resolucije

Albrightova: Miloševiću ostalo nekaj dni
08. 10. 1998 17.03
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je danes po srečanju z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano v Bruslju izjavila, da se bo jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević soočil z najostrejšimi posledicami, če ne bo takoj polno izpolnil zahtev mednarodne skupnosti glede Kosova. Če teh ne bo izpolnil, bo po napovedih Albrightove Severnoatlantska zveza odločitev o aktivaciji sil, zadnji korak pred dejansko vojaško intervencijo, sprejela v nekaj dneh. Od posredovanja je v tem primeru rusko ali kakšno drugačno nasprotovanje ne bo odvrnilo, je zagotovila. Albrightova je ocenila, da zveza NATO za delovanje ne potrebuje nove resolucije in dejala, da se popolnoma strinja z generalnim sekretarjem zavezništva Solano, da povezava sme delovati samostojno, da prepreči katastrofo. Ultimat, da mora takoj izpolniti zahteve mednarodne skupnosti, v nasprotnem primeru pa se soočiti z najhujšimi posledicami, je danes iz Bruslja v Beograd po naročilu Albrightove prenesel ameriški posrednik Richard Holbrooke.

Holbrooke nazaj v Beograd; Albrighotva za nadaljevanje vojaških priprav
08. 10. 1998 14.31
Ameriški posrednik Richard Holbrooke, ki danes v Bruslju Severnoatlantskemu svetu poroča o svojih nedavnih pogovorih v Beogradu, se bo odpravil na novo misijo v ZR Jugoslavijo, kjer bo znova pritisnil na tamkajšnjega predsednika Slobodana Miloševića, naj ustavi nasilje na Kosovu in popolnoma uresniči zahteve resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov o kosovski krizi, se je izvedelo od ameriških virov. Pri Holbrookeovem obisku gre najverjetneje za enega zadnjih poskusov za mirno rešitev krize.

Zunanji ministri EU danes o Kosovu, širitvi in notranjih reformah
05. 10. 1998 11.57
V Luxembourgu so se danes sestali zunanji ministri Evropske unije, ki bodo med drugim razpravljali o širitvi povezave, predvidoma predvsem o začetku pogajanj s šesterico naprednejših kandidatk, ki jih avstrijsko predsedstvo na ministrski ravni načrtuje začeti 10. novembra letos. Pričakovati gre sicer, da bo vodje diplomacij najbolj zaposlovala kosovska kriza.

Ruski zunanji minister v Beogradu
04. 10. 1998 14.53
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes presenetljivo prispel v Beograd, da bi jugoslovanskemu in srbskemu vodstvu izrazil zaskrbljenost zaradi razmer na Kosovu.

Moskva grozi z resnimi ukrepi v primeru vojaške akcije na Kosovu
02. 10. 1998 12.45
Rusko obrambno ministrstvo je v primeru, če bi zveza NATO izvedla vojaški poseg na Kosovu brez privoljenja Varnostnega sveta (VS), zagrozila s prekinitvijo odnosov z zahodnimi zavezniki. Ruski parlament bi brez obotavljanja zahteval preklic sodelovanja med Rusijo in zvezo NATO, je za tiskovno agencijo Interfax danes dejal nek visoki predstavnik obrambnega minstrstva.

NATO zaskrbljen nad nadaljevanjem nasilja na Kosovu
30. 09. 1998 16.26
Severnoatlanstki svet je danes izrazil zaskrbljenost nad nadaljevanjem nasilja na Kosovu, in to kljub napovedi jugoslovanskih oblasti, da Beograd ustavlja vojaško delovanje v tej pokrajini. Kot so povedali zavezniški viri, je svet poleg tega izrazil ogorčenje zaradi nasilja nad ženskami in otroki.

Odmevi na resolucijo ZN o Kosovo
24. 09. 1998 11.09
V mednarodni skupnosti danes odmeva sprejetje resolucije o Kosovu v Varnostnem svetu ZN. Številni državniki so Beograd pozvali, naj reši spor v pokrajini, sicer lahko pride do vojaškega posega.

Varnostni svet bo sprejel resolucijo o Kosovu
23. 09. 1998 08.54
Varnostni svet OZN je v torek zvečer dokončal osnutek resolucije o Kosovu, ki jo bo predvidoma sprejel v sredo popoldne po ameriškem času. Resolucija - v osnutku jo je pripravila skupina za stike - naj bi prvič doslej dopuščala možnost uporabe sile za rešitev kosovske krize.

Varnostni svet ZN podaljšal mandat opazovalne misije ZN v Angoli
16. 09. 1998 10.27
Varnostni svet ZN je v torek sprejel resolucijo, s katero je podaljšal mandat opazovalne misije ZN v Angoli (MONUA) do 15. oktobra 1998. V soglasno sprejeti resoluciji so članice VS poudarile, da je za zastoj mirovnega procesa v Angoli kriva predvsem UNITA, ki ne izpolnjuje obveznosti sprejete z Lusaškim protokolom ter ignorira resolucije VS.

Začetek generalne skupščine ZN v New Yorku
10. 09. 1998 09.27
Z izvolitvijo urugvajskega zunanjega ministra Didiera Operttija Badana za predsedujočega se je včeraj v New Yorku začela 53. generalna skupščina Združenih narodov. Po svoji izvolitvi je Opertti navzoče pozval, naj navkljub kritiki na račun ZN ''ne širijo nezaupanja in naj ne dopustijo, da bi jim upadel pogum''. Po njegovih besedah gre za ohranitev prvotne dolžnosti, prizadevanja za mir in napredek.

Na Bledu sestanek članic Evropske konference ministrov za promet
09. 09. 1998 15.59
V četrtek in petek, 10. in 11. tega meseca, bo na Bledu sestanek delovne skupine za cestni promet držav članic evropske konference ministrov za promet (CEMT), ki združuje 39 držav stare celine.

Duma pozvala Jelcina k odstopu
21. 08. 1998 15.19
Spodnji dom ruskega parlamenta je s sprejemom resolucije, v kateri je predsednika Borisa Jelcina pozval, naj prostovoljno odstopi, končala današnje izredno zasedanje. Duma se bo ponovno sestala 25. avgusta.

Irak ne bo sodeloval, dokler ZN ne izpolnijo njegovih zahtev
20. 08. 1998 13.11
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je danes izjavil, da Irak ne bo sodeloval s strokovnjaki za razorožitev, dokler Združeni narodi ne bodo izpolnili njegovih zahtev, med drugim odpravili prepovedi izvoza nafte.

Skupne strategije do Kosova v Varnostnem svetu ZN še ni
23. 07. 1998 09.22
V Varnostnem svetu ZN doslej ni še nobenega osnutka resolucije in nobene skupne strategije glede prihodnje politike do Kosova. Nek visoki diplomat je včeraj kot glavni vzrok za to navedel, da je v nasprotju s številnimi drugimi državami Rusija proti temu, da bi v resoluciji upoštevali sedmi člen Ustanovne listine ZN. Ta omogoča prisilne ukrepe tudi proti volji prizadetih. V bodoči resoluciji pa sicer predvsem ne gre za kakršnekoli vojaške ukrepe.

Prepočasno zagotavljanje pomoči slovenskim zamejskim manjšinam
15. 07. 1998 14.28
Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu se je na današnji seji seznanila s poročilom o ukrepih za izvajanje resolucije o položaju avtohtonih slovenskih manjšin v sosednjih državah in ugotovila, da slovenska vlada določene dejavnosti za zagotavljanje pomoči manjšinam sicer izvaja, vendar prepočasi, zato jo je pozvala, naj omenjene aktivnosti pospeši. Sprejela je tudi poročilo o enoletnem delovanju komisije.

Clinton odobril pospešitev vojaških priprav za posredovanje na Kosovu
10. 06. 1998 09.25
Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči sporočil, da je odobril pospešitev vojaških priprav za morebiten poseg zveze Nato na Kosovu. ZDA so skupaj z Veliko Britanijo v ZN tudi vložile predlog za oblikovanje kar najbolj odločne resolucije v zvezi s spopadi na tem območju. "Etnično čiščenje iz BiH se na Kosovu ne sme ponoviti," je opozoril Clinton. Načrtu omenjene resolucije ZN, ki naj bi VS omogočala "sprejem vseh potrebnih ukrepov za dosego miru in stabilnosti na območju", pa ostro nasprotuje Rusija, saj naj bi to po mnenju Moskve pomenilo "postavitev na stran albanskih separatistov v boju proti Beogradu".

Britanija išče mandat ZN za poseg na Kosovu
08. 06. 1998 12.12
Britanska vlada si prizadeva od Varnostnega sveta ZN dobiti mandat za morebiten vojaški poseg zveze NATO na Kosovu, je za BBC izjavil vodja britanske diplomacije Robin Cook.

Slovenija sooblikovala resolucijo VS o jedrskih poskusih
07. 06. 1998 10.44
Varnostni svet ZN je včeraj sprejel resolucijo o jedrskih poskusih, ki poleg konkretnih ukrepov v zvezi z indijskimi in pakistanskimi jedrskimi poskusi obravnava tudi vprašanja neširjenja jedrskega orožja in jedrske razorožitve, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva in obenem poudarili, da je Slovenija soobilikovala predlog resolucije.

Posebni poročevalec Parlamentarne skupščine Sveta Evrope v Sloveniji
03. 06. 1998 11.24
Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo prispel podpredsednik odbora za pravne zadeve in človekove pravice Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Walter Schwimmer. Slednjega je odbor imenoval za poročevalca v zvezi s predlogom resolucije o podpori Sloveniji pri njenem nadaljnjem vključevanju v EU, ki ga je slovenska delegacija v PS SE vložila v postopek 10. oktobra 1994.

VS o Pakistanu in Indiji v torek
02. 06. 1998 11.45
Varnostni svet OZN bo v torek nadaljeval razpravo o resoluciji zaradi indijskih in pakistanskih jedrskih poskusov, katere osnutek sta pripravili Japonska in Švedska. Diplomatski viri trdijo, da je težko napovedovati, kakšna bo končna vsebina resolucije, ker neformalna pogajanja še potekajo.

VS na izredni seji pripravlja resolucijo o jedrskih poskusih
31. 05. 1998 09.30
Varnostni svet OZN se je po vnovični eksploziji jedrske bombe v Pakistanu zbral na izredni seji, na kateri dodeluje osnutek resolucije, ki bo "zajemala več kot le zadnji pakistanski jedrski poskus",

Vlada sprejela uredbo o prepovedi prodaje orožja ZRJ
30. 04. 1998 14.51
Vlada je včeraj na korespondenčni seji sprejela uredbo o izvajanju resolucije Varnostnega sveta OZN, ki prepoveduje prodajo ali dobavljanje orožja in vojaške opreme ZR Jugosaviji, vključno s Kosovom. Varnostni svet OZN je to resolucijo, s katero želi ohraniti mir in stabilnost na Kosovu ter preprečiti oboroževanje in urjenje osebja za tamkajšnje teroristične dejavnosti, sprejel 31. marca letos, so danes sporočili iz urada vlade za informiranje. Republika Slovenija se z uredbo o izvajanju resolucije tudi zavezuje, da preko svojega ozemlja ne bo dopustila tranzita pošiljk z vojaško opremo na omenjena območja.

Sirski podpredsednik pri Chiracu: Izraelski predlog ni resen
06. 04. 1998 08.12
Sirski podpredsednik Abdel Halim Hadam je včeraj v Parizu izjavil, da Francija ni prepričana v resnost izraelskih predlogov o umiku enot iz južnega Libanona.

Brazilija na čelu sankcijskega odbora proti ZRJ
04. 04. 1998 11.10
Varnostni svet OZN je v petek oblikoval sankcijski odbor za ZR Jugoslavijo v skladu z resolucijo, ki prepoveduje trgovanje z orožjem za omenjeno državo. Sankcijskemu odboru bo predsedovala brazilska misija pri VS, ki jo vodi veleposlanik Celso Luiz Nunes.

Rugova: najboljša rešitev je neodvisnost
03. 04. 1998 12.20
Podelitev neodvisnosti bi bila najboljša rešitev krize na Kosovu, je v Prištini danes izjavil vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova.

Francija in kosovski Albanci pozdravili uvedbo embarga na orožje proti ZRJ
01. 04. 1998 16.42
Francija je danes pozdravila sprejem resolucije Varnostnega sveta ZN o prepovedi prodaje in dobave orožja Zvezni republiki Jugoslaviji. Po mnenju francoskega zunanjega ministrstva je "besedilo uravnotežen projekt, ki utegne pripomoči k politični rešitvi sedanje krize na Kosovu", je dejala tiskovna predstavnica Anne Gazeau-Secret.

Annan zahteval, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije ZN
30. 03. 1998 17.45
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v Moskvi izrazil zahtevo, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije Varnostnega sveta ZN. Poudaril je, da bo šele potem moč odpraviti sankcije proti Bagdadu.

Avstrija in Libanon za izpolnjevanje resolucij ZN
26. 03. 1998 17.58
Avstrijski kancler Viktor Klima in libanonski premier Rafik Hariri, ki se mudi na uradnem obisku v Avstriji, sta po srečanju povedala, da se - v interesu nadaljevanja bližnjevzhodnega mirovnega procesa in ublažitve napetosti na območju Izraela in Libanona - Avstrija in Libanon zavzemata za popolno in brezpogojno izpolnjevanje vseh resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov, ki zadevajo Bližnji vzhod. Sem sodi tudi popolno izpolnjevanje resolucije 425, ki predvideva popoln umik izraelskih enot z juga Libanona.

Kitajska zavrača ameriške kritike
26. 03. 1998 17.34
Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini
19. 03. 1998 09.47
Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.