razrešitev

Pogajanja med posestniki in veterani

12. 05. 2000 09.56

Danes bodo beli posestniki in temnopolti zimbabvejski vojni veterani ponovno, skupaj s predsednikom Robertom Mugabejem, skušali najti način za razrešitev nemirov. Mugabe, ki napade na posestva belcev sicer podpira, se bo sestal z obema stranema, so sporočili iz vlade.

Pergarjeva odgovorila na očitke SDS

11. 05. 2000 08.17

Nevenka Črešnar Pergar, generalna sekretarka vlade, ki opravlja tekoče posle, je povedala, da vlada tudi v času, ko opravlja tekoče posle, opravlja imenovanja. Kot je dejala, je v tem trenutku povsem jasno, kaj so tekoči posli.

Srečanje v Strasbourgu uspešno

06. 05. 2000 17.26

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je ob sklenitvi srečanja predsednikov parlamentov 41 držav članic Sveta Evrope povedal, da je bilo srečanje predsednikov evropskih parlamentov, povezano z 51. obletnico delovanja SE, uspešno. Prvič zato, ker so se ga udeležili predsedniki praktično vseh evropskih parlamentov ter v luči pomembnega vprašanja povezanosti med nacionalnimi parlamenti, ki delegirajo svoje člane v Parlamentarno skupščino SE in delom SE. Gre predvsem za vprašanje, na kakšen način so parlamenti držav članic ter vlade seznanjeni z dokumenti, ki jih oblikuje, predlaga in sprejema SE.

KVIAZ o predlogu za razrešitev Kacina pozneje

04. 05. 2000 15.12

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je na eno prihodnjih sej preložila nadaljevanje razprave o predlogu poslanskih skupin SDS in SKD za razrešitev Jelka Kacina (LDS) s funkcije predsednika odbora za mednarodne odnose.

Konec protestov v Prištini

28. 04. 2000 18.41

Potem ko je vodja delegacije Varnostnega sveta ZN, bangladeški veleposlanik pri ZN Anwarul Karim Chowdhury, po koncu zasedanja kosovskega prehodnega sveta v Prištini obljubil, da bo VS razpravljal o vprašanju albanskih zapornikov v srbskih zaporih, so se albanski protestniki pred stavbo civilne misije ZN na Kosovu (UNMIK) v kosovski prestolnici razšli. Albanci so od srede zvečer protestirali, da bi dosegli izpustitev približno 2000 Albancev, ki so od junija lani zaprti v zaporih po vsej Srbiji ter razrešitev problema več tisoč pogrešanih oseb.

Koch razrešen, Zupan predlagan

18. 04. 2000 09.56

Slovenskega trenerja za smučarske skoke, Avstrijca Heinza Kocha, so na razširjeni seji zbora za skoke in nordijsko kombinacijo Smučarske zveze Slovenije razrešili dolžnosti prvega trenerja. Za to funkcijo so predlagali Matjaža Zupana, ki mora tako kot drugi kandidati do 3. maja pripraviti program dela, nato pa bo o tem o predlogu odločal zbor. Dvanajst članov je glasovalo za razrešitev avstrijskega trenerja, šest jih je bilo proti, šest pa se jih je vzdržalo za njegovo razrešitev.

Mušaraf na obisku v Egiptu

16. 04. 2000 18.55

Pakistanski voditelj general Pervez Mušaraf je danes povedal, da podpira pogovore z Indijo za razrešitev vprašanja severnega Kašmira, kjer je bilo v spopadih ta konec tedna ubitih 13 ljudi. Mušaraf je po srečanju z egiptovskih predsednikom Hosnijem Mubarakom v Kairu, kjer se mudi na obisku, poudaril, da je potrebna skupna diskusija obeh držav.

Pritožba LDS zaradi javnega glasovanja

10. 04. 2000 21.43

Poslanski klub LDS je v pismu predsedniku DZ Janezu Podobniku poudaril, da Podobnik predloga skupine 12 poslancev za javno glasovanje o predlogu predsednika vlade za razrešitev liste ministrov, na katerega je bila vezana zaupnica vladi, ne bi smel dati na javno glasovanje. Ustavna in poslovniška določila glede konkretnega primera so po mnenju LDS namreč povsem jasna in natančno določajo način glasovanja.

Podobnik odgovarja na protestno izjavo

08. 04. 2000 18.46

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je v odgovoru vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na protestno izjavo zaradi nekorektnega načina vodenja izrednega zasedanja med drugim zapisal, da je sejo vodil korektno. Poslanska skupina LDS je predsedniku DZ očitala kršitev ustave ter kršitev in zlorabo poslovnika DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov SLS ni potekalo tajno; Janez Podobnik poudarja, da je o podanem predlogu skupine dvanajstih poslancev za javno glasovanje odločal DZ in ga zatem tudi sprejel.

Vprašljiva zakonitost nezaupnice

08. 04. 2000 17.31

Poslanska skupina Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku (SLS) poslala protest zaradi nekorektnega načina vodenja izredne seje ob odločanju o predlogu predsednika vlade za razrešitev desetih ministrov SLS. Po prepričanju te poslanske skupine je predsednik DZ kršil ustavo in zlorabil poslovnik DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov ni potekalo tajno. S tem je predsednik DZ postavil pod vprašaj zakonitost nerazrešitve ministrov in neizglasovanje zaupnice vladi, opozarjajo v PS LDS.

DZ izglasoval nezaupnico vladi in prekinil zasedanje

08. 04. 2000 14.25

Državni zbor je na javnem glasovanju izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Od 90 poslancev jih je 31 glasovalo za razrešitev desetih ministrov SLS, 55 pa jih je bilo proti. Ker je premier Janez Drnovšek na razrešitev vezal tudi zaupnico vladi, to pomeni, da mu je parlament ni izglasoval.

Če in kdaj bodo predčasne volitve?

05. 04. 2000 11.10

Prav gotovo ni naključje, da je Drnovšek predlog za razrešitev ministrov Ljudske stranke in imenovanje novih v državni zbor poslal v nedeljo le nekaj minut do polnoči. S tem je predsednik vlade po prepričanju LDS lovil zadnji razumni rok za predčasne volitve, do katerih bi prišlo, če nova vlada ne bi dobila podpore.

Drnovšek sprejel kandidate za novo vlado

04. 04. 2000 19.34

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na delovno srečanje povabil kandidatke in kandidate za ministrska mesta v novi dopolnjeni vladi, kot jo je državnemu zboru predlagal v nedeljo.

Soočenje o mejah politične satire

01. 04. 2000 12.12

Neformalna navzven odprta skupina istrski civilnodružbeni K4 je sinoči v koprski kavarni Loggia gostila režiserja, direktorja Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) in satirika Borisa Kobala, urednika revije Ognjišče Franca Boleta in igralca MGL Gašperja Tiča. Vzgib soočenja med sogovorniki je bila moralno-politična afera, ki jo je sprožil Kobalov nastop na zadnjih Pomenkovanjih v ljubljanskem Lutkovnem gledališču in pobuda svetniških klubov SLS, SKD in SDS za Kobalovo razrešitev z direktorskega mesta MGL.

Kobalovo razrešitev poslali v obravnavo

28. 03. 2000 16.49

Ljubljanska županja Vika Potočnik je v skladu s svojimi pristojnostmi pobudo svetniških klubov SDS, SLS in SKD za razrešitev Borisa Kobala s funkcije direktorja Mestnega gledališča Ljubljana danes posredovala komisiji mestnega sveta MOL za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ter svetu javnega zavoda Mestno gledališče Ljubljana v obravnavo in presojo, je Potočnikova zapisala v izjavi za javnost.

MOL o Kobalovi razrešitvi

27. 03. 2000 10.14

Tema, ki je minuli teden močno razburkala slovensko politično prizorišče, naj bi se najverjetneje preselila tudi v ljubljanski mestni svet. Za danes je namreč sklicana 14. seja mestnega sveta ljubljanske mestne občine, na kateri naj bi po napovedih opozicijski svetniški skupini SDS in SKD vložili pobudo za razrešitev gledališkega igralca, režiserja in satirika Borisa Kobala s položaja direktorja Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL), na katerega ga je imenoval mestni svet. Razlog za razrešitev so Kobalove domnevno žaljive besede na nedavnih Pomenkovanjih v ljubljanskem Lutkovnem gledališču, ki so v delu slovenske javnosti izzvale zgražanje in ostre proteste.

Odmevi na Kobalov nastop

23. 03. 2000 20.58

Razburjenje po nastopu igralca Borisa Kobala na nedeljskih Pomenkovanjih v Lutkovnem gledališču ne pojenja. Njegov nastop je že naletel na številne, predvsem negativne odzive, tudi v strankarski politiki. Danes so se na Kobalov nastop še enkrat odzvali v vrhu Koalicije Slovenija. Vrh Koalicije je prepričan, da v nastopu ne gre za naključje, nasprotno, gre za načrt, trdijo. Janez Janša je celo prepričan, da gre za nadaljevanje tiste filozofije, po kateri je za premaganje političnega nasprotnika dovoljeno vse - od diskreditacije do likvidacije.

Stavka na obrambnem ministrstvu

07. 03. 2000 21.33

Prvič po osamosvojitvi Slovenije je na obrambnem ministrstvu prišlo do uradne napovedi stavke. Stavko so napovedali vojaški zdravniki in medicinske sestre, nezadovoljni z razmerami v vojaškem zdravstvu in še posebej z direktorico zdravstvene službe. Če obrambni minister zahtev ne bo izpolnil, zdravstveno osebje grozi, da bo ohromilo celoten vojaški sistem.

Gaspari ostaja minister

04. 03. 2000 10.03

Državni zbor (DZ) je po končani interpelaciji o delu in odgovornosti ministra za finance Mitje Gasparija z 27 glasovi proti 27 (68 navzočih) zavrnil predlog poslancev SDS in SKD za ministrovo razrešitev.

DZ zavrnil interpelacijo proti Gaspariju

03. 03. 2000 21.51

V državnem zboru se je po treh dneh razprav o interpelaciji neuspešno končal že drugi poskus zamenjave finančnega ministra Mitje Gasparija. Državni zbor (DZ) je po končani interpelaciji o delu in odgovornosti ministra za finance Mitje Gasparija z 27 glasovi proti 27 (68 navzočih) zavrnil predlog poslancev SDS in SKD za ministrovo razrešitev.

V Javorju v Prestranku stavkajo

21. 02. 2000 21.03

Del delavcev Javorjeve tovarne v furnirja v Prestranku je začel stavkati. Nezadovoljstvo se je nakopičilo zaradi izpeljane reorganizacije ob še nekaterih drugih dogodkih.

73 potnikov ugrabljenega letala že v Afganistanu

14. 02. 2000 21.46

Triinsedemdeset od 164-ih potnikov ugrabljenega afganistanskega letala je davi poletelo z britanskega letalskega oporišča Brize Norton. Pristali so v afganistanskem Kandaharju, kjer so jih sprejeli predstavniki talibanskih oblasti. 13 ljudi so britanske oblasti uradno obtožile ugrabitve letala, preostalih 70 potnikov pa čaka na razrešitev prošenj za azil. Prevoz je organizirala Mednarodna organizacija za migracije (IOM).

Razplet incidenta na Kitajskem

14. 02. 2000 21.20

Razpletati se je začela zgodba o incidentu, ki se je konec lanskega leta zgodil na slovenskem veleposlaništvu na Kitajskem. Tričlanska ekipa preiskovalcev zunanjega in notranjega ministrstva je ugotovila, da je v prostore diplomatskega predstavništva v Pekingu vlomila veleposlanikova žena.

Veleposlanik Turnšek zaprosil za razrešitev

21. 01. 2000 15.01

Minister za zunanje zadeve Boris Frlec je danes prejel pismo, v katerem ga Tit Turnšek prosi za razrešitev s funkcije izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije na Kitajskem.

Pisanja v javnosti omajala kredibilnost funkcije

21. 01. 2000 13.30

Dosedanji slovenski veleposlanik v Pekingu Tit Turnšek je danes povedal, da se je za odstop s položaja odločil, ker so nekatera pisanja v javnosti omajala kredibilnost funkcije, ne pa njega osebno.

Po volitvah novo obdobje za Hrvaško

04. 01. 2000 15.00

Volilni rezultati na parlamentarnih volitvah na Hrvaškem niso bili nepričakovani, lahko pa jih razumemo kot zanesljiv znak, da se na Hrvaškem pričenja novo obdobje, so danes za STA povedali v kabinetu predsednika vlade Janeza Drnovška. To novo obdobje odpira obete, da bo Hrvaška tudi iz slovenske poti lahko razbrala nadaljnje korake tako glede vključevanja v mednarodne, predvsem evropske integracije, kot tudi glede demokratizacije notranjega življenja.

Vlada razrešila Topiča

23. 12. 1999 21.38

Kljub uspešnemu posredovanju slovenske razvojne družbe pri nakupu Tama, SRD je namreč eno od podjetij, ki sodelujejo pri nakupu mariborskeg podjetja, je vlada na predlog nadzornega sveta danes odločila razrešiti predsednika uprave družbe Bogdana Topiča. Na njegovo mesto so imenovali Marjana Rekarja, nekdanjega direktorja Slovenskih železnic.

Topič padel

22. 12. 1999 16.51

Nadzorni svet Slovenske razvojne družbe predlaga razrešitev sedanjega predsednika uprave Bogdana Topiča. Za razrešitev je glasovalo pet članov, dva pa sta se vzdržala. Za Topičevega naslednika so predlagali Marjana Rekarja, nekdanjega direktorja Slovenskih železnic. Predlog mora zdaj potrditi še vlada.

Turčija za rešitev sporov z Grčijo

18. 12. 1999 19.38

Turški premier Bulent Ecevit je izrazil pripravljenost Ankare, da ozemeljska nesoglasja z Grčijo v Egejskem morju razreši v štirih letih, in sicer pred datumom, ki ga je določila EU.

Komisija predlaga vpogled v delniško knjigo

09. 11. 1999 21.28

Marjan Podobnik, predsednik vladne preiskovalne komisije, je danes predlagal, naj vlada tudi ob pomoči policije zaseže delniško knjigo podjetja, saj naj bi le tako lahko ugotovili ali je prišlo do oškodovanja družbenega premoženja.