rastlin

S kmetije v Svetem Štefanu po odloku inšpektorja odpeljali več zanemarjenih živali
03. 04. 2023 13.28
Društvo za zaščito živali iz Orove vasi pri Polzeli je po nalogu veterinarskega inšpektorja s kmetije v Svetem Štefanu v šmarski občini v torek odpeljalo več ponijev. Kot so povedali v društvu, so bile živali, med katerimi sta tudi breji kobili, hudo zanemarjene, pa tudi zelo žejne, saj so bile dlje časa brez vode.

Urejanje dreves in okolice
03. 04. 2023 00.15
Velike krošnje z gostimi in prepletenimi vejami se lahko tekom zime, ob hujših nevihtah ali močnih vetrovih hitro poškodujejo.

Policisti potrkali na vrata 54-letniku, ki je gojil konopljo
31. 03. 2023 09.06
Policisti in vodniki službenih psov so nenapovedano obiskali 54-letnika z območja Radeč, ki je doma gojil prepovedano konopljo. Moškega bodo kazensko ovadili.

Odkritje poginulega goveda na Koroškem: lastnico kazensko ovadili
29. 03. 2023 16.24
Po odkritju zelo slabih higienskih razmer in poginulega goveda na kmetiji v Podgori nad Kotljami je uradni veterinar ta teden na Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu podal kazensko ovadbo. Vzrok pogina goveda so bili v gmoto zavozlani trakovi plastične folije, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Napovedane nizke temperature in nevarnost pozebe
27. 03. 2023 16.19
Vremenoslovci za torek zjutraj za večji del države napovedujejo negativne temperature. In ker je nadpovprečno toplo zgodnje pomladansko vreme v marcu pospešilo fenološki razvoj rastlin, negativne temperature predstavljajo nevarnost pozebe tako cvetnih brstov in cvetov kot tudi zgodnjih zelenjadnic, opozarjajo pri Agenciji RS za okolje (Arso).

Slovo nadpovprečno toplega vremena: bo spet udarila pozeba?
25. 03. 2023 08.55
S kar dvema vremenskima frontama se bomo ta konec tedna poslovili od nadpovprečno toplega vremena. Po njunem prehodu bo nad naše kraje nekaj dni dotekal zelo hladen in suh zrak iznad polarnih predelov, kar bo lahko ob razjasnitvi v prvi polovici prihodnjega tedna usodno za prehitro prebujajočo naravo. V zatišnih legah se bodo lahko temperature spustile tudi do –5 stopinj Celzija.

Veterinar odvzeta goveda s koroške kmetije napotil v redni zakol
20. 03. 2023 13.55
Po odkritju zelo slabih higienskih razmer in poginulih govedi na kmetiji v Podgori nad Kotljami so pristojni v četrtek opravili odvzem preostalih 13 govedi, nato pa je po veterinarskem pregledu uradni veterinar v petek vseh 13 govedi napotil v redni zakol, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Po inšpekcijskem nadzoru bodo lastnici goveda na Koroškem odvzeli vse živali
16. 03. 2023 10.13
Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi prijave v soboto na kmetijskem gospodarstvu na Koroškem v naselju Podgora opravila inšpekcijski nadzor. Ob tem so ugotovili več kršitev v povezavi z govedom, ki ga redijo na tem kmetijskem gospodarstvu. Devet živali je poginilo, kadavri pa so bili ob inšpekciji v različnih stadijih razkrajanja, od najstarejšega kadavra so ostale samo kosti. Pisnega izvida patologa še nimajo, a ob obdukciji so v živalih odkrili ostanke plastike. Uradni veterinar je kasneje odredil tudi odvzem vseh živali.

Inšpekcija na koroški kmetiji razkrila poginulo govedo, trpljenje živali in več kršitev
13. 03. 2023 16.05
Uradni veterinar inšpekcije Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v nadzoru na kmetiji v naselju Podgora nad Kotljami odkril osem poginulih glav goveda, zelo slabe higienske razmere v hlevu in več drugih kršitev. Odredil je nujne ukrepe preprečitve nadaljnjega trpljenja živali. Sum mučenja živali preverja tudi Policija.

V začetku leta poskrbite za gredice
13. 03. 2023 00.15
Cvetlične in zelenjavne gredice poskrbijo, da vrt uporabite raznoliko in mu podelite tudi osebno noto.

'Slovenija se podaja v največji investicijski cikel v svoji zgodovini'
07. 03. 2023 20.21
Gospodarska zbornica Slovenije je podelila nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke za 2022. Prejmejo jih direktorji družb ZZI Igor Zorko, Q Techna Andrej Lešnjak, GIC Gradnje Ivan Cajzek, KO-SI Primož Mlačnik in L-Tek Radko Luzar. Gospodarstvo je motor, ki bo Evropo in Slovenijo peljal naprej, je poudaril predsednik vlade Robert Golob. Ob tem je napovedal, da bodo v prihodnjih tednih naredili pomembne premike v zakonodaji na področju pridobivanj dovoljenj za delo v Sloveniji in da se Slovenija zdaj podaja v največji investicijski cikel v svoji zgodovini.

Zeleni pingvin pomaga soustvarjati boljšo prihodnost za prihodnje generacije
01. 03. 2023 00.15
Zeleni spletni vplivnež nas uči in spodbuja k aktivnemu in učinkovitemu naslavljanju podnebnih ciljev in si prizadeva k zmanjšanju porabe energije in virov.

Na več floridskih plažah morje naplavilo velike količine mrtvih rib
02. 03. 2023 08.30
Prebivalce Floride je na jutranjem sprehodu ob obali presenetila količina mrtvih rib, ki jih je naplavilo morje. Rdeča plima, kot pravijo pojavu, je zaradi cvetenja specifičnih alg v morju škodljivo vplivala na živa bitja v vodi. "Tako velike količine rib na plaži še nismo videli," razlagajo domačini.

Po nesreči v Ohiu se skrbi glede kemikalij selijo še v druge zvezne države
01. 03. 2023 12.25
Posledice okoljske katastrofe po iztirjenju tovornega vlaka v Ohiu se širijo v sosednje ameriške zvezne države. Odpadke s kraja onesnaženja namreč vozijo v oddaljena odlagališča za nevarne odpadke, kar povzroča skrbi v teh zveznih državah. Znanstveniki pa opozarjajo, da testi v kraju, kjer se je zgodila nesreča, kažejo na neobičajno visoke ravni nekaterih strupenih kemikalij.

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili
27. 02. 2023 13.23
Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja
26. 02. 2023 07.00
Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

V Botaničnem vrtu že osmo leto v znamenju zvončkov
25. 02. 2023 14.42
V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani se bo do nedelje odvijal festival zvončkov. Direktor vrta Jože Bavcon je dejal, da je raznolikost slovenskega zvončka Sloveniji prinesla prepoznavnost v svetovnem merilu. Ta zelo preprosta rastlina namreč skorajda nima konkurence, saj je ena izmed zelo redkih rastlin, ki cvetijo v tem času.

Pri perutnini na Gorenjskem potrdili ptičjo gripo
25. 02. 2023 13.23
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin slovenske rejce obvešča, da so pri perutnini na Gorenjskem potrdili ptičjo gripo. Izvedeni so bili vsi nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni.

Nega za zdravo rast dreves in grmičevja
20. 02. 2023 00.15
Konec januarja in tekom februarja, ko ni več nevarnosti zmrzali opravimo zimsko rez. Oblikovanje krošnje, strukturno obrezovanje, rez vej ali obnovitveno rezanje... če želite spodbuditi zdravo rast vaših dreves, morate zlasti mladim poganjkom zagotoviti svetlobo in zrak.

'Prepričevati ljudi, naj posvojijo žival, je brezplodno in celo škodljivo'
13. 02. 2023 14.16
V Zavetišču Horjul vedno pogosteje prejemajo klice za prevzem zapuščenih živali. Kot opozarjajo, zavetišča pokajo po šivih. Zato so se odločili, da osvetlijo omenjeno tematiko z zgodbami treh "rešenčkov" Puhija, Otisa in Nostre, ki so imeli to srečo, da so jih našli pravočasno. Prav tako so na Kongresnem trgu postavili pasjo hiško, narejeno iz ledu, s katero želijo opozoriti na alarmantno stanje glede zapuščenih živali v Sloveniji.

Storilci kaznivih dejanj so lani povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode
13. 02. 2023 09.43
Policija je lansko leto obravnavala skoraj 50 tisoč kaznivih dejanj, s katerimi so osumljenci povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode. Kriminalisti so preiskovali tudi 623 korupcijskih kaznivih dejanj, kar je bistveno več od petletnega povprečja. Med drugim 92 kaznivih dejanj dajanja podkupnin in 53 zaradi jemanja podkupnin. Korupcija je ena od prioritet policijskega dela, ki je opredeljena v našem načrtu tudi za letos, pravi prvi mož Policije Boštjan Lindav in dodaja, da so bili uspešni tudi pri kaznivih dejanjih, povezanih z drogo, ki je najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost. Po podatkih Europola namreč zaslužki kriminalnih združb presežejo tudi sto milijard evrov na leto.

Pri 50-letniku odkrili prostor za gojenje in več kilogramov posušene konoplje
09. 02. 2023 10.16
Pomurski policisti so pri 50-letnem moškem našli manjši prostor, ki je bil prirejen za gojenje konoplje, v njem pa 16 rastlin. Zasegli so tudi večjo količino že posušenih vršičkov konoplje, 1000 evrov, naprave za elektronsko komuniciranje in pripomočke za nadaljnjo prodajo.

V ZOO Ljubljana potrdili primer ptičje gripe
03. 02. 2023 16.22
V ljubljanskem živalskem vrtu so potrdili primer ptičje gripe pri poginulem črnem labodu. Kot so sporočili z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je bila potrjena patogena aviarna influenca podtipa H5n2.

'Nobeno zavetišče ne izpolnjuje pogojev za dolgotrajno oskrbo psov'
03. 02. 2023 06.00
"Humoristi eni, zaprli bomo zavetišča," ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko sporočajo slovenska zavetišča za zapuščene živali. Na podlagi novega pravilnika bi jim dnevno za hrano in vodo država namreč namenila največ 40 centov za mačke in največ dva evra za pse. "Zavetišče ni le en briket in deciliter vode," so ogorčeni skrbniki zapuščenih živali. A še večja težava so kapacitete. "Zavetišča so polna. Mi lahko dobimo 30 evrov na dan na psa, težava je, da ni prostora," je poudaril Dušan Hajdinjak, vodja zavetišča Meli Trebnje.

Zavetišča za zapuščene živali ogorčena, nekatera razmišljajo tudi o zapiranju
02. 02. 2023 10.43
Zavetišča za zapuščene živali po Sloveniji so nezadovoljna s predlogom pravilnika dnevne oskrbe psov in mačk, ki za prispevek države za hrano mačk predlaga do 40 centov, za pse pa do dva evra na dan. Nad takšnim predlogom so zavetišča ogorčena, nekatera razmišljajo tudi o zapiranju. Javna razprava o predlogu pravilnika se sicer izteče v petek. "Nedopustno je, da se varčuje na nebogljenih živalih," pa opozarja poslanka SD Meira Hot.

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov
02. 02. 2023 06.00
Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

Pri 23 labodih v Prekmurju potrdili visoko patogeno aviarno influenco
01. 02. 2023 16.07
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1 potrjena pri 23 labodih grbcih v Prekmurju.

V bližini slovenske meje izbruh ptičje gripe
30. 01. 2023 11.33
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin slovenske rejce obvešča, da so v Avstriji v bližini slovenske meje potrdili izbruh ptičje gripe v gospodarskem obratu z nesnicami. Rejce poziva k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov.

Na vadiščih in streliščih Slovenske vojske nove oblike ekološke sanacije
29. 01. 2023 12.48
Streljanje s pehotnim orožjem na zunanjih vadbiščih, streliščih in poligonih predstavlja glavni dejavnik onesnaženja, še posebej tal, vodovja in rastlinja, saj lahko strupeni elementi iz fragmentov krogel prehajajo v tla in se od tam izpirajo v podtalnico ali prehajajo v rastline. Za preprečitev nadaljnjega širjenja onesnaževanja v okolje je zato nujno potrebna sanacija, opozarjajo v Slovenski vojski. Tega se bodo s pomočjo nove tehnologije lotili v sklopu 180.000 evrov vrednega projekta remediacije, ki ga financirata Mors in Javna agencija za raziskovalno dejavnost.

Skupni vir okužb s salmonelo je bil biftek iz istega obrata v Sloveniji
25. 01. 2023 13.03
Preiskave in analize, ki jih je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin skupaj z Nacionalnim inštitutom za zdravje izvedla na odvzetih vzorcih okuženih s salmonelo in tatarskega biftka, so potrdile domnevo, da je bil skupni vir novembrskih okužb najverjetneje prav biftek iz obrata Fingušt, Mesnine Štajerske. Okužbe so se pojavile v osmih od devetih slovenskih regij, nobenega primera niso zabeležili le na območju Nove Gorice. Epidemičnega seva Salmonele enteritidis, ki je krožil pri nas, niso zabeležili v nobeni drugi državi, od koder so poslali povratno informacijo.