ribištvo

Bo označevanje porekla mešanic medu bolj pregledno?
31. 01. 2023 10.23
Slovenija se zavzema za večjo preglednost pri označevanju porekla mešanic medu. Trenutno stanje namreč po besedah ministrice Irene Šinko ne zagotavlja jasne in nedvoumne informacije o poreklu medu. "Za nižjo ceno dobi potrošnik necelovito informacijo," so prepričani na ministrstvu.

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna
25. 01. 2023 14.23
Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Naziv zelena prestolnica Evrope si je prislužil Talin
21. 01. 2023 09.23
Estonsko glavno mesto Talin uradno prevzema naziv Zelena prestolnica Evrope 2023. Lani je naziv nosil francoski Grenoble. Kot so v sporočilu spomnili v Evropski komisiji, si je mesto naziv prislužilo zaradi sistemskega pristopa k zelenemu upravljanju in povezovanju različnih strategij s ciljem postati bolj zeleno.

Kaj so pokazali nadzori nad prodajalci sadja in zelenjave na stojnicah?
13. 01. 2023 10.43
Inšpektorji so v nadzoru prodajalcev sadja in zelenjave na stojnicah odkrili več kršitev, zato potrošnike opozarjajo, naj živila kupujejo na organiziranih mestih, kjer organizator poskrbi za optimalne higienske pogoje ter vodi evidence prodajalcev, s čimer se zagotavlja pogoje za preverjanje sledljivosti.

Očiščena križarka nadaljuje plovbo, jezni potniki se bodo izkrcali šele v Sydneyju
02. 01. 2023 14.04
Križarki Viking Orion so po odkritju "morske rasti" na trupu ladje vplutje onemogočila kar štiri pristanišča, potniki pa so na ladji zaprti od 26. decembra. Čeprav so jim obljubili, da se bodo izkrcali v Melbournu, potniki poročajo, da bodo na kopno stopili le za to, da jim bodo preverili dokumente. Naslednja priložnost za izkrcanje bo 4. januarja v Sydneyju.

Ena izmed najboljših podeželskih destinacij na svetu je Bohinj
20. 12. 2022 13.23
Svetovna turistična organizacija (UNWTO) je Bohinj uvrstila na seznam najboljših podeželskih destinacij. Kot so sporočili z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, je bil izbran med več kot 130 prijavami iz 57 držav, kar potrjuje izjemne vrednote in delovanje tega kraja na področju podeželskega turizma.

Države na COP15 sprejele zgodovinski dogovor za zaščito narave
19. 12. 2022 11.25
"Končno začenjamo sklepati mirovni sporazum z naravo," je dejal generalni sekretar ZN Guterres. Predstavniki več kot 190 držav so namreč na srečanju pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti v Montrealu sprejeli zgodovinski dogovor za zaščito svetovnih vrst in ekosistemov. Dogovor predvideva, da bodo države do leta 2030 zaščitile 30 odstotkov planeta in zagotovile 30 milijard dolarjev (okoli 28 milijard evrov) pomoči za ohranjanje narave v državah v razvoju.

Preživite zimske dni v Izoli in se zabavajte na Ledenem otoku
12. 12. 2022 08.24
Izola, nekdanje ribiško mestece, je očarljiva tudi v zimskih mesecih, ko se spremeni v Ledeni otok.

Krajčič v Bruslju za 300 ton slovenskega ulova sardel in sarodnov letno
12. 12. 2022 20.57
V ospredju zadnjega zasedanja Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo pod češkim predsedstvom so bile ribiške točke, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Za Slovenijo je ključno, da se za leto 2023 upošteva dovoljeno količino ulova sardele in sardona na ravni 300 ton letno, je pri tem opozoril državni sekretar na ministrstvu Darij Krajčič.

Na ruski obali našli več kot 2500 poginulih tjulnjev
04. 12. 2022 17.49
Ob južni ruski obali so v nedeljo zjutraj našli več kot 2500 mrtvih tjulnjev. Kot predvidevajo uradniki, so živali poginile zaradi naravnih vzrokov. Točen razlog še ni znan.

Septembra rekordnih 925.217 delovno aktivnih
16. 11. 2022 11.41
Število delovno aktivnih v Sloveniji se je septembra zvišalo za 0,4 odstotka na 925.217. To je nova rekordna vrednost, odkar na statističnem uradu spremljajo registrske podatke o delovno aktivnem prebivalstvu. Na letni ravni je bila rast 2,1-odstotna. Največjo rast so zabeležili v izobraževanju, kjer je bilo ob začetku novega šolskega leta za petino več delovno aktivnih kot v primerjavi z istim obdobjem pred desetimi leti.

Potopljena ladja iz druge svetovne vojne močno toksična za okolje
22. 10. 2022 11.15
V belgijskem delu Severnega morja se nahaja več tisoč ladijskih razbitin iz časa druge svetovne vojne. Med njimi je tudi 80-letna bojna ladja, ki s svojimi eksplozivi in drugimi nevarnimi elementi že več kot tri četrtine stoletja močno onesnažuje okoliški habitat. Belgijski raziskovalci so se odločili, da jo podrobneje raziščejo, ob tem pa opozorili, da se ljudje sploh ne zavedamo, kako močno lahko potopljene ladje vplivajo na morsko življenje.

Poziv lastnikom smrek: Pazite na podlubnike!
12. 10. 2022 11.31
Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarjajo, da zaradi izjemno toplega in sušnega vremena v večjem delu Slovenije opažajo intenziven napad podlubnikov. Ti napadajo smreke izven gozdov, varne pa niso niti smreke v naseljih. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija zato pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru kakršnega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov.

Jestival, kjer se najeste kobariških štrukljev in ustvarjalnosti
22. 09. 2022 00.15
Festival okusov in umetnosti Doline Soče 1. oktobra v Kobaridu

Bruselj Sloveniji odobril več kot tri milijarde evrov sredstev
12. 09. 2022 13.10
Evropska komisija je odobrila partnerski sporazum s Slovenijo za porabo 3,26 milijarde evrov evropskih sredstev iz kohezijske politike za obdobje 2021–2027. Ta sredstva bodo namenjena zmanjšanju razlik med regijami, in sicer s spodbujanjem inovativnosti in konkurenčnosti.

Na Poljskem iz rek odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib
16. 08. 2022 15.55
Teden dni po odkritju pogina rib v reki Odri in reki Ner so poljski gasilci iz vode doslej odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib. Poljske in nemške oblasti še naprej iščejo vzrok okoljske nesreče, prvi rezultati preiskav kažejo na to, da ribe niso vsebovale visokih vrednosti težkih kovin.

Norveški premier brani usmrtitev Freye: Včasih moramo sprejeti neljube odločitve
16. 08. 2022 06.00
Potem ko je odločitev norveškega direktorata za ribištvo, da usmrtijo Freyo, 600-kilogramsko samico mroža, ki se je rada sončila na čolnih v Oslu, razburila javnost in borce za živali, je norveški premier sporočil, da je bila odločitev prava. Aktivisti, na drugi strani, so prepričani, da bi morali najprej oglobiti opazovalce. Vrstijo se tudi pozivi, naj razkrijejo dokumentacijo o tem, kdo je sprejel odločitev o evtanaziji Freye in na kakšni podlagi.

Norvežani uspavali 600-kilogramsko mrožinjo Freyo
14. 08. 2022 13.55
Norveške oblasti so sporočile, da so uspavale 600-kilogramsko mrožinjo Freyo. Kot razlog so navedli skrb za ljudi, ki so jo kljub opozorilom, da je to nevarno, množično hodili gledat in drezali vanjo. Strokovnjaki so sumili tudi, da je njeno zdravstveno stanje zaradi tega slabo in da je pod stresom.

V reki Odri po množičnem poginu rib odkrili živo srebro
12. 08. 2022 16.38
V reki Odri, ki teče vzdolž dela nemško-poljske meje, so odkrili več tisoč mrtvih rib. Nemške oblasti so prebivalce opozorile, naj se njihovi hišni ljubljenčki in živina ne dotikajo vode, saj so vzorci pokazali znatno onesnaženje z živim srebrom. Poljski premier Mateusz Morawiecki pa je že napovedal preiskave.

Bodo Freyo uspavali?
12. 08. 2022 07.38
Zaradi nenehnih obiskovalcev in drezanja v 600-kilogramsko mrožinjo Freyo so norveške oblasti opozorile, da razmišljajo o njeni usmrtitvi. Strokovnjaki sumijo, da je zaradi vse pozornosti njeno zdravstveno stanje slabo in da je pod stresom.

Za pogin rib v Glinščici naj bi bil kriv izliv cementnega mleka
02. 08. 2022 19.04
Potem ko so v potoku Glinščica v Ljubljani poginile ribe, si je kraj dogodka ogledal pristojni inšpektor. Čeprav vzrok pogina uradno še ni znan, več okoliščin po besedah predsednika tamkajšnje ribiške družine kaže na to, da se je dogodek najverjetneje zgodil zaradi izliva cementnega mleka. "Življenja na tem delu ni več," je opisal stanje.

Upravno sodišče do končne odločitve prepovedalo začetek gradnje HE Mokrice
29. 07. 2022 11.33
Upravno sodišče je pred dnevi odločilo, da se za projekt Hidroelektrarne (HE) Mokrice ne more izdati gradbenega dovoljenja, dokler ne bo dokončno odločilo o tožbi, ki jo je zoper projekt vložilo Društvo za preučevanje rib Slovenije, je sporočilo društvo. Kot so poudarili v društvu, gre za pomembno odločitev.

Glavato želvo Zdravko spustili nazaj v morje
27. 07. 2022 19.52
V puljskem akvariju so se odločili, da bodo po desetih dneh v morje ponovno spustili glavato želvo Zdravko, ki se je ujela v vršo. Ker je popolnoma zdrava, ni prav nobenega razloga, da bi še naprej ostala v akvariju. Kot kaže, je tudi sama težko čakala na ta trenutek, saj je takoj po izpustu v morje hitro zaplavala in kmalu je ni bilo več na vidiku.

600-kilogramska Freya zavzela norveške čolne
26. 07. 2022 18.18
Mlada samica mroža je za svojo počitniško destinacijo leta 2022 izbrala glavno mesto Norveške. Odločila se je, da bo sončne žarke lovila na čolnih, privezanih v oslovskem pristanišču, kar pa je zaradi njenih nezanemarljivih 600 kilogramov pri lastnikih povzročilo kar nekaj razburjenja.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene
08. 07. 2022 16.34
Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha
17. 06. 2022 12.55
Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi
12. 06. 2022 18.14
V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18
V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija
01. 06. 2022 14.23
Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta
26. 05. 2022 17.29
Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.