recesijo

(Zakaj) mora recesija v Nemčiji skrbeti Slovence?

09. 08. 2019 06.40

Nemčija drvi v recesijo. Zakaj mora to zelo skrbeti Slovence? Bo vlada Marjana Šarca, ki je doslej na krilih konjukture samo delila, stopila na zavoro in začela rezati stroške, ali bi to pomenilo njen dokončni potop? Kaj bi bilo treba storiti, da v državni blagajni ne zmanjka denarja za socialo, šolstvo in zdravstvo?

Nemčija na pragu recesije, slabe napovedi za Slovenijo

07. 08. 2019 12.29

Iz Nemčije prihajajo skrb vzbujajoči podatki, saj poročajo o močnem upadu industrijske proizvodnje. Padec je bil več kot dvakrat večji od napovedi, strokovnjake zato skrbi, da bi Nemčija lahko zapadla v tehnično in nato še pravo recesijo, kar bi nedvomno vplivalo tudi na Slovenijo.

V Nemčiji vnovična rast industrijskih naročil in gospodarske rasti

07. 05. 2019 13.20

Industrijska naročila v Nemčiji so se marca vrnila k rasti. Po štiriodstotnem padcu v februarju so se marca na mesečni ravni tako okrepila za 0,6 odstotka. Je pa bil glede na lanski marec obseg novih naročil manjši za šest odstotkov. Kako pa kaže Sloveniji? Evropska komisija ohranja pričakovano rast slovenskega gospodarstva pri 3,1 odstotka za letos.

V Turčiji po pritožbi Erdoganove stranke razveljavili lokalne volitve

06. 05. 2019 20.33

Turški vrhovni volilni svet je razveljavil rezultate županskih volitev v Istanbulu in odredil ponovitev volitev, poročajo turški mediji. S tem so volilne oblasti ugodile pritožbi vladajoče stranke Pravičnost in razvoj (AKP) pod vodstvom predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki je izgubila županski položaj v tej metropoli.

Italija se je izvila iz recesije

30. 04. 2019 15.27

Italijansko gospodarstvo je po recesiji, v katero je zašlo v lanskem drugem polletju, v začetku leta 2019 spet uspelo rasti. Gospodarsko rast je v začetku leta spodbujala zunanja trgovina, zaviralo pa jo je domače povpraševanje. Italija je sicer edina država, ki je v letu 2018 zašla v recesijo.

Mayeva zaprosila za preložitev brexita do 30. junija

05. 04. 2019 08.50

Britanska premierka je zaprosila za preložitev brexita do 30. junija. Zatrdila je, da si bo njena vlada prizadevala za izstop do 23. maja, a se bo pripravljala na evropske volitve za primer, če brexit do takrat ne bo možen. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk naj bi sicer predlagal, da bi EU Združenemu kraljestvu ponudila 12-mesečno "prožno preložitev" brexita, je povedal vir v EU.

Italija znova v recesiji, premier Conte ostaja optimističen

31. 01. 2019 12.40

Italija je v zadnjem lanskem četrtletju zašla v recesijo. Obseg bruto domačega proizvoda se je po 0,1-odstotnem padcu v tretjem četrtletju v zadnjem trimesečju znižal za 0,2 odstotka, je sporočil italijanski statistični urad Istat.

Britanska opozicija: 'Ta parlament ne zaupa premierki'

18. 12. 2018 10.27

Vodja britanskih opozicijskih laburistov Corbyn je vložil predlog glasovanja o nezaupnici proti britanski premierki Theresi May, potem ko je ta poslancem sporočila, da bodo o dogovoru o brexitu glasovali šele sredi januarja prihodnje leto. Izid glasovanja o nezaupnici je nezavezujoč.

V Bruslju zaradi britanskih zahtev žalost, zaskrbljenost in naveličanost

11. 12. 2018 07.29

Britanska premierka Theresa May sestankuje z več evropskimi voditelji in s tem poskuša rešiti svoj dogovor o brexitu. Medtem britanski mediji že pišejo o morebitnih predčasnih volitvah, novem referendumu o brexitu, izstopu brez dogovora in glasovanju o nezaupnici. V Bruslju vsi tudi poudarjajo, da se je treba pripraviti na brexit brez dogovora, česar si sicer nihče ne želi.

Mayeva: Glasovanje o dogovoru o brexitu bomo preložili

10. 12. 2018 09.52

Premierka Theresa May je britanskemu parlamentu predlagala, da glasovanje o dogovoru o brexitu preložijo. "Če želimo doseči dogovor z EU, moramo biti pripravljeni sklepati kompromise," je v nagovoru poslancem sicer še enkrat poudarila Mayeva. Na glasovanju naj bi za dogovor glasovalo 187 poslancev, proti pa kar 418.

Minister: Minimalno plačo bi morali zviševati postopno in v več fazah

28. 11. 2018 17.39

Minimalno plačo bi bilo treba zviševati postopno in v več fazah, torej ne bi smeli izvzeti vseh dodatkov naenkrat in je obenem še zvišati, je dejal minister Počivalšek. Če gospodarstvo ne ustvarja, ni denarja za nič, je poudaril. Gospodarska zbornica Slovenije pa vlado poziva, naj zakona ne podpre in začne razpravo o prihodnji ureditvi minimalne plače v okviru ESS.

Oblast prepričali v protipožarno obnovo, a muzej prej pogorel

04. 09. 2018 08.47

V Braziliji odkrivajo posledice požara, ki je skoraj popolnoma uničil narodni muzej. Zgorelo naj bi 90 odstotkov od več kot 20 milijonov artefaktov. Zaradi 'lobotomije brazilskega spomina' se vrstijo kritike na račun oblasti, ki že išče sredstva za obnovo pri podjetjih in bankah, muzej pa naj bi nedavno izpogajal sredstva za protipožarno obnovo.

Turčija vrača udarec: carine na uvoz ameriških avtomobilov odslej kar 120-odstotne

15. 08. 2018 14.07

Odnosi med Turčijo in ZDA ostajajo napeti, retorika med državama pa se le še zaostruje. Zdaj se je za povračilni ukrep ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki je uvedel višje carine na aluminij in jeklo, odločila tudi Ankara. Za ameriške avtomobile odslej veljajo kar 120-odstotne carine, za alkoholne pijače pa 140-odstotne.

Trump podvojil carine na uvoz aluminija in jekla iz Turčije, turška lira zgodovinsko nizka

10. 08. 2018 22.02

Odnosi s Turčijo niso dobri, zato je Trump odobril podvojitev carin na uvoz aluminija in jekla iz te države. Turčija pa je v odzivu opozorila, da bo edini rezultat zvišanja carin "škoda v odnosih med državama kot zaveznicama". Ukrep je pospešil padanje vrednosti turške lire.

Zaradi lex Agrokor odstopila Martina Dalić: Ničesar nisem naredila narobe

14. 05. 2018 14.46

Podpredsednica hrvaške vlade in ministrica za gospodarstvo Martina Dalić je odstopila, potem ko so hrvaški mediji zadnje dni poročali o njeni vlogi v netransparentni pripravi zakona o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, bolj znanega kot lex Agrokor. Dalićeva sicer očitke zavrača, a ne želi biti v breme vladi.

'Rusijo med pet največjih gospodarskih velesil'

07. 05. 2018 06.41

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prisegel za četrti mandat predsednika Rusije. Na slovesnosti v Kremlju, ki se je je udeležilo okoli 5000 gostov, je prisegel, da bo branil svojo domovino, ščitil interese njenih državljanov in spoštoval ustavo.

'Moja brata Raul in Fidel sta Kubo spremenila v zapor.' Kaj pa bo storil Diaz-Canel?

19. 04. 2018 07.40

Vajeti Kube je po pričakovanjih prevzel Miguel Diaz-Canel. Večjega pretresa ob prehodu oblasti ni pričakovati, saj je Diaz-Canel zvest zapuščini bratov Castro. Prav tako bo Raul Castro ostal vodja partije kot "višja vodilna sila družbe in države".

Konec ere Castro: 30 evrov plače, 10 študentskih obrokov na mesec in (propadli) ideali revolucije

18. 04. 2018 10.43

Na Kubi se končuje era bratov Castro, oblast pa naj bi po dvodnevnem zasedanju prevzel Miguel Diaz-Canel, ki so ga poslanci že izbrali kot edinega uradnega predsedniškega kandidata. Kaj ga čaka na čelu države, katere današnja podoba je zrasla na temeljih revolucije, s katero so se znebili "tirana in skorumpiranega predsednika", dobili pa komunistični režim, ki je vladal s trdo roko?

Putinova Rusija: med šibko rastjo, sankcijami, dolgovi in kričečo retoriko

18. 03. 2018 06.52

Vladimir Putin je pred zadnjim predsedniškim mandatom ljudstvu obljubljal, da bo izkoreninil revščino, kar pa bo brez reform težko izvedljivo. Bi se pa naj še bolj kot doslej osredotočil na agresivno zunanjo politiko Rusije.

FOTO: Evropski zaporni nalog za Puigdemonta, več njegovih sodelavcev sodišče poslalo v pripor

02. 11. 2017 06.42

Nekdanjega predsednika katalonske vlade in njegove najožje sodelavce želi Španija nazaj tudi s pomočjo evropskega zapornega naloga. Več odstavljenih članov regionalne vlade, ki so že prišli na sodišče, pa je že v priporu.

Vsakodnevni stres vodi v utrujenost, izčrpanost in bolezen! Rešitev se skriva v naravi.

05. 05. 2017 07.43

Študije strokovnjakov kažejo, da se z gospodarsko recesijo povečuje raven stresa. Gleda na dejstvo, da nas v prihodnosti čakajo naporni delovni urniki in s tem vedno manj časa zase in sprostitev, ne moremo pričakovati, da bo življenje postalo manj stresno.

Brexit: kdo bodo poraženci in zmagovalci ločitve?

29. 03. 2017 07.03

Dve leti brexita bosta test tako za EU kot za London. Evropska unija in Velika Britanija se soočata z neenotnostjo svojih državljanov in odsotnostjo učinkovite vizije prihodnosti. In čeprav so tako v Londonu kot v Bruslju napovedovali, da bo "brexit priložnost", zaenkrat gledamo predvsem zmedo.

Po prvih ocenah je Clintonova zmagovalka televizijskega soočenja, ki naj bi imelo rekordno gledanost

27. 09. 2016 06.31

Ameriška predsedniška kandidata Clintonova in Trump sta opravila prvo televizijsko soočenje. Na soočenje se je Clintonova bolje pripravila, na kar je vmes opozorila in dodala, da je za razliko od Trumpa pripravljena tudi na prevzem predsedniškega položaja.

Nad Trumpa se zgrinjajo črni oblaki

14. 09. 2016 09.20

Newyorški pravosodni minister je zaradi številnih poročil o kršitvah sprožil preiskavo Trumpove dobrodelne fundacije. Na republikanskega predsedniškega kandidata pa se je spravil tudi predsednik Obama, ki je svojim privržencem tudi zabičal, naj volijo Clintonovo, kot bi volili njega.

FOTO: Odstavljena Rousseffova s pritožbo zahteva ponovno sojenje

01. 09. 2016 07.54

Odstavitev Dilme Rousseff s položaja brazilske predsednice pomeni konec 13-letne vladavine levice v tej državi. Odločitev je požela številne kritike, diplomatski odnosi Brazilije z več latinskoameriškimi državami pa so se zaostrili. Odstavljena predsednica je že vložila pritožbo in zahteva ponovno sojenje.

Težave za organizatorje: pred odprtjem iger protesti ter številni incidenti

05. 08. 2016 08.17

Tik pred začetkom olimpijskih iger se incidenti še kar vrstijo. Tako sta roparja napadla domnevnega ruskega diplomata, kar je eden od njiju plačal z življenjem. Organizatorji pa so izgubili ključe olimpijskega stadiona, zato so morali vanj vlomiti. V Riu pa so pred odprtjem potekali številni protesti.

Bodo olimpijske igre v Riu res varne? Mesec pred začetkom drzen napad na nemško televizijo

02. 07. 2016 11.20

Nemški nacionalni televizijski postaji ARD in ZDF sta v petek skoraj ostali brez dragocene opreme za prenose poletnih olimpijskih iger v Riu de Janeiru. Oboroženi roparji so na aveniji Brasil ustavili tovornjak, ki je bil na poti od pristanišča v olimpijsko medijsko središče, in onemogočili voznika in napravo za slednje vozila.

Švicarska bankirja: Recesija v Veliki Britaniji je skoraj neizbežna

24. 06. 2016 07.41

Ob prvih izidih referenduma je britanski funt padel na najnižjo raven v zgodovini. Padla je tudi vrednost evra, krepi pa se švicarski frank. Na borzah so padli borzni indeksi. Zrasla je cena zlata, medtem ko so cene nafte padle. "Nikoli več ne bo tako, kot je bilo, a ni rečeno, da je to najslabše za prihodnost EU," pravi predsednik GZS.

Johnson je Camerona pozval, naj tudi v primeru brexita ostane premier

19. 06. 2016 15.27

V Veliki Britaniji se po treh dneh prekinitve nadaljuje referendumska kampanja o EU. Cameron je ob tem poudaril, da bi izstop Velike Britanije iz EU pomenil, da bo država najverjetneje zapadla v recesijo, zaradi katere bo postala "trajno revna".

Konec nove zlate dobe televizije, dobrodošli v 'Preobilje TV'

22. 04. 2016 14.58

Včasih smo se pretvarjali, da gledamo manj televizije kot v resnici, zdaj pa nas je sram priznati, da ne spremljamo vseh serij, ki orjejo televizijsko ledino in puščajo globok pečat v popularni kulturi. Na voljo jih je več, kot bi jih lahko pogledali v življenju. Se njihova produkcija lahko ohranja v takšni meri ali bo mehurček počil? In kam so se izgubili filmi?