rojenih

Francija ukinila vojaščino
27. 06. 2001 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac in premier Lionel Jospin sta danes z odlokom odpravila redno služenje vojaškega roka, ki je bilo v Franciji v veljavi 96 let. Kot sta pojasnila Chirac in Jospin, vpoklic nabornikov v Franciji ni več potreben, saj se projekt profesionalizacije vojske dobro odvija, število prostovoljcev se veča, prav tako pa Francija ni več resno zunanje ogrožena. Vpoklic mladih nabornikov se bo tako končal z današnjim dnem, zadnji pa bodo vojašnice zapustili novembra letos.

DZ tudi o starševskem varstvu
22. 06. 2001 00.00
Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

Evropski ministri o družini in poklicu
21. 06. 2001 00.00
Usklajevanje delovnega in družinskega življenja je temeljno področje sodobne družbe in prinaša prednosti za starše in za evropsko gospodarstvo, je ključno sporočilo 27. ministrske konference za družinske zadeve v Portorožu. Ministri in njihovi namestniki iz 43 sodelujočih držav oziroma državnih delegacij, članic Sveta Evrope (SE), nameravajo ob koncu dvodnevne konference z naslovom Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja sprejeti sklepni dokument s priporočili za članice SE. Portoroška konferenca je prva konferenca s področja družinskega življenja v sklopu SE, ki poteka v Srednji ali Vzhodni Evropi.

Prvi genetsko prirejeni otroci
06. 05. 2001 00.00
V zadnjih nekaj letih je bilo rojenih okoli trideset gensko "obdelanih" otrok, petnajst od tega se jih je rodilo v ameriškem medicinskem inštitutu, kjer so izvajali revolucionarne teste za povečanje rodnosti. Nekateri znanstveniki so poizkuse označili kot neetične, ker pri tem uporabljajo gene neke druge matere. Postopek se imenuje ooplazmični transfer - vzamejo pa vsebino jajčeca zdrave darovalke in ga skupaj s spermo partnerja injicirajo v jajčece nerodne ženske. V Inštitutu za reproduktivno medicino St. Barnabas v New Jerseyu so na ta način pomagali k rojstvu petnajstim otrokom. Kot je dejal direktor raziskav Dr. Jacques Cohen, bo najstarejši ta mesec star štiri leta. Še petnajst otrok se je na enak način rodilo po drugih centrih v ZDA. Raziskovalci na ta način pomagajo k zanositvi žensk, ki imajo okvarjena jajčeca.

Prepoved uvoza italijanske govedine
26. 01. 2001 00.00
Seznam držav, iz katerih je prepovedan uvoz govedi ter izdelkov njihovega izvora, se bo jutri razširil na 11 držav. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je namreč v zadnji številki Uradnega lista objavilo uredbo, po kateri se desetim evropskim državam, iz katerih je prepovedano uvažati pošiljke goveda, mesa, izdelkov in surovin, ki izvirajo od govedi, pridružuje še Italija. V tej državi so namreč sredi januarja odkrili prvi primer bolezni norih krav po letu 1994.

Ukrepi pred boleznijo norih krav
02. 12. 2000 00.00
Slovenske klavnice morajo spoštovati sklep vlade, po katerem je potrebno po zakolu goveda, prašičev, ovc in koz odstraniti ter uničiti centralni živčni sistem in limfno tkivo. Poleg tega je prepovedan uvoz in uporaba mesno-kostne moke za krmo živali. Z današnjim dnem se razširja tudi seznam držav, iz katerih je prepovedan uvoz govedi ter izdelkov njihovega izvora. Vlada je navedene ukrepe sprejela minulo sredo, potem ko so predstavniki kmetijskega ministrstva predstavili položaj v zvezi z boleznijo norih krav in trenutne razmere v govedoreji. Namen ukrepov je povrnitev zaupanja potrošnikov v živila živalskega izvora.

Vlada in kmetje o bolezni norih krav
29. 11. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji obravnavala informacijo kmetijskega ministrstva o stanju in ukrepih v zvezi z boleznijo norih krav (BSE) in trenutnih razmerah v govedoreji. V zvezi s tem je sprejela nekaj sklepov, ki kmetijskem in drugim ministrstvom nalagajo izvedbo celovitih ukrepov za zaščito zdravja in povrnitev zaupanja potrošnikov v živila živalskega izvora. Mednje se uvrščajo izločitev centralnega živčnega sistema in limfnega tkiva sesalcev iz prehrane ljudi, vpeljava hitre diagnostika BSE pri govedu najkasneje do 1. januarja 2001, prepoved uporabe kostne moke za krmljenje ter oceno stroškov, ki jih bo ta prepoved povzročila. Ministrstvu za zdravstvo še nalaga pripravo celovite informacije o uporabi cepiv in drugih medicinskih pripomočkov pri ljudeh.

Unicef opozarja pred množičnimi posvojitvami
01. 08. 2000 09.10
Nemška podružnica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) je včeraj posvarila pred vse številčnejšimi posvojitvami otrok, rojenih v nerazvitih državah, saj naj bi te že prerasle v ''trgovino z otroki''.

Koliko starše stanejo ameriški otroci?
30. 04. 2000 09.15
Na kaj srečni starši novorojenčkov v ZDA verjetno ne pomislijo? Na to, da bodo za vzgojo svojega otroka do njegovega 18. leta porabili povprečno 237.000 dolarjev. To je pokazala raziskava ameriškega ministrstva za kmetijstvo, kjer so izračunali, koliko bodo starši lani rojenih otrok porabili za njihovo vzgojo. Kar 51 odstotkov tega denarja bodo starši otrok porabili za izobraževanje in prehrano potomca.

Aids grozi prebivalcem Rusije
21. 01. 2000 08.04
Rusija bi lahko v naslednjih letih izgubila več milijonov prebivalcev, predvsem zaradi izbruha epidemije aidsa, je nedavno poročal dnevnik Moscow Times, ki izhaja v angleškem jeziku.

Mladinski pevski zbor iz Argentine
18. 10. 1999 17.59
Po Sloveniji in bližnjem zamejstvu v drugi polovici oktobra gostuje mladinski pevski zbor San Justo iz Aregentine. Doslej so se mladi pevci slovenskih prednikov že predstavili v Domžalah, Kranju, Ljubljani in Logatcu, ta torek bodo peli na Opčinah pri Trstu, nato pa jih bo pot nesla še k Slovencem na avstrijsko Koroško ter v Maribor. V ponedeljek, 25. oktobra, se bodo v štajerski prestolnici srečali z mariborskim škofom Francem Krambergerjem, dan kasneje pa v slovenski prestolnici še z ljubljanskim nadškofom Francom Rodetom.

Staranje prebivalcev EU
29. 07. 1999 17.01
V prihodnjih 30 letih se bo v večini regij Evropske unije število ljudi, starejših od 60 let, podvojilo, medtem ko bo najbolj dramatično v prihodnjih desetletjih naraslo število ''najstarejših'', tistih, ki bodo dosegli starost 80 let in več. Po danes objavljenih ugotovitvah Eurostata bo do leta 2050 v EU 10 odstotkov 80- in več-letnikov, medtem ko ta starostna skupina danes predstavlja štiri odstotke populacije.

Rojstva v EU spet rekordno nizka
19. 02. 1999 10.17
Po prvih ocenah Eurostata je bilo lani v Evropski uniji rojenih okrog 4,01 milijona otrok, podobno kot leta 1995, ko je EU dosegla najnižjo stopnjo rojstev po drugi svetovni vojni. Leta 1997 je bilo v EU 4,05 milijona novorojenih otrok.

Umetniška akcija Sanje in smrt Charlesa Lindbergha v Novem mestu
20. 12. 1998 09.45
V telovadišču Loka v Novem mestu bodo drevi uprizorili umetniško akcijo Sanje in smrt Charlesa Lindbergha. Igra je posvečena umetnikom in mislecem Lepote, ki so se rodili leta 1898 in zaznamovali iztekajoče se stoletje, je sporočil vodja projekta Andrej Berger. Producent predstave je Radio Krka.

ZN: Do leta 2050 8,9 milijarde prebivalcev
03. 11. 1998 07.36
Po ocenah Združenih narodov bo leta 2050 na Zemlji živelo skoraj devet milijard ljudi. Pri ZN dodajajo, da se pričakovana življenjska doba podaljšuje. Trenutno je na svetu 135.000 ljudi, starejših od 100 let, do leta 2050 pa naj bi jih bilo celo 2,2 milijona. Sicer pa je rodnost po svetu padla s pet rojenih otrok na žensko v začetku petdesetih let na 2,7 otroka v letošnjem letu, do leta 2000 pa naj bi se v 61 državah na žensko rodilo 2,1 otroka - kar je povprečje, potrebno za obnovo generacije.

Otroci priseljencev bolj zdravi od otrok, rojenih v Ameriki
10. 09. 1998 07.31
Do presenetljivih rezultatov so prišli ameriški raziskovalci v študiji, ki jo je financirala vlada. Ugotovili so namreč, da imajo otroci družin priseljencev manj zdravstvenih težav in poškodb kot njihovi sovrstniki, rojeni ameriškim staršem. Poleg tega se v družinah priseljencev zmanjšuje število ob rojstvu podhranjenih otrok, manj pa je tudi smrtnih primerov v otroškem obdobju.

Na Madžarskem vse manj navdušenja nad zakonom
30. 01. 1998 08.28
Zadnji statistični podatki kažejo, da se vse manj mladih Madžarov navdušuje nad poroko. V obdobju med leti 1991 in 1996 se je število samskih ljudi starih med 25 in 29 let povečalo za desetino, kar strokovnjaki pojasnjujejo z dejstvom da se mladi danes kasneje finančno osamosvojijo.

Na Švedskem smrtnost večja od rodnosti
29. 12. 1997 18.01
Na Švedskem so letos prvič v zadnjih 190 letih zabeležilo višjo smrtnost od rodnosti, je danes sporočil švedski statistični urad.