rimu

Rezultati spodbijajo metodo Di Bella
30. 07. 1998 08.20
Metoda italijanskega zdravnika Di Belle v boju proti rakastim obolenjem ni učinkovita. Tako kažejo rezultati analize podatkov o eksperimentalnem zdravljenju bolnikov v štirih od devetih dogovorjenih skupinah, ki so jih po navedbah Primorskega dnevnika predstavili na Višjem zdravstvenem zavodu v Rimu (ISS). Rezultati kažejo, da metoda Di Bella bolnike lahko tudi zastruplja. Pri 49 odstotkih bolnikov, pri katerih so preizkušali zdravilno moč kombinacije zdravil, so se pokazali nasprotni učinki, 17 odstotkov pacientov pa je moralo z zdravljenjem prekiniti.

Sporazum o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča podpisalo 26 držav
22. 07. 1998 13.22
Združeni narodi so sporočili, da je sporazum o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča podpisalo 26 držav, med njimi tudi Francija, Italija in Španija, in sicer kmalu potem, ko so v Rimu na mednarodni diplomatski konferenci o ustanovitvi sodišča v petek sprejeli njegov statut. Za ustanovitev sodišča je v Rimu glasovalo približno 120 držav. ZDA, ki se bojijo sodnih procesov proti svojim vojakom v različnih delih sveta, so bile tudi ena od sedmih držav, ki so glasovale proti ustanovitvi sodišča, ki bo sodilo storilcem najhujših zločinov. Do dejanske ustanovitve sodišče pa bo preteklo še kar nekaj časa, saj mora konvencijo s statutom sodišča najprej podpisati 60 držav, nato pa jo morajo ratificirati še njihovi parlamenti.

Prodi zaprosil senat, naj podpre njegovo levosredinsko vlado
22. 07. 1998 08.51
Italijanski premier Romano Prodi je včeraj senat v Rimu zaprosil, naj podpre njegovo levosredinsko vlado. Glasovanje o zaupnici vladi je bila v senatu predvideno za včeraj; ker ima Prodi v zgornjem domu italijanskega parlamenta večino, naj bi senatorji po napovedih premiera podprli.

Minister Frlec pozdravlja uspešen zaključek diplomatske konference o Mednarodnem kazenskem sodišču
21. 07. 1998 10.31
Zunanji minister Boris Frlec je pozdravil uspešen zaključek mednarodne diplomatske konference o Mednarodnem kazenskem sodišču v Rimu. Sodišče, ki bo svoje pristojnosti lahko neposredno izvrševalo in bo imelo svojega neodvisnega tožilca, bo tako pomembno pripomoglo k temu, da bo sojeno storilcem najhujših kaznivih dejanj in grobim kršiteljem človekovih pravic.

Unicef nezadovoljen z nekaterimi določili Mednarodnega kazenskega sodišča
21. 07. 1998 09.55
Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) je izrazil zadržanost do dveh določil statuta novega Mednarodnega kazenskega sodišča, še posebej ker v zadostni meri ne ščiti pravic otrok.

Slovenija glasovala za konvencijo o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča
19. 07. 1998 09.24
Za konvencijo o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča je na mednarodni diplomatski konferenci v Rimu glasovala tudi Slovenija, njena delegacija pa si je vseskozi aktivno prizadevala za močno in učinkovito sodišče, je med drugim sporočilo slovensko zunanje ministrstvo. MZZ tudi sporoča, da se s sprejemom konvencije končuje obdobje več kot petdeset let prizadevanj za ustanovitev nadnacionalnega sodišča za sojenje storilcem najhujših zločinov, ki zadevajo celotno mednarodno skupnost.

Mednarodno kazensko sodišče (MKS) je ustanovljeno
18. 07. 1998 09.47
V Rimu so v noči s petka na soboto uro pred polnočnim uradnim koncem pettedenske konference diplomatske konference za ustanovitev MKS udeleženci sprejeli statut prvega stalnega mednarodnega sodišča za kaznovanje najhujših zločinov. Sodišče s sedežem v Haagu bo imelo splošno pristojnost za sojenje zaradi genocida, vojnih zločinov in zločinov zoper človeštvo - sprožilo bo lahko postopek zoper vsakogar, tudi državljane držav, ki ne bodo sprejele in ratificirale statuta sodišča. Pravnomočno bo postalo, ko bo statut ratificiralo 60 držav. Za ustanovitev MKS je glasovala velika večina udeleženk - 120 držav -, med njimi Slovenija, sedem jih je glasovalo proti, med njimi ZDA in Izrael, 21 se jih je vzdržalo. Dvanajst držav se ni udeležilo glasovanja.

Končni predlog statuta stalnega Mednarodnega kazenskega sodišča
17. 07. 1998 10.04
Končni predlog statuta stalnega Mednarodnega kazenskega sodišča, ki so ga danes objavili v Rimu, predvideva kompromis med privrženci in nasprotniki močnega in neodvisnega sodišča, vendar ne ustreza bistvenim zahtevam Združenih držav. Predvsem ne predvideva, da državljanom držav, ki ne bodo sprejele statuta sodišča, sodišče ne bi moglo soditi, kljub stalnim zahtevam ameriške delegacije. Predlog statuta naj bi diplomatska konferenca Združenih narodov o ustanovitvi tega sodišča sprejela nocoj, ko se bo tudi končala. Predstavniki 160 držav so s konferenco začeli 15. junija.

Brigita Bukovec 2. v Nici
17. 07. 1998 09.11
Edina slovenska atletinja na mitingu IAAF 1. kategorije v Nici Brigita Bukovec je znova razveselila svojega trenerja Jureta Kastelica in številne navijače. V teku na 100 metrov z ovirami je s časom 12,87 zasedla 2. mesto, osem stotink sekunde za Američanko Melisso Morrison in dve pred Kanadčanko Katurah Anderson.

Svetovni rekord na 1500 metrov; Bukovčeva tretja
15. 07. 1998 11.08
Drugi atletski miting zlate lige v Rimu je postregel z enim svetovnim rekordom, štirimi najboljšimi letošnjimi dosežki na svetu in dobrim nastopom prve dame slovenske atletike.

Spor med vladajočo koalicijo in komunisti v Rimu se zmanjšuje
09. 07. 1998 18.13
Dva tedna po neuspeli razpravi v italijanskem parlamentu glede vprašanja širitve zveze NATO je vladajoči koaliciji danes v veliki meri uspelo ublažiti spor s komunisti. Po krizni seji je bil premier Romano Prodi optimističen glede nadaljnega obstoja svoje vlade. Po njegovem mnenju bo vsekakor odločilno glasovanje o zaupnici prihodnji teden v parlamentu.

Predstavnika zamejskih Slovencev v Rimu
07. 07. 1998 17.20
Na povabilo vsedržavnega vodstva Italijanske ljudske stranke (PPI) sta bila včeraj v Rimu deželni tajnik Slovenske skupnosti (SSk) Martin Brecelj in predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Sergij Pahor, so sporočili iz SSO.

Prodi in Vasile: Odlični odnosi med državama
07. 07. 1998 17.09
Italijanski premier Romano Prodi in njegov romunski kolega Radu Vasile, ki se mudi na obisku v Italiji, sta na današnjem srečanju v Rimu poudarila, da so odnosi med državama odlični, predvsem na gospodarskem področju. Prodi je Romuniji tudi izrazil italijansko podporo pri približevanju Evropski uniji in zvezi NATO.

V kratkem bo stekel tudi preiskovalni postopek v zvezi s prijetim slovenskim državljanom v Italiji
06. 07. 1998 16.51
Slovensko veleposlaništvo v Rimu je danes s strani finančne policije iz Pescare prejelo tudi pisno uradno obvestilo, da je bil v soboto, 4. julija, zaradi posedovanja 108,2 kilograma heroina aretiran 28-letni slovenski državljan Drago Žnidaršič s stalnim prebivališčem v Mariboru, je STA izvedela na slovenskem veleposlaništvu v Rimu.

Našli ukradena Van Gogha in Cezanna
06. 07. 1998 14.55
Van Goghovi platni Vrtnar (Le jardinier) in Arlezijanka (L'Arlesienne) ter Cezannov pejsaž Joudarnova hišica (Le cabanon de Jourdan), maja ukradene iz Galerije moderne umetnosti v Rimu, so karabinjerji našli in aretirali osem ljudi, so danes sporočili iz Rima. Slike so zasegli v Rimu in Torinu, kjer so tudi aretirali domnevne tatove, je sporočila karabinjerska služba za zaščito umetniške dediščine. Platna so ukradli trije oboroženi moški 19. maja malo po zaprtju galerije.

Ravbarjeva sprejela na razgovor italijanskega veleposlanika
30. 06. 1998 13.13
Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je včeraj z italijanskim veleposlanikom v Ljubljani Massimom Spinettijem pogovarjala o rezultatih in dogovorih petega zasedanja mešane slovensko-italijanske komisije za gospodarsko sodelovanje, ki je potekalo 23. junija v Rimu, so sporočili iz ministrstva za ekonomske odnose in razvoj.

Po 15 letih obnove palače odprli Rimski narodni muzej
29. 06. 1998 16.39
Po petnajst letih obnove so nedavno v italijanski prestolnici, in sicer v palači Massimo pri rimskih kopelih, odprli Rimski narodni muzej. Odprtje omenjenega muzeja sodi v t.i. novo renesanso, kot so v javnosti že poimenovali najnovejši razcvet muzejske ponudbe v Rimu; potem ko so pred letom dni odprli prenovljeno galerijo Borghese z zbirko kipov Berninija in Canove ter slik Rafaela, Caravaggia in Tiziana, pred pol leta pa palačo Altemps z zbirko skulptur, ki jih je v prvi polovici 17. stoletja zbral kardinal Ludovico Ludovisi. Palača Massimo pri rimskih kopelih je bila ob koncu 16. stoletja zasebna rezidenca kardinala Feliceja Perettija, kasnejšega papeža Siksta V.

Kofi Annan v Italiji
13. 06. 1998 13.59
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes prispel na uradni tridnevni obisk v Italijo.

Med neurjem v severni Italiji ranjenih deset ljudi
12. 06. 1998 17.42
Med silovitim neurjem, ki je prizadelo severno Italijo, je bilo ranjenih deset ljudi. Kot je danes poročala italijanska televizija, je neurje hudo prizadelo zlasti pokrajino Brescio, kjer je odnašalo strehe, poročajo pa tudi o izruvanih drevesih in poškodovanih električnih in telefonskih napeljavah. Nastala je tudi velika gmotna škoda, zlasti v industrijskem območju Visano.

Pisma Rafaela, Michelangela in Tiziana na dražbi
10. 06. 1998 13.32
Konec junija naj bi na dražbi v Milanu naprodaj ponudili originalna pisma nekaj največjih italijanskih renesančnih umetnikov, kot so Rafael, Michelangelo in Tizian. Med gradivi so tudi pismo slikarja Rafaela iz leta 1515, torej iz časa, ko je bil vrhovni nadzornik za antične spomenike; Michelangelovo pismo (1517) o gradnji nagrobnega spomenika za papeža Julija II. ter Tizianovo pismo iz leta 1545, ko je delal za družino Farnese v Rimu.

Pripravljenost Nata za posredovanje na Kosovu
10. 06. 1998 09.22
Pomen pripravljenosti Nata za morebitni poseg na Kosovu je poudaril tudi ameriški obrambni minister William Cohen, ki naj bi v Rimu sodeloval na pripravljalnem srečanju za sestanek obrambnih ministrov Severnoatlantske zveze, ki bo v četrtek in petek v Bruslju. Ameriški posrednik Richard Holbrooke meni, da so ZDA in njihovi zavezniki v Natu - potem ko so se marsikaj naučili iz vojne v BiH - "na dobri poti", da preprečijo širitev spopadov s Kosova tudi na sosednja območja. O morebitnem vojaškem posegu na Kosovu, ki ga med drugim podpira tudi Francija, naj bi razpravljali na današnjem sestanku kontaktne skupine na strokovni ravni v Parizu, na katerem bodo pripravili petkovo ministrsko srečanje v Londonu.

Leteče preproge so lahko nevarne
07. 06. 1998 09.52
Neka štiriletna punčka je v Rimu skočila s tretjega nadstropja, ne da bi se poškodovala. Z okenske police svoje sobe je skočila, ker je hotela "tako kot Aladin leteti na preprogi". Deklica je najprej z okna vrgla svojo majhno odejo, potem pa je za njo skočila še sama. Z drugega okna jo je videla mama, ki jo je uspela ujeti v naročje. Nepoškodovano so jo odpeljali v bolnišnico, po 48-urnem opazovanju pa se je "mala Aladinka" vrnila domov.

V Albaniji odprli urad UNHCR
06. 06. 1998 10.21
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UHNHCR) je sporočil, da je zaradi zaostrovanja razmer na Kosovu in množičnega bega tamkajšnjega prebivalstva v Albanijo v albanskem kraju Bajram Curri, ki leži na meji s Kosovom, odprl svoj urad.

Italijanski parlament o reformi ustave
02. 06. 1998 16.08
Spor glede reforme italijanske ustave se je nekaj ur pred predvidenim začetkom razprave v poslanski zbornici italijanskega parlamenta danes v Rimu ponovno zaostril.

V Rimu konferenca o ustanovitvi mednarodnega kazenskega sodišča
02. 06. 1998 15.10
V Rimu bo od 15. junija do 17. julija potekala diplomatska konferenca za ustanovitev Mednarodnega kazenskega sodišča; odprl jo bo generalni sekretar ZN Kofi Annan. Konferenca, ena najpomembnejših kodifikacijskih konferenc v zgodovini ZN, bo v prostorih Organizacije za prehrano in kmetijstvo (FAO) pri Združenih narodih. Odprtja konference, na kateri bo Slovenijo zastopala sedemčlanska delegacija z zunanjega in pravosodnega ministrstva, se bo predvidoma udeležil tudi slovenski zunanji minister Boris Frlec.

Spice Girls ostajajo kljub odhodu Geri Halliwell
01. 06. 1998 08.27
Odvetnik Geri Halliwell, bolj znane kot Ginger Spice, je potrdil, da je Geri zapustila skupino Spice Girls, ki pa bo po njenem odhodu še naprej delovala. Spice Girls bodo tako kot je bilo napovedano 14. junija začele ameriško turnejo.

Rimski kolosej bo dobil dvigalo
23. 05. 1998 11.22
Mestni nadzorni organi za arheologijo v Rimu načrtujejo, da bi do leta 2000 v koloseju zgradili 30 metrov visoko dvigalo. Dvigalo naj ne bi bilo vidno niti z ulice niti znotraj antičnega amfiteatra. Italijanski časopisi so ob tem zapisali, da skoraj 2000 let stare znamenitosti načrtovano dvigalo ne bo poškodovalo ali skazilo.

Iz rimske Galerije moderne umetnosti ukradli dela Van Gogha in Cezanna
20. 05. 1998 10.53
Trije oboroženi moški so v noči s torka na sredo iz Galerije moderne umetnosti v Rimu ukradli sliki Vincenta Van Gogha "Vrtnar" in "Arležanka" ter Cezannovo olje "Hiša in drevesa", je sporočila policija.

Rios osvojil Rim brez boja
18. 05. 1998 09.51
Zmagovalec teniškega turnirja v Rimu z nagradnim skladom 2,4 milijona dolarjev je postal Čilenec Marcelo Rios. V finalu bi se moral pomeriti s Špancem Albertom Costo, ki pa je dvoboj zaradi poškodbe zapestja predal.

Viscontijev film Lepotica v Kinoteki
14. 05. 1998 16.42
V Slovenski kinoteki bodo jutri zvečer zavrteli film Luchina Viscontija Lepotica (Bellissima, 1951); eno najpomembnejših del italijanskega neorealizma pa bo predstavila italijanska scenaristka Suso Cecchi D'Amico, ki bo že popoldne na povabilo Zavoda za odprto družbo - Slovenija predavala v mednarodni šoli filmske pripovedi Pokaži jezik.