoč nekoga, ki do obisti pozna govorico narave. Jaz sem svojega guruja preživetja poiskala sredi dolenjskih gozdov. Moj namen je bil preprost: čim hitreje naučiti se osnov preživetja v naravi. A sem na koncu v divjini našla veliko več kot le to.

V gošči Bohinjskega jezera zaznali cianotoksine, v vodi ne

19. 06. 2025 11.52

Občina Bohinj je v sredo prejela pisno sporočilo ministrstva za zdravje, da ni zaznanih zdravstvenih tveganj za kopanje v Bohinjskem jezeru. V sredo izvedeno redno terensko vzorčenje vode ni pokazalo posebnosti. Medtem je analiza Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) pokazala, da v vzorcu gošče iz Bohinjskega jezera, ki so ga v nedeljo odvzeli v zalivu pod taborniškim prostorom, obstajajo geni več različnih skupin cianotoksinov. Teh sicer tudi oni v vzorcu vode iz jezera niso zaznali. To po njihovih navedbah kaže, da voda nima cianotoksičnega potenciala.

Invazija kač na priljubljenem španskem otoku: turisti grozijo z odpovedmi

18. 06. 2025 19.30

Visoke temperature so zajele večji del južne Evrope. Tudi na priljubljenih španskih otokih so se temperature dvignile krepko nad 30 stopinj Celzija. Kar pa je na površje privabilo tudi številne plazilce, ki uživajo v sončnem vremenu. Na Ibizi so povečano število velikih kač opazili tudi v morju, zaradi česar so nekateri zgroženi turisti sporočili, da bodo svoj dopust na tem otoku odpovedali.

Zastrupitve psov: našli potencialno strupene cianobakterije

16. 06. 2025 08.49

V zadnjih tednih so se na območju Bohinjskega jezera pojavili številni primeri zastrupitev psov. Doslej sta zagotovo poginila dva psa, eden v Kranju in eden v Škofji Loki. Neuradno je žrtev še precej več. Psi, ki le za kratek čas pridejo v stik z vodo, kažejo znake, kot so bruhanje, tresenje in penjenje, opisuje veterinarka iz Lesc. Že pred dvema letoma so zabeležili podoben primer, ko sta poginila dva mlada psa. Kaj je razlog za nenavadne zastrupitve, je še vedno neznanka. Inšpekcija je na delu. V primeru pogina psa, ki je bil prepeljan v veterinarsko ambulanto, bo opravljena forenzična obdukcija, so sporočili. NIB pa je v analizi vzorca vode odkril tri rodove potencialno strupenih cianobakterij, a rezultatov še ne morejo posplošiti na celo jezero. Arso pa ob tem poudarja, da analize kažejo, da je kakovost vode za kopanje ustrezna.

Na območju Bohinja več poginov hišnih ljubljenčkov? Policija preiskuje

15. 06. 2025 13.16

Na območju Bohinja naj bi v zadnjih dneh prišlo do nenadnih poginov več hišnih ljubljenčkov, kar je sprožilo zaskrbljenost med tamkajšnjimi prebivalci. Uporabniki družbenih omrežij opozarjajo na morebitno zastrupitev, vzrok poginov pa za zdaj ostaja nepojasnjen.

Udobno zalivanje, nevidno shranjevanje!

11. 06. 2025 00.15

Vsaka kapljica vode obljublja rast, omogoča živahno cvetenje in podarja sočno letino. Še posebej v večjih vrtovih pogosto naletimo na težavo, kako vodo dostaviti do žejnih rastlin, hkrati pa to opraviti hitro in udobno. Pospravljanje vrtne cevi po zalivanju je najbolj nadležno opravilo. Še posebej to velja, če je ležala na vlažni zemlji. Cev razprostrta po tleh, hitro postane ovira v katero se lahko spotaknemo.

Izpoved očeta zastrupljenega mladoletnika z drogo: Bilo je strašno

07. 06. 2025 13.37

"Bilo je strašno. Ni mogel govoriti, momljal je, imel je čudne kretnje. Medicinske sestre so ob pogledu nanj jokale." Tako pripoveduje oče 13-letnika, ki se je nič hudega sluteč zastrupil s pokajočimi kristali z okusom jagode. Dogodek je opomin, da ni vse, kar je legalno, tudi varno, in da trg novih drog predstavlja vedno večje tveganje za mladostnike. Luknje v zakonu pa prodajalcem omogočajo, da izdelke, ki vodijo v takšne posledice, prodajajo celo mladoletnim osebam.

Pred potovanji s hišnimi ljubljenčki preverite pogoje za vstop v državo

07. 06. 2025 12.56

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnikom malih živali priporoča, naj pred potovanji z živaljo dovolj zgodaj preverijo, katere pogoje mora izpolnjevati za vstop v državo, v katero ali preko katere potujejo, ter kakšni so pogoji vrnitve v EU oziroma Slovenijo. Nekateri postopki namreč lahko trajajo tudi mesece, navajajo.

Mama pokalice našla v šolski torbi: mladoletnik več dni hospitaliziran

06. 06. 2025 15.03

V ljubljanskem kliničnem centru so, kot smo poročali, obravnavali zastrupitev mladoletnika, ki je zaužil pokajoče kristale z okusom jagode. Dogodek še preiskujejo. Mladoletnik je utrpel blago zastrupitev, več dni je bil hospitaliziran. Gre za nove droge, ki so težko zaznavne, več časa traja, da pridejo na seznam prepovedanih snovi, proizvajalci pa jih hitro nadomestijo z drugimi. Zato je ključno samozaščitno vedenje, pozivajo pristojni.

Lačen slon vdrl v trgovino z živili: pojedel krekerje, sendvič in banane

06. 06. 2025 06.00

Iz bližnjega nacionalnega parka je zakorakal naravnost v trgovino z živili in povzročil pravo opustošenje. Videoposnetki incidenta prikazujejo lačnega slonjega samca, ki se je odločil, da si bo s prigrizki na polici postregel kar sam.

Kaj storiti s pokošeno travo?

04. 06. 2025 21.41

Vsako košnjo trave spremlja vprašanje, kaj storiti z zelenimi ostanki, ki se naberejo na trati. Pokošena trava ni zgolj odpadek, temveč dragocen vir, ki ga lahko uporabimo na različne načine, da izboljšamo zdravje vrta, zmanjšamo količino odpadkov in prispevamo k trajnostnemu okolju. Od kompostiranja do mulčenja, obstaja več kreativnih in praktičnih rešitev, ki lahko vaš vrt spremenijo v cvetoč ekosistem, hkrati pa zmanjšajo vaš ekološki odtis.

Pomlad vabi na svež zrak – in na krožnik!

02. 06. 2025 00.15

Pomlad je končno tu v vsej svoji barvitosti! Dnevi so daljši, sonce nas greje z več topline, narava pa nas vabi, da prosti čas preživimo zunaj – v gibanju, druženju in sprostitvi. Pomlad je pravi čas, da na krožnik postavimo nekaj svežega in lokalno pridelanega.

V Sloveniji več kot 1770 psov s statusom nevarnega psa

28. 05. 2025 21.39

Po podatkih uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v Sloveniji ta hip registriranih 1773 psov s statusom nevarnega psa. Tak status pes dobi v primeru ugriza ali neobvladljivega obnašanja, odločbo izda uradni veterinar. Lani je bilo po podatkih uprave potrjenih 130 ugrizov psov, leto prej 114. A predvsem morajo lastniki, preden si psa omislijo, preveriti, kakšno pasmo kupujejo.

Dva psa pred usodnim incidentom že napadla

28. 05. 2025 13.23

Mariborski policisti in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so sporočili, da je smrt starejše ženske na območju Miklavža na Dravskem polju najverjetneje posledica poškodb, ki jih je utrpela po napadu enega od psov. Trije psi, dva sta imela status nevarnega psa, so bili sicer prvotno last njenega sina, a je lastništvo v zadnjem letu prevzela pokojna. Pristojni so pse po tragediji namestili v zavetišče, vse okoliščine smrti starejše ženske pa še preiskujejo.

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

23. 05. 2025 00.15

Intervju z Nives Adamič Kričaj, uni. dipl. ing. kmetijstva, koordinatorko certifikacijske enote ekološko kmetijstvo – pridelava/predelava na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo UM.

Tihotapili drogo, gojili konopljo in ustrahovali člane druge kriminalne mreže

25. 05. 2025 14.00

Na Hrvaškem se po sobotnih aretacijah nadaljuje operacija Karbon, v sklopu katere so razbili mrežo, ki je tihotapila kokain, gojila marihuano in načrtovala napade na člane druge kriminalne združbe.

Na obisku pri letečih farmacevtkah

22. 05. 2025 06.25

Njena zgodba se je začela že pred 40 milijoni let. Takrat je živela še samotarsko življenje. Potem pa je po desetih milijonih let ugotovila, da je ključ do uspeha povezovanje. In danes lahko na njen račun živi tudi človek. Čebele so za človeka življenjskega pomena, ne le ker so t. i. leteči farmacevti, saj naj bi njihovi izdelki pomagali pri več kot 500 zdravstvenih težavah, ampak tudi zato, ker so pomembni opraševalci. Ker brez čebel ni rastlin, ni hrane in posledično ni tudi človeka. Se ljudje tega dovolj zavedamo?

Sejemo sončno prihodnost: Slovenske železnice skupaj z občinami ob železnici simbolično poudarjamo pomen povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti

21. 05. 2025 10.22

Slovenija bo letošnje poletje še bolj sončna in cvetoča. Slovenske železnice s ponudbo trajnostne mobilnosti skupaj z lokalnimi skupnostmi oz. občinami pomembno vplivamo na razvoj trajnosti v okolju. Ob svetovnem dnevu čebel, ki ga praznujemo 20. maja, tako skupaj z desetimi občinami po državi simbolično napovedujemo setev medovitih rastlin v krajih ob železnici, s čimer simbolično poudarjamo pomen povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. Sončnice so medovita rastlina, ki bodo v polnem razcvetu v septembru, ko praznujemo tudi Evropski teden mobilnosti.

Na spletu prodajal neregistriran pesticid

21. 05. 2025 10.21

Inšpekcija je na spletu zaznala prodajo neregistriranih fitofarmacevtskih sredstev za boj proti škodljivcu bramorju. Proti prodajalcu so uvedli inšpekcijski postopek.

Nabiranje divjih rastlin z Luko Pangosom: 'Mlajši teh znanj nimamo'

19. 05. 2025 17.16

Aktualni zmagovalec priljubljenega šova MasterChef Slovenija Luka Pangos je na delavnici nabiralništva pokazal, kako je mogoče divje rastline - z malo domišljije in znanja - preobraziti v vrhunske jedi. "Mislim, da starejši v Sloveniji imajo nekaj znanja o tem, saj so živeli bolj v stiku z naravo, mlajši pa tega nimamo," je dejal Pangos. Nabiralništvo sicer velja za slovensko tradicijo, po besedah ene od organizatork dogodka Monike Stojc pa je pri nas kar 90 odstotkov vseh rastlin užitnih.