rastlin

'Uvedba prispevka za skrbnike psov je prepuščena občinam'
03. 01. 2025 15.53
Kmetijsko ministrstvo z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) pripravlja novo spremembo zakona o zaščiti živali, ki naj bi reformirala financiranje zavetišč za zapuščene živali, lastniki psov pa naj bi plačevali prispevek v višini od 15 do 20 evrov letno. Na Upravi zatrjujejo, da je glavni namen zagotoviti organizirano mrežo zavetišč in spodbujanje posvojitev živali iz zavetišč.

Zaseg v Zagrebu: Slovenec želel nezakonito uvoziti dve ogroženi kobri
02. 01. 2025 17.29
Hrvaško finančno ministrstvo poroča, da so cariniki v Zagrebu zasegli dve kobri. Kači sta na Hrvaško prispeli iz ZDA, uvoziti pa ju je skušal državljan Slovenije. Incident se je zgodil 30. decembra 2024, živali pa sta od takrat v zagrebškem živalskem vrtu.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29
Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja
22. 12. 2024 08.44
Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

Bolezen modrikastega jezika: Kitajci prepovedali uvoz živine iz Hrvaške
11. 12. 2024 11.15
Kitajska je zaradi izbruha bolezni modrikastega jezika prepovedala neposredni in posredni uvoz prežvekovalcev ter povezanih proizvodov iz Hrvaške in Poljske, je objavila kitajska carinska uprava.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23
Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

V več slovenskih trgovinah odpoklicali jajca zaradi salmonele
10. 12. 2024 09.13
Zaradi prisotnosti salmonele je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odpoklicala jajca dobavitelja Kmetijska zadruga Laško. Prodajala so se v različnih manjših zasebnih trgovinah na območjih Celja, Velenja in Zasavja, ne pa tudi v Tušu in Sparu, kot je v ponedeljek objavila uprava.

Cene čokolade poskočile: čokoladni božički dražji tudi za 50 odstotkov
01. 12. 2024 12.02
Tik pred vrhuncem sezone božičnih nakupov analize kažejo, da nemški potrošniki danes plačujejo veliko več za čokolado kot pred letom dni. Čokoladne figure božička so odvisno od znamke in velikosti letos dražje tudi za 50 odstotkov, je pokazala analiza portala za primerjanje cen Smhaggle, izvedena za nemško tiskovno agencijo dpa.

Epidemija zapuščenih živali in nezakonitih praks pri vzreji in prodaji živali
30. 11. 2024 18.24
Približuje se praznični čas. Za darilo nikoli ne poklanjajte živali, saj mora biti odločitev za žival premišljena in odgovorna. Število zapuščenih živali v Sloveniji kaže, da se ljudje za hišnega ljubljenčka prepogosto odločijo prehitro, brez temeljitega premisleka. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) zato v okviru kampanje Moja žival, moja odgovornost krepi ozaveščanje o odgovornem nakupu in prepoznavanju pasti nezakonite trgovine s psi in mačkami.

Uvoz medu iz tretjih držav le še iz odobrenih obratov
26. 11. 2024 12.46
Iz tretjih držav v EU bo od 29. novembra dovoljen uvoz le medu in čebelarskih proizvodov, ki prihajajo iz obratov, ki jih je odobrila Evropska komisija, je objavila Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06
Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'
19. 11. 2024 16.52
Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49
Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Pes ogrizel dva osla, pokončal več kokoši in pobegnil proti Italiji
13. 11. 2024 15.41
S Policijske uprave Koper so sporočili, da so bili obveščeni o nevarnem psu, ki je napadel več živali. Ko je ženska, ki je dogodek prijavila, prišla na kraj, je pes pobegnil v smeri Italije.

Shilajit: Čudežno prehransko dopolnilo iz Himalaje, o katerem govori cel svet
28. 10. 2024 00.15
Skrivnostno starodavno gorivo za telo, ki je bilo skozi stoletja cenjeno zaradi svojih močnih zdravilnih lastnosti.

Skrbnica psa, ki je v Kranju ugriznil deklico, se je javila policistom
25. 10. 2024 12.01
Skrbnica psa, ki je pred zdravstvenim domom v Kranju skočil na 10-letno deklico in jo ugriznil v obraz, je po pozivu Policije, naj se jim javi, to tudi storila. Policisti zoper njo vodijo prekrškovni postopek, o ugrizu psa pa so obvestili tudi upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Številne goljufije in sumljive prakse: ponarejanje dokumentov, zloraba zakonodaje ...
24. 10. 2024 17.03
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da je prodaja psov in mačk v EU donosna gospodarska dejavnost, visoke cene in veliko povpraševanje po mladičih pa so močna finančna motivacija za izvajalce nezakonite trgovine z živalmi. Leta 2023 je sodelovala v vseevropski akciji odkrivanja nepravilnosti v trgovini s psi in mačkami, ki je razkrila številne goljufije in sumljive prakse.

Moškemu zasegli 50 kg konoplje, LSD in hladno orožje
21. 10. 2024 08.09
Mariborski policisti so v sredo aretirali moškega, pri katerem so našli približno 50 kilogramov prepovedane konoplje, LSD, pa tudi hladno orožje. Zoper moškega sledi prekrškovni postopek.

Ženske so ocenile: To je najboljša anti-age krema na našem trgu!
20. 10. 2024 00.15
Pozabite na vse, kar ste vedeli o kremah za obraz proti staranju. Hialuronska kislina, kolagen in druge sestavine so pogosto le marketinški trik, na katerega ''padejo'' mnoge ženske. Zakaj? Ker pomanjkanje le-teh NI glavni vzrok staranja kože. Glavni vzrok je pomanjkanje maščobnih celic! Šokirani? Berite dalje.

Politični pretresi, upanje za otroke iz Gaze in obisk ene najvplivnejših žensk na svetu
19. 10. 2024 17.59
Teden, ki je za nami, je minil v znamenju priprav na Ljubljanski maraton. V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Odjeknila je novica, da je Policija zoper predsednika vlade Roberta Goloba vložila kazensko ovadbo, vrste SDS pa je po Anžetu Logarju po 20 letih zapustila tudi njegova poslanska kolegica Eva Irgl. Gasilci so dobili novo vozilo, v Kisovcu pa novo kolesarsko stezo in park, poimenovan po kolesarskem asu Primožu Rogliču. Ljubljano je obiskala predsednica centralne banke Christine Lagarde, glasbeni svet pa se je zavil v črnino.

Olja – potvorbe, zavajanje in vprašljiva kakovost
19. 10. 2024 10.58
Vsak prebivalec Slovenije doma porabi slabih 7 in pol litrov jedilnega olja na leto – od klasičnih in široko uporabnih – bučnega, oljčnega, sončničnega, lanenega, konopljinega, orehovega in arašidovega. Olja so pomemben del uravnotežene prehrane, a niso vsa enako kakovostna.

Širijo se novi primeri ptičje gripe, bolezen potrdili pri več živalih
17. 10. 2024 17.13
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri živalih. Bolezen so tokrat potrdili v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?
17. 10. 2024 13.35
Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Potrjena primera ptičje gripe pri labodih na Ptuju
15. 10. 2024 13.10
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila pri dveh poginjenih labodih, ki so ju našli na Ptujskem jezeru v občini Ptuj, potrjena visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Rejce poziva, naj upoštevajo veljavna priporočila in ustrezno ukrepajo.

Brez rastlinjaka ne bi preživele zime, na toplo gredo za 25.000 evrov
14. 10. 2024 15.23
Iz ljubljanskega botaničnega vrta sredozemske rastline ponovno selijo v koprsko vrtnarijo, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Gre za dragoceno zbirko več kot 500 rastlin, med katerimi so tudi najstarejši primerki. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00
Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Doma je gojil prepovedane rastline
03. 10. 2024 09.23
Krški policisti so opravili hišno preiskavo pri 51-letniku, ki živi na območju Senovega. Pri tem so mu zasegli več rastlin konoplje.

Pri sivih vranah potrdili virus Zahodnega Nila
30. 09. 2024 16.15
Nacionalni veterinarski inštitut je Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvestil o potrditvi virusa Zahodnega Nila pri štirih sivih vranah. Ptice so bile najdene v na območju Ljubljane. Bolezen je bila sicer pri pticah v Sloveniji nazadnje potrjena leta 2021.

Ko te do prvega soseda loči 1000 km, življenje lahko reši le letalo
29. 09. 2024 09.36
Čez dejstvo, da je Slovenija tranzitna država, pogosto bentimo, ko se dušimo v kolonah tovornih vozil ali dopustnikov. Toda prav njena lega k nam včasih zanese tudi popotnike, ki potujejo z enega na drug konec sveta in nam vmes ponudijo vpogled v življenje v njihovih domovinah, kjer kakšne stvari potekajo povsem drugače kot na sončni strani Alp. Če se v Sloveniji helikopter v zrak običajno dvigne le v najbolj nujnih primerih, za milijone Avstralcev letala predstavljajo že osnovno zdravstveno oskrbo. V neizprosni divjni pomaga reševati kar 81 letal, ki so skupno že 34-krat odletela do lune in nazaj.

Four Paws krivi ministrstvo: Ukrepajte, ali pa bodo umrli tudi Maša, Mici in Tim
25. 09. 2024 10.54
"Zlomljenih src smo in šokirani ob Mitkovi smrti, potem ko smo si dve leti neutrudno prizadevali, da bi mu zagotovili specializirano zdravstveno oskrbo, ki jo je potreboval, in ga pripeljali v dom, primeren za njegovo vrsto. Zdaj je zaradi malomarnosti oblasti in lastnikov v Sloveniji poginil še en medved," so po smrti medveda Mitka sporočili iz mednarodne organizacije Four Paws. Od ministrstva ponovno zahtevajo konkretne ukrepe za premestitev preostalih treh medvedov iz ujetništva v zavetišče v naravi.