rastlin

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'
29. 10. 2022 07.14
"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Kalvarija najstarejše znanstvene ustanove na Slovenskem
28. 10. 2022 22.23
Zaradi rušitve rastlinjaka je bila edina rešitev, da bi pri življenju ohranili zbirko mediteranskih zbirk, njihova selitev na Primorsko. O tem podvigu in težavah, ki imajo že dolgo brado.

Psi naj bi že dve leti živeli v podrtiji, lastnika že večkrat prijavili
28. 10. 2022 09.33
Bralec nas je obvestil o domnevnem mučenju živali v vasi Koče na območju Postojne. Več psov naj bi bilo namreč že dve leti zaprtih v prvem nadstropju zapuščene hiše. Ko so živali izpuščene, pa naj bi bili podivjani, napadli naj bi tudi že več oseb. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pritrdila, da so bili o primeru obveščeni ter da so dotičnega lastnika v preteklosti že večkrat obravnavali. Podobno tudi v PU Koper, kjer sicer o zadnjem primeru ne vedo nič, so pa povedali, da so bili v zadnjih dveh letih o problematiki psov v naselju Koče obveščeni v petih različnih primerih.

Radeljski policisti med hišno preiskavo zasegli konopljo in orožje
27. 10. 2022 11.35
Policisti so pri moškem in ženski, starima 45 in 49 let, med hišno preiskavo zasegli konopljo, ki bi v primeru prodaje na trgu presegla 40.000 evrov. Prav tako so jima zasegli vojaški puški, za kateri nista imela dovoljenja. Preiskovalni sodnik jima je odredil pripor.

Bodo v Nemčiji legalizirali konopljo?
26. 10. 2022 13.22
Nemška vlada je potrdila načrt za legalizacijo konoplje, ki ga je prejšnji teden predstavil minister za zdravje Karl Lauterbach. Sprejetje nove zakonodaje na tem področju bi sicer med drugim lahko ovirala evropska pravila o ravnanju s konopljo, vendar pa nemška vlada računa, da bi do legalizacije lahko prišlo do leta 2024. V prihodnje bi tako lahko dovolili nakup in posedovanje od 20 do 30 gramov konoplje starejšim od 18 let, gojenje do treh rastlin za osebno uporabo in prodajo substance odraslim v pooblaščenih specializiranih trgovinah in lekarnah.

Prevarajte zimo s privlačnim Zanzibarjem – po izjemni ceni!
24. 10. 2022 08.42
Le kakšnih 40 kilometrov vzhodno od afriške obale najdete biser, obkrožen z najlepšimi plažami sveta, ki čakajo, da jih raziščete!

V občini Apače pojav visoko patogene ptičje gripe pri labodih
21. 10. 2022 12.49
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča rejce perutnine in ptic v ujetništvu, da se je pri labodih grbcih v Sloveniji ponovno pojavila visoko patogena ptičja gripa oz. aviarna influenca.

Izbirate blago za dom? Ne glejte le na barve.
18. 10. 2022 14.35
Ko govorimo o oblikovanju interierja je ena od najpomembnejših tem tekstil.

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev
15. 10. 2022 16.46
Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Policisti zasegli do dva metra visoke rastline
12. 10. 2022 13.39
Med hišno preiskavo v enem od naselij v Kobaridu so policisti našli in zasegli pet sadik rastline, najverjetneje konoplje. Zasežene rastline so poslali v nadaljnjo analizo.

Hakuna matata!' Čas je za počitnice na Zanzibarju!
10. 10. 2022 00.15
Naj vas to zimo grejejo tropi! Privoščite si počitnice na Zanzibarju, rajskem otoku belih plaž in turkiznega morja, do katerega lahko poletite kar iz Ljubljane – tudi do 20 odstotkov ceneje!

Letos jurčki, težki čez kilogram, niso izjema, nabira se jih kot rožice
05. 10. 2022 07.51
Letošnja sezona gob je nadpovprečna. Tako lahko vsaj sklepamo iz objavljenih fotografij, ki jih v zadnjem času na družbenih omrežjih delijo srečni nabiralci gob. A sezona ni nadpovprečna le v številu najdenih gob, ampak tudi v njihovi velikosti. Kar nekaj naših bralcev se je namreč pohvalilo s svojo najdbo – več kot kilogram težkim jurčkom.

Musk predstavil humanoidnega robota Optimusa
03. 10. 2022 10.13
Elon Musk je predstavil najnovejši prototip humanoidnega robota, ki ga razvija njegovo podjetje za električne avtomobile Tesla. Optimus se je pojavil na odru na dogodku v Silicijevi dolini, kjer je pomahal občinstvu in dvignil kolena. Generalni direktor je dejal, da je robot še v nastajanju, vendar bi lahko bil javnosti na voljo že čez nekaj let.

Na območju Lendave zasegli 100 sadik prepovedane konoplje
30. 09. 2022 11.56
Policisti so pri 56-letnem občanu Lendave našli okrog 100 rastlin. Ker so sumili, da je najdba prepovedana konoplja, so mu drogo zasegli. Po opravljeni analizi bodo Prekmurca kazensko ovadili.

Več kot tisoč vrstam palm grozi izumrtje
28. 09. 2022 11.25
Znanstveniki so z umetno inteligenco ocenili tveganja za celotno družino palm, od visokih dreves do vzpenjavk. Podatki kažejo, da več kot tisoč vrstam – nekaj več kot 50 odstotkov palm – grozi izumrtje.

Zasegli 30 svežih in več posušenih rastlin prepovedane konoplje
22. 09. 2022 09.34
Policisti so opravili hišno preiskavo pri moškem iz okolice Maribora in pri njem našli več svežih in posušenih rastlin, za katere sumijo, da so prepovedana konoplja. Poleg tega so našli dve ampuli, napolnjeni s smolo. Omenjene domnevno prepovedane snovi so mu zasegli.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan
21. 09. 2022 11.58
Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Ana Hrovatin
21. 09. 2022 06.00
20-letna študentka Ana o sebi pravi, da je odprta in komunikativna oseba, ki je obenem precej trmasta in svojeglava. Pri moškem videza ne postavlja na prvo mesto, pomembno ji je, da je njen izbranec razumevajoč, skrben in zabaven. Všeč so ji neodvisni in delavni moški, ki so hkrati čustveni in zaupljivi.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja
06. 09. 2022 10.14
Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26
Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Policisti zasegli več sadik rastlin: Sumijo, da gre za prepovedano drogo
29. 08. 2022 08.52
Idrijski policisti so v petek našli in zasegli več sadik rastlin, za katere sumijo, da gre za prepovedano drogo. Kršitvi so zaznali v dveh ločenih primerih, v prvem primeru pri moškem, v drugem pa pri ženski.

Po zastrupitvi s hrano v Budvi: hotel ni imel dovoljenja za obratovanje
28. 08. 2022 12.39
Kot smo že poročali, se je v hotelu v Budvi s hrano zastrupilo skoraj 100 oseb, med katerimi so bili tudi turisti iz Slovenije. A v javnost prihajajo nove informacije, ki razkrivajo, da hotel Loza, v katerem je prišlo do omenjenega incidenta, sploh ni imel dovoljenja za obratovanje. Restavracijo hotela in nastanitvene enote je sicer turistična inšpekcija že zapečatila.

Na tajskem letališču pridržali Indijca, ki je skušal pretihotapiti 17 živali
17. 08. 2022 15.36
Na glavnem tajskem letališču v Bangkoku so aretirali 21-letnega Indijca, ki je skušal pretihotapiti 17 primerkov živih živali šestih različnih vrst. Med prtljago je med drugim skril belo puščavsko lisico, marmozetke, rakuna in varane.

Starodavna inkovska 'tehnologija' kot rešitev za pomanjkanje vode v Peruju
14. 08. 2022 13.26
Tehnike, ki so jih služabniki inkovskega imperija uporabljali za gradnjo kanalov pred 500 leti v Peruju, so za namene usmerjanja potrebne vode v oddaljene gorske skupnosti in v prestolnico Lima, ponovno obudili. "Naši predniki so zgradili kanale s kamenjem in glino. To znanje se izgublja," je dejal nadzornik prenove Gregorio Rios.

Rushdieja odklopili z ventilatorja in spet lahko govori
14. 08. 2022 07.15
Pisatelja Salmana Rushdieja so dan po tem, ko so ga zabodli med predavanjem na odru v ameriški zvezni državi New York, odklopili z ventilatorja, tako da že "lahko govori in se šali," je sporočil njegov agent Andrew Wylie. Pred tem je sicer dejal, da bi avtor zaradi napada lahko izgubil oko.

Med obupanimi kmeti
13. 08. 2022 15.52
Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Na območju Pletovarja zasegli večje količine konoplje
08. 08. 2022 13.41
Šentjurski policisti so 37-letnemu moškemu zasegli več prepovedane droge konoplje v hišni preiskavi na območju Pletovarja. Zaseženih je bilo okoli 130 posušenih sadik, v okolici pa še 48 sadik.

Pes stekel za kolesarjem in ga ugriznil
01. 08. 2022 12.37
Moški iz Trsta se je vozil s kolesom, ko je za njim pritekel večji pes in ga ugriznil v nogo in roko. Lastnik je psa privezal na povodec po tem, ko je žival že napadla kolesarja. Policisti še preiskujejo primer.

Pri 37-letniku odkrili 20 kilogramov posušene konoplje in prostore za gojenje
27. 07. 2022 12.45
Brežiški policisti so na podlagi ugotovitev pridobili odredbo sodišča in opravili hišno preiskavo pri osumljencu kaznivega dejanja s področja prepovedanih drog. Med hišno preiskavo počitniške hiše so odkrili prirejene prostore za gojenje, predmete, namenjene pakiranju in preprodaji prepovedane droge, devet prepovedanih petard in sestavine za izdelavo eksplozivnih teles, so sporočili iz Policijske uprave Novo mesto.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši
23. 07. 2022 07.17
Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.