rastlin

Obnovite svojo moč!
14. 06. 2018 00.01
Nervoza in stres sta sestavni del življenja današnjega moškega. Zato ni presenetljivo, da je impotenca vedno bolj pogosta in vedno pogosteje prizadene tudi moške, mlajše od 40 let. Toda mnogi moški si tega ne želijo priznati.

42-letnik v Mengšu in 58-letnica v Grosupljem na domu gojila konopljo
04. 06. 2018 10.16
Iz Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so v stanovanjih v Mengšu in Grosupljem odkrili prostore za gojenje prepovedane droge. V ločenih preiskavah so zasegli med drugim skupno več 500 sadik konoplje, 42-letnika in 58-letnico pa bodo kazensko ovadili.

Zaprli turistično oblegano plažo iz filma Obala
01. 06. 2018 09.59
Najbolj znana tajska plaža Maja, ki jo je pred slabima dvema desetletjema med zvezde izstrelil film The Beach (Obala), v katerem je glavno vlogo odigral Leonardo DiCaprio, je odslej zaprta za turiste, tako pa bo ostalo vse do konca septembra. Tajske oblasti so se za ta ukrep odločile, da bi preprečile nadaljnje uničevanje neokrnjene narave v zalivu, kamor se sicer vsak dan nagnete na tisoče ljudi.

Ne trgajte rož!
30. 05. 2018 13.42
Prebujena narava bo v prihajajočih mesecih s svojo lepoto in barvitim cvetjem navduševala obiskovalce Triglavskega narodnega parka. Upravljavci parka ob tem opozarjajo na prepoved trganja rastlin in obiskovalce pozivajo: Občudujmo lepote planinskega cvetja ter v naravo ničesar ne prinašajmo in iz nje ničesar ne odnašajmo.

Slovenski parki skrivajo številne in raznovrstne naravne vrednote
24. 05. 2018 05.53
V Evropi že od leta 1999 vsakega 24. maja obeležujemo evropski dan parkov. Ta dan združuje parke in zavarovana območja po vsej Evropi v skupni misli približati ljudem naravo in jih ozaveščati o pomembnosti ohranjanja naravnih lepot v zavarovanih območjih ter skrbi za njihovo trajnostno upravljanje.

Ljubljanski policisti zasegli 417 rastlin konoplje
22. 05. 2018 12.03
Ljubljanski policisti so v hišni preiskavi pri 30- in 24-letnem Ljubljančanu odkrili prirejena prostora za gojenje konoplje. Med drugim so zasegli 417 rastlin konoplje, 3 kilograme posušene konoplje in 10 tabletk ekstazi.

Ljubljana bogatejša še za en urbani čebelnjak
22. 05. 2018 07.27
Čeprav čebelarjenje v urbanem okolju ne prinaša presežkov medu, pa je pomembno predvsem z vidika opraševanja in ozaveščanja javnosti o pomenu čebel in drugih žuželk za človeštvo. Iz rastlin, ki jih oprašijo, proizvedemo kar 90 odstotkov svetovne hrane. V Ljubljani že nekaj let narašča število urbanih čebelnjakov, ki si jih na svojih balkonih, strehah ali dvoriščih ne želijo le posamezniki, ampak tudi podjetja.

Zaradi nove rastlinske bakterije najbolj na udaru oljke
21. 05. 2018 14.56
Uprava za varno hrano začenja akcijo obveščanja in osveščanja o neozdravljivi bolezni rastlin, ki jo povzroča bakterija Xylella fastidiosa. Gre za novo vrsto rastlinske bakterije v Evropi, ki ogroža kmetijsko pridelavo ter nekatere vrste rastlin v urbanem okolju, najbolj na udaru so lesnate rastline na čelu z oljkami. Pri nas bolezni niso zaznali.

Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja čebel
20. 05. 2018 06.30
Danes prvič praznujemo svetovni dan čebel, ki so ga na pobudo Slovenije razglasili Združeni narodi. Glavni namen dneva je, da vsaj na ta dan svet pomisli in se zaveda pomena čebel in ostalih opraševalcev za človeštvo.

Kako do slastnih rdečih paradižnikov?
19. 05. 2018 00.30
Paradižnik je zelo priljubljen in zaželen sadež na naših vrtovih. Po eni strani je nezahteven, saj lahko povsem dobro uspe tudi vrtnarjem začetnikom, po drugi strani pa zelo zahteven, saj je občutljiv na vremenske razmere in dovzeten za številne bolezni.

Kaj imajo skupnega polž, kozel in kranjska čebela?
13. 05. 2018 07.00
Višnja Gora, ki letos praznuje 540. obletnico pridobitve mestnih pravic, je svojemu zaščitnemu znaku polžu in znanem nič krivem kozlu Liscu dodala še ''pridno in utrjeno'' čebelo - kranjsko sivko.

Štirje vzorci cvetličnega medu po analizi umaknjeni iz prodaje
08. 05. 2018 16.39
Inšpekcija uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je izvedla poseben nadzor nad prisotnostjo ponaredb medu na slovenskem trgu. Od skupno 18 vzorcev medu je bilo 14 vzorcev skladnih na vse analizirane parametre, štirje vzorci pa so bili neskladni in so jih že umaknili iz prodaje, so sporočili iz uprave.

Kaj je užitno, kaj ne, kaj strupeno in kaj zdravilno?
05. 05. 2018 07.00
Osnovno pravilo, ko nabirate rastline v naravi, je: če rastline ne poznate, je ne nabirajte. In uživajte samo tisto hrano iz narave, za katero ste stoodstotno prepričani, da jo lahko. Prihaja tudi sezona gob, zato bodite previdni tudi pri nabiranju teh.

V 12-urnem neurju, ki je besnelo na Štajerskem, udarilo kar 15.000 strel
05. 05. 2018 07.39
Današnji dan je razkril pravo škodo, ki so jo na Štajerskem povzročila neurja s točo. Na Ptuju je v le 12 urah padlo skoraj 150 litrov padavin na kvadratni meter, kar je toliko, kot jih običajno pade v dveh majih skupaj. Vodo so morali črpati iz okoli 290 stanovanjskih objektov.

Od čemaža in špargljev do gob in sadja ... narava je zakladnica hrane, a nujna so tudi opozorila
04. 05. 2018 06.00
Čez leto v naravi mnogi nabiramo marsikaj, kar lahko uporabimo v prehrani. Od goznih sadežev do gob, od listov in cvetja za čaje do užitnih cvetov za v solate, pa regrat, čemaž, divje šparglje in še in še. Narava je prava zakladnica hrane in čajev, tudi zdravilnih rastlin ... a ob tem mnogi pozabljajo najpomembnejše: da sta vsakdanjik in resničnost današnjega časa povsem drugačna kot pred desetletji in da mnogi rastline poznajo le še iz knjige ali z interneta. Kar pa je za nabiranje in uživanje mnogo premalo.

Ne dotikajte se vab, poskrbite za pse
04. 05. 2018 06.19
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin danes začenja spomladansko cepljenje lisic proti steklini. Vabe bodo polagali s pomočjo letal z višine 300 metrov, in sicer predvidoma do konca junija. Uprava ob tem opozarja, naj se ljudje vab ne dotikajo, v času akcije je prepovedano prosto gibanje psov na javnih mestih.

EU za zaščito čebel prepovedala uporabo treh pesticidov
27. 04. 2018 13.57
Predstavniki EU so s ciljem zaščite čebel sklenili prepovedati uporabo treh pesticidov iz skupine neonikotinoidov (klotianidin, imidakloprid in tiametoksam), za katere je zdaj veljala omejitev uporabe. Prepoved bo začela veljati do konca leta, še vedno pa jih bodo lahko uporabljali v rastlinjakih, kamor čebele po pričakovanjih ne zahajajo.

Kako zaščititi rastline, kako bolje razvijati zdravila in kako se bolj 'zeleno' hladiti?
27. 04. 2018 06.30
Z znanjem in ščepcem domišljije lahko ta svet pripeljemo v lepšo prihodnost. A brez ustrezne podpore se ta pot lahko hitro konča v slepi ulici. Tega se že več let zavedajo tudi na Univerzi v Ljubljani, kjer z natečajem Rektorjeva nagrada za naj inovacijo spodbujajo študente in tudi zaposlene, da lahko ideje uresničijo in z njimi vstopijo tudi na trg.

Ptice najverjetneje poginile zaradi zaužitja toksične snovi
18. 04. 2018 17.06
Pogin rečnih galebov, ki so jih našli na območju Ptujskega jezera, je posledica odpovedi vitalnih organov, ki je verjetno posledica zaužitja toksične snovi, je sporočila uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Za katere snovi je šlo, še ni znano, zaenkrat pa je izključeno, da bi šlo za fitofarmacevtska sredstva.

Trgovino preuredil v laboratorij za gojenje konoplje
18. 04. 2018 13.52
Koprski kriminalisti so opravili hišno preiskavo v nekdanji trgovini na območju Postojne in našli večji laboratorij za hidroponično gojenje konoplje. V tehnološko zelo dobro opremljenem laboratoriju so našli 2140 sadik. Za 'prenovo' je osumljen 34-letnik. Ker je bil v času preiskave v tujini, so zanj razpisali tiralico, a je zdaj že v hišnem priporu. Z eno žetvijo bi lahko zaslužil 342.000 evrov.

Pri poginulih rečnih galebih niso našli sledi botulina
16. 04. 2018 18.20
Vzorci iz mikrobioloških preiskav in preiskav na prisotnost klostridijskega toksina - botulina na poginulih rečnih galebih, ki so jih našli v okolici Ptujskega jezera, so bili negativni. Galebi so poginili v začetku meseca, nekaj dni pozneje pa so poročali o novih primerih.

Kemis mora biti še posebej pozoren na Tojnico
13. 04. 2018 19.04
Arso je Kemisu dodatno naložil spremljanje kemijskega stanja v vodi, sedimentu in bioti v potoku Tojnica in spremljanje kemijskega stanja sedimenta in biote v Ljubljanici. V vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov je zagorelo 15. maja lani.

Ob Ptujskem jezeru našli še 20 mrtvih rečnih galebov
11. 04. 2018 16.14
Predstavniki DOPPS so ob terenskem ogledu okoli Ptujskega jezera našli 20 novih poginulih rečnih galebov, kar kaže na to, da se pogini nadaljujejo in da je neidentificirani strup še vedno prisoten v okolju. Odgovorne so pozvali, naj pospešijo preiskavo možnih virov zastrupitev.

Vzrok pogina ni znan, veterinarski inštitut ni potrdil prisotnosti virusa ptičje gripe
09. 04. 2018 12.02
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je danes prejela poročilo o patomorfološki preiskavi ptic, ki so bile po poginu na območju Ptuja poslane na preiskave v Laboratorij za kužne bolezni perutnine in ptic. Vzrokov pogina ob pregledu trupel in organov poginulih živali niso uspeli ugotoviti.

Posvojitev psa z Balkana - problem ali rešitev?
07. 04. 2018 07.00
Po odmevni zgodbi psičke Dane, ki so ji neznanci v BiH odrezali vse štiri tačke in ušesa, nato pa je nov dom in prijazne lastnike dobila v Sloveniji, so se na družbenih omrežjih med zaščitniki živali vnele vroče razprave o načinu reševanja in uvozu živali iz držav nekdanje Jugoslavije. Živali ne poznajo meja, pravijo zagovorniki, nasprotniki pa: S tem ne rešujete problema tam, ga pa povečujete tukaj!

Podlesek usoden za moža in ženo
06. 04. 2018 10.43
Sezona nabiranja čemaža se je šele začela, a sta zaradi zastrupitve s čemažu podobnim podleskom umrli že dve osebi. Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah. Dve do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. V 24 do 72 urah po zastrupitvi pride do okvar srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč.

Pomlad je za nekatere veselje, za druge pravo prekletstvo
05. 04. 2018 18.30
Če vam slika cvetoče breze ne pričara nasmeha na obraz, ste verjetno med petino Slovencev, ki se v topli polovici leta po svojih najboljših močeh spopada z različnimi alergijami na cvetni prah. Letošnji oster prehod iz zimskih razmer v pretoplo pomlad utegne razmere še poslabšati, saj bo hkrati zacvetelo več rastlinskih in drevesnih vrst, kot jih običajno.

Zvonko Lah zapušča NSi
04. 04. 2018 12.50
Poslanec Zvonko Lah tik pred volitvami zapušča poslansko skupino NSi. Neuradno naj bi se namreč Lah odločil za odhod iz NSi po tistem, ko so interne ankete, ki jih je opravila NSi, v volilni enoti, kjer je želel kandidirati, pokazale prednost drugi kandidatki.

Princ Harry in njegova Meghan pred oltar med lokalnim cvetjem
01. 04. 2018 12.21
Za popolno kraljevsko poroko je potrebnih več dejavnikov, med drugim tudi cvetlična dekoracija. Britanski princ Harry in njegova izbranka Meghan Markle sta tako že izbrala cvetlice, mislila pa sta tudi na čebele.

Sežanski Kras znova z odblokiranimi računi
30. 03. 2018 16.29
Banke so transakcijske račune Krasa zablokirale konec februarja, saj, kot je bilo takrat navedeno na Ajpesu, na njih ni bilo dovolj sredstev za poplačilo obveznosti. Kras sicer kupuje Jata Emona, ki se je v nakup podala brez skrbnega pregleda, tako je posel temeljil na zaupanju.