rojenih

Umetna oploditev z uporabo DNK treh oseb: rojenih osem zdravih otrok
17. 07. 2025 08.55
Britanski zdravniki so sporočili, da se je po umetni oploditvi z inovativno metodo uporabe DNK treh različnih oseb rodilo osem zdravih otrok. Gre za prelomno tehniko, pri kateri genetski material matere in očeta prenesejo v zdravo jajčece darovalke ter na ta način zmanjšajo tveganje za razvoj mitohondrijskih bolezni. "Po letih negotovosti nama je to zdravljenje najprej dalo upanje, nato pa nama je dalo našega otroka. Za to sva resnično hvaležna," je dejala mama ene od deklic, ki si je od nekdaj želela, da bi svojemu otroku omogočila zdrav začetek življenja.

Do italijanskega državljanstva že po petih letih?
07. 06. 2025 08.21
Italijani bodo odločali o pomembnih spremembah zakonodaje, ki bi lahko na milijone tujcem olajšale pridobitev državljanstva. Referendum, ki poteka v dveh dneh, v nedeljo in ponedeljek, prinaša pet vprašanj – najbolj vroče pa ostaja vprašanje o skrajšanju obdobja prebivanja za pridobitev državljanstva z deset na pet let.

Dua, Sia, Art, Ruj ... Tričrkovna imena vse bolj priljubljena
31. 05. 2025 13.13
Pregled imen po obdobjih rojstva v Sloveniji kaže, da ta postajajo čedalje krajša. Sedem odstotkov prebivalcev Slovenije je imelo ob začetku letošnjega leta tričrkovno ime, in sicer 68.093 žensk in 73.316 moških. Tretjina teh žensk so bile Ane. Med moškimi s tričrkovnimi imeni pa je bilo največ Rokov, in sicer 14 odstotkov, kažejo podatki Sursa.

Upanje za tisoče žensk: po presaditvi maternice rodila malo Amy Isabel
08. 04. 2025 07.11
"To je največje darilo, kar smo si ga lahko kdaj želeli," je dejala Grace Davidson po rojstvu hčerkice Amy Isabel. Maternico je 34-letnica leta 2023 prejela od svoje starejše sestre, ki že ima dva otroka. To je bil prvi tovrstni poseg, ki so ga izvedli v Združenem kraljestvu, porod pa daje upanje tisočim ženskam, ki so se rodile brez maternice.

Ali 'tradwife' vplivnice vračajo ženske v preteklost?
27. 03. 2025 19.48
Brezhibno čista stanovanja, pridni otroci in do potankosti urejene gospodinje. Tako bi lahko na kratko opisali nov trend, imenovan tradwife, ki je zadnja leta zavzel družbena omrežja. V objavah gospodinje, ki pa niso zgolj to, pač pa vplivnice, več milijonom sledilcem predstavljajo svoje idilično življenje. In če si marsikdo ob tem morda zaželi estetike in lahkotnosti, prikazane v teh objavah, je realnost velikokrat precej drugačna. Kakšne pasti se skrivajo v tovrstnih objavah, ki promovirajo vračanje k tradicionalnim vrednotam?

Materinski dan: otrok vse manj in vse kasneje
25. 03. 2025 06.24
Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, bodo danes znova v ospredju vprašanja žensk, tokrat tistih z otroki. V Sloveniji se je namreč v 90. letih ustalilo, da je materinski dan tako kot pred letom 1941: 25. marca. Iz statistike pa izhaja, da ženske razumejo materinstvo kot zelo odgovorno. Za otroka se odločajo vse kasneje, rojstev pa je vse manj.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice
15. 03. 2025 07.00
Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta
05. 03. 2025 15.32
Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48
Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Silve, Silvestri in Silvi so res 'silvestrčki'
31. 12. 2024 17.06
Osebe, ki so se rodile v prazničnem času med božičem in novim letom, so zelo pogosto in precej pogosteje kot tiste, ki so se rodile v drugih mesecih leta, dobile imeni Silvester ali Silvestra oziroma krajši različici Silvo ali Silva, ugotavlja Statistični urad RS. Koliko pa se jih je rodilo prav na zadnji dan leta?

Pri tem podjetju lahko mamice podaljšajo porodniško še za eno leto
03. 12. 2024 00.15
Vsem staršem, ki se po starševskem dopustu v službe vračajo spomladi ali poleti, otroka pa do septembra ne morejo vključiti v vrtec in so tako primorani iskati druge oblike varstva, Hofer prihaja naproti. Po starševskem dopustu namreč lahko koristijo daljšo odsotnost z dela, in sicer do enega leta. Med materami, ki so se za to Hofer ugodnost že odločile, je tudi Maja, ki je pri podjetju od leta 2019.

Kot da se še vedno unikatnim The Cure ne ljubi več
16. 11. 2024 11.00
Veliki bendi imajo veliko zaslužene sreče.

'Ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'
08. 11. 2024 06.00
"Hitro, prinesi kisikovo bombo, naredi plinsko analizo, dvigni vzglavje, očisti nos, ugreza interkostalno, polna pljuča, vzemi kri, kliči oddelek za intenzivno terapijo otrok!" Prizor, ki bo mlado mamico Alešo Cverle spremljal vse življenje, besede, ki v njenih mislih odzvanjajo še vedno. Njen še ne enomesečni sin Emanuel je le teden dni potem, ko se je zaradi pljučne hipertenzije z neonatalnega oddelka vrnil domov, zbolel za zahrbtnim respiratornim sincicijskim virusom, ki še posebej ogroža dojenčke. Sploh če so, kot Emanuel, rojeni s srčno napako. "In ko sem vprašala, kaj se dogaja, so rekli, 'Gospa, ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'."

Kaj bo Trump storil prvi dan, ko pride v Belo hišo?
07. 11. 2024 07.00
V Belo hišo se vrača nekdanji predsednik Donald Trump, po tem, ko je zmagal v predsedniški tekmi. In med samo kampanjo je predstavil veliko stvari, ki jih bo naredil prvi dan, ko bo prevzel položaj.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše
06. 11. 2024 05.23
Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

'Gros, Mavsar, Varagić in Pandžić so mi dejale, da so v Parizu odigrale zadnjo reprezentančno tekmo'
16. 09. 2024 18.43
Prvič po premiernem nastopu na olimpijskih igrah se bo v prihodnjem tednu zbrala ženska članska rokometna reprezentanca. Po poletnem vrhuncu bo izbrana vrsta doživela korenite spremembe. Selektor Dragan Adžić je predstavil seznam igralk. Na njem manjkajo praktično vse nosilke slovenske igre. "Ana Gros, Tamara Mavsar, Alja Varagić in Amra Pandžić so mi v pogovoru dejale, da so na olimpijskih igrah v Parizu odigrale zadnjo reprezentančno tekmo."

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38
Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Reprezentance z največ nogometaši, rojenimi izven meja svoje države
12. 06. 2024 06.00
Slovenska reprezentanca je v četrtek na evropsko prvenstvo v Nemčijo odpotovala z dvema nogometašema, ki nista bila rojena znotraj meja Slovenije. Josip Iličić je bil rojen v Bosni in Hercegovini, Sandi Lovrić pa v Avstriji. Kaj pa druge države? Kar 18 Albancev je bilo rojenih v "tujini", drugo mesto si v tej kategoriji delita Turčija in Hrvaška.

Znani mladi prejemniki vozovnic za potovanje po Evropi
03. 06. 2024 15.43
Evropska komisija je danes objavila rezultate zadnjega kroga prijav za brezplačne vozovnice za potovanje z vlakom po Evropi. Razdelili jih bodo več kot 35.500, od tega jih bodo 169 prejeli 18-letniki iz Slovenije. Na pot se bodo lahko odpravili med 1. julijem letos in 30. septembrom prihodnje leto.

30 let po koncu vojne priznali status civilne žrtve otroku, rojenemu iz posilstva
03. 05. 2024 12.31
V BiH so skoraj 30 let po koncu vojne v državi priznali status civilne žrtve vojne prvemu otroku, rojenemu kot posledica vojnega zločina posilstva. BiH je s tem po navedbah ministrstva za delo in socialno politiko entitete Federacije BiH postala prva država na svetu, ki je tako rojenemu otroku priznala status civilne žrtve vojne.

Izjemni Quick v vratih prispeval levji delež k pomembni zmagi Rangersov
22. 03. 2024 08.47
Hokejisti ekipe New York Rangers so v derbiju vzhodne konference severnoameriške lige NHL premagali vodilno ekipo lige Boston s 5:2 in se mu s tem na lestvici približali le na točko zaostanka. Artemij Panarin je k zmagi prispeval tri gole, zadnji je bila njegova 97. točka v sezoni. Newyorčani so zmagali na šesti od zadnjih osmih tekem.

Plačna vrzel v Sloveniji je leta 2022 znašala 6,1 odstotka
08. 03. 2024 08.23
Kolikšna je povprečna starost žensk v Sloveniji? Koliko žensk je mater, koliko žena? Ter kakšno izobrazbo imajo? Statistični urad RS je pred mednarodnim dnem žena znova postregel s posebno statistiko, ki je pokazala, da je lani v Sloveniji prebivalo skoraj 1.054.000 žensk. Med stoletniki je bilo medtem po podatkih konec leta 311 žensk in 60 moških. Kakšna pa je plačna vrzel pri nas in koliko delovno aktivnih mam imamo?

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum
04. 03. 2024 15.13
Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

Popoldanski taksisti in helikopterski starši
25. 02. 2024 07.00
Že leta v Sloveniji beležimo negativen prirast, pari se vse težje odločajo za naraščaj, družbena pričakovanja glede vzgoje so visoka. Kako se pripravljamo na rojstvo otroka, koliko denarja namenjamo opremi? Starševstvo se danes precej razlikuje od starševstva nekoč, otrok postaja projekt. Zakaj smo postali popoldanski taksisti in helikopterski starši, ki nenehno stremijo k nadzoru?

V Sloveniji lani rojenih najmanj otrok doslej
14. 02. 2024 12.58
V Sloveniji se je lani po začasnih podatkih statističnega urada rodilo 16.800 otrok, kar je pet odstotkov manj kot predlani in najmanj od začetka zbiranja podatkov leta 1922. Število umrlih se je zmanjšalo za pet odstotkov na 21.400. Naravni prirast, ki je neprekinjeno negativen od leta 2017, je bil lani prvič negativen vse mesece v letu. Kljub temu je imela Slovenija 1. oktobra 6000 prebivalcev več kot v začetku lanskega leta. Povprečna starost se je v dobrih 20 letih zvišala za šest let.

Kitajci vstopili v leto lesenega zmaja
10. 02. 2024 07.52
Kitajci po celem svetu so vstopili v leto lesenega zmaja, ki bo trajalo do 28. januarja 2025. Za razliko od zahodne pošastne percepcije zmaja je na Kitajskem to mitološko bitje simbol sreče in bogastva. Tradicionalno so pred praznovanji potekale velike migracije iz urbanih središč, kar pa je na Kitajskem oteževalo predvsem vreme.

Bodo najstarejšemu psu na svetu odvzeli naziv? Preiskava je v teku
16. 01. 2024 09.23
Portugalski pes Bobi naj bi doživel več kot 30 let, zato je bil lansko leto imenovan za najstarejšega psa na svetu. Vendar pa so strokovnjaki iz Guinnessove knjige rekordov zdaj začeli bolj natančno preiskovati njegovo zgodbo in mu naziv (vsaj začasno) tudi odvzeli.

Tri pogrešane fante našli, a je kasneje eden spet izginil
12. 01. 2024 10.12
Na Hrvaškem so našli tri pogrešane mladoletnike, ki so izginili pred dnevi v Zagrebu in na Reki. Eden od njih je zvečer nato spet izginil. Izginotja fantov, rojenih leta 2009, med seboj niso bila povezana.

Po porodniški še dodatno leto doma? V tem podjetju to omogočajo
27. 11. 2023 00.15
Matere, ki se po porodniškem dopustu v službe vračajo spomladi ali poleti, otroka pa do septembra ne morejo vključiti v vrtec, so primorane iskati druge oblike varstva.

Adžić: Pogled RZS mora biti usmerjen tudi proti naslednjim olimpijskim ciklusom
22. 11. 2023 06.00
Z začetkom tedna se je v ženskih rokometnih tekmovanjih začel reprezentančni premor. Slovenska ženska reprezentanca se (je) bo zbrala sredi tedna, medtem ko so se na treningu že mudile obetavne rokometašice.