raziskovalnih

Nova revija za terensko biologijo
10. 11. 2000 00.00
Zveza za tehnično kulturo Slovenije je predstavila svojo novo revijo za terensko biologijo Natura Sloveniae. V njej so objavljeni izsledki raziskovalnih taborov študentov biologije, revija pa je odprta tudi za vse rezultate terenskih opazovanj, individualnih, seminarskih in diplomskih nalog študentov. S tem nudi študentom priložnost za pridobivanje prvih izkušenj pri pisanju strokovnih člankov. Rdeča nit prispevkov so floristični in favnistični popisi obravnavanih območij ter naravovarstveni status nekaterih zabeleženih vrst s predlogi za uvrstitev v Rdeči seznam Republike Slovenije. Slovenija kot eno od območij z največjo biotsko pestrostjo v Evropi in država, ki se vključuje v evropske integracijske procese, nujno potrebuje bazične floristične in favnistične raziskave. Le poznavanje vseh v Sloveniji živečih vrst rastlin in živali, njihove razširjenosti in povezovanje v združbe ter stopnje ogroženosti bo omogočilo argumentirano nastopanje stroke v aplikativnih projektih, kot so presoje vplivov na okolje, prostorsko planiranje in podobno, menijo ustvarjalci revije.

Nova revija za terensko biologijo
09. 11. 2000 00.00
Želja po raziskovanju in odkrivanju novega je vodila študente biologije v organizacijo raziskovalnih taborov študentov biologije, kjer svojo mladostno energijo in zanimanje za dogajanje v naravi pod vodstvom mentorjev usmerjajo v raziskovanje rastlinskega in živalskega sveta v Sloveniji. Po prvih negotovih korakih so vzpodbudni rezultati in želja po predstavitvi izsledkov zrasli do te mere, da so ustanovili revijo Natura Sloveniae, sta v uvodu k prvi številki zapisala glavna in odgovorna urednika Rok Kostanjšek in Aleksandra Lešnik. Revijo, ki jo izdaja Zveza za tehnično kulturo Slovenije, bodo predstavili v petek, 10. novembra, hkrati s predavanjem na temo Mlake v Vipavski dolini 

GEANT za boljše internetne povezave
06. 11. 2000 00.00
Komisar Evropske unije za področje informacijske družbe Erkki Liikanen in predstavnik akademskih in raziskovalnih mrež v Evropi Fernando Liello sta danes na slovesnosti v okviru konference IST 2000 v Nici podpisala pogodbo o sofinanciranju projekta GEANT. Cilj projekta GEANT je vzpostavitev zmogljivih povezav v Evropi za področje raziskovanja in izobraževanja, pri čemer bo projekt uporabljal najnovejše tehnologije in tako prispeval tudi k razvoju novih omrežnih tehnologij. Eden izmed podpisnikov te pogodbe je tudi slovenski javni zavod Arnes, ki zagotavlja internet v raziskovalnem in akadamskem okolju. GEANT bo slovenski izobraževalni in raziskovalni sferi omogočil bistveno hitrejše povezave s svetom in zmogljiv dostop do univerz in raziskovalnih laboratorijev.

Nova kolektivna pogodba za raziskovalne dejavnosti
03. 11. 2000 00.00
Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in predsednik Sindikalne konference raziskovalnih dejavnosti Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije Janez Stergar sta danes podpisala spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za raziskovalne dejavnosti, ki vsebinsko izenačuje plače zaposlenih v raziskovalnih dejavnostih s plačami tistih, ki so zaposleni v visokem šolstvu. Po Stergarjevih besedah s spremenjeno kolektivno pogodbo največ pridobijo raziskovalci z najvišjimi nazivi, ki so primerljivi z nazivi univerzitetnih profesorjev. Tem raziskovalcem se bo plača 1. januarja prihodnje leto zvišala za približno 12.000 tolarjev neto in nato za enak znesek še 1. decembra 2001. Sicer pa je Stergar poudaril še, da se Slovenija mora zavedati, da razen znanja v svetu nima drugih konkurenčnih prednosti, zato mu bo morala v prihodnje namenjati več sredstev. Danes podpisana kolektivna pogodba - SVIZ je predlog sprememb kolektivne pogodbe za raziskovalno dejavnost poslal ministrstvu za znanost in tehnologijo (MZT) že maja letos - tako poleg višjih plač po Stergarjevih besedah prinaša tudi močno socialno varovalko, saj delavcu, ki predloži dokončni sklep o prenehanju delovnega razmerja zakonca iz naslova tehnološkega viška, ne more prenehati delovno razmerje brez njegovega pisnega soglasja ter pravico do večjega števila dni namenjenih izobraževanju vseh zaposlenih v raziskovalnih dejavnosti. Stergar je ob tem povedal, da natančnega izračuna, kaj omenjene spremembe pomenijo za proračun, nima in poudaril, da za posameznika to ne pomeni prav veliko. "V pogajanjih se je zataknilo pri mladih raziskovalcih," je še povedal Stergar in dodal, da ti s tokratno spremembo kolektivne pogodbe niso pridobili ničesar.

Odprli sedmi slovenski festival znanosti
17. 10. 2000 00.00
V Cankarjevem domu so danes slovesno odprli sedmi slovenski festival znanosti, ki ga od 17. do 19. oktobra organizira Slovenska znanstvena fundacija (SZF). Festival je posvečen spominu na vse velike slovenske vizionarje, raziskovalce in inovatorje 20. stoletja, glavna tema pa je prihodnost človeštva.

Bajuk in Podobnik podpisala pogodbo o brezplačnem internetu
13. 10. 2000 00.00
Predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk in predsednik uprave Telekoma Slovenije Marjan Podobnik sta danes podpisala petletno pogodbo, katere vrednost znaša 390 milijonov tolarjev letno, o pogojih zagotavljanja zmogljivosti telekomunikacijskega omrežja za dostop vzgojno-izobraževalnih in raziskovalnih ustanov do ponudnikov internetnih storitev. S tem se je začel uresničevati projekt o brezplačnem internetu za omenjene ustanove.

Komercialne in državne ustanove niso upravičene do uporabe Arnesa
12. 10. 2000 00.00
Upravni odbor javnega zavoda Arnes ugotavlja, da komercialne in državne ustanove ne sodijo v skupino ustanov, ki so upravičene do uporabe storitev akademsko-raziskovalnega omrežja. To omrežje se financira izključno iz proračunskih postavk za znanost, izobraževanje in kulturo. Izjema so raziskovalni laboratoriji v industriji, registrirani pri ministrstvu za znanost in tehnologijo. Njihove povezave na Arnes je potrebno ločiti od ostalih delov teh podjetij, je v sporočilu za javnost zapisal UO Arnes. Kot je znano, je vlada na seji 5. oktobra sklenila, da mora Arnes v mesecu dni iz svojega omrežja izključiti vse komercialne uporabnike, ki ne sodijo na akademsko-raziskovalno področje, in v šestih mesecih odklopiti vse uporabnike iz državne uprave, ki prav tako ne sodijo na akademsko-raziskovalno področje.

Dr. Oto Luthar ostaja direktor ZRC SAZU
29. 09. 2000 00.00
Oto Luthar, doktor zgodovine, višji znanstveni sodelavec filozofskega inštituta ZRC SAZU je znova imenovan za direktorja Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU, drugega največjega raziskovalnega inštituta v Sloveniji. Prvikrat je dr. Luthar nastopil to funkcijo v letu 1992, to pa je že njegov tretji zaporedni mandat.

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore
28. 09. 2000 00.00
V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.

Začeli so se Slovenski kemijski dnevi
28. 09. 2000 00.00
V Mariboru so se danes začeli Slovenski kemijski dnevi, na katerih se je zbralo okoli 340 strokovnjakov iz ljubljanske in mariborske univerze, raziskovalnih inštitutov ter gospodarstva. Na osrednjem strokovnem srečanju slovenskih kemikov, ki ga je pod okriljem Slovenskega kemijskega društva pripravila Fakulteta za kemijo in kemijsko tehlologijo iz Maribora v sodelovanju z ljubljansko fakulteto in inštituti, bo danes in jutri svoje referate predstavilo 170 udeležencev. Po besedah predsednika organizacijskega odbora srečanja prof. dr. Petra Glaviča bodo udeleženci Slovenskih kemijskih dnevov, na katerih sodelujejo tudi številni strokovnjaki iz tujine, obravnavali strokovna vprašanja v osmih skupinah, poudarek pa bodo dali prenosu dognanj in rešitev iz znanstveno-raziskovalnega dela v proizvodnjo. Organizatorji Slovenskih kemijskih dnevov so predstavili tudi sinočnji posvet o viziji in strategiji razvoja kemijske industrije v Sloveniji. Po besedah dr. Glaviča je kemijska, farmacevtska in polimerska industrija paradni konj slovenskega gospodarstva, nadpovprečno pa so uspešne tudi druge procesne industrije, med njimi proizvodnja pijač, celuloze in papirja, nekovin in naftnih derivatov. Kljub temu da so kemijska podjetja po dodani vrednosti na zaposlenega v vrhu slovenskega gospodarstva, pa še vedno občutno zaostajajo za uspešnostjo poslovanja kemijske industrije v najbolj razvitih državah Evropske unije, kjer država in kemijska podjetja namenjajo znatno več sredstev za raziskovalno-razvojno delo. Po mnenju strokovnjakov bo treba zato tudi v Sloveniji začeti vlagati v razvojno-raziskovalno delo na področju kemije najmanj 10 do 15 odstotkov prihodka, v naslednjih petih letih pa bo treba prenoviti tri četrtine obstoječih programov. Nujno je tudi stalno izobraževanje zaposlenih ter strateško povezovanje podjetij z domačimi in tujimi partnerji. V okviru Slovenskih kemijskih dnevov je dekan Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo iz Maribora prof. dr. Valter Doleček pripravil sprejem za najbolj uspešne diplomante, ki so za svoje dosežke pri vključevanju v znanstveno-raziskovalno delo prejeli nagrade Sklada Henkel Slovenija. Zlati prstan in denarno nagrado so letos prejeli Amra Perva, Tatjana Čoh in magister Gorazd Sobočan. Kot je dejal dr. Doleček, njihovi dosežki kažejo na to, kako kakovostno je kemijsko izobraževanje v Sloveniji in kakšne možnosti imajo študentje za vključevanje v znanstveno-raziskovalno delo.

Posvet slovenskih znanstvenikov iz diaspore
28. 09. 2000 00.00
V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa se je pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja".

Raziskovalci ne bodo stavkali pred volitvami
26. 09. 2000 00.00
Pred oktobrskimi parlamentarnimi volitvami raziskovalci ne bodo stavkali, so soglasno sklenili na današnji izredni seji predsedstva sindikalne konference raziskovalnih in kulturnih organizacij Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije. Ne glede na to pa nameravajo volivce opozoriti na odnos vlade do raziskovalne dejavnosti, in sicer 13. oktobra, torej dva dni pred volitvami, z dvourno prekinitvijo dela na raziskovalnih inštitutih.

Seminar Varnost v srednji in JV Evropi
20. 09. 2000 00.00
Z uvodnim nagovorom ministra za obrambo Janeza Janše se bo v četrtek, 21. septembra 2000 ob 8.30 v hotelu Golf na Bledu začel

Konferenca o policiji in etiki
19. 09. 2000 00.00
V prostorih Visoke policijsko-varnostne šole v Ljubljani bo od 21. do 23. septembra potekala tretja bienalna konferenca z naslovom Policija v srednji in vzhodni Evropi: etika, integriteta in človekove pravice. Po mnenju organizatorjev bo konferenca omogočila resno razpravo o idejah, teorijah, metodah in raziskovalnih rezultatih ter vsakodnevnih praksah na področjih, ki so vsebinsko tesno povezana z etiko, integriteto in človekovimi pravicami v povezavi z opravljanjem policijske dejavnosti. Letošnja konferenca je posvečena 50. obletnici sprejetja konvencije Združenih narodov o človekovih pravicah in predstavlja vsebinsko nadaljevanje srečanj, ki jih je Visoka policijsko-varnostna šola pripravila že leta 1996 in 1998.

Kritične razmere v raziskovalni dejavnosti
14. 09. 2000 00.00
V organizaciji Sindikata vzgoje in izobraževanja Slovenije je približno 2.000 raziskovalcev na štirinajstih največjih in najpomembnejših raziskovalnih inštitutih za eno uro protestno prekinilo delo. S tem so želeli opozoriti, da so zaradi nenehnega zmanjševanja proračunskih sredstev, namenjenih znanosti, razmere v raziskovalni dejavnosti zelo kritične.

Denar za preučevanje cvetenja morja
27. 08. 2000 00.00
Tudi letošnje ponovno cvetenje morja je pokazalo, da je celotna razsežnost pojava sluzi v morju, zlasti podpovršinske faze, ter kopičenje sluzi v globljih slojih kot tudi ocena njegove prostorske razsežnosti, še vedno velika neznanka. Zato so na štirih ministrstvih - za znanost in tehnologijo, okolje in prostor, kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter obrambo (na Upravi RS za zaščito in reševanje) - objavili javni razpis raziskovalnih projektov za podporo ciljem nacionalnega pomena na področju gospodarjenja z vodami. V okviru raziskovalnega programa Vode z omenjenim razpisom pa se bo(do) izbrana raziskovalna organizacija ukvarjala predvsem z raziskovanjem sluzi v morju in možnih ukrepih za olajšanje posledic. Zaradi vrste neznank pri nastajanju tega pojava v Jadranskem morju doslej niso bila možna nikakršna predvidevanja o nastanku, razvoju in prenehanju tega pojava. Zaradi vrste neposrednih in posrednih vplivov na turistično gospodarstvo, na ribištvo in marikulturo pa so omenjeni vladni resorji kot osnovni cilj projekta zastavili predvsem izdelavo metodologije za ocenjevanje količine sluzi v podpovršinskih in globljih slojih z oceno prostorske razsežnosti tega pojava, izdelavo predloga ukrepov za olajšanje posledic ter vključitev izsledkov v okoljsko poročilo. Okvirna vrednost sredstev, ki jih za izvedbo programa namenjajo omenjena ministrstva, je 12 milijonov tolarjev.

Nazadujemo pri rabi interneta?
06. 08. 2000 19.46
Po podatkih o rabi interneta v Sloveniji število aktivnih uporabnikov interneta pri nas zaostaja v primerjavi z drugimi državami. Nekateri poudarjajo, da razlogi za to tičijo v monopolu na trgu telekomunikacijskih storitev, ki ga država v zadnjih letih zagotavlja Telekomu. Drugi ob tem opozarjajo še na pomanjkanje državnih spodbud za razvoj tega področja.

Psychedelic v Galeriji Škuc
18. 07. 2000 11.28
V <A HREF=http://www.galerija.skuc-drustvo.si target=_blank> Galeriji Škuc</A> bodo v četrtek zvečer odprli vrata skupinske razstave <I>psychedelic</I>, na kateri se predstavljajo umetniške skupine Apsolutno iz Novega Sada, Department for Public Appearances iz Muenchna, G. R. A. M iz Gradca ter umetniki Thomas Feuerstein (Innsbruck), Cosmin Gradinaru (Bukarešta) in Agnes Szepfalvi in Csaba Nemes (Budimpešta). Kustosa razstave sta Anton Lederer in Margarethe Makovec iz Gradca.

Izstrelili satelita cluster-2
16. 07. 2000 15.01
Danes ob 14.40 po srednjeevropskem času so izstrelili sojuza U, ki ima dodatno stopnjo vrste fregat. Raketa je s seboj ponesla satelita, ki naj so ju utirili in imata oznako FM6 in FM7. Z enako raketo nameravajo 9. avgusta utiriti naslednji par takšnih satelitov.

Skoraj popoln genetski zemljevid človeka
26. 06. 2000 15.49
Večletno tekmovanje med mednarodnim konzorcijem univerzitetnih raziskovalnih centrov Projekt človeški genom (Human-Genom-Projekt - HGP) in zasebnim ameriškim podjetjem Celera Genomics, ki proučujeta človeško dedno zasnovo, se bo končalo danes, ko bodo na novinarskih konferencah na Japonskem, v Veliki Britaniji, Franciji in ZDA predstavili delovni osnutek skoraj popolnega genetskega zemljevida človeka.

Pred odprtjem Manifeste 3
06. 06. 2000 12.44
Ljubljana bo od 23. junija do 24. septembra prizorišče Manifeste 3, evropskega bienala sodobne umetnosti. Manigesta je nomadska prireditev, ki skuša najti odgovore na vprašanja, kaj je sodobna Evropa in kako se sodobni umetniški tokovi odzivajo nanjo in jo soustvarjajo.

Razstava na temo Prosto po Prešernu
15. 05. 2000 14.03
V <a href=http://www.etno-muzej.si/ target=_new>Slovenskem etnografskem muzeju</a> so danes odprli razstavo del osnovnošolcev, ki so se s svojimi literarnimi, likovnimi in raziskovalnimi prispevki odzvali na natečaj z naslovom Prosto po Prešernu - tudi o ljubezni. Natečaj, ki so ga pripravili v počastitev letošnjega Prešernovega leta, so organizirali mladinski oddelek knjižnice Otona Župančiča iz Ljubljane v sodelovanju z Bralno značko in Borzo branja.

Uspešna pogajanja med ZRC SAZU in MZT
17. 04. 2000 10.45
Znanstvenoraziskovalni center SAZU je 28. marca sklical novinarsko konferenco, na kateri je javnost obvestil o neutemeljenem zmanjšanju obsega financiranja njegovega dela s strani Ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT) ter predstavil svoje zahteve po reformi državne metodologije financiranja raziskovalnega dela.

Slovenija predstavlja raziskovalni in tehnološki potencial
13. 04. 2000 18.48
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje (SBRA) je danes v Bruslju pripravilo konferenco, na kateri Slovenija predstavlja svoj potencial na področju raziskovalnih dejavnosti in tehnologije. S predstavitvijo želi Slovenija kot prihodnja članica Evropske unije po besedah državne sekretarke v ministrstvu za znanost in tehnologijo Verice Trstenjak okrepiti področno sodelovanje in vzpostaviti tesnejše stike s sedanjimi državami članicami.

Šesti festival računalništva
31. 03. 2000 17.27
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani bo danes in jutri v organizaciji Zveze za tehnično kulturo Slovenijo potekal že šesti festival računalništva, ki združuje 24. državno tekmovanje srednješolcev in srečanje mladih raziskovalcev ter 15. državno tekmovanje osnovnošolcev v znanju računalništva.

Ministrstvo odgovarja na obtožbe SAZU
29. 03. 2000 21.38
Ministrstvo za znanost in tehnologijo je danes odgovarjalo na včerajšnje obtožbe ZRC SAZU, izrečene na novinarski konferenci, sklicani zaradi težav v zvezi s financiranjem ZRC SAZU.

Ogrožena znanstvenoraziskovalna dejavnost
28. 03. 2000 15.00
Danes so na ZRC SAZU predstavili probleme financiranja raziskovalnih projektov, ki je nastal zaradi prehoda s projektnega na programsko - projektno financiranje Ministrstva za znanost in tehnologijo. Pred dvema letoma so se namreč v Sloveniji pričele priprave na spremembe, ki naj bi za kakovostne raziskovalne programe prineslo stabilnejše in dolgoročno financiranje v nezmanjšanem obsegu. Znanstveno - raziskovalna sfera je pobude za prehod na programsko-projektno financiranje podprla, saj naj bi programski del zagotavljal nemoteno delo kakovostnih raziskovalnih skupin, projektni del pa omogočal razširjeno delovanje dobrih in odpiranje novih raziskav. MNZ je lani izpeljalo tudi ocenjevanje raziskovalnih programov in jih razdelilo v tri kategorije: slabe, dobre in odlične. Medtem, ko naj bi dobri programi ostali na dosedanji ravni, odlični pa imeli možnost širitve, naj bi bili slabi programi skrčeni. Vsi programi ZRC SAZU so bili ocenjeni kot dobri ali odlični, a jim je MNZ kljub temu bistveno skrčil obseg dela. Gre za problem, ki ne zadeva le omenjene ustanove ampak vse znanstvenoraziskovalne institucije, posebej še tiste, ki nimajo državnega ustanovitelja. Posebej so izpostavili tudi problem mladih raziskovalcev, ki jih je država v preteklosti finančno podpirala, danes pa za njih zmanjkuje denarja in jim grozi brezposelnost.

Predstavniki MZT pri brazilskih kolegih
27. 03. 2000 14.01
Skupina slovenskih strokovnjakov pod vodstvom državne sekretarke na ministrstvu za znanost in tehnologijo Verice Trstenjak je danes prispela na petdnevni obisk v Brazilijo. Z brazilskimi partnerji se bodo pogovarjali o konkretnem sodelovanju oz. o perspektivnih področjih sodelovanja predvsem v okviru julija 1998 podpisanega sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med vladama ter v okviru meduniverzitetnega sodelovanja.

SAZU predstavil načrte
17. 03. 2000 14.54
Na današnji novinarski konferenci je predsednik <a href=http://www.zrc-sazu.si/ target=_new>Slovenske akademije znanosti in umetnosti</a> (SAZU) France Bernik s člani izvršilnega odbora predstavil letošnjo dejavnost Akademije na področju edicije, znanstvenih posvetov in mednarodnega sodelovanja. Edicijski program je v letošnjem letu najbolj široko zastavljen. Skupaj z Rusko akademijo znanosti in umetnosti pripravlja SAZU Rezijanski slovar, ki bo obsegal več kot 600 strani.

Okrogla miza o položaju evra
14. 03. 2000 18.49
Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) in Kalandrovo društvo bosta v četrtek v hotelu Union priredila mednarodno okroglo mizo o najnovejših izkušnjah držav članic EU pri uvajanju evra, o bodočem položaju enotne evropske valute in o pričakovanih gospodarskih tokovih. Okrogla miza bo namenjena tudi pogovoru z avtorjem knjižice Evro - skupna evropska valuta Klausom Gretschmannom.