rastlin

Obveščanje o spornem sadju: je uprava za varno hrano zatajila?

14. 09. 2023 13.21

Ko so se na slovenskih policah poleti znašle srbske breskve, ki so vsebovale v EU prepovedani pesticid klorpirifos, je bila o tem javnost obveščena šele iz medijev, medtem ko potrošnikov Uprava za varno hrano o spornih breskvah ni obvestila. Podobno se je zgodilo tudi v primeru spornih poljskih sliv. Zaradi tega v NSi zahtevajo sklic nujne seje pristojnega odbora, saj so prepričani, da uprava ne opravlja svojega dela.

Začenja se ropanje gozdov, inšpektorji se že ogrevajo

14. 09. 2023 09.40

Sezona nabiranja gob in drugih gozdnih plodov je še posebej živahna jeseni, zato bo temu primerno Gozdarska inšpekcija septembra in oktobra izvajala poostren nadzor obiskovalcev gozdov, nadzori pa bodo potekali na najbolj obiskanih področjih po vsej Sloveniji, kjer je bilo v preteklosti zaznanih največ kršitev.

Jesenska opravila na vrtu

13. 09. 2023 00.15

Jesen je čas barvnih nians, obiranja plodov in priprav vrta na zimske razmere. Ko se poletna toplota umakne jesenskemu svežemu zraku je čas, da vrtnarji poskrbijo za zadnja večja opravila. Jesenska opravila zagotovijo živahen in cvetoč vrt v prihodnjih sezonah.

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja

12. 09. 2023 15.00

Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Po umiku spornih breskev in sliv napovedan dodaten nadzor sadja in zelenjave

06. 09. 2023 19.02

Potem ko so slovenski potrošniki poleti jedli srbske breskve in poljske slive z vsebnostjo pesticida klorpirifos, kupljene v trgovinah Spar Slovenija, so v tem podjetju zdaj potrdili umik omenjenega spornega sadja. Z dobaviteljem so sodelovanje prekinili. Sporočili so tudi, da so sprejeli dodatne interne ukrepe pri neposrednem uvozu sadja in zelenjave iz držav zunaj EU. Izvajali bodo dodatne redne fizične preglede delovanja dobaviteljev sadja in zelenjave ter zahtevali certifikat, ki je mednarodni standard kakovosti.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo

04. 09. 2023 15.49

Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Po anonimni prijavi našli prostor za gojenje konoplje, heroin, tablete ...

01. 09. 2023 11.09

Policijska postaja Postojna je prejela anonimno obvestilo, da nekdo v Pivki po vsej verjetnosti suši prepovedano drogo konopljo. V kraju so namreč zaznali za to drogo značilen vonj.

Kako to jesen in zimo ugodno na sanjski Mauritius?

21. 08. 2023 00.15

Mauritius se zagotovo nahaja na seznamu želja številnih ljubiteljev počitnic. Naj sanje to jesen in zimo postanejo resničnost – s pravočasno rezervacijo je sanjski Mauritius namreč dostopnejši, kot si morda mislite!

Aretirali albanskega 'narkokralja', ki se je hvalil, da je tekmecu odrezal prste

19. 08. 2023 10.08

Albanski "narkokralj", ki je v Veliki Britaniji zaslovel predvsem s tem, da se je hvalil, kako reže svoje tekmece, je zaprt. Albanca, ki je bil v svoji domovini obravnavan kot zvezdnik, so aretirali zaradi vodenja tovarne konoplje, kjer so delali nezakoniti priseljenci, ki so po Združenem kraljestvu letno distribuirali drogo v vrednosti več milijonov funtov.

Podzemlje Pece spet odpira vrata, kopališče v Vodnem parku Radlje zaprto

17. 08. 2023 15.49

Muzejski rudnik Podzemlje Pece se po ujmi, v kateri večje neposredne škode ni utrpel, v petek znova odpira za obiskovalce. Je pa zaradi posledic poplav za letos vrata zaprlo kopališče v Vodnem parku Radlje ob Dravi. Kot pojasnjujejo odgovorni, bo škoda zaradi izpada obiska velika. Zaradi zemeljskega plazu je zaprta tudi Snežna jama na Raduhi.

Vlada razrešila Janeza Posedija

11. 08. 2023 15.06

Vlada je razrešila vršilca dolžnosti generalnega direktorja Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Janeza Posedija in na njegovo mesto imenovala Vido Znoj.

Veterinarji so koristni na terenu, zato bodo 14. avgusta opravljali nujne naloge

09. 08. 2023 20.23

Veterinarji so po mnenju veterinarske zbornice zaradi izredno zahtevnih razmer na poplavljenih območjih najbolj koristni na terenu. Zato zbornica vladi predlaga, da bi lahko veterinarske organizacije tudi 14. avgusta, ko naj bi bil dela prost dan, opravljale nujne naloge, so sporočili iz zbornice. Sicer pa prve ocene v Pomurskem lovskem upravljavskem območju kažejo, da bodo znotraj poplavnih nasipov izgube srnjadi in male divjadi zelo velike. Na poplavljenih območjih je tudi veliko rek ostalo skoraj brez rib.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev

08. 08. 2023 11.34

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Veterinarska zbornica vlado svari pred menjavo direktorja UVHVVR

07. 08. 2023 10.50

Veterinarska zbornica Slovenije opozarja kmetijsko ministrico in predsednika vlade, da pogoste menjave generalnega direktorja UVHVVR negativno vplivajo na stabilno vodenje institucije, ki ima odločilno vlogo pri obvladovanju pojavov kužnih in drugih bolezni pri živalih.

Pitno vodo na poplavljenih območjih obvezno prekuhavajte, poplavljeno hrano zavrzite

04. 08. 2023 17.15

Mnoga občinska komunalna podjetja odjemalce obveščajo, da je oskrba s pitno vodo motena ali prekinjena. V občini Kamnik, denimo, je Kamniška Bistrica odnesla več kot 100 let star most, ki je povezoval Stahovico s Kamnikom. Prek mosta je potekal tudi glavni vodovod, ki je napajal Kamnik in Komendo. V komunalnem podjetju pravijo, da bi lahko trajalo vsaj teden dni, preden bodo prebivalci spet preskrbljeni s pitno vodo. Tudi drugod po državi so razmere podobne, v nekaterih občinah se vodohrami naglo praznijo, kar pomeni nove prekinitve.

So Posediju šteti dnevi? Golob si je zaželel Danuše Štiglic

26. 07. 2023 21.11

Je pred vrati kadrovska rošada na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin? Vršilcu dolžnosti direktorja Janezu Posediju naj bi bili šteti dnevi, zamenjala naj bi ga doslej javnosti nepoznana inšpektorica Danuša Štiglic. Na čelu uprave pa naj bi si jo osebno zaželel, kar nam je Štigličeva tudi potrdila, kar premier Robert Golob. V sindikatu veterinarjev so nad izbiro vlade, ki naj bi novo direktorico potrdila v prihodnjih dneh, ogorčeni – med drugim tudi zato, ker podpira novelo zakona o zaščiti živali, ki po oceni sindikata degradira veterinarsko stroko.

Pasti popularne duhovnosti

23. 07. 2023 17.06

Sredi osemdesetih let preteklega stoletja je John Welwood uvedel izraz 'duhovni obvod' ali 'duhovni bypass' (angl. spiritual bypass), ki ga je definiral kot nagnjenost k uporabi duhovnih idej in praks z namenom, da bi se izognili spoprijemanju z lastnimi nerazrešenimi čustvenimi težavami, psihološkimi ranami in nedokončanimi razvojnimi nalogami. Nakazal je, da se duhovnost vse pogosteje uporablja kot ščit, s čimer duhovnost vse bolj postaja obrambni mehanizem, ne pa posvečena praksa, ki krepi duhovno dimenzijo človeka.

Bi jedli zelenjavo, ki je zrastla na pokopališču?

18. 07. 2023 17.10

Na pokopališču v središču avstrijske prestolnice je zrastla nenavadna ideja. Tamkajšnji vrtnar je namreč na starih in zapuščenih grobovih začel gojiti zelenjavo, takšne vrtičke pa ponujajo v najem tudi drugim. A ta ponovna uporaba pokopališkega prostora zbuja med prebivalci mešane občutke.

Približevanje afriške prašičje kuge: pas ob hrvaški meji območje z visokim tveganjem

17. 07. 2023 19.46

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi približevanja afriške prašičje kuge pas ob jugovzhodni meji s Hrvaško razglasilo za območje z visokim tveganjem. Pristojni so določili tudi druge ukrepe, med drugim izvajanje aktivnega iskanja poginulih divjih prašičev ter povečano vzorčenje in preiskave na bolezen tako pri domačih kot pri divjih prašičih.

Sloveniji se vse bolj bliža afriška kuga

14. 07. 2023 19.00

Hrvaška je države članice in Evropsko komisijo obvestila, da so v ponedeljek potrdili afriško prašičjo kugo še pri povoženem divjem prašiču na območju občine Rakovica v Karlovški županiji. Ker se bolezen približuje Sloveniji, se je sestala skupina veterinarjev, lovcev, biologov, epizootiologov in drugih strokovnjakov.

15 tisoč evrov za knjigo z ilustracijami rastlin Karla III.

11. 07. 2023 15.08

Kako bi po vaše bila videti knjiga, vredna toliko kot kakšen avto nižjega cenovnega razreda? Govorimo o 15 tisočakih in prav toliko je treba odšteti za prestižno zbirko ilustracij tistih rastlin, ki rastejo kje drugje kot na vrtu britanskega kralja Karla III. In enega od le 175 izvodov, ki nosi tudi podpis tedaj še valižanskega princa, imamo v rokah tudi Slovenci. Bolj natančno, hranijo jo v Narodnem muzeju Slovenije, pod ključem, zavito v tekstil, v temi in pri nizki temperaturi kot vsa najdragocenejša gradiva. Ogleda si jo sicer lahko vsak, a le v rokavicah.

Mučenje psa v Kopru: brez obdukcije, brez dokazov, kako je poginil

07. 07. 2023 12.16

Kruto dejanje 67-letnega moškega, ki je v Kopru vlekel na moped privezanega psa, nato pa mrtvega odvrgel v smeti, še vedno razburja javnost. Na tožilstvu so se po klicu policistov odločili, da ne gre za naklepno dejanje, posledično veterinarski inšpektorji niso prišli na kraj, zavarovali dokazov in naredili obdukcije. Policija tako nima prič ali drugih dokazov, da je bil pes še živ, ko ga je mučitelj privezal na moped. Ta bo zaradi dogodka tako zgolj ob 800 evrov in začasno ob vozniško dovoljenje.

Inšpekcijski nadzor na stojnicah: neizdaja računov, zaposlovanje na črno

06. 07. 2023 14.20

Inšpekcijske službe letos koordinirano izvajajo nadzor nad prodajo sadja in zelenjave na stojnicah. Do sredine junija so izvedle več kot 500 nadzorov. Inšpektorji ugotavljajo različne kršitve zakonodaje, izrekli so tudi prepovedi opravljanja dejavnosti.

Z mopedom vlekel mrtvega psa in ga odvrgel med biološke odpadke

04. 07. 2023 13.05

67-letnik je z mopedom odpeljal psa na sprehod. Bil je pijan. Pes se je 'na sprehodu' zgrudil in poginil, moški pa ga je z mopedom še naprej od Markovca vlekel v smeri Semedele in ga nato odvrgel v smetnjak za biološke odpadke.

Take toče na Gorenjskem ne pomnijo. Škoda na solati, krompirju, žitih ...

28. 06. 2023 14.10

Na Gorenjskem tako velikega obsega in takšne toče, kot je v torek padala v več pasovih, ne pomnijo. Med poljščinami so najbolj prizadeti nasadi solate, koruze, krompirja in žit, zelo velika je škoda v vrtovih, je povedal vodja oddelka za kmetijsko svetovanje na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj Robert Golc. Toča je padala tudi na Dolenjskem.

Na Hrvaškem potrdili afriško prašičjo kugo

27. 06. 2023 11.38

Na Hrvaškem so v ponedeljek potrdili prvi primer afriške prašičje kuge. Iz države poročajo o izbruhih v dveh obratih v Vukovarsko-sremski županiji. Slovenska uprava za varno hrano ob tem rejce poziva k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov, tiste, ki se vračajo iz držav s potrjeno okužbo pa, da s seboj ne prinašajo izdelkov s prašičjim mesom.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev

25. 06. 2023 12.38

Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Veste, kaj označuje datum na živilih?

24. 06. 2023 07.00

Okoli 10 odstotkov od 88 milijonov ton odpadne hrane, ki jo letno zavržemo v EU, je po ocenah Evropske komisije posledica nepoznavanja označb roka trajanja prehranskih izdelkov. Ozaveščanje o tem, kdaj je živilo še varno za uživanje, je tako eden glavnih ciljev evropske kampanje Izberi varno hrano. S stališča varnosti hrane pa je pomembno tudi, da so na živilih označeni alergeni in da smo pozorni na sestavine. V okviru kampanje pa opozarjajo tudi na previdnost pri uporabi prehranskih dopolnil, ki nikakor ne smejo biti nadomestilo za uravnoteženo prehrano.

Hrvaška konzularna pomoč: Za težave z mobilnimi podatki in rezervacijami nismo pristojni

17. 06. 2023 09.51

Zaradi velikega števila slovenskih državljanov na Hrvaškem v času poletne sezone se močno poveča tudi potreba po konzularni pomoči. Veleposlaništvo v Zagrebu je zato objavilo priporočila in informacije za potovanje na Hrvaško, med julijem in avgustom pa bodo slovenskim državljanom v pomoč tudi trije slovenski policisti. Slovenski državljani se na veleposlaništvo namreč obračajo ob različnih stiskah in nezgodah, celo glede vklopa mobilnih podatkov in rezervacije hotelov in predrtih pnevmatik.

Na območju Slovenskih Konjic iščejo servala

12. 06. 2023 13.03

Občani Slovenskih Konjic so nam sporočili, da so na območju Dobrneža opazili afriško divjo mačko. O tem je bila obveščena tudi Policija, so potrdili na PU Celje. "Policisti so pregledali ožjo in širšo okolico, vendar živali niso izsledili," so pojasnili.