reševanje

Položaj na podmornici je kritičen

16. 08. 2000 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v prvi izjavi po nesreči dejal, da je položaj na ruski jedrski podmornici Kursk s 116 člani posadke na krovu "resen in kritičen". Za rešitev posadke na podmornici je bilo vse storjeno, je dejal Putin, ki je na počitnicah v letovišču Soči ob Črnem morju.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine

16. 08. 2000 00.00

V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Slovenca na prostosti

16. 08. 2000 00.00

Drama dveh Slovencev iz okolice Nove Gorice, ki sta bila osumljena vohunjenja in sta v vojaškem zaporu v okolici Podgorice čakala na sojenje na vojaškem sodišču, se je danes srečno končala. Po naših podatkih je tožilec odstopil od sodnega pregona 31-letne Nataše Žorž, sodnik pa je 36-letnega Miloša Glišoviča obsodil na 3 mesece pogojne kazni.

Reševanje podmornice Kursk

16. 08. 2000 00.00

Kljub temu da so za reševanje posadke z ruske jedrske podmornice Kursk, ki se je potopila v Barentsovem morju, uporabili najsodobnejše reševalne kapsule, se je danes zaradi slabih vremenskih pogojev ponesrečilo več poskusov, da bi se kapsula pritrdila na podmornico, so sporočili z ruske severne flote. Reševalna kapsula vrste Bester doseže višjo hitrost kot tista, ki so jo uporabili sinoči, in lahko sprejme 20 ljudi namesto devet. Naprava ima tudi večjo zalogo kisika in lahko ostane pod vodo štiri ure. Danes za reševanje uporabljajo dve kapsuli, za pomoč pa pripravljajo še tretjo. Trenutno s podmornice ni slišati nobenih znakov življenja, čeprav se je dopoldne nekdo oglašal s trkanjem morsejev abecede.

Nevarni ostanki vojnih časov

15. 08. 2000 00.00

V različnih krajih Slovenije so včeraj našli dve bombi, topovsko granato in šrapnel iz prve oziroma druge svetovne vojne. Pod mostom čez Sočo v Tolminu so tako našli 160-kilogramsko topovsko granato kalibra 240 mm iz prve svetovne vojne. Mino je na varno shranil regijski pirotehnik ob pomoči potapljača. Krajan Zagradca v občini Ivančna Gorica je včeraj nekaj pred 11. uro v gozdu našel ročno bombo italijanske izdelave. Popoldne pa so otroci pri igri ob hudourniku v Paki pri Velenju našli ročno bombo iz druge svetovne vojne. Krajan Gradišča nad Prvačino v občini Nova Gorica je ob 15.30 pri delu v vinogradu našel šrapnel kalibra 75 milimetrov italijanske izdelave iz prve svetovne vojne, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.

Lani 29 žrtev gorskih nesreč

15. 08. 2000 00.00

Gorska reševalna služba pri Planinski zvezi Slovenije je v lanskem letu sodelovala v 197 intervencijah v gorah, kar je ravno toliko, kot leto poprej. V akcijah je sodelovalo nekaj več kot 1300 gorskih reševalcev, število reševanih oseb je bilo 211. Pri tem se je 109 oseb poškodovalo, 29 pa jih je umrlo. Po podatkih, zbranih v publikaciji Naravne in druge nesreče v Sloveniji v letu 1999, je bilo od leta 1995 največ žrtev gorskih nesreč leta 1996 (37), največ poškodovanih pa leta 1997 (115). Omenjeno publikacijo je izdala republiška uprava za zaščito in reševanje pri obrambnem ministrstvu, v njej pa še ugotavljajo, da je Gorska reševalna služba najpogosteje posredovala pri hoji po gorskih poteh, brezpotjih in pri plezanju.

Nadaljevanje reševalne akcije

15. 08. 2000 00.00

V Barentsovem morju se nadaljuje reševanje 116-članske posadke ruske jedrske podmornice Kursk, ki je potonila v nedeljo in leži približno sto metrov pod morjem. Reševalno akcijo, v kateri sodeluje deset ladij in podmornice, otežujeta slabo vreme in močan veter. Reševalci skušajo na podmornico pritrditi poseben zvon, ki bi podmornici omogočil oskrbo s kisikom in vodo. Doslej še ni podatkov o mrtvih ali ranjenih članih posadke podmornice, čeprav se po poročanju televizijske postaje NTW razmere na podmornici poslabšujejo, saj zmanjkuje zalog kisika in vode. Posadka z reševalnimi ladjami na površju ohranja zvočni stik. Vzrok nesreče še vedno ni znan, po mnenju generalštaba ruske vojske pa obstaja precejšnja verjetnost, da je podmornica trčila v kako tujo ladjo, saj so na njej vidni znaki hudega trčenja. Pomoč pri reševanju potopljene ruske podmornice je ponudila Norveška, po poročanju televizijske postaje CNN pa tudi ZDA.

Posadka ruske jedrske podmornice je živa

14. 08. 2000 00.00

Člani posadke ruske jedrske podmornice, ki se je potopila v Barentsovem morju, so živi in ohranjajo zvočni stik z reševalnimi ladjami na površju, so sporočili predstavniki severne flote. Posadka podmornice ne uporablja antene za nujne primere, temveč se sporazumeva s trkanjem. Reševalne ladje so vseskozi v stiku s podmornico, je dejal neimenovani predstavnik severne flote.

Lani bistveno manj požarov kot leto poprej

13. 08. 2000 00.00

V letu 1999 je bilo zabeleženih nekaj manj kot tisoč požarov v naravi in nekaj več kot 2500 požarov na objektih in prometnih sredstvih, skupaj 3582, kar pa je bistveno manj od števila požarov leta 1998, ko jih je bilo 5192. Po podatkih, ki so jih pri republiški upravi za zaščito in reševanje zbrali v publikaciji Naravne in druge nesreče v Republiki Sloveniji, so največ požarov zabeležili v občinah Ljubljana, Koper, Maribor in Celje, večina pa jih je bila posledica malomarnosti, neprevidnosti in nevednosti, 420-krat je bil požar povzročen namenoma, 126 požarov je nastalo zaradi naravnih pojavov, 75 pa zaradi otroške igre. V požarih je lani umrlo 16 ljudi, kar je manj kot v zadnjih letih, ko je umrlo blizu 30 ljudi.

Prijatelji psov na lokalnih volitvah

10. 08. 2000 00.00

Na lokalnih volitvah leta 2001 namerava kandidirati tudi nova "stranka prijateljev psov Avstrije". Vodja stranke Rudolf Mayer je danes za avstrijsko tiskovno agencijo APA izrazil prepričanje, da bo stranka s svojimi idejami navdušila tudi vse tiste Avstrijce, ki nimajo psov.

V veljavi novela zakona o lokalni samoupravi

09. 08. 2000 00.00

Z današnjim dnem začne veljati novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je državni zbor sprejel na seji 20. julija letos ter z njo zagotovil uresničevanje temeljnih ustavnih funkcij občinskim upravam, da pridobijo osebne podatke, potrebne za izvajanje svojih nalog. Prav tako so z novelo zakona zagotovili pogoje za hitrejše reševanje vprašanj, ki zadevajo delitev skupnega premoženja občin ter pogojev začasnega upravljanja s še nerazdeljenim skupnim premoženjem, javnimi zavodi in skladi v občinah.

Zagožen in Granić o NEK

28. 07. 2000 20.39

Popoldne sta se v Podčetrtku na neformalnih pogovorih srečala slovenski gospodarski minister Jože Zagožen in hrvaški podpredsednik vlade Goran Granić. Največ pozornosti sta ministra namenila jedrski elektrarni Krško ter se ob tem strinjala, da obstajajo realne možnosti za hitro reševanje odprtih vprašanj, do konkretnih dogovorov pa bi lahko prišlo že v začetku avgusta.

Minister se je sestal z avtoprevozniki

27. 07. 2000 19.45

Minister za promet in zveze Anton Bergauer se je sestal s predstavniki sindikata avtoprevoznikov Slovenije (SAS). Slednji so se ministru znova potožili nad razmerami v panogi, izpostavili so problem lastnega statusa, ministra pa so seznanili še s slabimi odnosi z vlado, ministrstvi in zbornicami, slabimi pogoji poslovanja ter problematičnimi predpisi zakona o prevozih v cestnem prometu.

Kučan sprejel podpredsednika ruske dume

27. 07. 2000 17.52

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel rusko parlamentarno delegacijo pod vodstvom podpredsednika dume Vladimirja Lukina. Sogovornika sta izmenjala mnenja o odnosih med državama in o aktualnih mednarodnih vprašanjih, posebno pozornost pa sta namenila prizadevanjem mednarodne skupnosti za reševanje položaja na Balkanu in v ZR Jugoslaviji. Med drugim sta govorila tudi o trenutnih razmerah v Rusiji, so sporočili iz urada predsednika republike.

Srečanje Rodeta in Šelige

26. 07. 2000 19.16

Minister za kulturo Rudi Šeligo se je danes na delovnem pogovoru srečal z ljubljanskim nadškofom in slovenskim metropolitom dr. Francem Rodetom. Pogovarjala sta se o arhivski dejavnosti Rimskokatoliške cerkve, statusni ureditvi verskega muzeja v Stični in denacionalizacijskih vprašanjih, ki zadevajo zahtevke Cerkve. Med ostalim naj bi se posebej omenjalatudi denacionalizacijo Blejskega otoka.

Strateške poteze Lovra Šturma

26. 07. 2000 17.10

Minister za šolstvo in šport Lovro Šturm je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani predstavil novoustanovljena strokovna posvetovalna organa, strateški svet za vzgojo in izobraževanje ter strateški svet za šport. Med prednostnimi nalogami strateškega sveta za šport je vzpostavitev pogojev za učinkovito delovanje civilne družbe na področju športa, medtem ko so na področju vzgoje in izobraževanja v ospredju sistemske rešitve in prenova predšolske vzgoje, osnovne in srednje šole. Z ustanovitvijo strateških svetov je minister za šolstvo in šport pridobil strokovna posvetovalna organa, katerih člani bodo pripravljali predloge za dolgoročni razvoj na področjih vzgoje in izobraževanja ter športa, sodelovali v postopkih priprave in usklajevanja zakonskih in podzakonskih aktov, podajali mnenja o programskih dokumentih, svetovali ministru ter obravnavali in podajali strokovna mnenja o zadevah, pomembnih za dolgoročni razvoj navedenih področij.

Pogovori Peterleta in Picule

21. 07. 2000 19.23

V Bregani, na slovensko-hrvaški meji, sta se na delovnem kosilu sestala zunanji minister Lojze Peterle in njegov hrvaški kolega Tonino Picula.

Hrvaška bo spremenila ustavo

16. 07. 2000 15.39

Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

Slovenija in Hrvaška še ta mesec o NEK

16. 07. 2000 14.46

Minister za gospodarske dejavnosti Jože Zagožen se je odločil nadaljevati zastala pogajanja za sklenitev slovensko-hrvaškega sporazuma o Nuklearni elektrarni Krško (NEK). V prostorih ministrstva se bo jutri sestal z vodjo slovenske pogajalske skupine za sklenitev omenjenega sporazuma Urošem Koržetom, direktorjem NEK Stanetom Rožmanom in državnim sekretarjem za energetiko Severinom Maffijem. Kot so potrdili v kabinetu ministra, bodo s tem stekle operativne priprave za nadaljevanje pogajanj v zvezi s krško nuklearko, ta tema pa bo na dnevnem redu prvega srečanja ministra Zagožna s hrvaškim kolegom Gorankom Fižulićem, do katerega naj bi prišlo še ta mesec.

Predstavitev Luke Koper

13. 07. 2000 17.44

Luka Koper je usmerjena v razvoj vzhodnoevropske morske poti in želi postati distribucijski center za Evropo, vendar se pri uresničevanju poslovne strategije srečuje z administrativnimi omejitvami EU, ki koprskemu pristanišču onemogočajo pridobiti status vhodno/izhodne točke za notranji trg EU. Takšno je ključno sporočilo, ki ga je skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta v Kopru posredoval predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič s sodelavci. Člani omenjenega skupnega odbora so dvodnevno peto zasedanje danes končali v Luki Koper, kjer so pozornost namenili predstavitvi koprskega pristanišča, oceni dosedanjega in prihodnjega sodelovanja z EU, sodelovanju koprskega in tržaškega pristanišča ter težavam nadaljnjega razvoja transportnih poti na tem območju. Sopredsedujoči odboru Michl Ebner se je zavzel za predstavitev luških težav Evropski komisiji, ki naj oblikuje tehnično komisijo za reševanje težav koprskega pristanišča.

G-8 za razorožitev

13. 07. 2000 15.27

Zunanji ministri sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije (G-8) so se v sklepni izjavi ob koncu dvodnevnega srečanja G-8 v Mijazakiju na jugu Japonske danes zavzeli za krepitev prizadevanj za preprečevanje in reševanje konfliktov ter razorožitev v svetu. Japonski zunanji minister Johej Kono je pojasnil, da so se na srečanju sporazumeli o petih točkah, med drugim o boju proti revščini, uporabi civilnih policijskih enot in o vprašanju otrok v oboroženih konfliktih. Konkretne rezultate srečanja naj bi dosegli na konferenci ZN prihodnje leto.

Sirija ima novega predsednika

11. 07. 2000 13.23

Kandidat za sirijskega predsednika Bašar al-Asad je na včerajšnjem referendumu osvojil 97, 3 odstotka glasov in tako za naslednjih sedem let nasledil svojega nedavno preminulega očeta Hafeza al-Asada, je danes sporočil notranji minister Mohamed Harba.

Zaradi deževja narasle reke

11. 07. 2000 12.56

Zaradi močnega deževja so narasle reka Sora, Soča s pritoki, Vipava, Kamniška Bistrica in Savinja v zgornjem toku. Hidrologi zaradi padavin, ki jih bo največ v hribovitih delih zahodne Slovenije, pričakujejo nadaljnji, a manj intenziven porast voda v zahodnem, severnem in jugozahodnem delu države. Povečala se bo tudi nevarnost proženja zemeljskih plazov, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

GZS o prostocarinskih prodajalnah

10. 07. 2000 20.02

Upravni odbor Združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije je v okviru obravnave problematike obstoja prostocarinskih prodajaln (PCP) podprl sklepe odbora državnega zbora za gospodarstvo. Ta je namreč na majski seji ugotovil, da prejšnja vlada, kljub napovedim in obljubam, ni uresničila nobenega od napovedanih ukrepov, s katerimi bi lahko zagotovila celovito reševanje te problematike. Predvsem pa je odbor pozval vlado, naj skuša v nadaljnjih pogajanjih z EU doseči podaljšanje roka za preoblikovanje PCP, zlasti še, ker se vključitev Slovenije v polnopravno članstvo EU časovno odmika v drugo polovico tega desetletja. Poleg tega je predlagal, naj se iz preoblikovanja izvzamejo PCP na meji z Madžarsko in Hrvaško, ki nista članici EU. PCP so v prvi tretjini leta zaslužile 71 odstotkov več deviz kot lani v enakem obdobju. Zapiranje PCP bi pomenilo izgubo delovnih mest 1000 neposredno zaposlenih, po raziskavah ljubljanskega Inštituta za ekonomske raziskave pa bi stroški predčasnega zapiranja znašali 1,6 milijarde mark, v primeru, da bi bila Slovenija sprejeta v EU leta 2006.

Neurje povzročilo nekaj preglavic

09. 07. 2000 16.32

Močan naliv in neurje je sinoči največ preglavic povzročilo na Koprskem, kjer je podiralo drevesa in zalilo nekaj kleti. Posledice neurja v koprski in piranski občini so odpravljali gasilci iz Kopra, Pobegov in Hrvatinov. V Strunjanu, na Pobeški cesti, na Vojkovem nabrežju, na Belvederu, v Fajtih in v Gabrovici so odstranjevali podrta drevesa, na Kosovelovem trgu in v Ankaranu pa so črpali vodo iz kletnih prostorov. Zaradi močnega naliva je voda zalila kletne prostore stanovanjske hiše v Stari Loki.

Divjanje tajfunov na Filipinih in Tokiu

07. 07. 2000 15.43

Na severu Filipinov je danes divjal tajfun Kai-Tak, ki je zahteval najmanj 26 življenj, 700.000 ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo. To je že drugi tajfun, ki je ta teden prizadel Filipine. Filipinska vlada je poročala o 18 smrtnih žrtvah in 11 pogrešanih. Reševanje na prizadetih območjih ovirajo močno deževje in številni zemeljski plazovi.

Presežena koncentracija žveplovega dioksida

05. 07. 2000 12.28

Po podatkih hidrometeorološkega zavoda je bila včeraj v Krškem z namerjenimi 373 mikrogrami presežena mejna urna emisijska koncentracija 350 mikrogramov žveplovega dioksida na kubični meter zraka, so sporočili iz Urada za zaščito in reševanje.

Ruska raketa utirila satelit

29. 06. 2000 11.50

Na ruskem kozmodromu Pleseck v Arhangelski pokrajini na severu evropskega dela Rusije so popoldne izstrelili lahko dvostopenjsko rusko nosilno raketo kosmos-3M, ki je v orbito utirila ruski satelit vrste nadežda (upanje), mali britanski satelit SNAP-1 in mali kitajski satelit Tsinghua-1, je poročal ruski Radio Rossiji, ki se sklicuje na rusko tiskovno agencijo RIA Novosti.

Reševanje telesne teže

23. 06. 2000 20.28

Prekomerna telesna teža postaja v Sloveniji vse resnejši zdravstveni problem. Od lanskega septembra je pri nas možno dobiti posebno zdravilo za zdravljenje debelosti, Xenical. Izzvalo je veliko zanimanja, zadovoljni so tudi bolniki.

Dnevi slovenskega sodstva

12. 06. 2000 18.41

Po letu 1991 lahko govorimo o neodvisnem sodstvu in tudi finančno neodvisnih sodnikih, je v uvodnem delu posvetovanja, ki ga v Portorožu organizira Slovensko sodniško društvo (SSD), poudarila ministrica za pravosodje Barbara Brezigar. Po njenem je za razvoj sodstva pomembno nenehno izobraževanje sodnikov, kakor tudi njihova notranja pokončnost, vse skupaj pa naj bi pripomoglo k razvoju višje pravne kulture, k večjemu zaupanju v sodstvo in k zmanjševanju števila sodnih zaostankov. >>Globoko sem prepričana, da same spremembe procesne zakonodaje, alternativno reševanje sporov, sistematizacija in podobno niso ključne rešitve za zmanjševanje sodnih zaostankov,<< je prve korake v reševanju težav predstavila Brezigarjeva in za čas ministrskega mandata izrazila vso podporo naslednjim korakom na poti sodnih sprememb. Medtem ko je predsednik SSD Aleš Zalar v uvodnem govoru izpostavil neustrezno vlogo, ki jo ima sodstvo kot tretja veja oblasti v današnji družbi.