reviji

Juričeva v galeriji Alkatraz

25. 01. 2001 00.00

V galeriji Alkatraz na Metelkovi bo danes ob 21. uri kot rezultat simbioze med galerijo in Mreže poezije po pošti potekal literarni večer pesnice Maje Jurič. Pesnica od leta 1996 sodeluje v skupini Poezija po pošti. Svoje pesmi je na javnih nastopih predstavila tako v Sloveniji kot tudi v tujini, tokrat pa gre za njen prvi samostojni pesniški večer.

Sedem let Apokalipse

22. 01. 2001 00.00

S ponedeljkom se začenja teden kulturno-umetniškega društva in revije Apokalipsa, ki praznuje sedmo leto ustvarjanja. Do petka, 26. januarja, se bodo v knjigarni Konzorcij v Ljubljani zvrstile okrogle mize, predstavitev pesniške zbirke Iva Volariča Fea in antologije slovenskega haikuja v slovaški reviji Romboid, potekal pa bo tudi pogovor o antologiji mlade slovenske poezije v hrvaški reviji Quorum. Vse prireditve se bodo pričenjale ob 18. uri.

Umrl satirik in kolumnist Auberon Waugh

18. 01. 2001 00.00

V sredo je v 62. letu starosti umrl novinar, pisatelj in satirik Auberon Waugh. Waugh je bil priznani satirični kolumnist pri britanskih časnikih Daily Telegraph in Sunday Telegraph, v svojih člankih pa se je posvečal predvsem političnim in socialnim temam, pisal pa je tudi kolumno o šahu. Njegovi članki so bili zbrani v dveh knjigah z naslovom Way of the World. Nazadnje je delal kot glavni urednik pri reviji The Literary Review. Urednik Daily Telegrapha Charles Moore je dejal, da je bil Waugh najboljši novinar, kar jih je poznal, ki je imel "zelo izviren pogled na življenje". "Sodobnemu svetu se je smejal v obraz," je še dejal Moore. Waugh se je rodil leta 1939, med drugim pa se je šolal v Oxfordu. Daily Telegraphu se je pridružil leta 1960. Med drugim je napisal tudi pet romanov. Waugh je imel že nekaj časa težave s srcem. V zadnjem pogovoru, ki ga je imel lani novembra, je priznal, da je njegovo zdravstveno stanje resno: "Mislim, da ne bom več dolgo živel. Moj konec se bliža," je povedal.

Psycho-Path na Eurosonic

03. 01. 2001 00.00

Na festivalu Eurosonic, ki se odvija po številnih klubih v mestu Groningen na Nizozemskem, bo v klubu Vera v petek, 5. januarja, poleg skupin iz Velike Britanije, Nemčije in Švedske nastopila tudi slovenska skupina Psycho-Path, ki je bila med nastopajoče na omenjenem festivalu uvrščena na pobudo Radia Slovenija.

Mnogi izgubili vozniški izpit

31. 12. 2000 00.00

Na slovenskih cestah je v prometnih nesrečah, v katerih je bil prisoten alkohol, od leta 1995 umrlo že 684, letos pa okoli sto udeležencev v prometu. Policisti so se v začetku lanskega leta na to odzvali s poostreno metodologijo izvajanja nadzora nad psihofizičnim stanjem voznikov z imenom Promil, ki je, poleg novega prometnega zakona, precej prispevala k zmanjševanju števila prometnih nesreč z udeleženci pod vplivom alkohola v zadnjih treh letih. Z nadzorom so se policisti še posebej potrudili v prednovoletnem času, za večjo prometno varnost pa si prizadevajo tudi v reviji Viva, saj bodo januarja 2001 predsedniku državnega zbora poslali pobudo 11.100 podpisnikov za znižanje dovoljene količine alkohola v krvi na 0,1 promila.

Revija Zore Stančič v Equrni

28. 12. 2000 00.00

V galeriji Equrna so odprli likovno razstavo Zore Stančič. Umetnica se tokrat predstavlja s projektom Revija, s katerim raziskuje odnos med grafiko in drugimi mediji.

Šestdeset let Nika Grafenauerja

05. 12. 2000 00.00

Ob šestdesetem rojstnem dnevu Nika Grafenauerja sta pri založbi Mladinska knjiga izšli antologiji njegove poezije, kjer je kot urednik otroške literature preživel več kot dve desetletji svojega plodnega urednikovanja, ki ga tačas nadaljuje v založništvu Nove revije. Grafenauer kot vsestranski umetnik pesni, piše kritike in eseje, prevaja najzahtevnejše avtorje, zlasti iz nemškega kulturnega kroga, urednikuje - sprva pri Tribuni in Problemih, nazadnje pri Novi reviji, ki jo je, kot meni urednik v MK Aleksander Zorn, spremenil v "žarišče posebne razumniške inteligence, kakršne na Slovenskem skorajda, ali pa sploh ni bilo" v zadnjih petdesetih letih. Grafenuaer piše tako za odrasle kot pesmi in pravljice za mladino. Aleksander Zorn kolego Grafenauerja uvršča med najboljše, pa tudi najbolj izvirne in samosvoje slovenske mladinske avtorje, "modernista najvišje lege", eksistencialista po čutenju, hermetičnega v izrazu, v poeziji arhitektonsko čistega in likovno nazornega, obenem pa neprevedljivega pisca.

Dokičeva hoče jugoslovanski potni list

15. 11. 2000 00.00

Naveličana številnih zgodbic o obnašanju svojega očeta v avstralskih medijih se je tamkajšnja teniška zvezdnica odpravila v

Brad Pitt še vedno najbolj seksi

03. 11. 2000 00.00

Brad Pitt, 36-letni sveže poročeni hollywoodski zvezdnik, je tudi po poroki s "TV - prijateljico" Jennifer Aniston še vedno eden najbolj čednih mož na svetu. Ameriška revija People je igralca razglasila za najbolj seksi moškega v letu 2000, s čemer je nasledil lanskega "nosilca" Richarda Gerea. Pitt je bil v tej reviji sicer že leta 1995 izvoljen za utelešenje popolne moškosti, takrat sicer še kot samec. Plavolasi Američan je tako prvi, ki se lahko ponaša z dvakratnim tovrstnim nazivom. Revija People najbolj privlačnega moškega izbira od leta 1985, doslej pa so ta laskavi naslov osvojili tudi Sean Connery, Tom Cruise, Denzel Washington in George Clooney.

Seks ostaja skrivnost

17. 10. 2000 00.00

Britanski znanstveniki so ponovno odprli razpravo, zakaj se pravzaprav nekateri organizmi, med njimi seveda tudi človek, razmnožujejo spolno. Evolucijski biologi se že dlje časa ukvarjajo s problemom, zakaj sta se sploh razvila različna spola - brezspolni organizmi se enostavno delijo na dva dela, zakaj se potem sploh "mučiti" s spolnostjo? Doslej je bila glavna hipoteza, da se s spolnim razmnoževanjem med dvema organizmoma iz genoma potomcev izločajo škodljive mutacije genov. Sedaj so po poročanju britanskega BBC, znanstveniki po preučevanju stopenj mutacij pri sorodnih vrstah to teorijo zavrnili. Brezspolni organizem se namreč bolj enostavno in hitreje razmnožuje. Možen vzrok smiselnosti spolnega razmnoževanja je lahko po tej teoriji torej v tem, da preprečuje smrtonosne mutacije v vrsti - del potomcev bo dobil "dobre gene" in jih širil, potomci s "slabimi" geni pa naj ne bi preživeli niti se razmnoževali. Če je ta hipoteza pravilna, potem bi moralo biti spolno razmnoževanje bolj smiselno od brezspolnega le pri večji možnosti mutacij genov. Tako so znanstveniki preučevali kolikšna bi morala biti stopnja mutacij za organizme, da bi se jim "izplačalo" spolno razmnoževati. Rezultati so pokazali, da so stopnje mutacij precej nižje od potrebnih, da pa se organizmi vseeno razmnožujejo spolno - torej teorija o škodljivih mutacijah ne more pojasniti razvoja spolov, je pisalo v reviji Science.

Najvplivnejša dama poslovnega sveta v Sloveniji

06. 10. 2000 00.00

Carly Fiorina, izvršna direktorica računalniškega giganta Hewlett-Packard, je obiskala slovenskega informacijskega paradnega konja, ljubljansko podjetje Hermes SoftLab (HSL). Povod za obisk najvplivnejše ženske poslovnega sveta (po reviji Fortune) je bila desetletnica Hermes SoftLaba, ki je dolgoletni partner Hewlett-Packarda. Carly Fiorina je posebej izpostavila ustvarjalnega duhu Hermes SoftLaba in pohvalila njegov uspeh v informacijskem svetu ter zelo dobro desetletno sodelovanje med podjetjema. Poseben poudarek je Fiorinova namenila zadnjim dosežkom skupine HSL, med katere štejejo izdelki s področja upravljanja shranjevanja podatkov, mobilne podatkovne povezljivosti in elektronskega bančništva.

Amebe niso tako neumne kot izgledajo

29. 09. 2000 00.00

Znanstveniki so odkrili, da so enocelični organizmi sposobni odkriti najkrajšo pot skozi zapleteni labirint. To pomeni, da nekatera bitja, ki so na najnižji stopnji razvoja rastlinskega in živalskega sveta, kot na primer glive sluzavke in amebe, sploh niso tako primitivna, kot se je menilo doslej. Sluzavke, organizmi podobni amebam, so morale premagati labirint velikosti 30 kvadratnih centimetrov, kjer jih je na koncu čakala hrana. Sluzavka se lahko premika s tem, ko spreminja svojo obliko in ustvarja t.i. "psevdopodije". Toshiyuki Nakagaki iz raziskovalnega centra v Nagoji je postavil sluzavko v labirint iz želatinastega agarja, ki je imel štiri možne izhode. Hrano pa je postavil pred dva različna izhoda. Organizem se je odločil med dvema kosoma za tistega, ki mu je bil bližji in s tem pravzaprav rešil nalogo. Raziskavo so znanstveniki iz tega centra objavili v reviji Nature, kjer trdijo, da organizem menja svojo obliko zato, da bi lažje prišel do hrane in si tako povečal možnosti za preživetje.

Spolne navade pri Nemcih

12. 09. 2000 00.00

Za mlade Nemce velja, da so očitno kar navdušeni nad spolnimi odnosi. Vsak drugi par v Nemčiji, če je verjeti raziskavi, ki so jo objavili v reviji Freundin (Prijateljica), najmanj trikrat na teden družno skoči pod rjuhe. 25 odstotkov jih to počne celo pet- do šestkrat na teden. Nadaljnjih 30 odstotkov jih to počne tri- do štirikrat na teden, 17 odstotkov pa še vedno dva- do trikrat. Skorajda vsak deseti par ima spolne odnose vsak dan, samo dva odstotka pa jih je izjavilo, da jih to zamika zelo redko: le dva- do trikrat na mesec. V raziskavi je sodelovalo 1243 parov, starih od 20 do 35 let.

Bolniki z anarhistično roko

11. 09. 2000 00.00

Neki Britanec se je zbudil sredi noči, potem ko se je proti svoji volji poskušal zadaviti. Kot so ugotovili strokovnjaki, Britanec trpi za sindromom anarhistične roke. Profesor za nevropsihologijo na škotski univerzi Aberdeen Sergio Della Sala je za reviji Times in Daily Telegraph dejal, da so po svetu doslej zabeležili 40 takšnih primerov.

Prva vsaditev električnega srca

29. 08. 2000 00.00

Neki Britanec je postal prvi človek, ki ima v srce vsajeno miniaturno električno turbino, je pred dnevi poročal britanski časnik Sunday Times, ki se sklicuje na strokovnjake kardiološkega inštituta v Teksasu. Glavna funkcija turbine v velikosti prsta na roki je potiskanje s kisikom obogatene krvi v aorto. Tim Myers, ki je asistiral pri tej zahtevni operaciji v Oxfordu, je izrazil upanje, da se bo operacija pokazala kot uspešna, saj bodo na ta način lahko pomagali mnogim bolnikom, ki imajo težave s srcem. Sunday Times še piše, da bodo novico o operaciji uradno objavili septembra, podroben potek operacije pa bo mogoče prebrati v medicinski reviji The Lancet.

Diexove karikature na Dunaju

04. 08. 2000 00.00

Manfreda Deixa z naslovom ''Good Vibrations'' bo na Dunaju na ogled še vse do 5. novembra. Na razstavi, ki naj bi bila po prvotnih načrtih na ogled do 17. septembra, je na ogled približno 300 originalnih del 51-letnega Deixa, ki je v Nemčiji znan po karikaturah v reviji Stern.

Razstava del Manfreda Deixa podaljšana

03. 08. 2000 16.09

Obsežna razstava avstrijskega umetnika Manfreda Deixa z naslovom ''Good Vibrations'' bo na Dunaju na ogled še vse do 5. novembra. Na razstavi, ki naj bi bila po prvotnih načrtih na ogled do 17. septembra, je na ogled približno 300 originalnih del 51-letnega Deixa, ki je v Nemčiji znan po karikaturah v reviji Stern. Zaradi velikega zanimanja obiskovalcev je razstava karikatur, skulptur, risb, video instalacij in osebnih dokumentov tega zajedljivega satirika odprta vsak dan do 19. ure, ob torkih pa do 21. ure.

Tokio še vedno najdražja metropola

26. 07. 2000 09.18

Tokio ostaja najdražja metropola na svetu, medtem ko se je življenje v večini evropskih mest z območja evra pocenilo, ugotavlja zadnja študija o življenjskih stroških v svetu, ki jo je pripravil študijski center pri britanski reviji The Economist.

POP TV ostaja na vrhu gledanosti

21. 07. 2000 07.51

Na včerajšnji tiskovni konferenci Inštituta za raziskovanje medijev Mediana je njegova direktorica Janja Božič Marolt predstavila rezultate polletne raziskave branosti, gledanosti in poslušanosti (BGP) 196-ih slovenskih medijev. Najzanimivejši podatek je zagotovo naraščujoče število uporabnikov interneta, saj ga Slovenci v povprečju spremljajo dobre 3 minute dnevno. Seveda pa ostaja internet še vedno daleč za radiem in televizijo, ki ju v povprečju gledamo 187 in 159 minut dnevno.

Evropsko sodišče kaznovalo Turčijo

18. 07. 2000 21.01

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je turške oblasti obsodilo na denarno kazen, ker so omejevale svobodo do izražanja Pelin Sener, lastnici in urednici revije, ki je objavila prokurdski članek. Senerjeva, ki trenutno živi v Nemčiji, naj bi za duševne bolečine in materialno škodo prejela odškodnino v višini 6100 evrov.

Literarni natečaj za pesnike in pisatelje

12. 07. 2000 15.07

Sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti objavlja literarni natečaj za 22. srečanje pesnikov in pisateljev drugih narodov in narodnosti, ki stalno ali začasno bivajo v Sloveniji. Sodelujejo lahko avtorji, ki pišejo v svojem maternem jeziku (ne slovenščini). Na razpis lahko pošljejo prozo (do 10 strani), poezijo (do 15 pesmi) ali dramatiko. Prispevki morajo biti poslani do 30. julija 2000 v treh izvodih na naslov Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti, s pripisom Za 22. srečanje.

Poleg Dolly še klonirana jagenjčka

29. 06. 2000 18.18

Ekipa znanstvenikov iz Edinburga, ki je leta 1996 kot prva klonirala ovco Dolly, je razvila nov postopek, po katerem vstavijo določen gen točno v željeno območje kromosoma, in po njem klonirala dva jagenjčka, Cupidona in Diano. Rezultate novega postopka kloniranja so objavili v britanski znanstveni reviji Nature. Vodja poskusov Aleksander King je menil, da bi razmah uporabe tega postopka na živalih lahko imel številne koristne vplive tudi na razvoj človeške medicine.

Diabetiki imajo več težav

20. 06. 2000 09.05

Najstnice, ki imajo diabetes, bodo verjetno imele dvakrat pogosteje težave s prehranjevanjem kot druga mlada dekleta, je v reviji British Medical Journal zapisal kanadski raziskovalec Gary Rodin. Strokovnjaki so z raziskavo, ki so jo izvedli med 1400 mladimi dekleti, ugotovili, da ima deset odstotkov najstnic z diabetesom težave pri prehranjevanju, pri ostalih dekletih pa le štirje odstotki. Motnje v prehranjevanju se pri dekletih z diabetesom, starih od 12 do 19 let, pojavljajo dvakrat pogosteje kot pri ostalih mladoletnicah. Kot je pojasnil Rodin, so zaradi diabetesa motnje v prehrani povezane z začetnim izgubljanjem teže in kasnejšim pridobivanjem teže, do česar ponavadi pride, ko bolniki začnejo jemati insulin.

Clooney je boljši, ko je bivši

02. 06. 2000 15.56

George Clooney, eden najbolj slavnih hollywoodskih zakrknjenih samcev se je v reviji Vogue opisal z besedami: ''Boljši sem, ko sem bivši''.

Otroci kadilk bodo tudi kadili

12. 05. 2000 13.25

Otroci mater, ki so kadile med nosečnostjo, imajo več možnosti, da bodo tudi sami zgodaj začeli kaditi, so ugotovitve javnomnenjske raziskave, objavljene v ameriški reviji Nicotine and Tobacco research. Avtorica raziskave Marie Cornelius iz univerze v Pittsburghu opozarja, da se pri preučevanju dejavnikov, ki vplivajo na kajenje, premajhen pomen pripisuje izpostavljenosti kajenju.

Priznani strokovnjaki za SQL server v Ljubljani

04. 05. 2000 12.47

Podjetje <A HREF=http://www.reproms.si/ target=_blank>Repro MS</A> prireja od 15. do 19. maja pomemben mednarodni tečaj, kombinacijo Microsoft-ovih uradnih tečajev (Implementing Database, Microsoft SQL Server 7.0 ter Optimizing Microsoft SQL Server(tm) 7.0.). Tečaja nudita slušateljem vse potrebno znanje za načrtovanje, implementacijo in optimizacijo baz podatkov. Nepogrešljiva sta predvsem za razvijalce, ki želijo Microsoft SQL Server 7.0 uporabiti kot sistem za shranjevanje podatkov.

Dve publikaciji Maske

07. 04. 2000 16.12

V letu 2000, ko mineva 80 let od ustanovitve prve Maske, sta izšli že dve publikaciji zavoda za založniško, kulturno in producentsko dejavnost Maska. To sta prva številka revije Maska z letnico 2000, katere nosilni del so razprave o erotizmu, in prva številka publikacije FAME, skupne izdaje Maske in zagrebške revije Frakcija, katere tematsko izhodišče je kulturna produkcija telesa.

Najdražji bikini

22. 03. 2000 20.44

Na modni reviji v bližini Londona so imeli obiskovalci čast videti najdražji bikini na svetu. Črni komplet, ki je posut z diamanti, je kupcem na voljo za okroglega četrt milijona dolarjev. Kljub ceni pa modni oblikovalci niso bili sebični: za navadne smrtnike se je manekenka, obdana z dvema telesnima stražarjema, postavila na ogled tudi v bližnjem nakupovalnem središču.

Odkrili nov izvor virusa HIV

14. 03. 2000 08.15

Francosko-kamerunška raziskovalna ekipa je odkrila nov virus HIV, ki ga sestavljata dva že obstoječa virusa. Virusa sta genetsko tako različna, da niso prej nikoli posumili, da bi se lahko združila. Raziskava, objavljena v specializirani ameriški reviji Journal of Virology, je potekala pod vodstvom virologinje Martine Peeters iz Raziskovalnega inštituta za razvoj v Montpellierju. Po mnenju raziskovalcev lahko ima to odkritje daljnosežne posledice v širjenju bolezni, pa tudi v njenem zdravljenju.

Politika vstopa v modo

25. 02. 2000 08.02

Politika z velikim korakom vstopa v svet mode, po drugi strani pa ''visoka'' moda koristi tudi politikom. Italijanski modni kreator Gatinoni je na nedavni modni reviji v Milanu za suknjič s sliko vodje avstrijskih svobodnjakov Jörga Haiderja, ob kateri je bil narisan velik kljukast križ in rdeč napis ''NO'' požel buren aplavz.