regij

Novo preštevilčenje telefonskih številk?

08. 02. 2002 00.00

Leta 1999 je Telekom Slovenije izvedel projekt preštevilčenja telefonskih številk v vsej državi. Zdaj ministrstvo za informacijsko družbo predlaga ponovno preštevilčenje telefonskih številk.

Odprli sejem Alpe Adria

05. 02. 2002 00.00

Na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču so se danes odprla vrata največjega slovenskega turističnega sejma Alpe Adria. Ob njem poteka tudi sejem Ribolov in lov.

Slovenija kot ena regija

11. 01. 2002 00.00

Slovenijo je obiskal evropski komisar za regionalno politiko Michel Barnier. Bruselj zahteva, da se Slovenija ne razdeli na regije. Komisar Barnier je sogovornike prepričeval, da to ne pomeni manj denarja iz evroproračuna, namenjenega manj razvitim območjem.

Več avtonomije za Korziko

18. 12. 2001 00.00

Francoski parlament je izglasoval zakon, ki predvideva večjo avtonomijo za Korziko. Zakon vključuje splošno poučevanje korziškega jezika v vrtcih in osnovnih šolah ter manjšo zakonodajno moč lokalnih oblasti.

Slovenija zaprta država

08. 11. 2001 00.00

Slovenija je po mnenju tujih vlagateljev zaprta država na robu Balkana z majhnim trgom, zato bi morala država veliko več storiti za svojo predstavitev in promocijo.

Slovenija je preveč centralizirana

08. 11. 2001 00.00

V Strasbourgu poteka dvodnevni kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope, ki se ga udeležuje tudi notranji minister Rado Bohinc. Bohinc bo med drugim predstavil stanje na področju razvoja lokalne samouprave v Sloveniji.

Boj za zaščito pravega italijanskega parmezana

10. 10. 2001 00.00

Borci za zaščito "pravega italijanskega parmezana" so dobili pomembno bitko, saj je pravobranilec sodišča evropskih skupnosti podal strokovno mnenje, da smejo tovrstni sir pod imenom parmezan tržiti le proizvajalci sira parmigiano reggiano.

Engrotuš je zlata gazela

05. 10. 2001 00.00

Gazele so dinamična podjetja, ki hitro rastejo, se bliskovito razvijajo in intenzivno zaposlujejo novo delovno silo. V Cankarjevem domu je Gospodarski vestnik razglasil Slovensko gazelo 2001, trgovsko podjetje <strong>Engrotuš</strong>.

Protestni shod Gibanja za ljudi

04. 10. 2001 00.00

Gibanje za ljudi je v Mariboru pripravilo protest zoper ministra za okolje in prostor Janeza Kopača, ki se ga je udeležilo le približno 300 udeležencev.

Razvoj mora biti policentričen

20. 09. 2001 00.00

Premier Drnovšek je v sredo s spremstvom obiskal Maribor. Zatrdil je, da v interesu vlade ni centralizacija in koncentracija razvoja Slovenije, pač pa mora biti razvoj policentričen in uravnotežen.

Začetek zagrebškega velesejma

17. 09. 2001 00.00

V Zagrebu se je začel 77. jesenski mednarodni zagrebški velesejem, osrednji hrvaški gospodarski dogodek in največji sejem v širši regiji.

Prehrana v Sloveniji varna

10. 09. 2001 00.00

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so junija letos začeli s serijo preizkusov varnosti živil. Analize izbranih živil so pokazale, da živila ne vsebujejo prevelikih količin škodljivih snovi.

SDS za interpelacijo zoper Kopača

06. 09. 2001 00.00

SDS je na zasedanju izvršilnega odbora stranke sklenila, da bodo začeli s postopki za interpelacijo ministra za okolje in prostor Janeza Kopača.

Kopač odločitve ne bo spreminjal

03. 09. 2001 00.00

Na mariborski izredni seji mestnega sveta je minister za okolje Janez Kopač podrobno razčlenil argumente, zakaj se je vlada odločila za sedež holdinga v Ljubljani.

Kriza slovaške vlade

05. 07. 2001 00.00

Slovaška vlada se je znašla pred skorajšnjim razpadom, potem ko je danes združena Stranka madžarske koalicije (SMK) zahtevala odstop premiera Mikulaša Dzurinde in v nasprotnem primeru zagrozila z odhodom iz vladne koalicije. Do razdora v slovaški vladi je prišlo potem, ko so nekatere izmed enajstih strank vladne koalicije skupaj z opozicijskimi strankami včeraj glasovale proti vladnemu predlogu upravne reforme.

Potočnik na forumu v Avstriji

23. 06. 2001 00.00

V avstrijskem mestecu Wachau se je začel dvodnevni evropski forum z naslovom Mobilnost in stabilnost združene Evrope, ki se ga udeležuje tudi vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Potočnik je za 24 ur povedal, da so glavne teme srečanja Evropska unija, regionalno sodelovanje ter kako vzpostaviti čimboljše povezave za prihodnje "skupno življenje" v EU. Potočnik je povedal, da bo tudi Slovenija imela uvodno predstavitev, govorili pa bodo predvsem o problemih, ki se dotikajo ne samo regionalnih povezav, temveč tudi tega, kako vidimo proces širitve od danes, po Goeteborgu, pa tja do samega članstva v Evropski uniji.

Slovenija izpadla iz tekme

07. 06. 2001 00.00

Slovenija je, kot kaže, izpadla iz tekme za lokacijo nove tovarne nemškega avtomobilskega proizvajalca BMW. Kot so sporočili iz koncerna BMW, je nekaj tednov pred odločitvijo le še pet lokacij, in sicer tri mesta v Nemčiji - Leipzig, Schwerin, Augsburg, češko mesto Kolin ter francoski Arras. Za pridobitev lokacije nove tovarne, kjer bo zaposlenih približno 10.000 delavcev, se je potegovalo več kot 200 mest in regij v celotni Evropi, med njimi tudi Slovenija z lokacijo v okolici mariborskega letališča. Uprava BMW bo dokončno odločitev predvidoma sprejela konec julija.

Sony se seli v Londonu

04. 06. 2001 00.00

Japonski proizvajalec elektronike Sony namerava svoje globalne finančne operacije skoncentrirati v Londonu. Kot so sporočili iz podjetja, se jim zdi London primernejši kot Tokio, saj je mesto svetovni finančni center, hkrati pa so v obstoječi londonski pisarni že zaposleni vrhunski strokovnjaki. Sony naj bi z združitvijo finančnih operacij letno prihranil med 50,37 in 58,77 milijona dolarjev.

Nov španski obisk

28. 05. 2001 00.00

Španija odločno podpira širitev Evropske unije na Vzhod, saj je to velik zgodovinski korak, Slovenija pa je po mnenju Madrida v zelo dobrem, tako gospodarskem kot socialnem položaju, da čimprej postane članice Unije, je izjavila predsednica zunanjepolitične komisije španskega kongresa poslancev Isabel Tocino Biscarolasaga, ki je z delegacijo komisije na obisku v Sloveniji.

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Bruselj za ''uravnoteženo'' širitev EU

21. 05. 2001 00.00

Evropska komisija meni, da je treba v kontekstu širitve najti "uravnoteženo rešitev" v zvezi s pomočjo, ki jo Evropska unija iz strukturnih skladov namenja svojim manj razvitim regijam, je v Bruslju dejal evropski komisar, pristojen za regionalno politiko, Michel Barnier. Pri tem je pripomnil, da brez ustreznih sprememb ob vstopu revnejših članic v Unijo finančno ne bi bila prizadete le regije iz Španije, članice, ki že danes glasno opozarja na te probleme, temveč tudi manj razvite regije iz nekaterih bogatejših držav članic. Vprašanje bi utegnilo biti problematično še za razvitejše kandidatke za članstvo, kot je Slovenija, je pred začetkom dvodnevnega foruma o prihodnosti regionalne politike v kontekstu širitve menil evropski komisar.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Pred kongresom SDS

01. 05. 2001 00.00

Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Razlike v DOS so normalne

09. 04. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.

SLS+SKD za sprejetje Vatikanskega sporazuma

29. 03. 2001 00.00

Vatikanski sporazum, kot je bil pripravljen in dogovorjen, je dobra podlaga za obravnavo in sprejetje. Vsakršne bistvene spremembe bi pomenile odmik od koalicijske pogodbe oz. bi vsebinsko onemogočale njegovo sprejetje v kratkem času, ker bi v tem primeru bilo potrebno vse pogovore in pogajanja začeti znova, za kar ni nobene potrebe, je med sejo izvršilnega odbora (IO) SLS+SKD Slovenske ljudske stranke strnil stališče predsednik te stranke Franci But. Člani odbora so prav tako govorili o kratkoročnih dejavnostih ter novi regijski organiziranosti stranke. Imenovali pa so tudi strankin strateški svet, posvetovalno telo predsednika stranke. V njem bosta med drugim sodelovala nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar ter nekdanji predsednik SLS+SKD Franc Zagožen.

Novi primeri slinavke in parkljevke

24. 03. 2001 00.00

Na vzhodu Nizozemske v kraju Nijbroek so odkrili četrti primer slinavke in parkljevke. Vsi dosedanji primeri bolezni so se pojavili na vzhodu države, medtem ko bolezen sumijo še na štirih kmetijah v južnem in osrednjem delu države. Izidi testov bodo znani prihodnji teden. V Franciji so včeraj odkrili drugo žarišče slinavke in parkljevke v departmaju Seine-et-Marne vzhodno od Pariza, kjer so na prizadeti farmi sinoči že začeli zakol živine. Stalni veterinarski odbor Evropske unije bo v torek preučil razmere v Franciji in se odločil, ali bo podaljšal embargo na izvoz francoske živine in mesnih proizvodov, ki velja do 28. marca. Zaradi odkritja novega žarišča vzhodno od Pariza skoraj zanesljivo.

Srečanja Belofice na Finskem

20. 03. 2001 00.00

V okviru Mariborske razvojne agencije se bo sedem podjetnikov lesno predelovalne dejavnosti, tekstilne, kovinsko predelovalne in avtomobilske industrije udeležilo četrtega in petega kooperacijskega srečanja v okviru mednarodnega podjetniškega projekta Belofice. Srečanje, ki se začenja danes in bo trajalo do 25. marca, se odvija v Kokkoli in Outokumpu na Finskem. V mednarodni projekt Belofice, ki poteka od novembra 1999 in se bo zaključil maja letos, je vključenih šest mest oz. regij iz petih evropskih držav, so sporočili iz Mariborske razvojne agencije.

Obisk delegacije iz Belgije

19. 03. 2001 00.00

V Slovenijo je včeraj prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela danes, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla. Med obiskom v Sloveniji se bo sestal z gostiteljico, ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, njegovi sogovorniki pa bodo tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter minister za okolje in prostor Janez Kopač.