rastlin

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši

23. 07. 2022 07.17

Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen

22. 07. 2022 09.46

Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

BLOG: Kumare, zdrava in osvežujoča zelenjava za poletne dni

17. 07. 2022 15.49

Zadnjih nekaj dni sem postal 'obseden' s kumarami in te uživam skoraj pri vsakem obroku. Poleg tega, da so zelo okusne in enostavne za pripravo, vsebujejo tudi veliko pomembnih hranil in bore malo kalorij. Čeprav spadajo med najmanj kalorična zelenjavna živila, vsebujejo močne polifenolne spojine, ki lahko pomagajo naravno upočasniti staranje, ki ga povzroča oksidativni stres.

Odbor DZ za kmetijstvo kritičen do ukrepanja v primeru podjetja Marinblu

15. 07. 2022 12.49

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bil ob seznanitvi z rezultati posebnega nadzora v obratu za predelavo rib Marinblu kritičen do počasnega ukrepanja inšpekcije in ker ni prišlo do zaprtja obrata. So pa člani odbora poudarili tudi, da se je treba iz tega primera nekaj naučiti, da se podobne kršitve v prihodnosti ne bodo več dogajale.

Ribiči iz Gradaščice odstranili 150 kilogramov svinjskega mesa

11. 07. 2022 17.00

Ribiči Ribiške družine Dolomiti so nas obvestili, da so bili priča brezvestnemu človeškemu ravnanju. Nekdo je v reko Gradaščico v občini Dobrova-Polhov Gradec odvrgel okrog 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa. Ribiči so o onesnaženju obvestili inšpekcijo in Policijo. Veterinarska inšpektorica je odredila, da morajo ribiči odstraniti meso iz reke. Ribiči so se o onesnaženju odločili spregovoriti zato, ker jih jezi ravnanje ljudi, ki "v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost". Poleg tega se sprašujejo, zakaj morajo ribiške družine, ki delujejo na prostovoljni osnovi in so zadolžene za upravljanje ribjega staleža, pobirati kadavre iz rek, ko pa imamo za to pristojne službe.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje

03. 07. 2022 18.01

Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

Ohladitev na plaži ob Bohinjskem jezeru poiskali tudi bik in krave

02. 07. 2022 16.58

Ob sončnem vremenu in visokih temperaturah številni ohladitev poiščejo v morju, reki ali jezeru. Ob sproščenem poležavanju na plaži pa si verjetno nihče ne predstavlja, da si bodo ohladitev na isti plaži poiskale tudi krave. Bralec nam je poslal videoposnetek, na katerem je videti, kako se ob Bohinjskem jezeru sprehajajo krave in bik, ki so se odžejali in mirno sprehodili mimo brisač, ki so jih tam razgrnili dopustniki.

V dveh kovčkih na letališču našli 109 eksotičnih živali

28. 06. 2022 16.56

Na letališču v Bangkoku so med pregledom prtljage letališki delavci v kovčkih dveh Indijk našli 109 živih eksotičnih živali. Med njimi sta bila dva pasavca, dva ježevca, 20 kač, 50 kuščarjev in 35 želv.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere

27. 06. 2022 12.31

Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Odprla se je prenovljena prodajalna Intersport BTC City Ljubljana

25. 06. 2022 00.15

Družba ISI, d. o. o., je odprla prenovljeno in razširjeno prodajalno Intersport BTC City Ljubljana, ki je z več kot 2000 m2 nakupovalnih površin največja Intersportova prodajalna v Sloveniji.

Čebelarjem subvencije, čebelam pa vodne napajalnike

24. 06. 2022 19.17

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v uradnem listu objavilo dva razpisa za podporo čebelarjem. Na prvem razpisu podpirajo čebelarska društva pri izvajanju pašnih redov, na drugem pa bodo nepovratna sredstva čebelarjem podelili za vzrejanje čebeljih matic. Za čebele so v okviru dneva odgovornosti skrbeli tudi delavci podjetja Pernod Ricard.

V Mengšu gojil konopljo, 'poželi' so jo policisti

21. 06. 2022 08.38

Moški je v Mengšu gojil konopljo, za kar je posebej priredil tudi prostor. Poleg meter visokih rastlin, ki so pridno rastle, je imel doma shranjenih tudi več deset kilogramov že posušenih rastlin. Policisti so mu vse zasegli.

Ob vročih dnevih ne pozabite na varovanje zdravja živali

20. 06. 2022 14.21

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob povišanih temperaturah ozračja poziva k ustrezni skrbi za živali. Skrbniki morajo živalim zagotavljati pogoje, v katerih lahko prenašajo visoke temperature. Med ključnimi ukrepi so zadostna količina vode, zadrževanje v senci in omejitev prevoza živali na zgodnje jutranje ure ali ponoči.

Inšpektorji v podjetju Marinblu ugotovili higiensko-tehnične pomanjkljivosti

17. 06. 2022 08.07

Potem ko je Delavska svetovalnica s pomočjo medijev opozorila na hude kršitve pravic delavcev v podjetjih Marinblu in Selea s Kozine, nepravilnosti pa je že ugotovil tudi inšpektorat za delo, je izredni inšpekcijski pregled v družbi Marinblu opravila tudi uprava za varno hrano. Med drugim je v obratu ugotovila higiensko-tehnične pomanjkljivosti.

Živali se utapljajo v lastnem gnoju, kmetijo obiskala Policija

15. 06. 2022 16.36

Na eni od kmetij v Novi vasi na Blokah govedo v lastnem blatu in urinu trpi že več let, kar so vaščani že večkrat prijavili inšpektoratu. Pa so inšpektorji sploh ukrepali? V ponedeljek so namreč sosedje še zadnji trenutek rešili skotenega telička, ki se je sredi hleva utapljal v gnojnici. Lastnik krav je v sredo zatrjeval, da živali niso v gnoju, inšpektor pa, da večjih odstopanj ni ugotovil in da je vse v mejah normale.

Zaščitite in okrepite rastline

15. 06. 2022 00.15

Trd masažni curek ali nežen dež? Če bi se rastline lahko tuširale, bi se odločile za nežno prho z neba. Nežna vodna prha očisti prah in umazanijo z listov in cvetja, rastlinam pa olajša vpijanje vlage. Če je možno, uporabite za zalivanje deževnico, ki je prijazna do okolja. Ko uporabljate deževnico ohranjate naravne vire, zalivanje pa postane trajnosten proces. Deževnica je mehkejša in bogatejša s hranili kot voda iz pipe.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus

13. 06. 2022 12.47

Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50

10. 06. 2022 12.50

Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

20-letnico v Ankaranu napadel trop psov

07. 06. 2022 11.39

V ponedeljek je občanko v Ankaranu napadel trop psov. Kot kaže, je 20-letna domačinka hodila proti domu, ko so do nje pritekli štirje psi. Psi so se vanjo zapodili, dva pa sto jo ugriznila v obe nogi.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija

01. 06. 2022 14.23

Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Ob avstralski obali odkrili največjo rastlino na svetu

01. 06. 2022 08.43

Ob obali Avstralije so odkrili največjo znano rastlino na Zemlji – morsko travo, ki je približno trikrat večja kot Manhattan. Znanstveniki so z genetskim testiranjem namreč ugotovili, da je velik podvodni travnik v Zahodni Avstraliji pravzaprav ena rastlina. Domnevajo, da se je razširil iz enega samega semena, za kar pa naj bi potreboval vsaj 4500 let.

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje

31. 05. 2022 06.41

Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu

26. 05. 2022 10.49

Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.

Zagotovite si vrhunsko bivanje v Ljubljani

21. 05. 2022 00.15

Na pobočju Golovca nastaja nova sodobno zasnovana stanovanjska soseska, ki bo omogočila izjemno kakovost bivanja v objemu narave.

Adijo zalivalka

23. 05. 2022 06.00

Vrtne cevi priskočijo na pomoč

Naši krožniki leta 2050: 'lažne banane', pandan, fonio ...

22. 05. 2022 11.56

90 odstotkov kalorij, ki jih zaužijemo, prihaja iz samo 15 pridelkov, pravijo strokovnjaki iz Kraljevskega botaničnega vrta v Kewu v Londonu. Ti iščejo sestavine, ki bodo zagotovile našo prehrano v prihodnosti. Pandemija covida-19, ki je vplivala na globalno dobavno verigo, še bolj pa vojna v Ukrajini sta namreč pokazali, kako težavno je lahko zagotavljanje kvalitetnih potrebnih hranil, v prihodnje pa bo to zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalstva še težje.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti

20. 05. 2022 09.00

Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Bi poskusili zelenjavo in sadje, vzgojeno v vesolju?

20. 05. 2022 06.00

Sta zelenjava in sadje, vzgojena v vesolju, sploh užitni? Kitajski agrarni in vesoljski strokovnjaki zagotavljajo, da sta, še več: nekatere vrste naj bi celo izboljšale okus. Kitajska velja za velesilo na področju gojenja rastlin v vesolju in je ta projekt sprožila že pred 35. leti. Kaj želi z njim doseči in zakaj je gojenje pridelkov v tako nenavadnih pogojih sploh pomembno?

Ohranjajo tradicijo slovenskega čebelarstva

20. 05. 2022 00.15

Spar podaril 5.000 evrov Čebelarski zvezi Slovenije