resolucije

Ponovno o resoluciji sporazuma s Hrvaško

26. 01. 2000 19.17

Poslanec LDS Jože Avšič je danes povedal, da je že zbral 30 podpisov poslancev LDS, ZLSD, DeSUS in narodnosti, ki so potrebni za ustavno presojo slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju v celoti ter njegovega 1. člena.

Trije kandidati za direktorja UNMOVIC

14. 01. 2000 09.17

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je stalnim članicam Varnostnega sveta predložil imena treh kandidatov, ki bi bili po njegovem mnenju primerni za izvršnega direktorja Komisije OZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC). Annan se je v četrtek srečal z veleposlaniki stalnih članic Varnostnega sveta in jim predlagal, da izberejo med Fincem Pasijem Patokalliojem, Švedom Rolfom Ekeusom ter Brazilcem Celsom Amorimom, če pa jim nobeden od njih ni pogodu, pa naj predlagajo sami sprejemljivega kandidata.

Jovanović ponovno obtožuje

12. 01. 2000 10.03

Odpravnik poslov veleposlaništva ZR Jugoslavije pri OZN Vladislav Jovanović je v torek izdal novo odprto pismo, ki kroži kot uraden dokument OZN, v katerem obtožuje Prehodno upravo OZN na Kosovu (UNMIK), da zavaja s svojimi trditvami o uspešnem opravljanju svojega dela.

Izrael zavrača vrnitev beguncev

10. 01. 2000 19.57

Iz palestinskih virov se je danes izvedelo, da je Izrael zavrnil zahteve palestinskih pogajalcev po vrnitvi palestinskih beguncev iz leta 1948 v Izrael.

Violante se strinja z razlogi

22. 12. 1999 09.42

Predsednik italijanske poslanske zbornice Luciano Violante je v odgovoru Skupnemu zastopstvu Slovencev v Italiji med drugim zapisal, da se strinja z osnovnimi razlogi resolucije o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, saj je po njegovem mnenju sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino bistveno za izpolnitev določil italijanske ustave, so sporočili iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze. Razprava o omenjenem zakonu je vključena v januarski dnevni red poslanske zbornice.

Sprejetje resolucije o JEK

21. 12. 1999 16.30

Deželna vlada avstrijske Koroške je danes v Celovcu sprejela resolucijo, v kateri so zapisali, da je zaprtje jedrske elektrarne Krško ''edina varna rešitev''.

Sprejeta resolucijo o BiH

17. 12. 1999 10.19

Generalna skupščina ZN je v četrtek sprejela resolucijo o Bosni in Hercegovini, v kateri je pozdravila newyorško deklaracijo, ki so jo 15. novembra sprejeli trije člani predsedstva BiH pred sejo varnostnega sveta, ki jo je sklicala Slovenija. Muslimanski, hrvaški in srbski člani predsedstva BiH so v deklaraciji izrazili pripravljenost za izpolnjevanje daytonskega mirovnega sporazuma in se med drugim dogovorili za ustanovitev skupne obmejne službe ter skupne komisije o vrnitvi beguncev.

Preobrat v ZN

14. 12. 1999 11.38

Združenim državam Amerike v Združenih narodih prvič po letu 1992 ni uspel kazenski pohod proti Zvezni republiki Jugoslaviji, piše torkova Politika v komentarju z naslovom Preobrat v ZN.

Sprejem resolucije o Iraku v torek?

14. 12. 1999 10.13

Varnostni svet OZN tudi včeraj ni dosegel soglasja o sprejetju celovite resolucije o Iraku, glasovanje o njej pa naj bi bilo opravljeno v torek. Predsedujoči Varnostnemu svetu britanski veleposlanik Jerremy Greenstock je dejal, da o resoluciji niso glasovali v ponedeljek, ker si želijo zagotoviti čimvečje soglasje. Velika Britanija, ZDA in nestalne članice nimajo težav z osnutkom resolucije, Kitajska in predvsem Rusija si želita nekaj sprememb, Francija pa naj bi se v zadnjih dneh trudila za dosego soglasja.

Grčija zahteva vrnitev skulptur

11. 12. 1999 09.40

Grčija je spor z Veliko Britanijo o znanih skulpturah iz atenskega Partenona, ki se od leta 1812 nahajajo v Angliji, prenesla pred ZN. Grški veleposlanik pri ZN Elias Gounaris je Generalni skupščini ZN predložil osnutek resolucije, v kateri zahteva vrnitev kulturnih spomenikov v državo izvora. V osnutku niso izrecno navedene skulpture iz templja, zato obstaja verjetnost, da bodo članice ZN resolucijo sprejele z večino. Omenjene skulpture je leta 1801 z turškim dovoljenjem kupil in v Anglijo odnesel britanski odposlanec pri Otomanskem imperiju lord Elgin, leta 1816 pa jih je prodal Veliki Britaniji. Od takrat so last Britanskega muzeja v Londonu. Grški arheologi so bili še posebno razočarani, ko je v minulem tednu na neki konferenci britanski zgodovinar William St. Clair povedal, da so bile skulpture leta 1938 nestrokovno očiščene. Od prvotnih 92 skulptur je danes ohranjenih še 58. 41 jih je v slabem stanju in so na prvotnem mestu na Partenonu, 15 jih je v Britanskem muzeju, ena v atenskem muzeju pri Akropoli in ena v pariškem Louvru.

Resolucija o nasledstvu v sklepni fazi

07. 12. 1999 11.28

Pobuda treh držav nekdanje Jugoslavije - Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Slovenije - za sprejem resolucije v Generalni skupščini ZN o ureditvi nasledstva nekdanje skupne države v svetovni organizaciji se po besedah diplomatskih virov bliža h koncu. Pobudnice so doslej uspele zagotoviti podporo okrog 80 držav, za njimi pa stojijo tudi ZDA, ki resolucijo jemljejo kot novo obliko pritiska na režim v ZRJ oziroma kot sporočilo Srbom in Črnogorcem, da bodo s sedanjim režimom v Beogradu samo še izgubljali.

Rusija grozi z ostrim odzivom

03. 12. 1999 15.04

Vodja oddelka za mednarodno sodelovanje na ruskem obrambnem ministrstvu, general Leonid Ivašov, je danes povedal, da se bo Rusija ostro odzvala na morebitno namestitev jedrskega orožja zveze NATO na ozemlje novih držav članic zavezništva.

VS o svoji vlogi pri preprečevanju konfliktov

29. 11. 1999 10.12

Varnostni svet ZN bo danes popoldne razpravljal o vlogi Varnostnega sveta pri preprečevanju oboroženih spopadov in najverjetneje sprejel predlog resolucije, ki jo je pripravila Slovenija. V osnutku resolucije je poudarjena primarna vloga VS pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti ter potreba po vzpostavljanju kulture preprečevanja oboroženih spopadov, pri čemer morajo sodelovati vsi organi ZN. V osnutku tudi piše, da morajo vsi udeleženci spora najprej poskrbeti za mirno rešitev skladno z ustanovno listino ZN.

Beograd vztraja pri delni vrnitvi svojih enot

28. 11. 1999 20.19

Beograd ''vztraja'' pri delni vrnitvi jugoslovanske vojske in policijskih sil na Kosovo, kar predvidevajo tudi mednarodni sporazumi, poroča agencija Tanjug, ki se sklicuje na jugoslovanskega zunanjega ministra Živadina Jovanovića.

Odločitev o vstopu pripadnikov JV v sestav ZN realna

26. 11. 1999 16.20

Po mnenju poveljnika tretje armade jugoslovanske vojske, generalpolkovnika Nebojše Pavkovića, je sprejem odločitve Varnostnega sveta ZN o vstopu pripadnikov jugoslovanske vojske (VJ) in ministrstva za notranje zadeve (MUP) v sestav mirovnih sil ZN na Kosovu realen.

Irak ustavil izvoz surove nafte za dva tedna

24. 11. 1999 20.59

Irak je izvoz surove nafte ustavil za dva tedna, ukrep pa je začel veljati že pred dvema dnevoma, je danes sporočil iraški minister za nafto Amer Mohamed Rašid.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku

17. 11. 1999 10.18

Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Posvet o položaju in zaščiti manjšin

09. 11. 1999 20.56

Na dvodnevnem znanstvenem posvetu o položaju in zaščiti manjšin v okviru evropskih integracijskih procesov, ki se je končal na gradu Dobrovo, so sprejeli sklepno deklaracijo.

Ruski veleposlanik pri ZN v Beogradu

09. 11. 1999 14.16

Ruski veleposlanik pri ZN Sergej Lavrov je danes pripotoval v Beograd, ker se bo pogovarjal z jugoslovanskimi voditelji, so sporočili z ruskega veleposlaništva v Rusiji.

VS ZN zahteva izročitev Osame bin Ladna

16. 10. 1999 11.07

Varnostni svet OZN je soglasno potrdil resolucijo, s katero od afganistanskih Talibanov zahteva izročitev osumljenega mednarodnega terorista Osame Bin Ladena v roke državi, ki mu je pripravljena soditi. Resolucija poleg tega zahteva, da Talibani takoj prenehajo s podporo mednarodnim teroristom in zagotovijo, da ozemlje pod njihovim nadzorom ne bo služilo za urjenje teroristov ali pripravo terorističnih napadov. Resolucija je bila sprejeta pod 7. poglavjem Ustanovne listine OZN, kar pomeni, da se lahko za izpolnitev zahtev uporabi tudi vojaška sila.

Podprt predlog Deklaracije o zunanji politiki

01. 10. 1999 14.11

Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je danes kot zainteresirano delovno telo obravnavala predlog Deklaracije o zunanji politiki in ga podprla.

Tuerk poudaril pomen hitrega ukrepanja ZN

15. 09. 1999 18.13

Slovenski veleposlanik pri ZN Danilo Tuerk je po sprejetju resolucije Varnostnega sveta o napotitvi mednarodnih mirovnih sil na Vzhodni Timor dejal, da je bilo pri celotni zadevi zelo pomembno takojšnje ukrepanje Varnostnega sveta. ''Potem ko se je naša misija v ponedeljek vrnila iz Indonezije, smo še isti dan oddali poročilo ostalim članicam VS in nato v 24 urah sprejeli resolucijo o napotitvi mednarodnih enot.

4500 vojakov na Vzhodni Timor

13. 09. 1999 12.58

Avstralski ministrski predsednik John Howard je danes ob robu vrhunskega srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) dejal, da je Avstralija pripravljena v nekaj dneh na Vzhodni Timor poslati okoli 4500 svojih vojakov v okviru mednarodnih mirovnih enot. Prvi vojaki bi lahko po mnenju Howarda prispeli na Vzhodni Timor že dan po sprejemu ustrezne resolucije Varnostnega sveta ZN. V New Yorku pričakujejo, da naj bi se VS sestal danes ali v torek.

Izredno zasedanje VS ZN o Vzhodnem Timorju

11. 09. 1999 22.24

Varnostni svet Združenih narodov je nekaj po 17. uri po srednjeevropskem času začel izredno zasedanje, na katerem bodo razpravljali o tem, kako Indonezijo pregovoriti, da privoli v napotitev mednarodnih mirovnih sil na Vzhodni Timor.

Priprava resolucije o Vzhodnem Timorju

09. 09. 1999 12.32

Skupina demokratskih senatorjev je predlagala resolucijo, s katero administraciji nalagajo, da ukine vso vojaško in gospodarsko pomoč Indoneziji, če ta takoj ne vzpostavi reda in miru na Vzhodnem Timorju. Resolucijo so sestavili Russ Feingold (Wisconsin), Joseph Biden (Delaware) ter John Kerry (Massachusetts).

Kosovo bo spet srbsko

30. 08. 1999 11.09

''Če Združeni narodi ne bodo izpolnili svojih obveznosti, si bomo Kosovo spet pridobili z vsemi sredstvi,'' je izjavil poveljnik prve armade generalpolkovnik Srboljub Trajković. Ponedeljkova Politika poroča, da je poveljnik največjega armadnega območja včeraj govoril na slovesnosti ob 85-letnici cerske bitke, velike zmage srbske vojske v I. svetovni vojni. Trajković je v govoru omenil tudi vojaški poseg zveze NATO v ZRJ in dejal: ''Če hočemo ohraniti, kar smo pridobili med vojno, moramo s polno modrosti, spretnosti, zlasti pa z enotnostjo in ob podpori svetovne javnosti vrniti vojsko, policijo in carino na Kosovo ter tako prisiliti KFOR, da uresniči vsa določila resolucije Varnostnega sveta ZN.''

''Vojska se bo kmalu vrnila na Kosovo''

25. 08. 1999 09.57

ZR Jugoslavija ima vso pravico zahtevati od mednarodnih sil, naj zapustijo Kosovo, je izjavil poveljnik tretje armade generalpolkovnik Nebojša Pavković v pogovoru za tednik Nedeljni telegraf.

Svet Evrope odprl urad na Kosovu

20. 08. 1999 18.22

Sekretariat Sveta Evrope (SE) je danes v okviru podpore prizadevanjem mednarodne skupnosti pri iskanju dolgoročne rešitve spora na Kosovu in pri oblikovanju demokratične prihodnosti v tej pokrajini v Prištini odprl svoj urad, ki ga bo vodil visoki predstavnik organizacije Ulrich Bohner, so sporočili iz SE.

ZRJ zahteva sejo VS ZN

25. 07. 1999 20.56

ZRJ je zaradi pokola 14 Srbov v vasi Gračko na Kosovu zahtevala takojšen sklic seje Varnostnega sveta Združenih narodov o zaščiti srbskega in drugega nealbanskega prebivalstva v pokrajini.

Opravljeno posvetovanje

15. 07. 1999 10.22

Varnostni svet ZN je v sredo opravil posvetovanja o Iraku in sankcijah proti tej državi, vendar pričakovane resolucije ni sprejel zaradi nasprotij med stalnimi članicami. Velika Britanija je skupaj s šestimi državami - Nizozemsko, Slovenijo, Argentino, Brazilijo, Gambijo in Bahreinom - pripravila osnutek resolucije, ki je dobil tudi tiho podporo ZDA, vendar Kitajska, Francija in Rusija še vedno ostajajo pri svojih, Iraku prijaznejših predlogih. Britanski predlog, katerega bistvo je ukinitev izvoznih sankcij za Irak, potem ko bo Bagdad dokazal, da nima orožja za množično uničevanje in da ga tudi ne namerava proizvajati, ima največjo podporo, ki pa nima teže, če se z njim ne strinjajo vse stalne članice.