reševanje

Slovenski reševalci doma

18. 11. 1999 13.18

Iz turškega mesta Duezce, ki ga je pred dnevi prizadel katastrofalni potres, se je zjutraj vrnila 14-članska slovenska državna enota za reševanje iz ruševin Uprave za zaščito in reševanje.

Slovenski reševalci uspešni v Turčiji

15. 11. 1999 22.11

Slovenska enota za reševanje iz ruševin Uprave za zaščito in reševanje je danes nadaljevala z delom v turškem mestu Duzce, ki ga je prizadel petkov katastrofalni potres z močjo 7,2 stopnje po Richterjevi lestvici. Slovenski reševalci - 12 vodnikov psov z 12 psi, ki so v Turčijo prispeli včeraj zjutraj, opažajo, da delo otežuje pomanjkljiva organizacija reševanja v mestu. Zelo je tudi hladno, ruševine pa so takšne, da upanje, da bi še našli kakšne preživele, hitro kopni.

Vojaška stanovanja tudi (ne)vojakom

14. 11. 1999 20.09

Vlada je s spremembami in dopolnitvami uredbe o upravljanju z vojaškimi nepremičninami določila, da se lahko izjemoma, zlasti zaradi kadrovskih potreb, službena stanovanja dodeljujejo tudi drugim delavcem ministrstva za obrambo, ki niso pripadniki stalne sestave Slovenske vojske oz. ne opravljajo vojaške službe ali službe, ki se v skladu z zakonom organizira po načelih, ki so predpisana za SV, vendar pa le višjim upravnim delavcem in le v primeru, če se jim službeno stanovanje ne more dodeliti po predpisih, ki veljajo za druge delavce državne uprave. Omenjene spremembe in dopolnitve uredbe, ki so bile objavljene v zadnji številki Uradnega lista, bodo začele veljati 27. novembra.

Slovenski reševalci gredo v Turčijo

13. 11. 1999 17.56

Ob ponovnem potresu, ki je včeraj prizadel Turčijo, se je odzvala tudi Slovenija. Še danes bo na prizadeto območje odpotovala 14-članska reševalna enota, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.

Reševanje britansko-francoskega spora

12. 11. 1999 08.44

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi in francoski premier Lionel Jospin sta včeraj po pogovoru dejala, da pričakujeta dobre rezultate pri reševanju spora v zvezi z britansko govedino in obstaja skupna pripravljenost za dosego soglasja.

Priprava osnutka predsedniške izjave o Somaliji

10. 11. 1999 10.49

Varnostni svet OZN pod slovenskim predsedstvom se je v torek na posvetovanjih ukvarjal z Gruzijo in Somalijo, pri čemer se je iz diplomatskih virov izvedelo, da Slovenija pripravlja osnutek predsedniške izjave o slednji. Izjava se osredotoča na humanitarni vidik krize ter na prizadevanje za reševanje krize, ki v zadnjem času postaja bolj poenoteno vsaj s strani mednarodne skupnosti. Varnostni svet se bo v sredo sestal na posvetovanjih z novo tožilko Mednarodnega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo in Ruando Carlo del Ponte.

Končano bližnjevzhodno vrhunsko srečanje

02. 11. 1999 21.25

V norveški prestolnici se je končalo bližnjevzhodno vrhunsko srečanje, posvečeno spominu na nekdanjega izraelskega premiera Jicaka Rabina. Sestanek, ki sta se ga poleg palestinskih in izraelskih voditeljev udeležila tudi ameriški predsednik Bill Clinton in ruski premier Putin, naj bi spodbudil nov krog pogajanj, do dokončnega mirovnega sporazuma med Izraelci in Palestinci.

Majhen odziv parlamenta na probleme informatike

27. 10. 1999 07.42

Podjetje Infos d.o.o. je vsem poslanskim skupinam v slovenskem parlamentu poslalo povabilo, z namenom, da bi jih v času prireditve Infos '99 seznanilo s problematiko razvoja slovenske informatike in računalništva. Povabilu se je včeraj odzvala le poslanska skupina LDS.

Zaradi pomanjkanja parkirišč vse več težav

23. 10. 1999 17.54

Težave z gostim prometom in pomanjkanjem parkirišč so zadnja leta v Ljubljani vse večje. Za reševanje kaosa na tem področju pripravljajo na mestni občini nov odlok o ureditvi cestnega prometa, ki bo med drugim dopuščal ponovno uporabo lisic za zaklepanje napačno parkiranih avtomobilov, več pooblastil pa bo dajal tudi mestnim redarjem. Ti naj bi imeli po novem odloku, tako kot policisti, pravico zahtevati odstranitev ovirajočih avtomobilov, zato lahko na ulicah ponovno pričakujemo ''pajke'', ki so iz ljubljanskega vsakdana že praktično izginili. Na mestni občini razmišljajo o različnih rešitvah prometnih zagat v prihodnje, ena od možnosti pa naj bi bila tudi vrnitev tramvaja v mesto.

Smo pripravljeni na potrese?

21. 10. 1999 20.15

Z namenom večje seznanjenosti in pripravljenosti na naravne in druge nesreče je oddelek za zaščito in reševanje ljubljanske mestne občine pripravil projekt ''Ljubljana, zbudi se, preden te zbudi potres!''. V okviru projekta bodo potekale različne dejavnosti ne le letos, temveč tudi skozi celotno prihodnje leto. V projekt nameravajo vključiti čim več prebivalcev Ljubljane, zlasti osnovne šole, je na novinarski konferenci povedal načelnik oddelka za zaščito in reševanje Robert Rus.

Podpis sporazuma o kulturnem sodelovanju

19. 10. 1999 15.48

Ob koncu dvodnevnega uradnega obiska predsedstva BiH v Sloveniji sta danes državi podpisali sporazum o sodelovanju na področju kulture, izobraževanja in znanosti.

Vrnjena dobra polovica podržavljenega premoženja

11. 10. 1999 12.53

Po zadnjih podatkih urada za denacionalizacijo, zbranih do 30. junija letos, je bilo vrnjeno 55 odstotkov podržavljenih gozdov, 35 odstotkov kmetijskih zemljišč, 36 odstotkov stavbnih zemljišč, 51 odstotkov podjetij, 58 odstotkov stanovanj ter 63 odstotkov poslovnih prostorov. To pomeni, da je bila v skoraj osmih letih, od kar velja zakon o denacionalizaciji, vrnjena približno dobra polovica po vojni podržavljenega premoženja. Kdaj bo to premoženje vrnjeno v celoti oz. kdaj bo denacionalizacija povsem končana, je težko napovedati, saj je za počasnost denacionalizacijskih postopkov več objektivnih, pa tudi subjektivnih razlogov.

Srečanje gospodarskih ministrov ASEM

09. 10. 1999 19.48

V Berlinu se je danes začelo dvodnevno srečanje gospodarskih ministrov 15 evropskih in 10 azijskih držav. Gre za drugo <a href= http://www.asem.vie.net target=_new> azijsko-evropsko konferenco</a> (ASEM), na kateri je pomembna tema Svetovna trgovinska organizacija (WTO), pa tudi izboljšanje razmer za trgovanje in naložbe med območjema.

Kučan sprejel Matešo

08. 10. 1999 19.55

Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel predsednika hrvaške vlade Zlatka Matešo. Ta je Kučana seznanil z vsebino pogovorov, ki jih je imel med svojim prvim uradnim obiskom v Sloveniji, so sporočili iz urada predsednika republike.

Vlada tudi o geografski označbi Lipicanec

07. 10. 1999 20.51

Slovenska vlada je na današnji seji sprejela stališča za nadaljnja pogajanja o lipicancih, ki jih bodo njeni predstavniki zastopali na zasedanju pododbora za kmetijstvo v okviru pridružitvenega sporazuma Slovenije k EU 20. oktobra v Ljubljani ter pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), predstavniki Kobilarne Lipica pa na zasedanju Mednarodne zveze lipicancev (LIF). V njih je ponovila svojo ''vsestransko in takojšnjo pripravljenost'' za dvo- in večstranske pogovore, na katerih naj bi dosegli dogovor o vodenju vzrejnih knjig za lipicance ter o kolektivni uporabi geografske označbe Lipicanec. Poudarja pa, da v nobenem primeru ni pripravljena razveljaviti uredbe o geografski označbi Lipicanec - to bi storila le, če bi tako odločila arbitraža v postopku za reševanje sporov pri WTO.

Redna seja NTZ

07. 10. 1999 14.12

Nacionalno turistično združenje je na redni seji Skupščine združenja spregovorilo o aktualnih problemih slovenskega turizma: zmanjševanju turističnega obiska predvsem s tujih trgov, izgubljanje tržnih pozicij na tradicionalnih turističnih trgih, nerešenih razvojnih problemih in pomanjkanju strateškega razvojnega programa slovenskega turizma. Ob vsem tem so tudi aktivnosti Ministrstva za malo gospodarstvo in turizem premalo usmerjene v pospeševanje hitrejšega razvoja turizma in reševanje kroničnih težav v turističnih centrih, vse preveč pa v iskanje organizacijskih oblik povezovanja turističnih institucij in krajev in v delitev že tako skromnih proračunskih sredstev za turizem.

Mednarodni posvet o varstvu pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi

30. 09. 1999 11.59

Minister za obrambo Franci Demšar je danes v Izobraževalnem centru RS za zaščito in reševanje na Igu pri Ljubljani odprl peti mednarodni posvet o varstvu pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. Dvodnevnega posveta, ki ga organizira Uprava RS za zaščito in reševanje ministrstva za obrambo, se udeležujejo strokovnjaki iz Slovenije in tuji predavatelji iz Federacije BiH, Francije, Hrvaške, Italije, Nemčije, Rusije, Švedske, Velike Britanije in ZDA.

Bruselj za reševanje vprašanja lipicancev

29. 09. 1999 16.14

Evropska komisija meni, da so ustaljeni mehanizmi, ki jih za dvostranski dialog nudi pridružitveni sporazum Evropske unije s Slovenijo, najbolj primerni za nadaljnje pogovore o vprašanju lipicancev. Tako v Bruslju, kjer zadevo sicer še proučujejo, odgovarjajo na vprašanja o nadaljnjih korakih po izraženem avstrijskem pričakovanju, da bo Evropska komisija v zvezi s problemom interese Dunaja zastopala pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).

Odprli mednarodni sejem Zaščita - Protection

29. 09. 1999 14.56

Na kranjskem sejmišču so odprli že 27. mednarodni sejem Zaščita - Protection, strokovno specializirano prireditev s področja reševanja, zaščite in varovanja.

Slovaški notranji minister v Sloveniji

27. 09. 1999 16.41

Minister za obrambo Franci Demšar je sprejel slovaškega notranjega ministra Ladislava Pittnerja, ki se mudi na obisku v Sloveniji. Ministra sta podpisala sporazum med vlado Slovenije in vlado Slovaške o sodelovanju in vzajemni pomoči pri naravnih in drugih nesrečah. Na Slovaškem je namreč ministrstvo za notranje zadeve resorno ministrstvo za področje zaščite in reševanja.

Državna enota učinkovita in ustrezno opremljena

25. 09. 1999 18.31

Tridnevna vaja državne enote za higiensko in epidemiološko delo v izobraževalnem centru Uprave RS za zaščito in reševanje na Igu je po besedah vodje državne enote dr. Maruše Adamič ''pokazala, da je 17-članska enota usposobljena za delo v izrednih razmerah kot so na primer potresi in poplave, da so avtomobili-laboratoriji zadovoljivo opremljeni ter da so hitre metode, za katere so se odločili slovenski specialisti s področja toksikologije in mikrobiologije ustrezno izbrane.

Vztrajanje Palestincev

19. 09. 1999 08.12

Novi vodja palestinskih pogajalcev Jaser Abed Rabo je danes zatrdil, da palestinska stran na pogajanjih z Izraelom ne bo izpustila najbolj problematičnih vprašanj, kot sta vrnitev palestinskih beguncev in prihodnosti vzhodnega, arabskega dela Jeruzalema.

Holbrooke obiskal slovensko misijo pri OZN

18. 09. 1999 11.09

Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke je v petek popoldne obiskal prostore slovenske misije pri OZN v New Yorku, kjer se je s slovenskim kolegom Danilom Türkom pogovarjal o delu Varnostnega sveta (VS) ter o nekaterih drugih temah v zvezi z OZN. Holbrooke je v začetku septembra generalnemu sekretarju OZN Kofiju Annanu predal poverilna pisma in po več kot letu dni nastopil položaj, na katerega ga je ameriški predsednik Bill Clinton predlagal v začetku poletja 1998.

V letalski nesreči umrl namestnik grškega zunanjega ministra

15. 09. 1999 09.10

Včeraj je v letalski nesreči umrl namestnik grškega zunanjega ministra Yannos Kranidiotis. V vladnem letalu, ki je bilo na poti v Bukarešto, kjer naj bi se Kranidiotis udeležil srečanja balkanskih zunanjih ministrov, je skupaj z njim izgubilo življenje še pet sopotnikov. Med njimi je bil tudi njegov sin Nikos, dva novinarja in en policist. Trije preživeli sopotniki so huje poškodovani.

Vaja Nafta '99 uspešno zaključena

11. 09. 1999 22.26

Na današnji mednarodni reševalni vaji ''Lendava '99'', ko naj bi na naftno-plinskem polju Petišovci pri Lendavi iz vrtine izbruhnil strupeni plin, je moralo preko sto udeležencev iz Slovenije in Hrvaške v najkrajšem času rešiti vse delavce iz nevarnega območja, jim nuditi prvo pomoč in preprečiti uhajanje plina ter širjenje ogroženega območja. Na vaji so tako preverjali usposobljenost enot za hitro ukrepanje in reševanje ob velikih nesrečah, v okviru vaje pa je že včeraj potekalo mednarodno strokovno posvetovanje, na katerem so poleg slovenskih in hrvaških strokovnjakov sodelovali tudi madžarski, ki so predstavili svojo izkušnjo pri nesreči, ki se je lani zgodila v njihovi državi, in izkušnje pri gašenju požarov v Kuvajtu, je povedal vodja sektorja raziskave in pridobivanja nafte in plina v podjetju Nafta Lendava Jože Hozjan in dodal, da je bila vaja uspešno zaključena.

Posledice potresa v Grčiji

08. 09. 1999 20.19

V potresu, ki je včeraj prizadel glavno mesto Grčije in okolico, je po zadnjih uradnih podatkih umrlo 49 ljudi. Ranjenih je okoli 1.500 ljudi, pogrešajo pa jih še najmanj 70. Grškim reševalcem pri iskanju preživelih pomagajo turške, francoske in švicarske ekipe. Pomoč reševalne ekipe s psi je ponudila tudi Slovenija, vendar so grške oblasti sporočile, da je zaenkrat ne potrebujejo.

Neurje pustošilo na Dolenjskem in v Beli krajini

02. 09. 1999 14.08

Dolenjsko in Belo krajino je včeraj zvečer, med 18. in 20. uro, prizadelo hudo neurje s točo, dežjem in vetrom.

V akciji Soča '99 našli 15 granat

30. 08. 1999 14.58

Predstavniki Uprave za zaščito in reševanje ministrstva za obrambo so na današnji novinarski konferenci v naselju Avče ob reki Soči predstavili potek odstranjevanja topovskih granat iz reke Soče. Do sedaj so strokovnjaki v okviru akcije Soča '99 z mesta najdbe izvlekli in do mesta za nadaljnji postopek granat premestili 15 granat. Uničenih je bilo 11 granat, ostale še čakajo na postopek.

36,4 milijona pomoči za Turčijo

27. 08. 1999 13.51

Vlada je na včerajšnji dopisni seji odobrila Turčiji, ki jo je pred desetimi dnevi prizadel močan potres, humanitarno pomoč v višini 36.366.196 tolarjev. Pomoč v obliki šotorov, hrane, zdravil in sanitetnega materiala, ki jo bo Uprava RS za zaščito in reševanje ministrstva za obrambo pripravila v sodelovanju z ministrstvom za zdravstvo, naj bi na pot proti Turčiji krenila v torek.

Sporazum za reševanje problema množičnih grobišč

23. 08. 1999 13.37

Za reševanje problema množičnih grobišč v Sloveniji, v katerih so tudi hrvaške žrtve, je potreben meddržavni sporazum. Tega problema se namreč ne sme povezovati oz. metati v isti koš z ostalimi nerešenimi vprašanji med državama. Gre za zadevo mednarodnega humanitarnega prava, na podlagi katerega ima vsaka žrtev pravico do dostojnega pokopa, je o ukrepih državne komisije za ugotavljanje vojnih in povojnih žrtev, ki so jih odkrili v nekdanjem kartuzijanskem samostanu Žiče blizu Slovenskih Konjic, je dejal tajnik komisije Florijan Boras.