regij

Vrh EU v Berlinu o Agendi 2000 in Santerjevem nasledniku

23. 03. 1999 10.39

Voditelji Evropske unije bodo jutri in pojutrišnjem na vrhunskem zasedanju v Berlinu skušali doseči dogovor o Agendi 2000, paketu notranjih reform EU, s katerimi se petnajsterica v prvi vrsti pripravlja na sprejem novih članic. Voditelji bodo načeli tudi vprašanje naslednika Jacquesa Santerja, ki je prejšnji teden zaradi močno kritičnega poročila neodvisnih izvedencev o korupciji v Bruslju, skupaj z ostalimi člani komisije odstopil.

Simpozij o negovanju regionalnih in nacionalnih interesov v EU

21. 03. 1999 09.31

Na gradu Dobrovo pri Novi Gorici bo jutri enodnevni simpozij z naslovom Negovanje regionalnih in nacionalnih interesov v Evropski uniji: Italijanske izkušnje. Simpozij prireja regionalna nevladna organizacija Študijsko središče grad Vipolže kot drugega v seriji Nacionalna identiteta in Evropska unija.

Schroeder začel turnejo po evropskih prestolnicah

15. 03. 1999 11.12

Deset dni pred vrhunskim srečanjem Evropske unije (EU) v Berlinu se je nemški kancler Gerhard Schroeder danes odpravil na turnejo po prestolnicah držav članic petnajsterice. V petih dneh naj bi Shroeder kot predsedujoči EU pri vladah poskušal doseči dogovor glede sporne Agende 2000. O prihodnjem financiranju EU, izdatkih za kmetijstvo ter subvencioniranju regij namreč obstaja še veliko razlik v stališčih. Prva postaja Schroderjeve turneje je Koebenhavn, kjer se bo srečal z danskim premierom Poulom Nyrupom Rasmussenom, nato bo odpotval v Stockholm na pogovore s predsednikom švedske vlade Goeranom Perssonom. Zvečer pa so predvideni še pogovori s finskim predsednikom Marttijem Ahtissarijem in ministrskim predsednikom Paavom Liponnenom. V torek nemškega kanclerja pričakujejo v Haagu, Bruslju in Londonu, v sredo pa na Dunaju, Atenah in Rimu. Lizbona, Madrid in Luksemburg so na programu v četrtek, ob koncu turneje pa se bo Shroeder v petek v Bruslju sestal z evropsko komisijo ter predsednikom irske vade Bertiejem Ahernom.

EU brez vsebinskega napredka o Agendi 2000

22. 02. 1999 08.06

Zunanji ministri Evropske unije včeraj na zasedanju v Luxembourgu niso dosegli bistvenega vsebinskega napredka v dogovarjanjih o reformi skupnih unijinih politik in financiranju, vendar pa so po besedah predsedujočega ministrskemu svetu, Nemca Joschke Fischerja, ''s konstruktivno razpravo'' utrli pot za neformalno zasedanje voditeljev petnajsterice, ki se bodo o reformah, predloženih v Agendi 2000, pogajali konec tedna v Petersbergu pri Bonnu.

Slovesno ob predstavitvi kandidature iger treh dežel

20. 02. 1999 11.16

Prireditve v okviru kandidature za organizacijo zimskih olimpijskih iger 2006 se nadaljujejo. V petek zvečer so v Trstu pripravili gala koncertno prireditev, na kateri so predstavili kandidaturo Celovca kot nosilca iger treh dežel (Koroška, Slovenija in Furlanija-Julijska krajina).

Razprava o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije

20. 02. 1999 10.25

Župani pomurskih občin in direktorji tamkajšnjih gospodarskih družb so na pogovoru v Murski Soboti, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan, razpravljali o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije. Predsednik Kučan je izrazil mnenje, da zanemarjanje regionalnega razvoja ni v prid razvoju Slovenije in da smo zato izključeni tudi iz evropskega regionalnega sodelovanja, kjer so denarni skladi in intelektualni potenciali. Razvoj pa je po Kučanovem mnenju marsikdaj odvisen tudi od županov, ki bi si morali prizadevati za razvojni interes občine in širše regije. Ustrezna regionalna povezanost je temelji pogoj za razvoj sedanjih 26 pomurskih občin. Zato ni pomembno, kako bodo občine povezane in kako se bo regija imenovala, temveč kako bo zaživela, meni vodja projekta razvojne strategije Prekmurja in Prlekije, poslanec v DZ Feri Horvat. Po njegovem mnenju bi bila za Slovenijo najboljša razdelitev na osem do dvanajst regij, kar bi bilo primerljivo tudi z Evropo.

Osrednji London najbogatejša regija EU

09. 02. 1999 17.58

Danes objavljeni podatki Eurostata so pokazali, da je osrednji London, kjer bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca znaša 222 odstotkov povprečja Evropske unije, unijina najbogatejša regija. Na drugi strani lestvice je kot najrevnejša regija grški Ipiros, kjer BDP dosega komaj 43 odstotkov povprečnega BDP EU.

Vlada Mercatorju ni dala soglasja za prevzem Emone Merkurja

28. 01. 1999 16.08

Slovenska vlada je na današnji seji soglasno zavrnila izdajo dovoljenja Mercatorju za nameravan prevzem 170.325 navadnih imenskih delnic družbe Emona Merkur. Kot je na novinarski konferenci po seji povedal državni sekretar ministrstva za ekonomske odnose in razvoj Anton Grabeljšek, je vlada do tega sklepa prišla z upoštevanjem osnovnih izhodišč, ki so bila zapisana že v strategiji slovenskega razvoja. Po Grabeljškovih besedah bi imel nameravani prevzem dolgoročne škodljive posledice za razvoj prehrambenega dela slovenske trgovine in bi zmanjšal njeno konkurenčno sposobnost ter tako tudi negativno vplival na ekonomski položaj države in regij, v katerih deluje tudi Emona Merkur.

Ugodne ocene ob obisku ocenjevalne komisije MOK

22. 12. 1998 13.20

Predsedstvo skupnega kandidacijskega odbora treh dežel za zimske olimpijske igre ''brez meja '' leta 2006 je na svojem tretjem sestanku v Olimpijski hiši na avstrijsko - italijanski meji ugodno ocenilo nedavni obisk ocenjevalne komisije Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) in se dogovorilo o nadaljni dejavnosti.

Die Presse: Schroeder zavira širitev EU na Vzhod

10. 11. 1998 16.46

Že zdaj, poldrugi mesec pred iztekom predsedovanja Evropski uniji, Avstriji ni uspelo oživiti procesa širitve EU, celoten proces pa je ocenjen kot neuspešen, je zapisal avstrijski časnik Die Presse.

Portugalci zavračajo regionalizacijo

09. 11. 1998 10.24

Na Portugalskem je propadel včerajšnji referendum o regionalizaciji Portugalske. Po uradnih podatkih je 64 odstotkov volilnih upravičencev proti razdelitvi države na osem avtonomnim regij, za pa je bilo le 36 odstotkov vprašanih. Socialistični ministrski predsednik Antonio Guterres, čigar stranka je bila pobudnica referenduma, je že priznal poraz, a je še pred referendumom napovedal, da neuspeh reforme ne bo vzrok za odstop.

Portugalci odločajo o regionalni ureditvi

08. 11. 1998 10.37

Na Portugalskem se je začel referendum, na katerem bo približno 8,7 milijona portugalskih volilcev odločalo o razdelitvi države na osem regij. Z novo ureditvijo, ki jo označujejo kot reformo stoletja, želi socialistična vlada decentralizirati upravo in uvesti avtonomne regije z lastnimi parlamenti in vladami. Komunisti projekt podpirajo, konzervativne stranke pa mu nasprotujejo.

Rektorja obeh slovenskih univerz na zasedanju Evropske rektorske konference

28. 08. 1998 11.56

Rektorja obeh slovenskih univerz dr. Jože Mencinger in dr. Ludvik Toplak se udeležujeta 11. generalne skupščine Evropske rektorske konference v Berlinu. Aktivno sta sodelovala v obširni razpravi o pomenu in vlogi univerze za razvoj regij, držav in mednarodne skupnosti, so sporočili iz mariborske Univerze.

Rusija bo kljub moratoriju odplačevala tuje dolgove

18. 08. 1998 15.05

Ruska centralna banka je danes poudarila, da bodo tuje dolgove Rusije kljub moratoriju vlade še naprej odplačevali, so poročale ruske tiskovne agencije. 90-dnevni moratorij na odplačevanje tujih dolgov ne velja za plačila vlade, finančnega ministrstva, centralne banke in ruskih regij, piše v izjavi centralne banke.

Propaganda za ZOI 2006 od Tokia do Lizbone

10. 08. 1998 14.09

''Gospodarske in trgovinske zbornice vseh treh regij s skupnimi močmi podpirajo kandidaturo treh dežel za ZOI 2006,'' je v ponedeljek v Celovcu poudaril predsednik Koroške gospodarske zbornice Karl Koffler. Ob tem je predstavil tudi nekatere predstavitve kandidature po svetu.

Od 21. do 23. avgusta v Kobenhavnu 18. konferenca Evrope regij

06. 08. 1998 11.33

Od 21. do 23. avgusta letos bo v prostorih danskega parlamenta v Kobenhavnu 18. konferenca Evrope regij. Konferenco pripravljata Danski kulturni inštitut iz Kobenhavna in Mednarodna znanstvena konferenca manjšin za jutrišnjo Evropo (ISCOMET) s sedežem v Mariboru. V imenu Danske in Slovenije bosta udeležence konference pozdravila danski zunanji minister Niels Helveg Petersen in državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič.

Poljski predsednik z vetom preprečil ustavno reformo

03. 07. 1998 16.56

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je z vetom danes zavrnil sprejem ustvne reforme, po kateri bi Poljsko razdelili na 15 velikih in razmeroma samostojnih regij.

Zasedanje mešane slovensko-bavarske komisije v Münchnu

01. 07. 1998 09.46

V Münchnu bo od danes do petka potekalo vsakoletno, tokrat že 19. zasedanje mešane slovensko-bavarske komisije. Kot poudarjajo na slovenskem zunanjem ministrstvu, je Slovenija strateško zainteresirana za poglobitev sodelovanja v okviru omenjene mešane komisije na vseh področjih ter želi dokončati že potekajoče projekte oziroma začeti nove.

V Rusiji vse več okuženih z virusom HIV

11. 06. 1998 08.53

Rusko ministrstvo za zdravstvo je v 85 od 89 regij evidentiralo 8138 seropozitivnih oseb, od teh 367 otrok, vendar pa strokovnjaki ocenjujejo, da je dejansko število okuženih lahko tudi do desetkrat večje. Lani so v Rusiji evidentirali 4300 seropozitivnih oseb, kar je trikrat več kot v letu poprej. Kar 90 odstotkov vseh okuženih so narkomani, ki si mamila vbrizgavajo v žile. Rusija je letos za izboljšanje preventive, odkrivanja in zdravljenja oseb, okuženih z virusom HIV, od programa Združnih narodov za boj proti aidsu prejela 170.000 ameriških dolarjev.

V Medijskih toplicah ustanovljen Zasavsko - posavski forum

09. 06. 1998 13.15

V soboto, 6.6. je v Medijskih toplicah ustanovljen Zasavsko - posavski forum, ki je ob nedavno ustanovljenem gospodarsko - podjetniškem krilu šesti regijski forum zunajparlamentarne politične stranke Slovenski forum. Med cilji delovanja Zasavsko - posavskega foruma bo dokazovanje, da prihodnost tradicionalno knapovske regije ni le v stalnem "služenju višjim interesom" kapitala in države na področju rudarstva in energetike s trajnim in nepovratnim izčrpavanjem ljudi in okolja. Forum si bo prizadeval za sprejetje slovenske strategije o enakomernem razvoju regij. Svoje politično delovanje bo usmerjal v preseganje razvojnih problemov in z uresničevanjem omenjene strategije pripomogel k izboljšanju stanja na gospodarskem, razvojnem in demografskem področju Zasavsko - posavske regije.

EU: 205 milijonov za plinovod v Španiji

02. 06. 1998 11.43

Evropska komisija je namenila 205 milijonov ekujev za izgradnjo potrebne plinovodne infrastrukture v manj razvitih regijah v Španiji.

Dežele na tromeji za trženje skupne turistične ponudbe

29. 04. 1998 16.40

Dežele na tromeji - Koroška, Slovenija in Furlanija-Julijska krajina bodo v prihodnosti tržile skupno turistično ponudbe. To je razvidno iz študije, ki so jo izdelali strokovnjaki z univerz v Celovcu, Gradcu, Ljubljani in Trstu kot tudi strokovnjaki s področja turizma, predstavili pa so jo danes v Celovcu.

Kandidatura treh dežel v drugi fazi

11. 03. 1998 17.13

Kandidature avstrijske Koroške, Furlanije Julijske krajine in Slovenije za pridobitev organizacije zimskih olimpijskih iger 2006 je zašla v drugo fazo. V ta namen so v Celovcu predstavili novoustanovljeno družbo "Celovec Olympia 2006", ki se v grobem sestoji iz predsedstva ter komitejev za regije, šport in izvršnega komiteja. Glavna naloga družbe bo sestaviti elaborat kandidature, ki ga mora do 1. septembra letos izročiti Mednarodnemu olimpijskemu komiteju.

Kdo sabotira predsedniški odlok o rednem izplačevanju plač?

23. 01. 1998 10.17

Po ostri kritiki vlade zaradi večmesečnih zastojev pri izplačevanju plač se je ruski predsednik Boris Jelcin v danes objavljenem radijskem nagovoru lotil še guvernerjev in upravnikov regij ter jim zabičal, da ne smejo zadrževati sredstev za plače in jih uporabljati v druge namene. Vlada je dala Jelcinu teden dni časa, da ugotovi, kdo sabotira predsedniški odlok o rednem izplačevanju plač. Če bo našel krivce, jih bo poklical na odgovornost.

Predstavniki ruskega vodstva so se sešli na prvi okrogli mizi

26. 12. 1997 12.48

Predstavniki ruskega vodstva, opozicije ter posameznih regij so se v Kremlju sešli na prvi okrogli mizi. Kot je dejal predsednik države Boris Jelcin, je srečanje priložnost za demokratično dosego soglasja o pomembnejših političnih vprašanjih v državi. Sicer pa je sestanek posvečen vprašanju pravice do zasebne lastnine. Današnjega posveta se udeležuje 25 politikov, med njimi premier Viktor Černomirdin, predsednika obeh domov parlamenta, vodje poslanskih skupin ter vodilni predstavniki posameznih pokrajin oziroma republik Ruske federacije.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.