ribištvo

Nenavadno je, da je v našem morju tako veliko klobučnjakov

04. 05. 2022 11.13

Da so veliki klobučnjaki v našem morju letos tako zelo številčni, je precej nenavadno, opozarjajo na Morski biološki postaji v Piranu. Velikih klobučnjakov je po njenih besedah veliko v celotnem Tržaškem zalivu in to že od jeseni 2021.

Januarja prvi mesečni padec števila delovno aktivnih po enajstih mesecih

16. 03. 2022 12.09

Potem ko se je število delovno aktivnih oseb enajst mesecev zapored zviševalo, pri čemer je bilo zadnjih šest mesecev vsakič rekordno, se je januarja glede na december 2021 znižalo za 0,8 odstotka na 909.481. Na medletni ravni je medtem znova poraslo, in sicer za 3,1 odstotka.

Zanimiv fenomen v Dalmaciji, ki je pritegnil veliko pozornosti

19. 02. 2022 18.32

Morje v Splitu je priredilo zanimivo predstavo, ki je navdušila lokalne prebivalce. Na morju so se namreč pojavili valovi, ki so na površini oblikovali kvadrate. Za kakšen pojav gre?

100.000 poginulih rib ob obali Francije: okoljevarstveniki na nogah

05. 02. 2022 13.05

Drugo največje ribiško plovilo z vlečno mrežo na svetu je v Atlantski ocean pred obalo Francije odvrglo več kot 100.000 poginulih rib, opozarjajo okoljevarstveniki. Združenje, ki zastopa lastnika nizozemske ladje, je v pojasnilu zapisalo, da je incident posledica pretrgane mreže.

Druga kariera za Fabia Coentrãa: 'Ribištvo ni nobena sramota'

30. 12. 2021 15.40

Nekdanji branilec madridskega Reala Fabio Coentrão se je po končani nogometni karieri, v kateri je zaslužil ogromno vsoto denarja posvetil novi karieri, in sicer ribištvu. S tem se je sicer ukvarjal že njegov oče, očitno pa si danes 33-letni Portugalec želi nadaljevati družinsko tradicijo.

'Dobrobit živali je moralna obveznost'

10. 12. 2021 11.13

Minister Podgoršek je na četrtkovi konferenci o dobrobiti živali v EU poudaril, da gre za eno pomembnejših tem, ki je tudi pomemben del strategije od vil do vilic in eden izmed ključnih elementov prehoda na trajnostne prehranske sisteme.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju

17. 11. 2021 16.20

Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

Podgoršek o podražitvi hrane: Iščemo rešitve za zajezitev naraščanja cen

18. 10. 2021 19.26

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je dan pred napovedanim obiskom vlade v Obalno-kraški regiji obiskal pršutarno Lokev s Krasa. Z direktorjem družbe Celjske mesnine Izidorjem Krivcem se je pogovarjal o trenutnih aktualnih vprašanjih, predvsem o tem, kako potrošnikom zagotoviti čim nižje podražitve hrane v prihodnje. Predvsem zaradi dviga cen energentov in tudi surovin se namreč dvigu cen mesa in mesnih izdelkov ne bo mogoče izogniti.

Potapljače v bližini Trogirja presenetila meduza velikanka

17. 10. 2021 16.55

V bližini Trogirja so potapljači naleteli na meduzo velikanko, ki je po oceni oceanografov iz Splita med kraki merila tudi do pet metrov. Vrsta, znana kot kompasni klobučnjak, živi v Jadranskem morju, čeprav le redko zatava na območje osrednjega Jadrana. Splitski inštitut za oceanografijo in ribištvo je ob deljenih fotografijah orjakinje zapisal, da še nikoli niso videli tako velikega primerka.

Zaradi nenadzorovanega širjenja sterilizirali povodne konje Pabla Escobarja

16. 10. 2021 12.26

Kolumbijske oblasti so sporočile, da so sterilizirale 24 od 80 podvodnih konjev, prebivalcev zapuščenega posestva narkokralja Pabla Escobarja. Preden ga je policija leta 1993 ubila, je razvpiti Escobar nezakonito uvažal eksotične živali, med njimi tudi samca in samico povodnega konja.

Ribiči iz Vogrščka rešili več kot deset ton rib

09. 10. 2021 17.48

V Vipavski dolini poteka sanacija akumulacijskega jezera oziroma zadrževalnika Vogršček in ribiči morajo rešiti čim več rib. Bredli so po gostem mulju, ki jim je segal do pasu, da so se lahko prebili do avtohtonih rib, ki jih selijo v višje jezero. Hkrati odstranjujejo ogromne some. Doslej jim je na takšen način uspelo rešiti in poloviti že več kot deset ton rib.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali

01. 10. 2021 08.42

Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo

23. 08. 2021 21.16

Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Minister Podgoršek: Pričakujemo, da bi bila letošnja letina rib zelo primerljiva s prejšnjimi leti

18. 08. 2021 17.08

Čeprav je letošnji ulov rib precej slabši od lanskega, bodo jesenski ulovi primerljivi z minulimi leti, pričakuje kmetijski minister Jože Podgoršek. V lanskem letu je izlov znašal okrog 150 ton, po letošnjih ocenah bodo ribiči ulovili okoli 110 do 120 ton. Podgoršek je povedal, da potekajo tudi pogovori s Hrvaško glede ribarjenja v izključni ekonomski coni.

Na Hrvaškem opazili nevarno ribo

16. 08. 2021 12.34

Ob hrvaškem otoku Vis je potapljač opazil invazivno ribo, ki se je pred petimi leti preko Sueškega prekopa že prebila v grške vode, zdaj pa se, kot kaže, širi vse bolj severno.

Novih turističnih bonov se marsikje ne da unovčiti. Zakaj?

28. 07. 2021 15.53

Novih turističnih bonov pri marsikaterem ponudniku, med njimi so tudi kopališče Kodeljevo, Kolezija in Atlantis, ne moremo unovčiti. Tisti, ki so se veselili, pa so ostali razočarani in zmedeni. Razlog se skriva v zakonu, ki določa, da morajo imeti ponudniki storitev opredeljeno kot glavno in ne pomožno. "Če ponudnik ocenjuje, da mu katera od stranskih dejavnosti prinese več prihodkov kot njegova trenutna glavna dejavnost, jo lahko kadar koli enostavno spremeni," pa med drugim odgovarjajo na ministrstvu za gospodarstvo in dodajajo, da dodatna širitev dejavnosti SKD ni predvidena.

Po Zadru še Istra: namesto peska in mulja v morju nastaja pravi 'ribji poligon'

27. 07. 2021 18.19

Najprej Zadar, zdaj Umag in Savudrija – v dolžini 24 kilometrov bi lahko že prav kmalu zrasel še en umetni greben, kot nalašč za oživitev morskega dna. Tudi tega bi, podobno kot tistega v severni Dalmaciji, gradili iz luknjastih betonskih blokov, v obliki štiristranskih piramid. Največjo težavo je doslej sicer predstavljajo iskanje pravega materiala, tudi pridobivanje dovoljenj ni bila lahka naloga, a so vse prepreke uspešno premostili, zagate pa rešili.

Ministri za kmetijstvo EU podprli akcijski načrt za ekološko kmetovanje

19. 07. 2021 21.24

Ministri za kmetijstvo EU so danes v Bruslju soglasno podprli akcijski načrt za razvoj ekološke pridelave, po katerem bi se do leta 2030 na vsaj 25 odstotkih kmetijskih zemljišč izvajalo ekološko kmetovanje. To je tudi ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva EU, ki ga je danes prvič na zasedanju zastopal kmetijski minister Jože Podgoršek.

V veljavo stopili novi boni, prvi unovčen ob pol sedmih zjutraj

16. 07. 2021 06.52

S petkom je v veljavo stopila uredba o novih bonih. Te bo mogoče koristiti tako v turizmu kot gostinstvu, športu in kulturi. Vrednost bona za polnoletne državljane je 100 evrov, za mladoletne pa 50 evrov. Prva rezervacija je bila opravljena nekaj minut čez polnoč, prvi bon pa je bil unovčen že ob pol sedmih zjutraj v Kopru, so sporočili s Finančne uprave.

Tri najlepša kulinarična doživetja v Istri

16. 07. 2021 00.15

Tartufi, oljčno olje, vino in druge istrske dobrote

Kje in kako unovčiti nove bone?

15. 07. 2021 10.08

Ponudniki, ki bodo želeli sprejemati nove bone, morajo imeti dejavnosti, ki jih bomo lahko plačevali z letošnjimi boni, vpisane kot glavno dejavnost – in ne kot pomožno. Če ima ponudnik na primer oddajo apartmajev navedeno le kot pomožno dejavnost, za razliko od lani bonov ne bo mogel sprejemati. Ti bodo sicer veljali tudi za npr. obisk muzeja, kina, živalskega vrta, nakup knjig ... Uredba o bonih vstopa v veljavo že v petek.

Ste za nekaj morskega?

12. 07. 2021 08.53

Odkrijte, kje v slovenski Istri lahko pokusite najboljše morske jedi, ali pa si pripravite preprost, a okusen morski krožnik kar doma.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Bruselj potrdil sporazum o odnosih z Veliko Britanijo po brexitu

28. 04. 2021 09.39

Evropski parlament je potrdil sporazum o prihodnjih odnosih med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom po brexitu. Potrditev sporazuma v parlamentu je ključen korak v procesu ratifikacije na strani Unije, zdaj morajo dogovor potrditi le še države članice.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'

15. 04. 2021 07.00

Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

V Gani na obalo naplavilo na stotine mrtvih delfinov in rib

08. 04. 2021 21.31

Na gansko obalo je naplavilo več sto mrtvih delfinov in rib ter tudi nekaj še živih delfinov, ki pa so prešibki, da bi se lahko vrnili v morje. Tamkajšnje oblasti že preiskujejo, kaj je razlog za pogin živali, prebivalce pa svarijo, naj delfinov in rib ne jedo, saj jih bodo potrebovali v sklopu preiskave.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital

31. 03. 2021 06.00

Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

Uefa med prvenstvom U-21 pričenja s kampanjo 'Čistejši zrak, boljša igra'

23. 03. 2021 16.14

Uefa z današnjim dnem pričenja s kampanjo javnega ozaveščanja 'Čistejši zrak, boljša igra', ki v sklopu evropskega prvenstva U-21, ki ga gostita Madžarska in Slovenija, osvešča o naraščajoči grožnji onesnaženosti zraka javnemu zdravju.

Načrtovani kamp na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke brez gradbenega dovoljenja

11. 03. 2021 16.48

Radovljiška upravna enota je prejšnji mesec zavrnila izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo rekreacijsko-turističnega centra na Lancovem na območju sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke pri Radovljici. Investitor je na odločitev upravnega organa vložil pritožbo, krajani pa projektu odločno nasprotujejo.

Zakaj hočejo znanstveniki pobiti 'kokainske povodne konje'?

14. 02. 2021 17.20

Leta 1993, ko je razvpiti narkokralj Pablo Escobar padel pod streli, je kolumbijska vlada prevzela nadzor nad njegovim luksuznim posestvom na severozahodu države, tudi nad njegovim osebnim živalskim vrtom, polnim eksotičnih živali. Večino so odpeljali, štirje nilski konji, ki so bili Escobarju še posebej pri srcu, pa so ostali tam. V 30 letih so se nenadzorovano namnožili, kar zdaj predstavlja resno težavo za okolje.