rastlin

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko
07. 05. 2019 13.00
Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Možnost pozebe ostaja, zato zaščita nasadov ne bo odveč
06. 05. 2019 11.33
Po nedeljskem prehodu izrazite hladne fronte nam začetek tedna prinaša prehodno razjasnitev, s tem pa se bo povečala tudi možnost za pojav slane. Na srečo bodo morebitne negativne temperature po nižinah vztrajale le kratek čas, tako da kakšne obsežnejše pozebe ni za pričakovati. A možnost pozebe ostaja predvsem v alpskih dolinah, pa tudi na Koroškem, Notranjskem, Kočevskem in Celjskem.

V spomladanski akciji cepljenja lisic bodo položili 380.000 vab
06. 05. 2019 08.51
Začela se je spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo trajala do konca junija. Polaganje vab bo potekalo v 50-kilometrskem pasu ob meji s Hrvaško, s pomočjo posebej prirejenih letal, ki bodo vzletala iz letališč Murska Sobota, Portorož, Novo mesto, Celje in Jože Pučnik – Ljubljana. Če najdete vabo, se je ne dotikajte.

V Botaničnem vrtu priredili že 15. bolšji sejem rastlin
04. 05. 2019 14.25
V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani so priredili že 15. bolšji sejem rastlin, v okviru dogodka pa organizirali predavanja, predstavitve, vodene oglede in delavnice za otroke. Najbolj zavzetih botaničnih navdušencev od udeležbe ni odvrnilo niti slabo vreme.

ANIMACIJA: Bo že tretjič v zadnjih štirih letih udarila pozeba?
02. 05. 2019 14.00
Po sončnem razvajanju v prihodnjih dneh pričakujemo nove padavine. Ohladitev bo tokrat izrazitejša kot pretekli konec tedna in v nedeljo zjutraj bo ob močnejših padavinah možno prehodno sneženje tudi po nekaterih nižinah. Hladen zrak se bo nad nami zadrževal nekaj dni, zato lahko temperatura ob razjasnitvi na začetku prihodnjega tedna tudi po nižinah pade pod ledišče.

'Veriga je fizično in psihično mučenje psa'
02. 05. 2019 06.59
"Psi, ki večino svojega življenja preživijo na nekaj metrih omejene površine, priklenjeni na verigo, niso slika iz preteklosti, takšne prizore vidimo vsak dan, saj precejšen odstotek psov v Sloveniji še vedno živi priklenjenih na verige, 24 ur na dan," opozarjajo predstavniki društva AniMa. Na ministrstvu odgovarjajo, da se problematike zavedajo, a je ta le vrh ledene gore.

Prenovljen hotel Brdo bo imel 136 sob, od tega dva predsedniška apartmaja
26. 04. 2019 13.34
Po gradu na Brdu pri Kranju svoja vrata zaradi prenove zapira še tamkajšnji hotel. Predvideni sta obširna obnova in razširitev – namesto 78 namestitvenih enot jih bo 136, od tega dva predsedniška apartmaja. Uredili bodo bazen in garažo ter zamenjali streho. Stavba bo po prenovi energetsko bistveno učinkovitejša in okolju prijaznejša. Otvoritev je predvidena za januar 2021.

Pri Hrastniku nov primer zanemarjanja živali, v Krtini iščejo še drugega konja
23. 04. 2019 12.02
Iz vasi Kovk pri Hrastniku prihaja nov primer zanemarjanja živali – tudi tokrat živina stoji v blatu, prizor pa je dobro viden s ceste. "Človek, ki se je peljal mimo, je obrnil in se še enkrat peljal mimo, ker ni mogel verjeti svojim očem," so ob objavi fotografij zapisali v Društvu za zaščito konj. Medtem pa inšpekcija išče še drugega konja, ki bi moral biti na kmetiji v Krtini.

V Sloveniji je več kot dva tisoč nevarnih psov, na prevzgoji so le trije
22. 04. 2019 07.05
Potem ko je rotvajler pijane lastnice lani do smrti pogrizel dojenčka, so na Dunaju zaostrili zakonodajo. Psi s seznama nevarnih pasem morajo na javnih mestih nositi nagobčnik in biti na povodcu, delež alkohola v krvi njihovih lastnikov, ki morajo opraviti tudi izpit, pa ne sme presegati 0,5 promila. Pri nas t. i. nevarnih pasem ni, je pa v register vpisanih 2.141 psov s statusom nevaren. Na prevzgoji so le trije.

Posedi: Mi redko uspemo stvari preprečiti
19. 04. 2019 17.34
Po objavi posnetkov zanemarjenih bikov in konja na kmetiji v Krtini pri Trebnjem, policija preiskuje sum kaznivega dejanja mučenja živali. Te so bile vkopane v lastnih iztrebkih, ki so segali več kot meter visoko, brez sveže vode in hrane. Ob odvzemu živali so inšpektorji v najhujšem stanju našli konja, ki so ga morali uspavati.

V izolski osnovni šoli trije primeri okužbe s salmonelo
12. 04. 2019 11.00
V izolski osnovni šoli Livade so se trije učenci okužili z bakterijo salmonelo, kar je potrdila tudi ravnateljica Maja Cetin. Kot je povedala, so na šoli nemudoma sprejeli ukrepe, navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa se strogo držijo. Stanje se sicer normalizira, eden od okuženih učencev se je že vrnil k pouku.

Bili so najboljši, ker so bili edini
10. 04. 2019 19.49
Zgodba z javnimi naročili ministrstva za kmetijstvo postaja vedno bolj zanimiva. Čeprav so odgovorni zatrdili, da je Zavod inkubator tri posle dobil, ker so bili najboljši ponudnik, se je zdaj izkazalo, da so bili edini ponudnik. Zanimive so tudi njihove projektne skupine. V njih so skorajda izključno doktorji z Boštjanom Averjem na čelu, ki je znan predvsem iz afere Vzajemna.

Izbruh nalezljive črevesne bolezni, v Leku zbolelo kar 50 oseb
09. 04. 2019 10.41
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so marca zaznali več izbruhov noroviroz. Bolezen se je minuli teden razširila tudi med zaposlenimi v farmacevtskem podjetju Lek, kjer je inštitut skupaj z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opravil tudi epidemiološko poizvedovanje.

Kršiteljem grozi do 15.000 evrov kazni
07. 04. 2019 09.52
Izteklo se je enoletno prehodno obdobje za prilagoditev izdelkov s transmaščobnimi kislinami na največ dva grama na 100 gramov skupne vsebnosti maščob v živilu. Izdelkov z višjo vsebnostjo na trgu ne bo smelo biti več. Tako proizvajalci in trgovci kot inšpektorji so zatrdili, da so na to spremembo pripravljeni.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?
06. 04. 2019 07.00
Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Sezona čemaža: ne zanašajte se na njegov vonj
05. 04. 2019 20.12
Kljub dežju je pomlad na travnike in v gozdove že privabila nabiralce regrata in čemaža. Oba imata številne zdravilne učinke in na telo delujeta prečiščevalno, toda čemaž lahko hitro zamenjamo za strupene rastline, ki so smrtno nevarne, opozarjajo v ljubljanskem Kliničnem centru.

Kobilarna Lipica: čaka jih celovit nadzor veterinarske inšpekcije
04. 04. 2019 17.14
Veterinarska inšpekcija je v zvezi s prijavo glede poškodovanih živalih obiskovala Kobilarno Lipica. Sklenila je izpeljati celovit nadzor kobilarne, ki bi lahko trajal tudi do dva meseca. Veterinarji pa so ob pregledu zaznali še, da tudi posamezne druge živali niso v optimalni kondiciji. V kobilarni očitke o nestrokovnem ravnanju s konji zavračajo.

Šparglji: naberete jih lahko največ kilogram
02. 04. 2019 10.59
Sezona nabiranja špargljev se začne okoli velike noči, torej bodo v prihodnjih dneh številni ljubitelji teh zelnatih rastlin preplavili Primorsko. Če ste tudi vi med tistimi, ki šparglje obožujete in jih sami nabirate, ne pozabite, da jih na dan lahko naberete le kilogram, sicer vas lahko doleti globa v višini 200 evrov.

Slovenska nacionalna jed z zdravilnimi učinki, a zasoljenimi cenami
30. 03. 2019 07.00
Sezona uživanja regrata je odprta. Glede na priljubljenost bi celo lahko rekli, da spada med naše nacionalne jedi. Temu primerne so tudi zasoljene cene na začetku sezone. Na tržnici boste za kilogram odšteli tudi do 16 evrov, zato je več tistih, ki se ga odpravijo nabirat kar sami. Ne ponaša pa se le z dobrim okusom, temveč tudi s številnimi zdravilnimi učinki.

Glifosat: v ZDA odškodnine bolnikom z rakom, pri nas z njim škropijo ceste, železnice ...
30. 03. 2019 07.00
Monsanto je zaradi glifosata izgubil že dve odškodninski tožbi bolnikov z rakom, ki trdita, da sta zbolela zaradi tega herbicida. V Evropski uniji so pred letom in pol podaljšali dovoljenje za uporabo glifosata, tudi zato, ker je za podaljšanje glasovala Slovenija. Prav z glifosatom namreč pri nas vzdržujejo železnice, ceste in druge javne površine.

V piščančjih zrezkih odkrili salmonelo
19. 03. 2019 20.16
Med rednim letnim programom vzorčenja so v vzorcu "gurmanskih piščančjih zrezkov z bučnimi semeni", ki jih proizvaja Perutnina Ptuj, odkrili prisotnost salmonele. Zrezke so odpoklicali, kupci jih lahko vrnejo na mesto nakupa. Ob ustrezni termični obdelavi in pravilnem rokovanju sicer nevarnosti za zdravje ni.

Novo plenjenje encijana na Lovrencu
12. 03. 2019 12.14
Samo dan potem, ko je Planinska zveza Slovenije javnost opozorila na problem trganja in izkopavanja nekaterih zaščitenih rastlinski vrst, smo med snemanjem prispevka povsem slučajno odkrili čisto sveže sledi novega plenjenja encijana na Lovrencu. Na kraj odkritja je prišla policija, ki storilca še vedno išče.

Policisti zasegli 260 sadik konoplje, kilogram in pol droge ter 10.000 evrov
12. 03. 2019 13.04
Policisti so pri 34-letnici iz območja Litije in 37-letniku iz območja Ljubljane odkrili in zasegli več rastlin konoplje, kilogram in pol prepovedane droge, 12 tablet (sum na ekstazi) in 10.000 evrov.

Sezona cvetnega prahu zaradi globalnega segrevanja vedno daljša
07. 03. 2019 19.26
Sezona cvetnega prahu se je letos začela že v začetku februarja, kar je približno dva tedna prej kot običajno. Cvetenje leske se počasi končuje, v drugi polovici marca pa bo zacvetela breza, ki marsikomu povzroča največ težav. Koncentracija cvetnega prahu v zraku je najvišja v obdobju stabilnega in sončnega vremena, peloda je največ proti večeru in zgodaj dopoldne.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Popolno darilo za dan žena in pozdrav pomladi
05. 03. 2019 00.01
Divja sibirska zelišča in rastline, nedotaknjeni naravni viri, ki so se ekstremnim podnebnim razmeram prilagodili tako, da so razvili izjemne antioksidativne lastnosti in visoko zaščitne učinkovine. Vse to predstavlja znamko Natura Siberica.

62-letnik pri Kopru nezakonito lovil zaščitene vrste ptic
27. 02. 2019 09.35
Koprski policisti so s pomočjo Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije odkrili 62-letnika, ki v eni od koprskih vasi nezakonito lovi zaščitene vrste ptic. V ujetništvu jih je imel 20, med njimi čižke, liščke in vrabce. Ptice so izpustili v naravo, moškemu pa grozi zaporna kazen.

Končno poročilo: v Sloveniji sporen le kebab, pojedli smo ga štiri tone
27. 02. 2019 14.22
V Sloveniji ni mesa, ki bi izviralo iz poljske klavnice, kjer so klali bolne živali, meso pa prodajali kot zdravo, so inšpektorji zapisali v končnem poročilu. Rezultati kemijskih anliz pa so pokazali, da je meso iz drugih poljskih obratov varno. Oporečni so tako bili le mesni pripravki za kebab.

Uprava za varno hrano slovenskemu distributerju začasno prepovedala prodajo kebabov
26. 02. 2019 16.29
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je družbi Alebon iz Ljubljane izrekla začasni ukrep prepovedi prodaje kebabov. Odslej bodo lahko prodajali le mesne pripravke, za katere bo upravi predhodno predložil ustrezna dokazila, da ne vsebujejo salmonele.

Smeti v Limbušu ostajajo, ne inšpektor ne NIJZ ne bosta ukrepala
26. 02. 2019 06.00
"Že vrsto le prijavljamo katastrofalne razmere, spremeni se nič," so na pristojne institucije jezni krajani Limbuša, kjer Uka Shota kopiči navlako in smeti. A primer je precej zapleten: cesta ob parceli ni v lasti občine, datum izvršbe še ni določen, možakar pomoč zavrača, senca dvoma pa pada tudi na zdravstveni inšpektorat. Je bil ta z razmerami ves čas seznanjen?