resolucije

Resolucija o ZRJ začetek prihodnjega tedna
19. 03. 1998 09.44
Med članicami Varnostnega sveta Združenih narodov potekajo intenzivni pogovori o sprejemu resolucije, s katero bi kaznovali ZR Jugoslavijo za nasilje nad civilnim prebivalstvom na Kosovu. Osnutek resolucije je pripravila Velika Britanija, kot trdijo diplomatski viri, pa bo z njo uveden le embargo na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Zaradi široke diplomatske akcije, ki v teh dneh poteka na ozemlju ZRJ, bodo članice VS nekaj dni počakale na razvoj dogodkov. Sprejem resolucije je zato predviden v začetku ali sredi prihodnjega tedna. Diplomatski viri v VS pravijo, da se bo odgovor VS na nasilje oblasti ZRJ omejil le na embargo za orožje, ker predvsem Kitajska nasprotuje ostrejšim ukrepom. VS je v sredo razpravljal tudi o položaju mesta Brčko v Bosni in Hercegovini. O tej zadevi bo predvidoma v četrtek podana predsedniška izjava.

Cook in Šareh o izraelskem umiku z juga Libanona
18. 03. 1998 17.21
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes med pogovori s sirskim kolegom Farukom al-Šarehom podprl izvajanje resolucije Varnostnega sveta ZN številka 425 o takojšnjem umiku izraelskih sil z juga Libanona. Kot je po pogovorih s Cookom izjavil Al-Šareh, je Izrael z včerajšnjimi dogodki dokazal, da si "ne želi miru na Bližnjem vzhodu". Cook je na novinarski konferenci po pogovorih s sirskim predsednikom Hafezom al-Asadom izrazil željo, da bi se izraelsko-arabska mirovna pogajanja obnovila. Britanski zunanji minister je znova kritiziral nadaljevanje izraelskega naseljevanja na zasedenih območjih, saj naj bi takšna politika otežila oživitev mirovnega procesa.

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem
15. 03. 1998 10.12
ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.

Ali bo Irak priznal, da je bil napad na Kuvajt leta 1990 napaka?
09. 03. 1998 16.12
Kuvajt želi, da Irak prizna, da je bil napad nanj leta 1990 napaka. To mora Bagdad storiti, preden lahko pride do navezave kakršnihkoli stikov med državama, je sporočilo kuvajtsko zunanje ministrstvo. Prav tako mora režim Sadama Huseina izpolniti vse resolucije ZN in izpustiti na stotine Kuvajtčanov, zaprtih v iraških zaporih, navaja isti vir. Sedem let po iraški invaziji na Kuvajt med sosednjima državama še vedno ni nobenih stikov.

ZDA se morajo posvetovati z VS
09. 03. 1998 08.51
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za televizijsko družbo ABC dejal, da bi se morale ZDA najprej posvetovati z ostalimi članicami Varnostnega sveta, preden bi se v primeru iraške kršitve sporazuma odločile za vojaško akcijo.

NATO pozdravlja soglasno sprejetje resolucije VS ZN o Iraku
04. 03. 1998 16.04
Severnoatlantska zveza je danes pozdravila soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov o Iraku.

Japonska bo nadzorovala iraško spoštovanej dogovora z ZN
03. 03. 1998 10.23
Japonska bo nadzorovala iraško spoštovanje dogovora z ZN, je danes dejal japonski premier Rjutaro Hašimoto, ki je pozdravil sprejetje resolucije o Iraku minulo noč v Varnostnem svetu ZN. Menil je, da je sprejetje resolucije sad diplomatskih naporov, zdaj pa je najpomembneje, da bodo strokovnjaki v skladu z dogovorom redno izvajali preglede.

Varnostni svet dosegel soglasje o besedilu iraške resolucije
03. 03. 1998 10.23
Varnostni svet Združenih narodov je v ponedeljek dosegel soglasje o besedilu iraške resolucije in jo soglasno sprejel. Kot zadnja članica VS je soglasje z resolucijo izrazila Kitajska. Dokončno besedilo resolucije vsebuje grožnjo Bagdadu z "najresnejšimi posledicami" v primeru, da ne bo upošteval sporazuma o nadzoru, ki ga je s pogajanji dosegel generalni sekretar ZN Kofi Annan. Resolucija se zaključuje s formulacijo, da bo VS "v skladu s svojimi odgovornostmi" še naprej obravnaval omenjeno problematiko, saj naj bi šlo za "zagotavljanje miru in varnosti na območju". Kofi Annan je iraškemu vodstvu pripisal odgovornost, da bo po sporazumu o prihodnjem nadzoru orožja ohranjalo mednarodni mir in varnost. Ob pričetku razprave VS pred sprejemom resolucije je Annan dejal: "Zdaj je na njih, da se v dejanjih držijo tega, kar so podpisali na papirju."

Gingrich za ostrejši odnos ZN do Iraka
01. 03. 1998 11.01
Vodja republikanske večine v ameriškem kongresu Newt Gingrich je Združene države včeraj pisno pozval, naj z vetom zavrnejo vsako resolucijo Združenih narodov, ki ne bi predvidevala takojšnje vojaške akcije v primeru, če bi Bagdad oviral delo skupine za nadzor iraškega orožja za množično uničevanje. Gingrich je negativno ocenil stališče Francije in Rusije do resolucije Varnostnega sveta ZN, ki bi Združenim državam dopustila, da Irak "izpostavi zelo resnim posledicam", če ne bi spoštoval sporazuma z ZN. "Franciji in Rusiji ali katerikoli drugi državi ne moremo dovoliti, da bi naše legitimno delovanje oslabila s ciničnimi poskusi pridobitve diplomatske ali trgovinske prednosti pri iraškem režimu", je v izjavi zapisal Gingrich.

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami
27. 02. 1998 18.04
Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Iraški zunanji minister v Iranu
18. 02. 1998 10.05
Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Sahaf je danes prispel v Teheran na "posvet" z iranskimi voditelji. Pogovarjali se bodo zlasti o najnovejšem razvoju dogodkov v Iraku, je poročal radio Teheran. Al-Sahaf naj bi se na poti iz Pariza v Teheranu sestal z iranskim kolegom Kamalom Harazijem. Kot je znano, Iran nasprotuje morebitni ameriški vojaški akciji proti Iraku, hkrati pa poziva Bagdad, naj dosledno izpolnjuje resolucije Varnostnega sveta ZN.

ZDA bodo še naprej pritiskale na Irak
13. 02. 1998 17.50
ZDA bodo kljub ruskemu zavračanju uporabe sile proti Iraku še naprej pritiskale na iraško vodstvo, da začne spoštovati resolucije Združenih narodov v zvezi z razorožitvijo, je v današnji izjavi za tisk dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

Ura diplomacije se še ni iztekla
10. 02. 1998 13.58
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v ponedeljek za postajo BBC izjavil, da so se Iračani postavili v nemogoč položaj, ker so Združenim narodom prepovedali preglede orožja, toda kljub temu nobena rešitev krize ne sme ponižati Bagdada. Annan je dejal, da je potrebno pomagati Iračanom, da bodo izšli iz slepe ulice. Izrazil je pričakovanje, da je mogoče najti sporazum, ki bi dovolil posebni komisiji Združenih narodov za razorožitev (UNSCOM) dokončati njeno poslanstvo. Annan je še dejal, da se "ura diplomacije" še ni iztekla, da pa je potrebno Bagdadu dati jasno vedeti, da so resolucije Varnostnega sveta resna zadeva. Generalni sekretar ZN ni izključil možnosti, da se osebno poda v iraško prestolnico, vendar je menil, da je potrebno poprej najti "praktično rešitev", ki bi preprečila uničujoče letalske napade.

Saudova Arabija zavrača vojaški napad na Irak
08. 02. 1998 12.45
Saudova Arabija je dan pred obiskom ameriškega obrambnega sekretarja Williama Cohena v Zalivu zavrnila vojaški napad na Irak. Saudova Arabija nasprotuje vojaškemu udaru na iraško prebivalstvo in iraško državo; v to ne bomo privolili, je dnevnik Arab News danes navedel besede saudskega obrambnega ministrstva, ki pa je iraškega voditelja Sadama Huseina obenem pozval, naj spoštuje resolucije ZN, da bi zaščitil svoje državljane in tako končal njihovo sedemletno trpljenje.

Clinton in Blair svarita Irak
08. 02. 1998 09.58
Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta v skupnem radijskem nagovoru v soboto posvarila Irak pred odločnimi ukrepi. Blair je tudi napovedal, da bo Velika Britanija v Kuvajtu namestila osem bojnih letal tornado. Clinton je sinoči telefoniral tudi saudskemu kralju Fahdu. Kot je poročala saudska tiskovna agencija, sta sogovornika poudarila tesne odnose med državama, ostale podrobnosti pogovora pa niso znane. V Zaliv bo danes pripotoval ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki bo obiskal Saudovo Arabijo in Kuvajt. Kuvajt je Združenim državam že obljubil pomoč pri morebitnem napadu na Irak, včeraj pa je sporočil, da je še 24.000 vojakov v stanju pripravljenosti pred morebitnim iraškim napadom. Že od četrtka je namreč v pripravljenosti 16.000 kuvajtskih vojakov. Iranski predsednik Mohamad Hatami in generalni sekretar Organizacije islamske konference Azedine Laraki pa sta na nedavnem srečanju v Iranu vse strani pozvala na mirno rešitev iraške krize, Irak pa pozvala, naj spoštuje resolucije ZN.

Anan: Uporaba sile poslednji izhod
06. 02. 1998 14.28
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za časnik al-Hayat opozoril, da mora biti uporaba sile "zadnji izhod in zadnje sredstvo," s katerim bi Irak prisilili k spoštovanju resolucij Varnostnega sveta ZN. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC ocenil, da zalivske države vse jasneje spoznavajo, da je treba ustaviti Sadama Huseina.

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo
06. 02. 1998 09.12
Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Iraški parlament pričakuje rezultate diplomatskih pobud
05. 02. 1998 11.53
Iraški parlament se je danes sestal na izrednem zasedanju, na katerem obravnava spor z Združenimi narodi o razorožitvi ter grožnje Združenih držav, da bodo napadle Irak. Poslanci so ob tem povedali, da 250-članski parlament zaenkrat ne namerava sprejeti nobene odločitve, saj poprej pričakuje rezultate mednarodnih diplomatskih pobud.

Moskva in Pariz v tesni navezi v krizi z Irakom
03. 02. 1998 17.52
Vodji francoske in ruske diplomacije, Hubert Vedrine in Jevgenij Primakov, sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila za tesno sodelovanje Moskve in Pariza v krizi z Irakom. Moskva je tudi opozorila, da sedanje resolucije Združenih narodov ZDA ne dovoljujejo uporabe sile zoper Irak. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je pozval rojake, naj ostanejo mirni, češ da je možnost iraškega napada na Izrael v resnici "neznatna".

Chirac in Jelcin o krizi v Iraku
02. 02. 1998 15.42
Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ruski kolega Boris Jelcin sta se danes po telefonu pogovarjala o iraški krizi. Strinjala sta se, je pojasnila tiskovna predstavnica francoskega predsednika, da bi bilo potrebno Irak po diplomatski poti prepričati, da bi spoštoval resolucije Varnostnega sveta o razoroževanju.

Vse možnosti za rešitev iraške krize so odprte
30. 01. 1998 09.51
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Parizu po sinočnjem pogovoru s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom izjavila, da so vse možnosti za rešitev krize z Irakom odprte, zato bi bilo treba še okrepiti prizadevanja za diplomatsko rešitev. Kot je poudarila, se Pariz in Washington strinjata, da je za sedanji položaj odgovoren Irak, da je politika Sadama Huseina nesprejemljiva, in da bi morali doseči, da bo Irak spoštoval resolucije ZN. Albrightova bo danes najprej odpotovala v Madrid na pogovore z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, nato pa še v London na srečanje z jordanskim kraljem Huseinom. Jutri se bo v britanski prestolnici sestala z vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom.

Španija in Rusija za mirno rešitev iraške krize
30. 01. 1998 09.36
Španski premier Jose Maria Aznar in ruski zunanji minister Jevgenij Primakov sta potrdila željo njunih držav za mirno rešitev iraške krize. Po poročilih iz diplomatskih krogov sta politika ob sinočnjem srečanju v Madridu hkrati poudarila, da mora iraški predsednik Sadam Husein upoštevati resolucije ZN glede nadzora razorožitve Iraka.

Rusija opozarja pred vojaškim napadom na Irak
28. 01. 1998 18.45
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je v Bonnu opozoril pred vojaškim napadom na Irak, s katerim so zagrozile ZDA. Po srecanju z nemškim kolegom Volkerjem Ruehejem je Sergejev izjavil, da obstaja še vrsta drugacnih moznosti, s katerimi bi bilo iraškega predsednika Sadama Huseina moc pripraviti do sodelovanja z ZN.

Varnostni svet enoten v obsodbi Iraka
25. 01. 1998 13.01
Varnostni svet OZN je pokazal visoko stopnjo soglasja o potrebi po odločnem odgovoru Iraku, ki onemogoča delo inšpektorjev komisije ZN - UNSCOM. Po mnenju slovenskih diplomatov v VS pa v kratkem ni moč pričakovati nove resolucije, čeprav si predvsem ZDA želijo na določen način kaznovati režim Sadama Huseina.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Nočna stavka v Črni gori
13. 01. 1998 09.29
Protesti privržencev nekdanjega črnogorskega predsednika Momira Bulatovića so se v Podgorici nadaljevali tudi ponoči. Po navedbah tiskovne agencije Tanjug je nekaj tisoč najvztrajnejših protestnikov dočakalo dan ob tabornem ognju v parku nasproti črnogorske skupščine. Demonstrantje upajo, da bodo predstavniki republiških oblasti privolili v pogajanja o šestih zahtevah organizacijskega odbora zborovanja. Ta med drugim zahteva pripravo svobodnih parlamentarnih in predsedniških volitev v Črni gori, razveljavitev resolucije o nepriznavanju odločitev zveznih organov in ustavitev aktivnosti v zvezi s spremembo ustave Črne gore in razpisom referenduma o statusu države. Organizacijski odbor je odločil, da se protesti nadaljujejo do izpolnitve zahtev.

Slovenija predseduje komisiji VS ZN za nadzor sankcij proti Libiji
07. 01. 1998 09.42
Člani misij držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na prvi seji v letu 1998 sprejeli program dela v januarju. Poleg tega so tudi dokončno potrdili države, ki bodo predsedovale posameznim odborom Varnostnega sveta. Slovenska misija, ki jo vodi Danilo Turek, bo predsedovala odboru, ki nadzoruje izvajanje resolucije št. 748, ki vsebuje sankcije proti Libiji.

Prekinjena razprava o lustracijski zakonodaji
05. 12. 1997 15.28
Državni zbor (DZ) je prekinil izredno zasedanje in razpravo o predlogu Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima, med katero je uvodna razprava Zorana Lešnika (DeSUS) sprožila kar 54 ugovorov. Po napovedih predsedujočega Andreja Gerenčerja bo DZ zasedanje in "lustracijsko razpravo" nadaljeval predvidoma v torek, 9. decembra, ob 14. uri.

DZ tudi danes o predlogu lustracijske resolucije
04. 12. 1997 12.11
Državni zbor nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno obravnavo predloga resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima. Resolucijo sta pripravili Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) in Slovenski krščanski demokrati (SKD).

DZ o zakonu o izvrševanju proračunu za letošnje leto
03. 12. 1997 10.45
Državni zbor (DZ) je šesti dan 16. izrednega zasedanja začel z obravnavo novele zakona o izvrševanju proračuna RS za letošnje leto po hitrem postopku, h kateri je vloženo 43 amandmajev.