recesijo

Orban: Vsi smo ogroženi zaradi nezakonitih migracij
03. 10. 2022 21.02
V Budimpešti poteka enodnevni trilateralni vrh Srbije, Madžarske in Avstrije, katerega glavna tema je skupna migracijska politika, a tudi skupno ukrepanje proti organiziranemu kriminalu in tihotapljenju ter problematika energetskih razmer. Medtem so danes v Bratislavi o tesnejšem usklajevanju pri vprašanjih glede migracij in varnosti meja razpravljali tudi notranji ministri Slovaške, Avstrije, Madžarske in Češke.

Britanska premierka že tarča kritik, med člani stranke se krepi odpor
02. 10. 2022 17.44
Britanska premierka Liz Truss je priznala, da bi morala Britance bolje pripraviti na svoj načrt znižanja davkov in povečanja zadolževanja, kar je sprožilo pretrese na finančnih trgih, kritike na račun vlade in padec podpore v javnosti. Trussova se je ob začetku kongresa njene konservativne stranke v Birminghamu otepala kritik na svoj račun.

'Nemško gospodarstvo drsi v recesijo'
26. 09. 2022 10.47
V Nemčiji se krepi pesimizem glede prihodnjih mesecev. Inštitut Ifo opozarja, da nemško gospodarstvo drvi v recesijo. OECD pa napoveduje, da bo Nemčija vstopila v recesijo leta 2023. OECD je tudi sklestila napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2023.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice
24. 09. 2022 09.40
100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Iz zaupnih dokumentov: V EU verjetno ne bo cenovne kapice za ruski plin
13. 09. 2022 18.13
V javnost je pricurljala vsebina zaupnih dokumentov organov Evropske unije. Osnutek uredbe o energentih predvideva, da cenovne kapice za ruski plin ne bo, ne bo pa je niti za ostale zunanje države uvoznice. Evropska komisija bo najverjetneje uvedla davek na visoke dobičke podjetij, ki uporabljajo fosilna goriva, ločeno pa bo obdavčila tudi nizkoogljične proizvajalce električne energije.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'
12. 09. 2022 09.53
Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Evropske borze večinoma v plusu: nafta padla na raven pred začetkom vojne
07. 09. 2022 19.03
Indeksi na evropskih borzah so se spustili pod gladino. Evro se je v primerjavi z dolarjem nekoliko okrepil, nafta pa se je pocenila za več kot štiri dolarje (dolar je trenutno enak evru) in padla na ravni pred začetkom vojne v Ukrajini. Razlog je strah vlagateljev pred recesijo svetovnega gospodarstva.

Vrednost delnic lahko še pade. Znate zaščititi svoj portfelj?
04. 09. 2022 21.09
Stanje na trgu delnic se za vlagatelje zadnje mesece izboljšuje. Potem ko je vrednost delnic v prvi polovici leta padala, je v drugi polovici začela rasti, pri čemer so vsi glavni indeksi rasli večji del junija, julija in avgusta. Toda po nagovoru predsednika Ameriške centralne banke konec avgusta, so se premice na grafih ponovno obrnile proti dnu. Kako ravnati v takšnih primerih? "Ni ključno predvideti padcev in vrhov na trgu, ključen je čas trajanja naše investicije," pravi Taylor Wilson, pooblaščeni finančni načrtovalec in predsednik podjetja Greenstone Wealth Management v Iowi.

Najbogatejši ljudje na svetu med pandemijo bogateli, letos izgubljajo milijarde
22. 08. 2022 10.50
Vse od začetka leta najbogatejši ljudje na svetu izgubljajo svoje premoženje. Razlog je v velikem padcu tečajev delnic na borzah, kjer premožni večinoma 'hranijo' svoje bogastvo.

Britanska inflacija julija najvišje v zadnjih 40 letih
17. 08. 2022 12.15
Inflacija v Veliki Britaniji je julija na letni ravni znašala 10,1 odstotka, potem ko je bila mesec prej pri 9,4 odstotka. Gre za najvišjo stopnjo inflacije v zadnjih 40 letih, je sporočil britanski statistični urad. K inflaciji so največ prispevale višje cene kruha, žita, mleka, sira in jajc. Nov inflacijski rekord je julija dosegla tudi Hrvaška. Najbolj so se dvignile cene v skupini prevoz, sledijo cene hrane in brezalkoholnih pijač.

Boris Johnson s soprogo po Sloveniji še na dopust v Grčijo
15. 08. 2022 17.40
Britanski premier Boris Johnson si je le nekaj tednov pred slovesom s položaja privoščil že drugi poletni dopust. Po Sloveniji v začetku meseca se glede na poročanje grških in britanskih medijev tokrat mudi v Grčiji. Doma je medtem spet deležen kritik, ker dopustuje, medtem ko državo pesti več kriz.

Zaradi visokih cen nafte si Savdska Arabija spet mane roke
14. 08. 2022 18.46
Visoke cene nafte so blagodejno vplivale na poslovanje naftnih koncernov v ZDA in Evropi. Vsi so letos poročali o visokih medletnih rasteh dobička oziroma celo o rekordih. Tem se je zdaj pridružil še savdski državni naftni velikan Aramco, ki je ob visokih cenah nafte že drugo četrtletje zapored zabeležil rekordni čisti dobiček. Visoke cene nafte krepijo tudi BDP Savdske Arabije, ki je še vedno odvisna od izvoza črnega zlata. Država po desetletju spet ustvarja visoke finančne prilive.

Kje je Boris? Potovanje premierja ob napovedani krizi tarča vse več kritik
06. 08. 2022 21.03
Obisk odhajajočega britanskega premierja v Sloveniji ostaja vroča tema otoških medijev. Žal tokrat niso v ospredju naši naravni biseri, ampak ogorčenje britanske javnosti, da sta si zakonca Johnson ob tem, ko britanska centralna banka svari pred novo recesijo, privoščila pobeg na lepše. Boris Johnson, ki v preteklosti ni skoparil s pohvalami na račun Slovenije, pa kljub kritikam očitno načrtov ne namerava spreminjati.

Zakonca Johnson na Jezerskem aktivno preživljata poročno potovanje
05. 08. 2022 16.05
Britanski premier Boris Johnson si pred septembrsko predajo oblasti nove moči nabira na počitnicah v Sloveniji. Z ženo Carrie se namreč mudita na krajšem oddihu na Jezerskem. Po poročanju britanskih medijev sta zakonca Johnson pri nas na zapoznelih medenih tednih.

Od torka bencin cenejši za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter
01. 08. 2022 08.12
Od polnoči naprej bodo cene 95-oktanskega bencina in dizla ponovno nekoliko nižje. Na bencinskih črpalkah zunaj avtocest bo liter bencina stal 1,534 evra, liter dizla pa 1,676 evra. Bencin se bo tako pocenil za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter. Regulirani ceni bosta ponovno vključevali tudi "takso CO2", s čimer se ponovno uvaja obveznost plačila okoljske dajatve za določena fosilna goriva. Na črpalkah na avtocestah in hitrih cestah cene goriv trgovci še naprej določajo sami.

Orban na Dunaju branil 'kulturni vidik' svojih izjav o rasi
28. 07. 2022 16.49
Madžarski premier Viktor Orban je ob obisku pri avstrijskem kolegu Karlu Nehammerju pričakovano branil svoje nedavne izjave o ustvarjanju "mešane rase" v Evropi. Kot je dejal, ga ljudje včasih narobe razumejo, a njegove izjave in stališča odražajo "kulturni in civilizacijski vidik".

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke
21. 07. 2022 06.13
Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00
Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

EU pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji, tudi na uvoz zlata
15. 07. 2022 11.50
Evropska unija pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki bodo glede na napovedi podpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčoviča vključevale tudi prepoved uvoza ruskega zlata. Poleg tega želijo onemogočiti izogibanje sankcijam. Do sankcij pa je bil kritičen madžarski premier Viktor Orban. Prepričan je, da sankcije škodujejo evropskemu gospodarstvu bolj kot Moskvi, poleg tega ne prispevajo h končanju vojne v Ukrajini.

Komisija napoved gospodarske rasti za območje evra rahlo znižala
14. 07. 2022 13.12
Evropska komisija je napoved gospodarske rasti celotne EU za letos ohranila pri 2,7 odstotka, kolikor je napovedala že maja. Za območje evra jo je medtem znižala z 2,7 na 2,6 odstotka. Za leto 2023 je napoved oklestila na 1,5 oz. 1,4 odstotka. Inflacija v območju z evrom (7,6 odstotka) in EU (8,3 odstotka) bo medtem letos rekordno visoka.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani
12. 07. 2022 07.29
Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic
08. 07. 2022 10.13
Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Cene nafte malo nad mejo 100 dolarjev
06. 07. 2022 10.03
Cene nafte so se po precejšnjih torkovih padcih v azijskem trgovanju stabilizirale. Cena zahodnoteksaške lahke nafte se je gibala celo pod mejo 100 dolarjev (97,49 evra) za 159-litrski sod, trenutno pa je nekoliko nad to mejo. Med glavnimi razlogi za previdno vedenje vlagateljev je strah pred morebitno recesijo v prihodnjih četrtletjih.

Na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
23. 06. 2022 06.40
Vlada je na seji odločala o sprejetju novih ukrepov zaradi visokih cen goriv. Ukrepala je v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa in se s tem odpovedala dvema okoljskima dajatvama tudi za dizel na bencinskih servisih na avtocestnem omrežju, kjer cene niso regulirane. Dizel bodo tako za enako ceno kot na servisih zunaj avtocest tankali vsi. Gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali največ dva meseca, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Uredbi začneta veljati v petek, v dnevu ali dveh pa vlada od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Vlada je zvišala tudi povračilo stroškov prevoza na delo, in sicer z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. V Obrtno-podjetniški zbornici pozdravljajo ukrepe zaradi visokih cen goriv, hkrati pa vlado pozivajo, naj pri sprejemanju le-teh ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike.

Nafta se je še dodatno pocenila
23. 06. 2022 08.42
Cene surove nafte so se po sredinem krepkem padcu še dodatno znižale in so najnižje v zadnjih nekaj tednih. Na naftnem trgu namreč vlada strah pred morebitno recesijo, ki bi jo prinesle posledice vojne v Ukrajini in zvišanje obrestnih mer centralnih bank po svetu kot odgovor na vse višjo inflacijo.

Cene nafte na enomesečnem dnu
22. 06. 2022 09.23
Cene nafte so se krepko spustile in dosegle najnižjo raven v približno mesecu dni. Razlog je bojazen pred recesijo v obdobju, ko se centralne banke po svetu spopadajo z visoko inflacijo z zviševanjem obrestnih mer.

Obrestne mere v bankah letijo v nebo. Kako naj ravnajo potrošniki?
11. 06. 2022 07.07
Kakšna nočna mora čaka kreditojemalce ob pogledu na vse višje obroke zaradi naraščajočih obrestnih mer? Te so v zadnjih dveh mesecih dobesedno poletele v nebo, najbolj na udaru pa so tisti, ki jim višino bančnega posojila določa t. i. variabilna obrestna mera. Evropska centralna banka je zaradi naraščajoče inflacije prvič po enajstih letih dvignila obrestne mere za četrt odstotne točke. Obeti so tako slabi, da za jesen napoveduje še eno zvišanje.

Svet ECB bo depozitno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke
09. 06. 2022 13.52
Svet Evropske centralne banke (ECB) je sklenil, da bo obrestno mero za deponiranje presežne likvidnosti preko noči pri ECB, ki je trenutno pri minus 0,5 odstotka, na julijskem zasedanju zvišal za 0,25 odstotne točke. Temu bo septembra predvidoma sledilo še eno zvišanje, tako da bo obrestna mera prvič po juniju 2014 izšla iz negativnega območja.

Kaj nas čaka ob vse višji inflaciji?
23. 05. 2022 19.10
Nas čaka recesija? To je vprašanje, ki si ga zastavljajo Evropska unija, države, podjetja, vse bolj pa tudi že potrošniki. Pandemija še vedno povzroča težave, polizdelki iz Kitajske še vedno prihajajo z zamudami, dobavne verige pomembnih prehrambnih izdelkov so zaradi vojne v Ukrajini prekinjene, pšenica se je v letu dni podražila za 80, nafta za 90 odstotkov. Kaj nas čaka in kaj v spopadu z vse višjo inflacijo in nižjo gospodarsko rastjo državam priporoča Evropska unija?