reda

EU s Slovenijo sklenila pogajanja za EMU

07. 12. 1999 18.00

Evropska unija je danes s Slovenijo na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju začasno končala pogajanja za področje Gospodarske in denarne unije (EMU), na novo pa začela usklajevanja o okolju.

Vlada na korespondenčni seji sprejela dva zakona

06. 12. 1999 20.25

Vlada je na korespondenčni seji sprejela in državnemu zboru v sprejem po hitrem postopku poslala dva predloga zakonov: o načinu poravnave dospelih neplačanih obveznih dajatev ter novelo zakona o finančnem poslovanju podjetij.

Jutri pogajanja na ministrski ravni

06. 12. 1999 13.16

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, glavni pogajalec Slovenije za članstvo v Evropski uniji, se bo jutri v Bruslju udeležil pristopnih pogajanj na ministrski ravni. Na tokratnem pogajalskem krogu bo EU s Slovenijo, tako kot z ostalimi kandidatkami prve skupine, predvidoma začasno sklenila pogajanja o Gospodarski in denarni uniji (EMU), na novo pa bo se bo EU s šesterico kandidatk začela pogajati o poglavju okolja.

Lastniki Intereurope podpirajo združitev

03. 12. 1999 19.15

Delničarji Intereurope iz Kopra so na današnji skupščini, na kateri je bilo zastopanega 53,6 odstotka kapitala družbe, izrazili podporo združitvi z Luko Koper, opravili pa so tudi volitve nadzornega sveta, saj je dosedanjemu potekel mandat.

Pogajanja se nadaljujejo

02. 12. 1999 13.41

Slovenija je včeraj v Bruslju izročila pogajalska izhodišča za nadaljnja tri poglavja pravnega reda Evropske unije: za prost pretok oseb, za regionalno politiko in za finančni nadzor.

Moški striptiz v Banja Luki

02. 12. 1999 09.18

Odprtje prvega kluba z moškim striptizom v Banja Luki je ta teden skoraj povzročilo poulične izgrede, potem ko se je pred vhodom v klub zbralo več sto jeznih obiskovalk, za katere v notranjosti zgradbe ni bilo več prostora. Lastnik kluba, imenovanega Boomerang, je bil tako za zagotavljanje reda prisiljen najeti varnostnike. Banja Luka je sicer znana kot demografski fenomen, saj je razmerje med številom žensk in moških v mestu trinajst proti ena. Razmere v prestolnici Republike srbske se kljub vsemu izboljšujejo. V času vojne v BiH, med letoma 1992 in 1995, je bilo namreč mogoče moškega srečati le na vsakih dvajset žensk.

Mednarodne sile opravile svojo nalogo

29. 11. 1999 13.09

Mednarodne mirovne sile INTERFET so na Vzhodnem Timorju zaključile svojo misijo kar zadeva vzpostavitev reda in miru, je danes dejal avstralski premier John Howard po vrnitvi z enodnevnega obiska v tej nekdanji portugalski koloniji.

Največji dogodek tisočletja

27. 11. 1999 11.58

New York se nestrpno pripravlja na največji dogodek tisočletja, kot praznovanje novega leta 2000 imenujejo v mestnem turističnem uradu, pri čemer bo osrednji dogodek znova tradicionalno spuščanje kristalne krogle na Times Squareu na Manhattnu. Praznovanje novega leta na Times Squareu se bo začelo že 31. decembra ob 7. uri po lokalnem času in bo trajalo 24 ur oz. dokler se leto 2000 ne bo začelo v vseh 24 svetovnih časovnih pasovih. Za red in varnost na samem trgu bo skrbelo do 5000 policistov, medtem ko bo moralo biti v službi vseh 30.000 varuhov javnega reda, kolikor jih premore New York. Vsak policist bo moral imeti ob sebi ročno svetilko za primer, če bi zmanjkalo elektrike, kar pa po zagotovilih organizatorjev praznovanja ni verjetno. Prav vsak policist, ne glede na delovno dobo, pa bo moral pred novim letom na posebno enodnevno usposabljanje na policijsko akademijo.

Vlada za združitev Intereurope in Luke Koper

25. 11. 1999 20.50

Vlada podpira združitev Luke Koper in Intereurope, vendar meni, da še niso izpolnjeni vsi nujno potrebni pogoji, da bi do uspešne združitve prišlo. Zaradi neusklajenih stališč v zvezi s združitvijo zato predlaga, da se na že sklicanih skupščinah obeh družb ne odloča o spojitvi oz. da se sklicana skupščina luke Koper prekliče. Če bosta skupščini družb odločali o vseh točkah dnevnega reda po objavljenih predlogih, vlada pooblašča svojega predstavnika, da na sejah skupščin glasujeta proti predlaganim sklepom. Vlada je še predlagala, da se obravnava pogodbe o spojitvi družba preloži na naslednjo sejo skupščin, najkasneje do konca januarja 2000.

Na Times Squareu do 2 milijona ljudi

24. 11. 1999 11.09

New York se nestrpno pripravlja na največji dogodek tisočletja, kot praznovanje novega leta 2000 imenujejo v mestnem turističnem uradu, pri čemer bo osrednji dogodek znova tradicionalno spuščanje kristalne krogle na Times Squareu na Manhattnu. Praznovanje novega leta na Times Squareu se bo začelo že 31. decembra ob 7. uri po lokalnem času in bo trajalo 24 ur oz. dokler se leto 2000 ne bo začelo v vseh 24 svetovnih časovnih pasovih. Načelnik mestne policije Allan Hale je dejal, da bo za red in varnost na samem trgu skrbelo do 5000 policistov, medtem ko bo moralo biti v službi vseh 30.000 varuhov javnega reda, kolikor jih premore New York.

Vodstvo DZ o delu v preteklem mesecu

15. 11. 1999 15.58

Državni zbor je oktobra sprejel 11 zakonov, od tega eno ratifikacijo, skupaj je zasedal 13 dni oz. 63,03 ure, opravil 33 točk dnevnega reda, sprejel 32 stališč, 14 sklepov, devet proceduralnih in osem dodatnih sklepov.

Nov krog širitvenih pogajanj

12. 11. 1999 18.41

Evropska unija in Slovenija sta danes na novem krogu širitvenih pogajanj v Bruslju obdelali osem poglavji unijinega pravnega reda. Usklajevanj o nobenem poglavju nista končali, unija pa je znova načela vprašanje ukinjanja prostocarinske prodaje v Sloveniji, čeprav Ljubljana vztraja, da tema ne spada na pristopna pogajanja.

Černomirdin zavrača očitke ZDA

09. 11. 1999 11.20

Vodja političnega gibanja OHR Viktor Černomirdin je danes novinarjem povedal, da je problem s Čečenijo zadeva ruske notranje politike. S tem je komentiral izjavo predstavnika ameriškega State Departmenta Jamesa Rubina, ki je Rusijo obtožil, da v Čečeniji krši ženevsko konvencijo. "Vzpostavitev reda in varnosti ljudi v Čečeniji je naš notranji problem. To bi morali storiti že davno", je povedal Černomirdin. Dodal je še, da so v času napadov zveznih sil na Jugoslavijo kršile ženevsko konvencijo tudi ZDA, tako da Rusiji sedaj ni kaj očitati.

Pogajalec Lombardero v Ljubljani

08. 11. 1999 16.39

Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes prispel na tridnevni delovni obisk v Ljubljano. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo

07. 11. 1999 17.10

Na tridnevni delovni obisk v Ljubljano jutri prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Železarne za 2,2-krat več izvozile kot uvozile

05. 11. 1999 13.00

Slovenske železarne so v letošnjih prvih devetih mesecih izvozile za 266 milijonov mark izdelkov. Železarne so tako kar 2,2-krat več izvozile kot uvozile. Od celotnega izvoza pa so 22 odstotkov izdelkov prodale preko svojih podjetij, ki sestavljajo zunanjetrgovinsko mrežo v tujini. Vrednost te prodaje je dosegla 60 milijonov mark.

Slovenija dokončno opravila proces screeninga

04. 11. 1999 22.07

Z današnjim pregledom usklajenosti nacionalne zakonodaje s fitosanitarnimi pravili Evropske unije, ki spadajo v širši sklop poglavja o kmetijstvu, je Slovenija končala leto dni in pol dolg proces screeninga - podrobnega pregleda stopnje usklajenosti z unijinim pravnim redom, ki služi za podlago pri zavzemanju izhodišč za posamezna področja na širitvenih pogajanjih.

Končno število žrtev še ni znano

04. 11. 1999 21.08

Končno število žrtev ciklona, ki je v petek prizadel Indijo, še ni znano, oblasti pa se bojijo, da utegne biti mrtvih več tisoč ljudi. Najhujši ciklon v zgodovini Indije je prizadel okoli dvajset milijonov ljudi. Prvi paketi pomoči s hrano že prihajajo v najbolj prizadeta območja. Po poročanju policije pa se je močno povečalo število ropov in drugih zločinov, zato je sedaj na tem območju največja težava ohranjanje reda in miru.

Realizacija državnega programa trenutno zadovoljiva

04. 11. 1999 15.11

Realizacija sprejemanja zakonskih in podzakonskih aktov iz državnega programa za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 je bila do konca letošnjega septembra 83-odstotna in se je izboljšala v primerjavi s preteklimi obdobji, je na seji parlamentarne komisije za evropske zadeve povedal državni sekretar v službi za evropske zadeve Andrej Engelman, vendar dodal, da pričakovanja glede realizacije za prihodnje obdobje, pravzaprav za celo leto niso najboljša, čeprav bi se ta morala približati 100 1e+3885to 2000 je namreč volilno leto, vlada in parlament pa bi v tem času akte iz državnega programa kljub temu morala sprejemati s polno paro.

Spet Kulturni dom španski borci

26. 10. 1999 09.19

Mestni svet ljubljanske mestne občine je na včerajšnji 8. seji po burni razpravi sprejel predlog o preimenovanju javnega zavoda Kulturni hram Moste v Kulturni dom španski borci. To je tudi prvotno ime te institucije, ki so jo prvič preimenovali lani. Predlog je bil sprejet kljub temu, da so pred glasovanjem dvorano zapustili predstavniki SKD, SDS in SLS ter predstavnik RIL (Rad imam Ljubljano), za predlog pa je od navzočih 23 glasovalo 21 ljubljanskih mestnih svetnikov.

O razvoju obrti in malega gospodarstva

21. 10. 1999 16.07

''V vladi se zavedamo, da bi morali v Sloveniji na področju malega gospodarstva in obrti še veliko postoriti,'' je v uvodnem referatu na dvodnevnem strokovnem posvetovanju o aktualnih vprašanjih razvoja obrti in malega gospodarstva, ki ga je pod pokroviteljstvom Obrtne zbornice Slovenije organiziralo Društvo ekonomistov Ljubljane dejal minister za ekonomski razvoj Marjan Senjur.

Podpisan memorandum o pomoči Sloveniji

20. 10. 1999 16.16

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in državni sekretar na nizozemskem zunanjem ministrstvu Dick Benschop sta danes podpisala memorandum o razumevanju o nizozemskem programu dvostranske predpristopne pomoči MATRA. Program, za katerega je Slovenija tokrat prvič podpisala memorandum, je podpora, ki jo Nizozemska namenja Sloveniji pri njenem doseganju kriterijev za članstvo v EU.

Prepoved izvoza za slovenske mesne izdelke?

18. 10. 1999 21.27

Potem, ko je Evropska Unija v svojem rednem poročilu o napredku Slovenije pohvalila kmetijstvo in ocenila, da bo Slovenija prva država kandidatka, ki bo lahko sprejela skupno evropsko kmetijsko politiko, je v petek prišlo do presenetljivega preobrata. Evropska unija namreč razmišlja o tem, da prepove uvoz rdečega mesa iz Slovenije, predvsem govedine in svinjine. Iz zadnjih poročil iz Bruslja je moč sklepati, da bo Evropska komisija prepoved po vsej verjetnosti uradno potrdila že v sredo.

Ekonomisti o malem gospodarstvu in obrti

18. 10. 1999 18.05

Društvo ekonomistov Ljubljane bo v Portorožu pod pokroviteljstvom Obrtne zbornice Slovenije (OZS) v četrtek, 21. oktobra, pripravilo dvodnevno strokovno posvetovanje o aktualnih vprašanjih razvoja obrti in malega gospodarstva. Letošnje posvetovanje bo namenjeno predvsem vprašanjem, kaj lahko slovenska obrt in malo gospodarstvo pričakujeta od EU.

Datum širitve EU še ni določen

13. 10. 1999 19.05

Evropska komisija, ki je danes ob rednih poročilih o napredku kandidatk za članstvu predstavila svoje predloge o nadaljevanju širitvenega procesa, je ocenila, da bi lahko EU pogajanja o članstvu z najbolj naprednimi kandidatkami končala v letu 2002. Po mnenju Bruslja bi se morala petnajsterica decembra na vrhu v Helsinkih zavezati, da bo od tega leta dalje tudi sama pripravljena sprejemati odločitve o razširitvi na prve nove članice.

Francoski parlament priznal vojno v Alžiriji

05. 10. 1999 18.43

Francoski parlament je danes prvič označil boj proti alžirski Fronti narodne osvoboditve (1954-1962) kot vojno. Francoski senat je soglasno izglasoval zakon, ki ga je že 10. junija podprla narodna skupščina.

EU na pogajanjih s Slovenijo

30. 09. 1999 15.04

Evropska unija je danes na širitvenih pogajanjih s Slovenijo za področje prostega pretoka kapitala odprla vprašanje procesa denacionalizacije v kontekstu načela nediskriminacije. Vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik je na pogajalskem sestanku v Bruslju unijine pogajalce opozoril, da področje denacionalizacije ni del pravnega reda EU in zatorej ne spada na pogajanja o članstvu, ki so posvečena usklajevanju kandidatk s skupno unijino zakonodajo.

Avstrija blokira začetek širitvenih pogajanj

29. 09. 1999 21.46

Evropska unija se s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom jutri ne bo začela pogajati tudi o poglavju energije, kot je bilo sprva predvideno, saj zaradi Avstrijskega vztrajanja, naj EU v svojem pogajalskem izhodišču za to področje pri jedrski energiji od kandidatk zahteva najvišje možne varnostne standarde, članice skupnega stališča niso uspele zavzeti.

DZ začel prvo popočitniško sejo

16. 09. 1999 15.03

Državni zbor (DZ) je sprejel dnevni red prvega jesenskega zasedanja, na katerem bo obravnaval osem zadev, saj je parlamentarna večina na pobudo predsednika DZ Janeza Podobnika s potekajoče izredne seje umaknila obravnavo vladne informacije o sodelovanju Slovenije v paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo; z dnevnega reda je DZ od prvotno predvidenih desetih točk umaknil tudi zakon o železniškem prometu, o katerem naj bi poslanci odločali po hitrem postopku.

Indonezijska vojska pripravljena sodelovati z ZN

15. 09. 1999 16.26

Poveljnik indonezijske vojske na Vzhodnem Timorju, general Kiki Syahnakri, je napovedal, da namerava predati poveljstvo mednarodnim mirovnim enotam, potem ko je Varnostni svet ZN sprejel sklep o napotitvi enot na ta del nemirnega otoka, je danes poročala indonezijska tiskovna agencija Antara. Syahnakri je še poudaril, da bodo njegove enote sodelovale pri vzpostavitvi reda in varnosti na Vzhodnem Timorju.