referenduma

DZ ratificiral sporazum z OCCAR za nakup 45 oklepnikov boxer

02. 02. 2022 17.33

Državni zbor je danes ratificiral sporazum z organizacijo OCCAR, kar bo omogočilo nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer za Slovensko vojsko. Kljub nasprotovanju opozicije je ratifikacijo sporazuma od 84 navzočih podprlo 44 poslancev. 35 poslancev je glasovalo proti. Ocenjena vrednost projekta je 412 milijonov evrov. DZ je tudi sprejel resolucijo razvoja Slovenske vojske.

V sabor vložili podpise za referendum o covidnih potrdilih

24. 01. 2022 13.30

Hrvaška stranka Most je v sabor predala podpise državljanov, zbrane za razpis referenduma za odpravo covidnih potrdil in prenosa pristojnosti z državnega štaba civilne zaščite na sabor.

Vlada ne nasprotuje posvetovalnemu referendumu o noveli zakona o dohodnini

18. 01. 2022 18.43

Vlada je sklenila, da ne nasprotuje predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Tega so decembra lani predlagali poslanci Levice, potem ko je DZ glasovanje o podpori spremembam, ki naj bi bile po prvotnih načrtih uveljavljene že z letošnjim 1. januarjem, prestavil na eno prihodnjih sej.

Srbi se zavzemajo za vstop v EU, na referendumu podprli ustavne spremembe

17. 01. 2022 10.46

Volivci v Srbiji so na nedeljskem referendumu podprli ustavne spremembe na področju pravosodja, h katerim se je država zavezala v procesu približevanja EU. Po še nedokončnih podatkih je za spremembe glasovalo 61,8 odstotka volivcev, 37,1 odstotka pa jih je bilo proti.

Srbski politik na referendumu uničil volilno skrinjico, na Kosovu protest Srbov

16. 01. 2022 16.38

Srbi iz občin Priština, Lipljan, Kosovo polje in Obilić v osrednjem delu Kosova so se zbrali pred osnovno šolo v Gračanici in protestirali, ker nimajo pravice glasovati na referendumu o ustavnih spremembah na področju pravosodja v Srbiji. Medtem se je po družbenih omrežjih razširil posnetek, na katerem se srbski politik znese nad volilno skrinjico. Po prvih neuradnih informacijah so sicer Srbi na referendumu podprli predlagane spremembe v pravosodju.

Kosovska policija zasegla volilni material za srbski referendum o spremembah ustave

15. 01. 2022 15.31

Kosovska policija je v petek zvečer zasegla volilni material za referendum o spremembah srbske ustave, ki ga je srbska volilna komisija pred nedeljskim glasovanjem pripeljala na Kosovo. Pridržali so tudi koordinatorja volilne komisije in voznike, ki pa so jih danes izpustili, je sporočil direktor srbskega urada za Kosovo, Petar Petković.

Bomo ob državnozborskih volitvah aprila izvedli tudi posvetovalni referendum?

15. 01. 2022 19.51

Razširjena koalicija dopušča možnost, da bi podprla predlog stranke Levica, ki želi, da se o spremembah dohodninskega zakona izrečejo ljudje. Ali bomo torej aprila, na dan državnozborskih volitev, hkrati imeli še posvetovalni referendum in odločali tudi o zakonu o dohodnini? Od česa bo odvisna koalicijska odločitev, kako prvak SDS Janez Janša spremlja premike na političnem parketu, na katerega domnevno kmalu prihaja Robert Golob, in kaj pravzaprav prinaša novela zakona o dohodnini?

Sindikati vložili zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z ustavo

13. 01. 2022 12.53

Pet sindikalnih central je na ustavno sodišče vložilo zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z Ustavo Republike Slovenije. Predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja te določbe, so povedali na novinarski konferenci. Omenjeni člen zgolj za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga je mogoče doseči v okviru sistema plač v javnem sektorju.

DS bi se lahko odpovedal vložitvi veta na zakone o nujnih ukrepih

11. 01. 2022 11.53

Državni svet bi se lahko v prihodnje odpovedal možnosti vložitve veta na sprejete zakone o nujnih ukrepih. Kot predvidevajo predlagane spremembe poslovnika DS, bi državni svetniki na poziv vlade odločali o sklepu, da o tovrstnem zakonu ne bodo zahtevali ponovnega odločanja državnega zbora.

Zakaj je bil lanski referendum za več kot 25 odstotkov dražji od tistega iz leta 2018?

11. 01. 2022 08.49

Z Državne volilne komisije (DVK) so sporočili, da je Slovenija za izvedbo referenduma o Zakonu o vodah, ki je bil julija lani, porabila 4.204.713 davkoplačevalskih evrov. To je dobrih 850 tisoč evrov oziroma kar debelih 25 odstotkov več, kot smo porabili sredstev za izvedbo referenduma o drugem tiru, ki je bil maja 2018.

Izolani na referendumu zavrnili občinski prostorski načrt

09. 01. 2022 07.19

Izolani so na referendumu zavrnili uveljavitev odloka o občinskem prostorskem načrtu. Proti uveljavitvi odloka je po končnih neuradnih rezultatih glasovalo 3062 volivcev oz. dobrih 72 odstotkov, za pa 1169 oz. slabih 28 odstotkov. Volilna udeležba je bila 31,56-odstotna, s čimer je bil presežen tudi 20-odstotni kvorum, potreben za veljavnost izida. V neuradne rezultate niso všteti glasovi po pošti, ki pa izida referenduma ne bodo spremenili, saj se je predčasnega glasovanja udeležilo 243 volivk in volivcev.

DZ preprečil možnost referenduma o novem interventnem zakonu

29. 12. 2021 16.45

DZ je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o novem interventnem zakonu za pomoč ob covidu-19 ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali, da gre za zlorabo instituta referenduma, z zakonom pa, da si vladajoča koalicija le kupuje volilne glasove.

PKP10 korak bližje k uveljavitvi, državni svet ni izglasoval veta

29. 12. 2021 06.36

Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic covida-19, vrednih 280 milijonov evrov. Med svetniki je prevladalo mnenje, da je potrebna čimprejšnja uveljavitev zakona.

Na Hrvaškem zbrali potrebne podpise za referendum o ukinitvi covidnih potrdil

23. 12. 2021 18.12

Hrvaška desna opozicijska stranka Most je na novinarski konferenci sporočila, da so zbrali potrebne podpise pod referendumski pobudi. Usmerjeni sta proti pooblastilom štaba civilne zaščite v času epidemije, med drugim zahtevajo razpis referenduma o ukinitvi obveznih covidnih potrdil. Za razpis referenduma je na Hrvaškem treba zbrati 10 odstotkov podpisov vseh volilnih upravičencev, kar je 368.446 podpisov. V Mostu trdijo, da so jih zbrali 400.000, veljavne in preverjene podpise pa bodo 24. januarja predložili saboru.

Hrvaško ustavno sodišče odločilo, da so ukrepi proti pandemiji zakoniti

22. 12. 2021 17.49

Hrvaško ustavno sodišče je presodilo, da so ukrepi za zajezitev širjenja pandemije covida-19 legitimni, in zavrnilo predlog o presoji ustavnosti covidnih potrdil, pooblastil štaba civilne zaščite ter obveznega testiranja zaposlenih v zdravstvu in sociali. Predsednik ustavnega sodišča, Miroslav Šeparović, je pojasnil, da je odločitev o uvedbi covdnih potrdil v skladu z ustavo, ker cepljenje na Hrvaškem ni obvezno. Potrdila tako ščitijo najobčutljivejše, zanje pa ni ustrezne alternative, je dejal.

Vložili prvi tožbeni zahtevek zoper domnevnega organizatorja neprijavljenih shodov

21. 12. 2021 11.06

Potem ko je notranje ministrstvo sporočilo, da se s Policijo in državnim odvetništvom usklajujejo glede vložitve tožbenih zahtevkov zoper organizatorje neprijavljenih javnih shodov, tem bi naprtili stroške policijskega varovanja protestov, so zdaj na državnem odvetništvu potrdili, da so pretekli teden vložili prvo takšno tožbo. Zoper koga so jo vložili, zaradi varovanja interesov postopka ne morejo razkriti, gre pa za enega odmevnejših domnevnih organizatorjev neprijavljenih shodov v Ljubljani. Na morebiten prejem tožbe se je odzval tudi Jenull, ki pravi, da se bodo petkovi protesti kljub temu nadaljevali do volitev, po potrebi pa še dlje.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?

16. 12. 2021 16.49

Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Odločanje o spremembah pri dohodnini prestavljeno, Levica zahteva referendum

15. 12. 2021 16.05

Državni zbor na tokratni seji še ni glasoval o sprejemu novele zakona o dohodnini, s katero vlada predlaga kar nekaj razbremenitev pri obdavčitvi plač in kapitala. Tik pred glasovanjem je prestavitev odločanja na eno od prihodnjih sej predlagal poslanec SDS Danijel Krivec in večina navzočih je s tem soglašala. Poslanci Levice so ob tem vložili zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o predlaganih rešitvah. "O zakonu bi morali odločati ljudje, poleg tega bo več časa za temeljit pogovor," je zahtevo za referendum pojasnil poslanec Levice Luka Mesec.

V hrvaškem saboru burna razprava zaradi obveznih covidnih potrdil

15. 12. 2021 15.15

Ob hudih obtožbah, žalitvah in povišanih tonih ter celo na robu fizičnega obračuna je hrvaški sabor potrdil spremembe zakona o zaščiti prebivalstva pred nalezljivimi boleznimi, s katerimi se med drugim uvajajo kazni v višini več tisoč evrov za odgovorne osebe, ki ne spoštujejo obveznosti covidnega potrdila v javni in državni upravi.

Macerl ob vstopu v stranko Vesna odstopil z mesta predsednika Eko kroga

13. 12. 2021 11.37

Novi zeleni politični stranki Vesna se pridružuje Uroš Macerl, ki je zaradi tega odstopil z mesta predsednika društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog. "Prav je, da Eko krog ostaja apolitičen," je ob tem povedal Macerl, ki sicer ostaja član društva.

Prebivalci Nove Kaledonije že tretjič zavrnili neodvisnost od Francije

12. 12. 2021 12.06

Na francoskem pacifiškem ozemlju Nova Kaledonija se je v nedeljo odvil že tretji in tudi zadnji referendum o neodvisnosti od Francije. Zagovorniki neodvisnosti – prvotni prebivalci Kanaki – so pozivali k bojkotu referenduma, saj so prepričani, da pravično glasovanje zaradi pandemije covida-19 ni mogoče. Prebivalci so na koncu neodvisnost že tretjič zavrnili. Referendum je potekal v času vse večjih napetosti med Parizom in njegovimi regionalnimi zavezniki. Francija velja za pomembnega igralca v indopacifiški regiji zaradi čezmorskih ozemelj, kot je Nova Kaledonija, ki je bogata z zalogami niklja.

Spremembe zakona o referendumu ne bodo preprečile cestnih blokad in protestov

10. 12. 2021 17.29

Srbski parlament je soglasno potrdil spremembe zakona o referendumu, ki so jih zahtevale okoljevarstvene skupine. S tem so bile sprejete zahteve okoljevarstvenikov, ki so minuli dve soboti organizirali množične prometne blokade po državi. Vendar nekatere skupine kljub temu vztrajajo pri sobotnem protestu.

DZ na redni seji o usodi Vizjaka in Hojsa, o protikoronskem zakonu na izredni seji

10. 12. 2021 13.23

DZ se bo prihodnji teden sestal na redni seji, na kateri bo med drugim odločal o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka in notranjega ministra Aleša Hojsa. Pred koncem leta bo DZ predvidoma zasedal še na izredni seji, na kateri bodo poslanci obravnavali tudi predlog desetega protikoronskega zakona.

Začetek predvolilne tekme: glavni cilj je nezasedena politična sredina

10. 12. 2021 06.00

Po tednih izmikanj je nekdanji prvi mož Gen-I razkril, da se vrača v politiko. Prve korake napoveduje še pred novim letom. In kdo vse se bo čez dobre štiri mesece potegoval za glasove volivcev, ki niso zadovoljni s trenutno strankarsko ponudbo in ostro delitvijo na desno in levo? Je beseda sredina res tista, ki zagotavlja vstop v parlament? Tja namreč, kot se zdi, ciljajo vse nastajajoče in na novo nastale stranke in gibanja.

Švicarji na referendumu podprli vladne ukrepe proti covidu

28. 11. 2021 07.44

Švicarji so na referendumu podprli zakon o ukrepih proti pandemiji covida-19, ki se med drugim nanašajo tudi na covidno potrdilo. Kot kažejo volilne projekcije, ki jih je objavil švicarski inštitut za javnomnenjske raziskave GSF Bern, naj bi zakon podprlo 63 odstotkov volivcev.

Državni zbor zavrnil predlog za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik

25. 11. 2021 16.12

Državni zbor je po torkovi razpravi zdaj zavrnil predlog za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik z izločitvijo dela Mestne občine Kranj v novo občino. Od navzočih 85 poslancev je proti razpisu referenduma glasovalo 51 poslancev, za referendum pa 34. Pobudniki ustanovitve nove občine Golnik so nad odločitvijo državnega zbora razočarani, a ob tem že razmišljajo o nadaljnjih korakih, vključno s pritožbo na ustavno sodišče.

Podporniki in nasprotniki nove občine Golnik zbrali podpise

23. 11. 2021 14.37

Predstavniki Iniciative S Kranj so pred razpravo državnega zbora o razpisu referenduma za ustanovitev občine Golnik poslanki Mateji Udovč v Ljubljani izročili več kot 1000 podpisov krajanov v podporo novi občini. Mestna občina Kranj pa je poslance seznanila z več kot 1500 podpisi proti novi občini. Stališča poslancev do referenduma so sicer različna, glasovanje pa je predvideno za četrtek.

Pobudniki zbrali zadosti podpisov za razpis referenduma o prostorskem načrtu Občine Izola

14. 11. 2021 09.38

Civilna iniciativa Gibanje za Izolo je zbrala zadostno število podpisov za razpis referenduma o občinskem prostorskem načrtu (OPN) Občine Izola, je sporočila pobudnica referenduma Viktorija Carli. Overjene podpise bodo na Občino Izola predali v četrtek, ko bodo tudi sporočili točno število zbranih podpisov.

Referendum za ustanovitev Občine Golnik z novo zeleno lučjo

04. 11. 2021 17.45

Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na današnji seji s tesno večino sprejel mnenje, da je predlog za razpis referenduma za ustanovitev nove občine Golnik primeren. Nespremenjeno ostaja tudi predlagano območje izvedbe referenduma.