sabora

Mediji o posledicah hrvaške poteze

06. 10. 2003 00.00

Hrvaška razglasitev ribolovno – ekološke cone je izzvala tudi številne odzive v medijih. O posledicah petkove odločitve sabora pišejo mariborski Večer, reški Novi list in tržaški Il Picolo.

Bo Italija blokirala Hrvaško?

05. 10. 2003 00.00

Po pisanju tržaškega <em>Il Piccolo</em> naj bi Rim zaradi razglasitve ekološko-ribolovne cone v Jadranu razmišljal o blokadi približevanja Hrvaške Evropski uniji. Hrvaški <em>Vjesnik</em> pa povzema izjavo hrvaškega zunanjega ministrstva, da so zdaj pripravljeni začeti pogovore s sosedami, tako o izlovu rib kot tudi o hrvaško-slovenski meji.

Rop: Evropa razočarana nad odločitvijo Hrvaške

04. 10. 2003 00.00

Hrvaški sabor je razglasil zaščiteno ekološko-ribolovne cono v Jadranu. O stališču Slovenije do te odločitve smo se v studiu 24ur pogovarjali s predsednikom slovenske vlade Antonom Ropom.

Negativni odzivi na hrvaško razglasitev

04. 10. 2003 00.00

Hrvaška razglasitev zaščitene ekološko-ribolovne cone v Jadranu je naletela na negativne odzive EU, Slovenije, Italije in ostalih sredozemskih držav. Zaskrbljenost nad enostransko potezo Hrvaške sta izrazila tudi slovenski premier Anton Rop in predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki sta se sestala ob robu medvladne konference v Rimu.

Slovenske stranke o razglasitvi cone

04. 10. 2003 00.00

Na hrvaško razglasitev zaščitne ekološko-ribolovne cone v Jadranu so se že odzvale nekatere slovenske stranke. Nezadovoljstvo nad enostransko odločitvijo hrvaškega sabora je izrazil tudi predsednik parlamenta Borut Pahor.

Gre Grčija po sledeh Hrvaške?

03. 10. 2003 00.00

Po informaciji, da bi hrvaški sabor utegnil sprejeti predlog o razglasitvi ribolovno-ekološkega območja v Jadranu, reški <em>Novi list</em> piše, da se Italija boji posledic napovedane odločitve sabora, ker bi lahko vplivala na stanje v širšem sredozemskem območju.

Evropska unija podpira dialog

29. 09. 2003 00.00

Predsednik evropskega parlamenta Pat Cox je v Zagrebu hrvaškim poslancem govoril tudi o sporni razglasitvi izključnega gospodarskega pasu na Jadranu, ter Hrvaško pozval, naj občutljiva obmejna in regionalna vprašanja rešuje z dialogom in diplomatskimi metodami.

Hrvaški ribiči zahtevajo EEZ

27. 09. 2003 00.00

Hrvaški ribiči so na srečanju Hrvaške obrtne zbornice v Umagu pozvali hrvaški sabor, naj brez odlašanja sprejme odločitev o razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranskem morju.

Tomac izstopil iz stranke

26. 09. 2003 00.00

Hrvaški politik Zdravko Tomac je sporočil, da je izstopil iz hrvaške Socialdemokratske stranke (SDP) in ponudil odstop z vseh strankarskih funkcij.

Hrvaška zavrača slovenski predlog

25. 09. 2003 00.00

Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonović je po vrnitvi iz Bruslja na seji hrvaške vlade dejal, da je slovenski predlog, da bi Jadransko morje razglasili za nekakšno skupno zaščiteno cono, za Hrvaško nesprejemljiv.

Celoten Piranski zaliv slovenski?

22. 09. 2003 00.00

Zagreb je ob začetku tridnevnega pripravljalnega sestanka za novembrsko konferenco o ribištvu v Sredozemlju natančneje predstavil svoje namere o širitvi jurisdikcije na Jadranu. Odlok skupnosti obalnih občin Koper iz leta 1987 pa za slovensko ribolovno območje določa celotni Piranski zaliv.

Italija: Hrvaška naj z EEZ počaka

18. 09. 2003 00.00

Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

Italija podpira dogovor med sosedami

18. 09. 2003 00.00

Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

Hrvaški sabor oktobra o pasu

08. 09. 2003 00.00

Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Kdo stoji za idejo o gospodarskem pasu?

06. 09. 2003 00.00

Ideja o razglasitvi gospodarskega pasu na Jadranu se je na Hrvaškem prvič pojavila pred dvema letoma. Na predlog desničarske stranke prava je julija 2001 o njej razpravljal hrvaški sabor, vendar Račanova vlada takrat ni pokazala velikega zanimanja.

Hrvaška za dialog s Slovenijo

06. 09. 2003 00.00

Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović je za hrvaški časnik Vjesnik dejal, da bo Hrvaška v zvezi z vprašanjem izključne ekonomske cone vztrajala na dialogu s Slovenijo. Podpredsednik hrvaške vlade Granić pa meni, da je odpoklic veleposlanika doslej najbolj agresivna poteza Ljubljane.

Rupel o sporu s Hrvaško

05. 09. 2003 00.00

V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ

04. 09. 2003 00.00

Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade

03. 09. 2003 00.00

Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Rupel znova pisal EU

02. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Izjave zaostrile odnose

01. 09. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Tomčić kritizira slovensko diplomacijo

01. 09. 2003 00.00

Slovenska odločitev, da na posvetovanja v domovino pokliče veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša, je "še ena nepotrebna in izjemno živčna poteza slovenske diplomacije", je danes na Brionih dejal predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić.

Picula: Slovenci reagirali preveč živčno

28. 08. 2003 00.00

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je za <em>Večernji list</em> poudaril, da sta hrvaško pobudo za razglasitev izključne ekonomske cone slovenska javnost in politika sprejeli z neustrezno politično in diplomatsko živčnostjo.

Odzivi tiska o razglasitvi EEZ

27. 08. 2003 00.00

Hrvaški tisk tudi danes namenja precej prostora razglasitvi EEZ. Tudi nemški dnevnik <em>Frankfurter Allgemeine Zeitung </em> ugotavlja, da želi Hrvaška skupaj z Italijo na Jadranu vzpostaviti izključno ekonomsko cono.

Kacin: Hrvaška izgublja čas

27. 08. 2003 00.00

Napoved razglasitve izključne gospodarske cone v Jadranu je, kot je v pogovoru za današnji <em>Vjesnik</em> dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora v DZ Jelko Kacin, mednarodno kontraproduktivna in v funkciji hrvaških predvolilnih potreb.

Italija podpira namero Hrvaške

26. 08. 2003 00.00

Italija podpira namero Hrvaške, da polovico Jadranskega morja razglasi za izključni gospodarski pas, je izjavil predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić po srečanju z italijanskim veleposlanikom v Zagrebu Alessandrom Grafinijem. Slovensko in zagrebško zunanje ministrstvo pa sta 16. september določili kot datum prvih uradnih pogovorov.

Bo Hrvaška zahtevala arbitražo?

25. 08. 2003 00.00

Po besedah nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Granića morajo v skladu s Helsinško sklepno listino vse države, ki vstopajo v EU in ki imajo kakršenkoli spor glede meje, to prijaviti Meddržavnemu sodišču v Haagu. Slovenija tega ni storila, Hrvaška pa je ni prisilila k obvezujoči mednarodni arbitraži.

Gospodarski pas v interesu Slovenije?

09. 08. 2003 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je zatrdil, da morebitna hrvaška razglasitev izključnega gospodarskega pasu v Jadranskem morju ni in niti ne bi smela biti politično vprašanje. Tega vprašanja ni treba politizirati, ker gre za gospodarsko vprašanje, ki ga moramo rešiti z dialogom s sosedami. Slovenci morajo uvideti, da je tudi zanje boljše, da Hrvaška bolje nadzira svoje morje, je pojasnil.

Gospodarski pas v dogovoru z EU

07. 08. 2003 00.00

Hrvaška želi izkoristiti pozitiven trend znotraj Evropske unije in razglasiti izključni gospodarski pas na Jadranu, vendar tega ne bo storila enostransko, ampak v dogovoru z EU in zainteresiranimi sosedi, predvsem z Italijo in Slovenijo, piše zagrebški časnik <em>Vjesnik</em>.

Hrvaška odgovarja

06. 08. 2003 00.00

Hrvaško zunanje ministrstvo je na Mladiko poslalo obširno pojasnilo o napovedani enostranski uvedbi gospodarskega pasu na Jadranu. Hrvaška stran pojasnjuje, da želi država s tem ukrepom zaščititi ekosistem v jadranskem bazenu.