s.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo

12. 04. 1998 10.55

Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.

Ropar pograbil čokolado in pobegnil

12. 04. 1998 10.53

V Disneylandu se je neki ropar, oborožen s pištolo, nenadoma približal nekemu moškemu, ki se je skupaj s hčerko ravno nameraval odpeljati v zabaviščni park. Ker tuja turista nista povsem dojela za kaj gre, sta začela po špansko spraševati kaj ropar želi. Nato je napadalec izvlekel pištolo, zato mu je turist stisnil v roko vrečko čokolade. Ropar je bil očitno sladkosnednež, saj je brž zgrabil "plen", nato pa jo je jadrno popihal. Kot je povedal detektiv Larry Spahn s šerifovega urada v Orange Countyu je bila čokolada očitno zelo okusna, saj je stala kar 18 dolarjev. Ker so v Disneylandu v zadnjem času zabeležili precejšnje povečanje števila ropov, so najeli več oboroženih policistov.

McDonalds načrtuje 2000 novih restavracij v Aziji

12. 04. 1998 10.52

Ameriška veriga restavracij s hitro hrano McDonald's namerava kljub azijski finančni krizi v tem delu sveta v prihodnjih treh letih odpreti več kot 2000 novih restavracij. Vrednost celotne investicije naj bi znašala poldrugo milijardo dolarjev. V McDonald's-u sicer priznavajo, da imajo gospodarske težave nekaterih azijskih težav negativen učinek na poslovanje družbe, vendar so prepričani, da jim bo z ustreznimi poslovnimi potezami uspelo ublažiti posledice manjših prihodkov.

Obeti

12. 04. 1998 09.47

V torek bo oblačno s padavinami, ki bodo popoldne postopoma ponehale. Meja sneženja bo na nadmorski višini okoli 600 metrov. V sredo bo sprva suho vreme, popoldne pa bo v zahodni Sloveniji spet pričelo deževati.

Pred 37 leti je poletel v vesolje Gagarin; mednarodni dan astronavtike

12. 04. 1998 09.12

Danes je minilo 37 let odkar je sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin kot prvi človek poletel v vesolje. V spomin na polet Gagarina je 12. april mednarodni dan astronavtike. Posebej slovesno praznujejo današnji dan vesoljci na Zemlji in v vesolju, vesoljski strokovnjaki in znanstveniki. Tričlanska rusko-ameriška posadka na orbitalni znanstveni postaji Mir se je danes po dvostranski video zvezi trikrat pogovarjala s svojci, znanci, vesoljci in strokovnjaki v Centru za upravljanje poletov CUP v Koroljovu pri Moskvi. Še včeraj sta ruska kozmonavta med vesoljskim sprehodom s 14 m visokega stolpa Sofora na modulu Kvant uspešno odstranila 400-kilogramsko prenosno motorno napravo VDU 1, ki je več let ohranjala pravilno lego Mira v prostoru, a ji je v ponedeljek pošla zaloga raketnega goriva.

Zoran Klemenčič 3. v 1. etapi po Lombardiji

12. 04. 1998 09.11

S 149-kilometrov dolgo etapo od Casatenove do Bergama se je začela 28. kolesarska dirka "Teden po Lombardiji", ki se je udeležuje 180 tekmovalcev iz 30 klubov med njimi tudi člani Perutnine Radenske Roga. Uvodno preizkušnjo je v ciljnem šprintu dobil Slovak Jan Svorada (Mapei Bricobi) pred domačinom Endrijem Leonijem in Zoranom Klemenčičem. Dobro se je odrezal tudi Andrej Hauptman, ki je osvojil 8. mesto. Ostali slovenski tekmovalci so v cilj prišli z glavnino, z veliko težav tudi Igor Kranjec in Valter Bonča, ki sta kakih 20 kilometrov pred ciljem zaradi težav s kolesi skoraj odstopila.

Berasategui zmagovalec Lizbone

12. 04. 1998 09.10

V finalu prvega letošnjega turnirja na pesku v Lizboni (nagradni sklad 625.000 dolarjev) sta se pomerila Španec Alberto Berasategui in Avstrijec Thomas Muster. S 3:6, 6:1 in 6:3 je bil boljši Berasategui.

Zmaga Schumacherju, drugi Hakkinen, tretji Irvine

12. 04. 1998 09.10

Na dirki za VN Argentine v Buenos Airesu, tretji preizkušnji voznikov formule 1 v letošnji sezoni, je zmagal Nemec Michael Schumacher (Ferrari). Drugi je bil Finec Mika Hakkinen (McLaren-Mercedes), tretji pa drugi Ferrarijev voznik Irec Eddie Irvine. V skupnem seštevku vodi Hakkinen s 26 točkami pred Schumacherjem (14), med moštvi pa McLaren, drugi pa je Ferrari.

Rafter najboljši v Indiji

12. 04. 1998 09.10

Avstralec Patrick Rafter je v finalu teniškega turnirja (nagradni sklad 430.000 dolarjev) v Chennaiju v Indiji brez večjih težav premagal Šveda Mikaela Tillstroema s 6:3 in 6:4.

5000 kosovskih Albancev mirno protestiralo

12. 04. 1998 09.08

V Prištini so se kosovski Albanci danes že tretji dan zapored udeležili mirnih demonstracij. Približno 5000 kosovskih Albancev se je sprehajalo ob glavni aveniji v središču mesta in se po pol ure mirno razšlo. K polurnim protestnim sprehodom so v četrtek pozvale Demokratična liga Kosova Ibrahima Rugove in trinajst drugih strank in organizacij kosovskih Albancev. S protesti naj bi dokazali svojo navzočnost na Kosovu in odločnost, da bodo tam tudi ostali.

Carlsen zmagovalec v Hongkongu

12. 04. 1998 09.08

Danec Kenneth Carlsen je zmagovalec teniškega turnirja v Hongkongu z nagradnim skladom 340.000 dolarjev. V finalu je 24-letni Danec, pred turnirjem 76. igralec na svetu, po dobri uri igre premagal Zimbabvijca Byrona Blacka s 6:2 in 6:0. Za zmago je Carlsen prejel 45.000 dolarjev, poraženec v finalu pa skoraj polovico manj.

Potres v Sloveniji čutile tudi sosede; velika gmotna škoda

12. 04. 1998 09.07

V Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu so po še neuradnih podatkih za STA povedali, da je imel potres, ki je nekaj pred 13. uro danes zatresel Slovenijo, epicenter v okolici Bovca in Kobarida. Potres je imel jakost 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici oziroma 7. do 8. stopnje po Mercallijevi lestvici. Sporočili so tudi, da je cesta Bovec-Kobarid odprta v eni smeri, cesta na Predel pa je zaprta. Kot je poročala italijanska državna televizija RAI, je bilo potres čutiti tudi v Istri in večjih predelih severovzhodne Italije. Po podatkih hrvaške tiskovne agencije Hine pa po vsem zahodnem delu Hrvaške. Potres so po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA čutili tudi po vsej Avstriji, najbolj na Koroškem, pa tudi v Zgornji Avstriji in na Dunaju. Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da je potres zatresel tudi okolico Muenchna. Tuje agencije o škodi ne poročajo. Radio Slovenija je pred tem poročal, da je potresni sunek trajal petnajst sekund. Po prvih podatkih je bila ena oseba poškodovana, žrtev pa potres ni zahteval. Kasneje je Radio Slovenija poročal, da naj bi potres zahteval eno človeško življenje, kar pa še ni uradno potrjeno. Oseba naj bi umrla zaradi srčne kapi iz strahu. Potres pa je zahteval zelo veliko gmotno škodo in to na razmeroma širokem območju. Dopisnik Radia Slovenija Filip Šemrl je poročal, da na Kobariškem in Bovškem nobena starejša hiša ali gospodarsko poslopje nista ostala nepoškodovana. S Kobariškim so prekinjene vse redne telefonske povezave, promet na cesti Kobarid-Bovec pa je močno oviran zaradi zemeljskega plazu, ki se je ob potresu vsul na cestišče. Na cesti proti Bovcu so se ponekod na cestišču skotalile tudi večje skale. Hiše v centru Bovca naj bi bile poškodovane in popokane. V Bovcu naj bi že organizirali očiščevalne ekipe. Gmotno škodo pa naj bi utrpeli tudi v dolini Trente. Potres so močno čutili tudi na Goriškem, v Bohinju, Zgornje savski dolini. S teh območij poročajo tudi o manjši škodi. Nekoliko manj so potres čutili tudi na območju ljubljanske kotline, celo na Štajerskem. Na teh območjih poškodb ni bilo.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo

12. 04. 1998 07.25

Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

Ameriškega veleposlanika pričakujejo na Palah

11. 04. 1998 12.14

Ameriški veleposlanik v Sarajevu Richard Kauzlarich naj bi danes obiskal Pale, kjer naj bi se sestal s srbskim članom predsedstva BiH Momčilom Krajišnikom, poroča tiskovna agencija bosanskih Srbov SRNA. Sogovornika naj bi govorila o delu zveznih organov BiH, še poroča agencija.

Davenportova in Coetzerjeva brez težav v polfinale

11. 04. 1998 11.19

Na teniškem turnirju v Amelia Islandu s 450.000 dolarji nagradnega sklada je prva nosilka Američanka Lindsay Davenport v četrtfinalu premagala rusko šestnajstletnico Ano Kurnikovo, osmopostavljeno igralko, s 7:5, 6:3. Francozinja Mary Pierce, ki je četrta nosilka, pa je ugnala peto nosilko Hrvatico Ivo Majoli s 6:3, 6:2. Druga igralka turnirja, Južnoafričanka Amanda Coetzer je ugnala Američanko Taro Snyder s 6:4, 6:4, šesta nosilka Španka Conchita Martinez pa Američanko Liso Raymond s 6:4 in 7:5. Davenportova se je Kurnikovi oddolžla za poraz, ki ga je doživela prejšnji mesec. "Ves čas sem želela narekovati ritem, kar mi je zaradi napadalne igre in močnih udacev tudi uselo," je dejala Američanka. "Njeni udarci niso bili tako močni, kot sem pričakovala. Močnejše udarce ima celo šestnajstletna Hrvatica Mirjana Lučič," je menila Kurnikova, ta izjava pa je sprožila plaz besed Davenportove: "Ona lahko reče, kar hoče. Dejstva po današnji tekmi govorijo drugače. Kurnikova je še mlada, menim pa, da bi morala kljub temu manj pozornosti posvečati besedam drugih, ki so namenjene predvsem njenemu videzu. Dokler je teniška igralka, sta pomembni njena igra in rezultat," je žogico vrnila Davenportova.

Srebotnikva v polfinalu v Dubrovniku

11. 04. 1998 11.18

Slovenska teniška igralka Katarina Srebotnik je v četrtfinalu zadnjega turnirja ETA satelita Biseri Dalmacije v Dubrovniku (nagradni sklad 10.000 ameriških dolarjev) premagala Hrvatico Marijano Kovačević s 7:5 in 6:2 ter se uvrstila v polfinalni dvoboj, v katerem se bo pomerila z Madžarko Eszter Molnar.

Slonici Tini izpulili zob

11. 04. 1998 10.36

Slonici Tini iz muenchenskega živalskega vrta Hellabrunn so končno pozdravili zobobol. 39-letni Tini so morali veterinarji pod narkozo izpuliti 3,4 kilograme težak kočnik. Že pol ure po operaciji je bila slonica spet na nogah. 4,8 tone težka slonica je že nekaj dni trpela zaradi bolečega zoba in brez veselja prežvekovala seno. Ker žival ni bila pripravljena odpreti ust za natančnejši poseg, so se zdravniki odločili, da bodo Tino v kraljevstvo sanj poslali s posebnim narkotikom. Nad 22 centimetrov dolgim in 15 centimetrov širokim izpuljenim zobom so se kasneje čudili tudi sami veterinarji.

Umaknili kondome, ki puščajo

11. 04. 1998 10.35

Na Japonskem so s tržišča umaknili zelo priljubljene kondome - med drugim so jih zastonj delili na olimpiadi v Naganu, ker so ugotovili, da puščajo. Od 315 kondomov, ki so jih oblasti pregledale, jih je šest imelo majhne luknjice, skozi katere je lahko stekla voda. Za razliko od navadnih kondomov, ki so narejeni iz lateksa, so ti izdelani iz poliuretana, večji del zalog pa so Japonci že pokupili. Na Japonskem je poraba kondomov zelo velika tudi zato, ker kontracepcijska tableta ni dovoljena.

Leonardo DiCaprio ima debelo denarnico

11. 04. 1998 10.33

Zvezda filma Titanic, Leonardo DiCaprio, lahko že s svojim naslednjim filmom postane eden od igralcev, ki v Hollywoodu največ zaslužijo. Po mnenju poznavalcev ameriške filmske industrije bi 23-letni DiCaprio "za naslednji film brez težav dobil 25 milijonov dolarjev" in s tem za pet milijonov prehitel svoje kolege Toma Cruisa, Arnolda Schwarzeneggerja, Johna Travolto, Toma Hanksa, Bruca Willisa in Jima Careya. V primerjavi z najbolje plačanima hollywoodskima igralkama, Demi Moore, ki dobi za film 14 milijonov dolarjev, in Julio Roberts z 12 milijoni, bi lahko DiCaprio že v letošnjem letu zaslužil dvakrat toliko. V zgodovini Hollywooda je bila samo enkrat prekoračena magična meja 20 milijonov, in sicer za film Batman in Robin, veliko vsoto pa je v žep pospravil Arnold Schwarzenegger.

Nadaljevanje velikonočnih slovesnosti v Rimu

11. 04. 1998 10.25

Papež Janez Pavel II. bo drevi v okviru velikosobotne vigilije krstil devet vernikov iz različnih delov sveta, starih med 14 in 49 let. Sicer pa na vigiliji v bazliki Svetega Petra pričakujejo več tisoč vernikov. V predverju bazilike bodo prižgali velikonočni ogenj, ki ga bo nato papež v spremstvu kardinalov in škofov prenesel v zatemnjeno cerkev. Medtem pa so že skoraj končane priprave za jutrišnjo papeževo velikonočno mašo, ki naj bi kljub spremenljivemu vremenu potekala na prostem, na trgu Svetega Petra, ki je tudi letos okrašen s cvetjem iz Nizozemske. Po maši bo papež podelil svoj blagoslov urbi et orbi (mestu in svetu).

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut

11. 04. 1998 10.22

Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.

Union Olimpija - Helios 103:73 (59:37)

11. 04. 1998 10.04

Košarkarji Uniona Olimpije so v prvem polfinalu na zaključnem turnirju slovenskega pokala v Novem mestu premagali Helios s 103:73 (59:37). V finalu (nedelja, 18.00) se bodo pomerili z zmagovalcem dvoboja Krka - Pivovarna Laško.

Osrednja prireditev ob romskem prazniku

11. 04. 1998 10.03

Romi v Sloveniji, združeni v sedmih društvih, so najslovesneje proslavili svetovni romski praznik, 8. april, z današnjo prireditvijo v Novem mestu. Direktor urada za narodnosti Peter Winkler je v nagovoru poudaril, da je prireditev priložnost za predstavitev romske kulture in težav, s katerimi se soočajo Romi v Sloveniji. Okrog sedem tisoč slovenskih Romov tarejo težave z bivalnimi razmerami, nezaposlenostjo in izobraževanjem. Po raziskavah javnega mnenja pa slovenska družba tudi sicer Romom ni naklonjena.

Grčija je pripravljena na pogovore o sodelovanju v enotah za hitro posredovanje na Balkanu

11. 04. 1998 10.01

Grčija se bo sredi aprila udeležila sestanka vojaških strokovnjakov balkanskih držav v Bukarešti, na katerem naj bi govorili o oblikovanju skupnih sil za hitro posredovanje na Balkanu, se je danes izvedelo iz grških uradnih virov. Grški zunanji minister Theodore Pangalos je po koncu pogovorov z bolgarsko zunanjo ministrico in romunskim kolego Nadeždo Mihajlovo ter Andreiem Plesujem na otoku Santorini izjavil, da Grčija "utegne" sodelovati na omenjenem srečanju. Uradna potrditev udeležbe naj bi prišla z obrambnega ministrstva. Grčija je že ob koncu lanskega leta predlagala ustanovitev mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu, vendar pa se je kaseneje zaradi zadržkov v zvezi s sodelovanjem Turčije, umaknila s pogovorov.

Vremenska slika

11. 04. 1998 09.16

Naši kraji so na obrobju obsežnega območja nizkega zračnega pritiska s središčem nad zahodno Evropo. Prek zahodne in srednje Evrope se pomikajo proti vzhodu vedno novi frontalni valovi, ki vplivajo na vreme tudi pri nas. Z jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje vlažen zrak.

Več kot 150.000 ljudi izrazilo naprotovanje predlogom pokojninske reforme

10. 04. 1998 17.50

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so ob tem, ko so pripravljali množični protestni shod pod geslom Za varno starost 28. marca v Ljubljani, zbirali tudi podpise v podjetjih in ustanovah proti nekaterim rešitvam reforme pokojninskega sistema, ki so zapisane v beli knjigi. Svoje nasprotovanje tem predlogom je v slabih treh tednih prostovoljno s svojimi podpisi izrazilo več kot 150.000 ljudi, je danes zapisal predsednik ZSSS Dušan Semolič v pismu ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu.

Ogata: Človekoljubne razmere na Kosovu so težke

10. 04. 1998 17.49

Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Sadako Ogata je razmere na človekoljubnem področju na Kosovu danes označila kot težke. V okviru turneje po območju nekdanje Jugoslavije se je Ogata v Prištini sestala s srbskim predstavnikom kosovskih oblasti Veljkom Odalovićem in vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Dejala je, da je prišla, da bi se prepričala o varnosti beguncev. Jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug pa je poročala, da se je Ogata v pogovoru s srbskim predstavnikom zavzela za premestitev begunskih centrov na Kosovu v kraje, "kjer se bodo begunci počutili varne". Ogata bo pozno popoldne odpotovala v Makedonijo, turnejo pa bo sklenila z obiskom Bosne in Hercegovine

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Digitel javno razgrnil svojo ponudbo

10. 04. 1998 17.46

Družba Digitel, kandidatka za drugega koncesionarja za opravljanje storitev s področja mobilne telefonije GSM, je danes, deset dni po javnem odpiranju ponudb, pripravila javno predstavitev svoje ponudbe. Kot je uvodoma poudaril direktor družbe Franc Čimžar, se "ne nameravajo skrivati v povprečju", njihov cilj pa je postaviti enega trenutno najsodobnejših sistemov mobilne telefonije. Digitel, katerega družbeniki so Factor Leasing iz Ljubljane, Feniks iz Novega mesta (vsak po 32-odstotni delež), ameriški Vanguard Cellular Systems (30 odstotkov) in Franc Čimžar (6 odstotkov), je za enkratno koncesijsko dajatev ponudil 20 milijonov dolarjev. V primeru, da bo izbran za drugega koncesionarja, bo uporabnikom ponudil štiri osnovne tipe storitev Urban: Urban, Urban popotnik, Urban poslovnež in Urban Urbanu. V prvi fazi izgradnje, ki bo trajala tri mesece po pridobitvi koncesije, predvideva vzpostavitev 40-odstotno pokritost prebivalstva in 10-odstotno pokritost ozemlja, po 12 mesecih pa 97-odstotno pokritost prebivalstva ter 90-odstotno pokritost ozemlja. V prvih dveh letih naj bi skupna vrednost investicije predvidoma znašala 50 milijonov dolarjev, do konca veljavnosti koncesije pa 80 milijonov dolarjev.

V DZ ustanovili Skupino prijateljstva s Poljsko

10. 04. 1998 17.45

Poleg obstoječih skupin prijateljstva z Veliko Britanijo, Češko, Dansko, Zvezno republiko Nemčijo, Zvezno republiko Jugoslavijo, Kanado, Madžarsko, Avstrijo, Združenimi državami Amerike, Hrvaško in Italijo so v slovenskem državnem zboru ustanovili tudi Skupino prijateljstva s Poljsko. V skupini je enajst članov, njen predsednik pa je Janez Kramberger, so sporočili iz DZ.