raziskovalnih

Peti Slovenski festival znanosti v Cankarjevem domu

06. 10. 1998 12.44

Živeti v sožitju z znanostjo je moto letošnjega že 5. Slovenskega festivala znanosti z mednarodno udeležbo, ki se je dopoldne v organizaciji Slovenske znanstvene fundacije (SZF) začel v Cankarjevem domu. Na petdnevni prireditvi se predstavlja nekaj več kot 40 podjetij, inštitutov, obe univerzi in drugi raziskovalci, spremljajo pa jo tudi številne predstavitve raziskovalnih in razvojnih dosežkov ter predavanja.

V spomin na prof. dr. Antona Trstenjaka

06. 10. 1998 09.59

Minevata dve leti od smrti velikega slovenskega humanista in znanstvenika prof. dr. Antona Trstenjaka. V Fundaciji akademika dr. Antona Trstenjaka, ki je nastala leta 1992, so za trajno obeležje njegovega življenskega opusa organizirali izdelavo filma, sodelujejo pa tudi pri postavitvi njegovega spomenika v Gornji Radgoni.

Srečanje jedrskih strokovnjakov v Termah Čatež

08. 09. 1998 13.36

V Termah Čatež se je davi začelo redno vsakoletno mednarodno znanstveno-strokovno srečanje Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije z naslovom <I>Jedrska energija v Srednji Evropi</I>.

Kako se bo pogajala Slovenija: Znanost in raziskave

29. 08. 1998 09.37

Področje Znanost in raziskave bo pri sprejemanju in uveljavljanju pravnega reda Evropske unije očitno eno najmanj problematičnih, Slovenija pa se zavzema za čim hitrejši začetek pogajanj. Po opravljenem analitičnem pregledu pravne ureditve EU za omenjeno področje namreč Slovenija v pogajalskih izhodiščih ugotavlja, da evropski pravni red na tem področju ni obsežen, in ocenjuje, da proces prilagajanja ne bo težaven. Velik del odprtih vprašanj na področju Znanost in raziskave pa je tudi predmet posebnih pogajanj o pristopu Republike Slovenije k petemu okvirnemu programu znanstveno-raziskovalnih in tehnološko-razvojnih aktivnosti EU, ki zajema obdobje od 1998 do 2002.

British Telecom in Tele Danmark vlagata v Švici

27. 08. 1998 07.49

British Telecom (BT) in Tele Danmark bosta konec avgusta v novo švicarsko telekomunikacijsko družbo Sunrise vložila več kot 100 milijonov švicarskih frankov. Omenjeni vložek naj bi, kot menijo predstavniki obeh družb, prispeval k nadaljnjemu razvoju delovanja podjetja na švicarskem trgu in mednarodnem trgu. Nad sodelovanjem so navdušeni tudi v švicarskem podjetju, saj jim bo omogočen dostop do raziskovalnih laboratorijev obeh družb.

Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije pri Marinčku in Soviču

28. 07. 1998 17.07

Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije (EZS) profesor Enric Banda, ki je včeraj na povabilo Slovenske znanstvene fundacije (SZF) prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo, se je dopoldne sestal z ministrom za znanost in tehnologijo Lojzetom Marinčkom in predsednikom parlamentarnega odbora za znanost in tehnologijo Borisom Sovičem, obiskal pa bo še Kemijski inštitut in Institut Jožef Stefan.

Obisk delegacije ministrstva za znanost in tehnologijo na Irskem

13. 06. 1998 13.35

Delegacijo ministrstva za znanost in tehnologijo, ki se je sinoči vrnila z Irske, je med dvodnevnim obiskom na Irskem sprejel irski minister za znanost, tehnologijo in trgovino Noel Treacy. V slovenski delegaciji, ki jo je vodil minister Lojze Marinček, so bili še državna sekretarja v ministrstvu za znanost in tehnologijo Verica Trstenjak in Franci Demšar ter Alojz Kralj s Fakultete za elektrotehniko, so sporočili iz omenjenega ministrstva.

Minister Marinček končal obisk v Litvi in odpotoval na Irsko

11. 06. 1998 12.21

Delegacija ministrstva za znanost in tehnologijo pod vodstvom ministra Lojzeta Marinčka je končala dvodnevni uradni obisk v Litvi, kjer se je mudila na povabilo litovskega ministra za izobraževanje in znanost Kornelijusa Platelisa, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Kajenje nekatere ženske varuje pred rakom na dojki

21. 05. 1998 08.15

Ženske, ki imajo veliko možnosti, da bodo zbolele za rakom na dojki, naj bi kajenje zaščitilo pred to boleznijo, so pokazali izsledki študije, ki so jo objavili v najnovejši izdaji revije ameriškega državnega inštituta za raziskavo raka.

Opozorilna stavka na obeh univerzah in raziskovalnih organizacijah

30. 03. 1998 17.03

V organizaciji sindikalnih konferenc visokega šolstva in raziskovalnih organizacij pri Sindikatu vzgoje, izboraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) bo jutri, 31. marca, na ljubljanski in mariborski univerzi ter na raziskovalnih institutih okrog 6000 zaposlenih opozorilno stavkalo proti varčevalnim ukrepom in kritičnemu položaju zaposlenih v visokem šolstvu in znanosti.

Konec tedna v znamenju protestnih zborovanj in stavk

27. 03. 1998 11.27

Tri sindikalne organizacije: KNSS-Neodvisnost, KSS-Pergam in KS '90 Slovenije so na včerajšnjem protestnem shodu pred poslopjem slovenske vlade opozorile na neustrezno plačno politiko, vse večje socialne razlike in pomanjkljivo pravno varnost.

31. marca opozorilna stavka zaposlenih v visokem šolstvu in znanosti

10. 03. 1998 17.12

Predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) so na današnji novinarski konferenci kritično ocenili položaj zaposlenih v visokem šolstvu in znanosti ter pojasnili, da sta vodstvi sindikalnih konferenc visokih šol in raziskovalnih organizacij SVIZ vse zaposlene na ljubljanski in mariborski univerzi ter na raziskovalnih inštitutih pozvali, naj 31. marca opozorilno stavkajo. Opozorilna stavka naj bi bila po besedah glavnega tajnika SVIZ Branimirja Štruklja "zadnje opozorilo odgovornim, da so razmere na tem področju kritične".

Vse več kraj ruskega državnega zlata in dragih kamnov

05. 02. 1998 08.38

Kraja zlata v ruskih državnih podjetjih zlata dobiva "velikanske razsežnosti" razsipanja državnega premoženja, je v Moskvi opozoril vodja oddelka za boj proti kriminalu v notranjem ministrstvu Viktor Žirov. Medtem ko je v letih od 1988 do 1992 policija zasegla kakih 370 kilogramov ukradenega državnega zlata, ga je v zadnjih štirih letih (1993-1997) prestregla dve toni. Kriv naj bi bil vse slabši nadzor države, meni Žirov.

Letos ubitih 47 novinarjev

24. 12. 1997 09.41

Mednarodna federacija novinarjev je v torek sporočila, da je bilo letos med opravljanjem dolžnosti ubitih najmanj 47 novinarjev. Največ novinarjev oziroma skoraj polovica (21) je bilo ubitih v Mehiki, Peruju, Gvatemali, Kolumbiji in Braziliji. Federacija v letnem poročilu poleg tega ugotavlja, da se prej veča število ubitih raziskovalnih novinarjev kot pa žrtev tega poklica na območjih spopadov. Lani so našteli 50 ubitih novinarjev, leto poprej 60, leta 1994 pa 115. V Mednarodni federaciji je približno 420.000 novinarjev iz 109 držav.