reda

Slovenska parlamentarna delegacija na obisk na Bavarsko
28. 05. 1999 11.06
Delegacija državnega zbora (DZ) je pod vodstvom predsednika Janeza Podobnika odpotovala na dvodnevni obisk na Bavarsko. Slovenska delegacija, v kateri so še poslanci Jože Zagožen, Janez Per in Marijan Schiffrer, se bo popoldne srečala z bavarskim državnim ministrom za zvezne in evropske zadeve Reinholdom Bockletom.

Vlada podražila bencin, razprava o ''Gričarjevem poročilu'' preložena
27. 05. 1999 19.21
Vlada na današnji seji ni obravnavala ocene o t.i. Gričarjevem poročilu, ki jo je pripravilo notranje ministrstvo, temveč je omenjeno točko preložila na eno od naslednjih sej, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala direktorica vladnega urada za informiranje Alja Brglez Uranjek. Sicer je vlada v okviru obsežnega dnevnega reda sprejela sklep o podražitvi neosvinčenega bencina, tako se bo 91-oktanski bencin podražil za 5,8 tolarja, 95-oktanski pa za 3,1 tolarja. Ceni osvinčenega bencina in neosvinčenega 98-oktanskega za zdaj ostajata nespremenjeni. Sklep bo začel veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu, to je v soboto, 29. maja.

OMO potrdil 4 sklepe o prevzemanju pravnega reda EU
27. 05. 1999 18.27
Odbor DZ za mednarodne odnose (OMO), ki na jutranji seji ni bil sklepčen, je popoldne korespondenčno potrdil vse predlagane sklepe. Podporo so dobila pogajalska izhodišča za štiri nova področja prevzemanja pravnega reda Evropske unije - <I>gospodarska in denarna unija</I>, <I>socialna politika in zaposlovanje</I>, <I>prost pretok kapitala </I>ter <I>energetika</I>, prav tako tudi predlagani umik prehodnega obdobja za področje <I>kultura in avdiovizualna politika</I>, o katerem se Slovenija z EU že pogaja.

Pogajalska izhodišča za štiri nova področja dobila zeleno luč
27. 05. 1999 11.13
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes obravnaval pogajalska izhodišča za štiri nova področja prevzemanja pravnega reda Evropske unije - gospodarska in denarna unija, socialna politika in zaposlovanje, prost pretok kapitala ter energetika, po pridobitvi dovoljšne podpore, ki je zaradi nesklepčnosti na seji še ni bilo, pa bo omogočil njihovo oddajo v Bruslju do konca meseca maja in kasneje pogajanja Slovenije z EU za ta področja. Podporo naj bi korespondenčno še danes dobil tudi predlagani umik prehodnega obdobja za področje kultura in avdiovizualna politika, o katerem se Slovenija z EU že pogaja. V najnovejših pogajalskih izhodiščih Slovenija na področju energetike zahteva prehodno obdobje treh let glede zalog nafte ter še eno potencialno prehodno obdobje, ki ga zahteva tudi na področju socialne politike in zaposlovanja. Z umikom zahteve po prehodnem obdobju pri kulturi glede zagotavljanja večinskega deleža evropskih del v televizijskih programih Slovenija v pogajalskih izhodiščih za 19 področij, od tega je 15 že oddanih, zaenkrat jasno zahteva tri prehodna obdobja in eno trajno izjemo. To se utegne tudi spremeniti, saj več zadev samo v najnovejših izhodiščih, ki jih bo Slovenija oddala predvidoma v ponedeljek, ostaja odprtih, je komisiji danes pojasnil vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik.

Nova pogajalska izhodišča brez težav prestala prvo preizkušnjo v DZ
26. 05. 1999 12.34
Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes brez pripomb in razprave podprla pogajalska izhodišča za štiri nova poglavja prevzemanja pravnega reda Evropske unije, ki jih bo Slovenija v Bruslju oddala do konca tega meseca. Dokončno pa jih mora skladno z uveljavljenimi pravili potrditi parlamentarni odbor za mednarodne odnose, ki naj bi to storil jutri.

V nočnem nasilju na Severnem Irskem več ranjenih
19. 05. 1999 11.30
V mestu Portadown na Severnem Irskem je bilo v spopadih med katoliki in protestanti v noči na sredo več ljudi ranjenih. Kot je davi sporočila policija, je bilo med ranjenimi tudi več policistov.

DZ bo do počitnic dal prednost evropskim zakonom
18. 05. 1999 11.51
Državni zbor (DZ) naj bi do parlamentarnih počitnic obravnaval predvsem zadeve, povezane s prevzemanjem pravnega reda Evropske unije. Zato naj bi bila že naslednja, 15. oziroma junijska redna seja, namenjena predvsem obravnavi t.i. evropskih zakonov, v juliju pa naj bi poslanci na dveh izrednih sejah sprejemali tiste zakone, ki jih je vlada določila za prioritetne.

Zadnje priprave na junijska ministrska pogajanja o članstvu v EU
18. 05. 1999 10.59
Vodja slovenske ekipe na pogajanjih o članstvu v Evropski uniji Janez Potočnik se bo v sredo v Bruslju s predstavniki sveta EU udeležil zadnjega od dveh pripravljalnih sestankov pred junijskim krogom širitvenih pogajanj na ministrski ravni.

Varnostni svet sprejel prvo resolucijo o Kosovu od lanskega oktobra
15. 05. 1999 08.57
Varnostni svet (VS) OZN je v soboto zjutraj sprejel prvo resolucijo o Kosovu od 24. oktobra lanskega leta. Zanjo je glasovalo 13 članic Varnostnega sveta, Rusija in Kitajska pa sta se vzdržali. Pri pripravljanju resolucije je poleg 7 nestalnih članic Varnostnega sveta in 11 nečlanic, sodelovala tudi Slovenija, njena vsebina pa se nanaša predvsem na humanitarno krizo, čeprav se v 5. točki dotika tudi političnega procesa pri iskanju rešitve kosovske krize. Slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk je dejal, da je resolucija pomembna že zato, da je prva, o kateri se je VS uspelo dogovoriti po 24. oktobru in da ima poleg humanitarne vsebine tudi politično.

Red Oranževcev odpovedal pohod v Drumcreeju
13. 05. 1999 12.14
Severnoirski protestantski red Oranževcev je danes sporočil, da 12. julija letos ne bo izvedel množičnega pohoda v Drumcreeju, katoliški četrti mesta Portadown, ki je bil lani poleti prizorišče spopadov med katoliki in protestanti.

Jelcin dal navodila vladi v zvezi z razmerami v ZRJ
12. 05. 1999 16.13
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes na sestanku ruskega sveta za obrambo dal obrambnemu in zunanjemu ministru ter nekaterim drugim članom vlade navodila v zvezi z razmerami v ZRJ, je po sestanku sporočil sekretar sveta za varnost Vladimir Putin.

Podobnik in Drnovšek o možnosti za pospešitev sprejemanja evropske zakonodaje
12. 05. 1999 15.48
Na delovnem srečanju v parlamentu sta se sešla predsednik državnega zbora Janez Podobnik in predsednik vlade Janez Drnovšek; v zvezi s sprejemanjem t.i. evropske zakonodaje oziroma prevzemanjem evropskega pravnega reda sta se dogovorila, da bosta tako vlada kot tudi parlament na tem področju na operativni ravni storila vse, da bo do konca julija sprejetih čimveč zakonov, povezanih z EU, da bi bilo letno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije čim boljše.

Slovenija bo na področju finančnega nadzora z EU usklajena pravočasno
11. 05. 1999 17.10
Slovenija se bo zakonodaji Evropske unije za področje finančnega nadzora do vstopa v povezavo v celoti prilagodila; za prehodna obdobja pri usklajevanju področne zakonodaje se na pogajanjih o članstvu tako ne namerava potegovati, je po dvostranskem screeningu za omenjeno področje danes v Bruslju povedal državni sekretar v ministrstvu za finance Andrej Simonič. Ključni zakon za dokončno uskladitev z EU je sistemski zakon o proračunu, ki bo glede na nacionalni program za sprejem unijinega pravnega reda sprejet do začetka prihodnjega leta.

Vključevanje držav kandidatk v EU naj se čimprej konča
11. 05. 1999 17.07
Na Cipru so se včeraj sestali predsedniki parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve šestih naprednejših držav kandidatk za polnopravno članstvo v Evropski uniji, med njimi tudi predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle. Ob koncu srečanja so sprejeli izjavo, v kateri so med drugim izrazili pričakovanje, da se bo vključevanje kandidatk v unijo nadaljevalo ne glede na zunanje vplive in bo zaključeno v najkrajšem možnem času.

Varuh človekovih pravic pri predsedniku Kučanu
10. 05. 1999 16.22
Predsednik republike Milan Kučan je sprejel varuha človekovih pravic Ivana Bizjaka. Ta je predsednika Kučana seznanil s svojimi ugotovitvami o spoštovanju človekovih pravic, pravni varnosti v državi in s svojimi predlogi za razrešitev ugotovljenih problemov ter mu izročil poročilo za leto 1998, so sporočili iz urada predsednika.

Veleposlanik Naqvi pri Jelku Kacinu
05. 05. 1999 17.02
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je danes sprejel vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji, veleposlanika Amirja Naqvija, in njegovega namestnika Vincenta Piketa. Osrednje teme pogovora so bile širitev Evropske unije in Agenda 2000, prevzemanje pravnega reda EU v slovensko zakonodajo ter potek priprav pogajalskih izhodišč.

Bo zamuda pri prevzemanju pravnega reda EU res odpravljena?
05. 05. 1999 15.08
Slovenija pri prevzemanju pravnega reda Evropske unije v svojo zakonodajo sicer spet zamuja, vendar ima do oddaje poročila o izvajanju državnega programa za prevzem pravnega reda EU za naslednje redno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije še dovolj časa, da bo zamudo odpravila, je na današnji seji komisije državnega zbora za evropske zadeve ocenil pristojni minister Igor Bavčar ter dodal, da bo pred oddajo poročila komisiji konec junija oziroma v začetku julija najverjetneje potrebna izredna seja državnega zbora za sprejetje predvidoma desetih zakonov iz svežnja t.i. evropske zakonodaje. Vladna služba za evropske zadeve ima po ministrovih besedah trenutno največ dela prav z državnim programom, ki ga mora po napotilih Evropske komisije prilagoditi strukturi rednih poročil, ki jih komisija pripravlja za vse države kandidatke. Te morajo svoja poročila o izvajanju programa oddati poleti, tudi na njihovi podlagi pa bo komisija pozno jeseni objavila svoje ocene.

Letta: Italija konkretno podpira vstop Slovenije v Evropsko unijo
03. 05. 1999 17.34
Na obisku v Sloveniji se danes mudi italijanski minister za evropske zadeve Enrico Letta, ki je po pogovorih z gostiteljem, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, povedal, da Italija podpira vstop Slovenije v Evropsko unijo in to dokazuje tudi na področju dvostranskega sodelovanja s konkretnimi projekti.

O slovenskem vključevanju v EU zdaj tudi brezplačne zloženke
03. 05. 1999 17.29
V okviru programa obveščanja slovenske javnosti o Evropski uniji in slovenskem vključevanju vanjo je Urad vlade RS za informiranje te dni izdal prvo serijo informativnih zloženk o posameznih vidikih vključevanja Slovenije v unijo.

Italijanski minister za evropske zadeve jutri v Ljubljani
02. 05. 1999 09.49
Na povabilo slovenskega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo jutri na obisku v Ljubljani italijanski minister za evropske zadeve Enrico Letta. Sogovornika bosta osrednjo pozornost namenila vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, njenim pripravam na članstvo in pa širitvi unije nasploh, so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.

Policisti v Rimu so zelo občutljivi
01. 05. 1999 08.21
Policiste v Rimu mučijo nenavadni znaki utrujenosti. Po poročanju časnika Il Messaggero so tamkajšnji varuhi reda oproščeni celo branja in pisanja. Od 5700 policistov jih trenutno dela v pisarnah kakih 4500, medtem ko jih je na ulicah ostalo le kakih tisoč. Nekateri so se zdravnikom potožili, da so alergični na modro barvo in s tem na policijsko uniformo. 450 rimskih policistov lahko celo predloži dokazilo o tem, da ne morejo predolgo stati, spet drugi, da ne morejo predolgo hoditi, tretji sedeti itd. Škodijo pa jim tudi telesni napori, kot so vzpenjanje po stopnicah, vročina in mraz.

Ob letošnjem mednarodnem dnevu plesa
27. 04. 1999 16.23
Ob letošnjem mednarodnem dnevu plesa, 29. aprilu, je na prošnjo Mednarodnega gledališkega inštituta (ITI) pri Unescu, Mednarodnega sveta plesa (CIDD) pri Unescu ter Svetovne plesne zveze poslanico napisal pionir plesnega gledališča v Egiptu Mahmud Reda.

Prebivalci Venezuele za izvolitev ustavodajne skupščine
26. 04. 1999 20.17
Prebivalci Venezuele so se po prvih delnih rezultatih včerajšnjega ustavnega referenduma izrekli za izvolitev ustavodajne skupščine, s čimer je po mnenju predsednika države Huga Chaveza odprta pot k ''demokratični revoluciji''.

Italijanski minister za evropske zadeve prihodnji teden v Ljubljani
26. 04. 1999 11.17
Na povabilo slovenskega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo prihodnji ponedeljek, 3. maja, na obisku v Ljubljani italijanski minister za evropske zadeve Enrico Letta. Sogovornika bosta osrednjo pozornost namenila vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, njenim pripravam na članstvo in pa širitvi unije nasploh, so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.

V Venezueli poteka referendum
25. 04. 1999 18.23
V Venezueli so se danes odprla volišča na ustavnem referendumu, na katerem naj bi volilci izrazili stališče do ''spremembe države, uvedbe novega pravnega reda, ki bo omogočil učinkovito delovanje demokracije''.

Realizacija državnega programa za prevzem pravnega reda EU zaenkrat le 59-odstotna
24. 04. 1999 10.43
Skladno z državnim programom za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 bi morali v Sloveniji v prvem tromesečju po vladnem sprejemu tega programa v začetku leta sprejeti 27 zakonov in 22 aktov vlade ter 56 aktov ministrov. Kot pa kaže prvo poročilo o izvajanju omenjenega programa za prvo tromesečje 1999, ki ga je v četrtek sprejela vlada, je realizacija predvidenih ukrepov le 59-odstotna, od tega 52-odstotna na zakonodajnem področju, 73-odstotna pri sprejemu aktov vlade in 57-odstotna pri sprejemanju podzakonskih aktov ministra.

Bavčar v Londonu o sodelovanju pri vključevanju Slovenije v EU
21. 04. 1999 20.08
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je ob koncu današnjega delovnega obiska v Londonu dejal, da je bil obisk zelo uspešen, saj je sogovornikom predvsem pobliže predstavil trenutni položaj Slovenije med državami kandidatkami za članstvo v EU, z britansko stranjo pa se je dogovoril tudi za nadaljnjo tehnično sodelovanje.

Kacin s poljskim državnim sekretarjem o aktualnih razmerah
20. 04. 1999 19.16
Predsednik OMO Jelko Kacin je danes sprejel državnega sekretarja in prvega namestnika ministra za zunanje zadeve Poljske Andreja Ananicza. V spremstvu je bil tudi poljski veleposlanik v Sloveniji Maciej Szymanski.

Začetek novega kroga pogajanj o vstopu v EU
19. 04. 1999 20.54
Slovenija bo junija na drugem krogu pogajanj o članstvu v Evropski uniji na ministrski ravni sklenila pogajanja za najmanj tri dodatna področja pravnega reda EU: telekomunikacije, industrijsko politiko in statistiko. Tako se je danes v Bruslju izkazalo na prvem od dveh predvidenih pripravljalnih sestankov pred junijsko ministrsko pristopno konferenco, ki se ga je za Slovenijo udeležil vodja pogajalske ekipe Janez Potočnik.

Slovenija na pripravljalnem sestanku za ministrski krog pogajanj o vstopu v EU
18. 04. 1999 10.41
Slovenska delegacija pod vodstvom Janeza Potočnika, vodje pogajalske skupine za vstop v Evropsko unijo, se bo jutri v Bruslju udeležila pripravljalnega sestanka za junijski ministrski krog pogajanj o članstvu. Gre za prvega od dveh sklopov pripravljalnih sestankov, ki jih EU pred junijem sklicuje z vsemi šestimi kandidatkami, ki se o članstvu že pogajajo. Poleg Slovenije so to še Poljska, Češka, Madžarska, Estonija in Ciper.