razrešitev

Microsoft bo kaznovan

09. 10. 2001 00.00

Ameriško vrhovno sodišče je sporočilo, da Microsoftu ne bo ponudilo še ene priložnosti, da se izogne kazni zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje pri programski opremi Windows.

Razrešili direktorja bolnišnice

04. 10. 2001 00.00

Svet bolnišnice Jesenice je sprejel sklep o razrešitvi Janeza Remškarja z mesta direktorja bolnišnice.

Interpelacija proti Kopaču

04. 10. 2001 00.00

Poslanci SDS in NSi so v parlament vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za okolje in prostor Janeza Kopača, v kateri predlagajo njegovo razrešitev s funkcije ministra.

Drnovšek pooblastil tri ministre

04. 10. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je glede na zakonske možnosti za izbiro stalnega pooblaščenca za to funkcijo izbral ministre Antona Ropa, Igorja Bavčarja in Pavla Gantarja.

SDS in NSi proti Kopaču

03. 10. 2001 00.00

Poslanci SDS in NSi ministru Kopaču očitajo kršenje ustave in zakonov, podpis škodljive pogodbe o predelavi klavničnih odpadkov s podjetjem KOTO ter črnograditeljstvo.

Odmrznjena avtonomija Severne Irske

22. 09. 2001 00.00

Potem ko so bile severnoirske avtonomne ustanove en dan razpuščene, je britanski minister za Severno Irsko John Reid opolnoči razglasil njihovo ponovno vzpostavitev.

ZLSD za spremembe ustave

14. 09. 2001 00.00

V Združeni listi socialnih demokratov soglašajo z začetkom razprave o spremembah ustave, saj je v slednji nekaj vprašanj, ki jih kaže preveriti in ob soglasju morda spremeniti.

Nova misija v Makedoniji?

11. 09. 2001 00.00

Makedonske oblasti poudarjajo, da nasprotujejo podaljšanju mandata zveze Nato, vendar pa so pripravljene sprejeti mednarodne sile pod okriljem Združenih narodov.

Grizold na Slovaškem

21. 06. 2001 00.00

Pred uradnim začetkom tretjega srečanja ministrov za obrambo šestih srednjeevropskih držav, združenih v pobudi CENCOOP, ki bo v petek potekalo v Bratislavi, je slovanskega ministra za obrambo Antona Grizolda sprejel njegov slovaški kolega Jozef Stank. Grizold je slovaško stran najprej seznanil z nekaterimi poudarki s sobotnega srečanja med ameriškim in ruskim predsednikom v Sloveniji in pri tem izpostavil pomen prvega srečanja dveh najpomembnejših svetovnih sil prav v Sloveniji.

Putin obiskal Kosovo

18. 06. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s predsednikom ZRJ in premierom Srbije, Vojislavom Koštunico in Zoranom 195144inđićem, v Beogradu popoldne obiskal Prištino. Po sprejemu na prištinskem letališču Slatina, kjer ga je skupaj z zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom pozdravila ruska častna garda sil KFOR, je Putin s sodelavci odšel v vas Vrelo, kjer je sedež ruskega kontingenta v okviru sil KFOR. Med nekaj urnim obiskom na Kosovu se je Putin srečal s poveljnikom sil KFOR, generalom Thorsteinom Skiakerjem, pa tudi vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom ter s 15-člansko delegacijo Varnostnega sveta ZN, ki je od sobote na obisku na Kosovu.

Študentski protesti

15. 06. 2001 00.00

V Ljubljani in Mariboru so študentje v četrtek protestirali za ohranitev socialnih in drugih ugodnosti študentov. V Ljubljani se je pred parlamentom zbralo približno tri tisoč študentov iz vse Slovenije.

Študentje državi - dan D

11. 06. 2001 00.00

Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Blair presenetil s spremembami

09. 06. 2001 00.00

Britanski premier Tony Blair je po spektakularni zmagi na četrtkovih volitvah v spodnji dom britanskega parlamenta bolj radikalno preoblikoval britansko vlado, kot je bilo pričakovati. V britanski in svetovni javnosti najbolj odmeva včerajšnja zamenjava evroobmočju naklonjenega zunanjega ministra Robina Cooka z nekdanjim notranjim ministrom Jackom Strawom, ki je do EU precej bolj zadržan. Cook bo odslej vodil spodnji dom britanskega parlamenta. To mesto je sicer ministrsko, Cook pa ostaja član Blairovega kabineta, vendar bo njegov status precej nižji. Konservativni britanski tisk je razrešitev Cooka označil kot hud udarec za "evrofrakcijo", medtem ko je EU nenaklonjeni tabloid the Sun pisal o "prijetnem presenečenju".

Sodišče ugodilo Türku

29. 05. 2001 00.00

Vrhovno sodišče RS je v pritožbenem senatu v upravnem sporu, ki ga je zoper vlado zaradi razrešitve z mesta direktorja javnega podjetja Elektro-Slovenija (Eles) sprožil Vitoslav Türk, odločilo ugoditi njegovi zahtevi za izdajo začasne odredbe in do izdaje pravnomočne sodne odločbe v tem upravnem sporu prekinilo postopek za imenovanje novega direktorja Elesa.

Toplak ni dobil podpore

18. 05. 2001 00.00

Sindikalnega glasovanja o zaupnici oziroma nezaupnici rektorju Univerze v Mariboru Ludviku Toplaku, ki ga je organiziral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Univerze v Mariboru, se je udeležilo 22,4 odstotka od 1370 zaposlenih na univerzi. Po besedah predsednika SVIZ na univerzi Andreja Predina je 71,7 odstotka tistih, ki so se sindikalnega glasovanja udeležili, izrazilo nezadovoljstvo z dosedanjim delom rektorja, 24,7 odstotka pa jih je z rektorjevim dosedanjim delom zadovoljnih.

Prodekanici odvzeli pooblastila

07. 05. 2001 00.00

Univerza v Mariboru je v petek prejela sklep vrhovnega sodišča v zadevi preklica pooblastil prodekanici za študentska vprašanja na Pedagoški fakulteti Ivani Vinovrški. Vrhovno sodiščo je odločilo, da je sklep o preklicu pooblastil Ivani Vinovrški, ki ga je na predlog študentskih svetov fakultete in univerze v postopku varovanja zakonitosti februarja letos izdal rektor Ludvik Toplak, veljaven.

But zahteva revizijo

20. 04. 2001 00.00

Predsednik SLS+SKD France But je na današnji novinarski konferenci ponovno poudaril, da z razrešitvijo Marjana Podobnika z mesta predsednika uprave Telekoma LDS ni spoštovala vseh postopkov, ki jih narekuje koalicijska pogodba. Osebno se sicer zavzema, da bi stranka, kljub zadnjim zapletom v zvezi s kadrovskimi rešitvami, zaradi vsebinskih razlogov še naprej vztrajala v koaliciji.

O izginotju Trohe nič novega

19. 04. 2001 00.00

Ljubljanski policisti še vedno nadaljujejo z iskanjem Ladislava Trohe, nekdanjega pripadnika Slovenske vojske, ki je izginil pred več kot tremi meseci, na podlagi opravljenih pogovorov in zbranih obvestil o primeru pa še ne morejo potrditi, ali je Troha žrtev nezgode oziroma kaznivega dejanja ali se mogoče skriva doma oziroma v tujini. Kot je na novinarski konferenci povedal načelnik urada kriminalistične policije ljubljanske policijske uprave Drago Menegalija, zaenkrat kot najbolj verjetne še ne morejo izpostaviti nobene od možnosti, zakaj je Troha izginil, zato se delo policistov nadaljuje po ustaljenih postopkih v okviru zakona in policijskih pooblastil.

Izredna seja SLS + SKD

17. 04. 2001 00.00

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na sinočni izredni seji za zaprtimi vrati razpravlja o odločitvi ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja, da vladi predlaga razrešitev predsednika uprave Telekoma Marjana Podobnika in dveh članov uprave, Pavla Žaklja in Adolfa Špenka.

Izredna seja SLS+SKD

16. 04. 2001 00.00

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke bo na današnji seji razpravljal o tem, kaj odločitev ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja, ki je vladi v petek predlagal razrešitev predsednika uprave Telekoma Marjana Podobnika in dveh članov uprave, Pavla Žaklja in Adolfa Špenka, pomeni za nadaljnje odnose v koaliciji.

Bush svari Kitajsko

09. 04. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je danes Kitajsko posvaril pred poslabšanjem odnosov z ZDA, če se ne bo kmalu razrešilo vprašanje ameriškega vohunskega letala, ki ga Kitajci skupaj s posadko že deveti dan zadržujejo na otoku Hainan. "Z vsakim dnem narašča tveganje poslabšanja odnosov s Kitajsko in upamo, da se bo vprašanje čimprej razrešilo," je v Washingtonu pred zasedanjem kabineta dejal Bush in dodal, da ga je ameriški vojaški ataše na Kitajskem Neal Sealock obvestil o današnjem srečanju s 24 člani posadke ponesrečenega letala in njihovem dobrem počutju, kar je označil kot dobro novico.

Kdaj maloobmejni sporazum s Hrvaško?

08. 04. 2001 00.00

Pred sredinim srečanjem slovenskega predsednika vlade Janeza Drnovška in njegovega hrvaškega kolega Ivice Račana se na Hrvaškem sprašujejo, kdaj bo Slovenija ratificirala maloobmejni sporazum. Pred srečanje se je o sporih med Slovenijo in Hrvaško razpisal tudi hrvaški časnik Vjesnik. Razrešitev že leta nerešenih vprašanj naj bi bila po mnenju časnika pomembna predvsem za Slovenijo, saj naj bi ta kot pogoj za sprejem v EU morala urediti odnose s sosedami. Vjesnikov komentator pravi, da vidi večino razlogov za zastoj v pogajanjih v razhajanjih slovenskih politikov. Še posebej pa opozarja na novo oviro v odnosih, ki bo nastala s članstvom Slovenije v Uniji in bo slovensko-hrvaška meja postala zunanja meja združene Evrope.

Marendič o pogajanjih

08. 04. 2001 00.00

Vodja hrvaške pogajalske skupine v pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije, Božo Marendić, je pred jutrišnjim začetkom novega kroga pogajanj v Bruslju izrazil prepričanje, da bo ta postregel s prvimi konkretnimi rešitvami. Marendić, katerega izjave danes povzema hrvaški tisk, je pojasnil, da med petimi državami, naslednicami SFRJ, vlada prepričanje, da se po koncu obstrukcij s strani jugoslovanskih oblasti pogajanja lahko pospešijo. Za čimprejšnjo razrešitev spora se zavzema tudi mednarodna skupnost.

Vlada razrešila Ribičevo

16. 03. 2001 00.00

Vlada je razrešila generalno direktorico Pošte Slovenije Marijo Ribič in njena dva namestnika Matjaža Andrica in Vinka Merca. SLS+SKD Slovenska ljudska stranka, katere članica je Ribičeva, je razrešitvi nasprotovala, koalicijska pogajanja o tem pa so trajala kar nekaj tednov.

Vlada razrešila Ribičevo

15. 03. 2001 00.00

Vlada je razrešila generalno direktorico Pošte Slovenije Marijo Ribič in njena dva namestnika Matjaža Andrica in Vinka Merca. SLS+SKD Slovenska ljudska stranka, katere članica je Ribičeva, je razrešitvi nasprotovala, koalicijska pogajanja o tem pa so trajala kar nekaj tednov.

Bodo Ribičevo razrešili?

14. 03. 2001 00.00

Kot kaže se je vladna koalicija znašla pred prvo resno preizkušnjo, saj je odnose v njej zaostrila za četrtek napovedana razrešitev generalne direktorice Pošte Marije Ribič. Ribičeva je sicer že prejšnji teden napovedala, da bo razrešena, vendar je bil predlog umaknjen.

Razrešitev Ribičeve bi bila neutemeljena

13. 03. 2001 00.00

Poslanska skupina SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na današnji redni seji ocenila, da za razrešitev generalne direktorice Pošte Slovenije Marije Ribič, ki ga je predlagal minister za informacijsko družbo Pavle Gantar, ni nobenega argumentiranega razloga, so sporočili iz omenjene poslanske skupine.

Ribičeva ostaja direktorica

08. 03. 2001 00.00

Vlada na današnji 16. seji ni razrešila direktorice Pošte Slovenija Marije Ribič, ki je včeraj trdila, da je iz svojih virov dobila informacijo, da bo razrešena. Trdijo celo, da takšnega predloga niso imeli na dnevnem redu. Ribičeva pa je povedala, da je neuradno slišala, da je vlada predlog o njeni razrešitvi umaknila.

Pred jutrišnjimi pogajanji

27. 02. 2001 00.00

Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.

ŠOUM zavrača očitke

22. 02. 2001 00.00

Študentska organizacija Univerze v Mariboru je na novinarski konferenci predstavila dokaze, ki naj bi pričali, da so glavni krivci za študentske razprtije predstavniki Študentskega sveta Univerze v Mariboru. Slednji očitajo vodstvu mariborske študentske organizacije nezakonito porabo sredstev za subvencioniranje študentske prehrane, neustrezno porabo koncesijsko pridobljenih sredstev za financiranje obštudijskih dejavnosti, nezakonito financiranje Stranke mladih Slovenije in druge nepravilnosti. Predstavniki ŠOUM obtožbe zavračajo, hkrati pa so kritični do vodstva Univerze, češ da izvaja čistke rektorju nepokornih ljudi.