referenduma

Prva petina spremenjenih kadrovskih normativov že septembra

11. 08. 2022 14.23

V skladu s spremembami pravilnika o normativih socialnovarstvenih storitev, ki so določile povečanje števila zaposlenih v obstoječi mreži izvajalcev do leta 2030 za več kot 2200, se bo v septembru uveljavila prva petina kadrovskih normativov v socialnovarstvenih zavodih. Skupni strošek na letni ravni bo po oceni deset milijonov evrov.

Ukrajina preprečila domneven poskus atentata na obrambnega ministra

08. 08. 2022 12.58

Ukrajinska obveščevalna služba SBU je sporočila, da je aretirala domnevna ruska agenta, ki naj bi načrtovala atentat na obrambnega ministra Oleksija Reznikova in vodjo vojaške obveščevalne službe Kirila Budanova. V pokrajini Doneck na vzhodu Ukrajine se v bližini mest Bahmut in Avdijivka nadaljujejo srditi spopadi med ukrajinskimi in ruskimi silami. Ruske sile na tem območju dnevno izstrelijo več deset tisoč granat, poročajo ukrajinske oblasti. Na jugu države je ukrajinska vojska ponoči znova raketirala strateško pomemben most čez reko Dneper v mestu Herson, Rusija pa sprožila omejene kopenske napade proti mestu Nikolajev. Vodja proruske lokalne uprave v ukrajinski regiji Zaporožje Jevgenij Balicki pa je podpisal odredbo za izvedbo referenduma o priključitvi te regije Rusiji. Regija Zaporožje je sicer v zadnjih dneh v središču pozornosti, saj se sprti strani medsebojno obtožujeta obstreljevanja tamkajšnje največje jedrske elektrarne v Evropi.

22. obletnica delovanja NSi: 'Ponosni smo na svoje delo'

04. 08. 2022 15.10

NSi obeležuje 22. obletnico delovanja, ob čemer so ponosni, da udejanjajo idejo krščanske demokracije, jo poskušajo živeti in delati dobro za ljudi, je dejala podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. O kandidatu za predsednika republike znotraj stranke še tečejo pogovori, prav tako o podpori referendumskim pobudam SDS.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'

04. 08. 2022 11.24

Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra

03. 08. 2022 16.25

Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

Volivci v Kansasu odločili, da pravica do splava ostaja v ustavi

03. 08. 2022 08.03

Volivci v Kansasu so se na glasovanju o pravici do splava odločili, da v svoji zvezni državi to pravico ohranijo. Šlo je tudi za prvo glasovanje glede pravice do splavu po odločitvi vrhovnega sodišča, ki je junija razveljavilo prelomno sodbo v primeru Roe proti Wade. Slednja je pol stoletja legalizirala splav po celi državi.

V Mikolajevu ubit bogat ukrajinski poslovnež. Zelenski odredil evakuacijo iz Donecka

31. 07. 2022 07.34

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je vsem civilistom, ki še vedno živijo tistih delih regije Doneck, ki so pod ukrajinskim nadzorom, naročil, naj zapustijo območje. "Več ljudi, kot bo regijo zapustilo zdaj, manj ljudi bo imela ruska vojska možnost ubiti," je dejal v nočnem nagovoru. Rusija je medtem Združene narode in Rdeči križ pozvala k "objektivni preiskavi" petkovega napada na zapor Olenivka, v katerem naj bi umrlo več kot 50 ukrajinskih zapornikov. Mikolajev na jugu Ukrajine je bil medtem tarča silovitega nočnega ruskega obstreljevanja, verjetno najhujšega od začetka vojne februarja, so sporočile lokalne oblasti. V napadih sta umrla dva civilista – eden najbogatejših ukrajinskih poslovnežev in njegova soproga.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi

28. 07. 2022 14.02

SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Na Inštitutu 8. marec so zgroženi nad očitki, da so odgovorni za požare

22. 07. 2022 19.51

Na družbenih omrežjih v zadnjih dneh krožijo zapisi, tudi poslancev SDS, da je Inštitut 8. marec zaradi lanskega referenduma o vodah odgovoren za požare na Krasu. Šokirani, žalostni in jezni smo, da nekdo tako tragedijo izkorišča za nabiranje političnih točk, pravijo v Inštitutu. Proti nekaterim poslancem bodo sprožili tudi pravne postopke, saj gre po besedah predstavnikov Inštituta za povsem nelegitimne in nesprejemljive očitke, za laži, ki jih je zlahka dokazati.

Novela zakona o RTVS znova potrjena, SDS začel postopek za referendum

21. 07. 2022 13.16

Državni zbor je na današnji izredni seji ob vnovičnem odločanju o noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija, na katero je Državni svet v sredo vložil odložilni veto, novelo potrdil. Za novelo je glasovalo 50 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev novele je bilo treba sicer zbrati vsaj 46 glasov. V SDS so zaradi nasprotovanja zakonu vložili nekaj več kot 6200 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o vladni noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakonu nasprotujejo, saj bi ta po besedah poslanke SDS Alenke Jeraj pomenil "konec neodvisne RTVS".

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten

14. 07. 2022 22.46

Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

Sprejet interventni zakon v zdravstvu: proti Kordiš, ostali poslanci Levice vzdržani

14. 07. 2022 06.48

Poslanci so na izredni seji DZ z 48 glasovi za in 27 glasovi proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Predlog so podprli poslanci Svobode in SD, proti so glasovali poslanci SDS, večina poslancev NSi in poslanec Levice Miha Kordiš. Ostali poslanci Levice se se glasovanja vzdržali.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

14. 07. 2022 14.39

DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

V napadu na ukrajinsko Vinico več kot 20 mrtvih, tudi otroci

14. 07. 2022 17.44

Ruski zračni napad se je tokrat osredotočil na osrednje ukrajinsko mesto Vinica. V raketiranju je po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, navajajo ukrajinske oblasti. Da gre za še en vojni zločin, je jasen ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, medtem ko je ukrajinski predsednik napad označil za teroristično dejanje. Ukrajinska vlada si sicer prizadeva, da bi ji ZDA dobavile rakete daljšega dosega za raketne sisteme Himars, je potrdil član parlamentarnega odbora za obrambo Fedir Venislavski.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu

13. 07. 2022 13.58

Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Predlog novele zakona o RTVS bo DZ obravnaval na četrtkovi izredni seji

13. 07. 2022 10.51

Državni zbor bo predlog novele Zakona o RTV Slovenija, s katerim bi depolitizirali javni zavod, obravnaval na izredni seji v četrtek, je sklenil kolegij predsednice DZ. Na isti seji bodo po odločitvi kolegija predsednice DZ obravnavali tudi predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč

12. 07. 2022 06.34

Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog novele zakona o RTVS

12. 07. 2022 15.36

Državni zbor se bo predvidoma v četrtek sestal še na eni izredni seji. Na njej naj bi obravnavali predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija in predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Kolegij predsednice DZ bo o tem odločal v sredo.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani

12. 07. 2022 07.29

Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Zbiranje podpisov za referendum o noveli Zakona o nalezljivih boleznih

11. 07. 2022 19.07

Vodstvo državnega zbora je za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o noveli Zakona o nalezljivih boleznih določilo 1. september. Obe pobudi za izvedbo zakonodajnega referenduma, ki sta v preteklem tednu romali v državni zbor, izpolnjujeta zahtevane zakonske pogoje. 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov se bo iztekel 5. oktobra, izhaja iz spletne strani DZ.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

V DZ še ena referendumska pobuda o zakonu o nalezljivih boleznih

06. 07. 2022 16.02

Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije je v DZ vložilo že drugo pobudo za razpis referenduma o zakonu o nalezljivih boleznih, podprto s skoraj 4000 podpisi, prvo so včeraj vložili predstavniki ljudske koalicije. V DZ medtem še razmišljajo o pravnih možnostih, saj se postavlja vprašanje, ali je zakon sploh lahko predmet referenduma.

1. septembra začetek zbiranja podpisov za referendum o spremembah zakona o vladi

05. 07. 2022 16.35

Vodstvo DZ je rok za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o spremembah zakona o vladi določilo 1. september. Pobuda za razpis referenduma, ki so ga v preteklem tednu vložili v SDS, izpolnjuje zahtevane zakonske pogoje. 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov se bo iztekel 5. oktobra, so potrdili v kabinetu predsednice DZ.

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ

05. 07. 2022 10.42

Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

SDS vložila podpise za razpis referenduma o spremembah zakona o vladi

29. 06. 2022 15.19

SDS je vložila podpise za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah zakona o vladi. Te so po njihovem mnenju problematične zato, ker povečujejo število ministrstev za tri, kar pomeni trikrat večje stroške, je na novinarski konferenci zatrdil poslanec SDS Branko Grims. Koliko podpisov so vložili, v SDS ne razkrivajo. V koalicijskih strankah Svoboda, SD in Levica medtem menijo, da SDS s tem želi le zavlačevati postopek formiranja nove vlade.

Kraljica Elizabeta II. se je sestala s škotsko premierko Nicolo Sturgeon

29. 06. 2022 19.03

Potem, ko je škotska premierka Nicola Sturgeon predlagala datum za izvedbo novega referenduma o neodvisnosti Škotske, se je z njo na posestvu Holyroodhouse v Edinburghu sestala kraljica Elizabeta II. Podrobnosti njunega pogovora zaenkrat ostajajo skrivnost.

Referenduma o prispevku RTV ne bo

29. 06. 2022 11.17

Državni zbor je predlog SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlaganih spremembah zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki so jih prav tako vložili v največji opozicijski stranki in po katerih prispevek RTV ne bi bil več obvezen, zavrnil. Za predlog je glasovalo 28 poslancev, proti pa 54.

Koalicija proti referendumu glede prispevka RTV, v SDS in NSi za

27. 06. 2022 11.50

DZ je v nadaljevanju izredne seje prešel na poslansko razpravo o predlogu SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlaganih spremembah zakona o RTVS, po katerih prispevek RTV ne bi bil več obvezen. Koalicijski poslanci v predlogu za referendum vidijo željo po uničenju RTVS, v SDS pa so dejali, da želijo dobiti jasen odgovor državljanov.