sabora

Odzivi na Račanovo napoved arbitraže
03. 10. 2001 00.00
Po besedah premiera Janeza Drnovška možnost arbitraže v reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje zdaj ni aktualna. Kot je dejal, so pogajanja sedaj končana, sporazum o meji je sprejet, obe vladi sta ga parafirali.

Račan napovedal arbitražo
02. 10. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je za hrvaški radio povedal, da bo od poslancev najverjetneje zahteval, naj za vprašanje meddržavne meje predlagajo mednarodno arbitražo.

O sporazumu o meji šele oktobra
26. 09. 2001 00.00
Predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić je potrdil, da je sabor razpravo o predlogu sporazuma o meji s Slovenijo preložil za dva tedna.

O predlogu meje v oktobru
25. 09. 2001 00.00
Po sestanku predsednikov strank hrvaške vladajoče koalicije v Zagrebu so sporočili, da sabor ta teden še ne bo razpravljal o predlogu sporazuma o meji s Slovenijo. Predvidoma bodo o predlogu razpravljali v drugi polovici oktobra.

Sabor o meji čez teden dni
19. 09. 2001 00.00
Hrvaški sabor, ki je začel z jesenskim zasedanjem, se bo o predlogu sporazuma o meji s Slovenijo pogovarjal prihodnji teden.

V iskanju novih odnosov s Slovenijo
08. 09. 2001 00.00
Predsednik hrvaškega sabora Tomčić je odlog razprave o sporazumu o meji s Slovenijo v saboru označil kot dobro potezo, saj bi trenutno vlada težko dosegla potrebno dvotretjinsko večino.

Sporazum o meji je pogumen korak
07. 09. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je odzval na dogajanje na Hrvaškem v zvezi s sporazumom o meji. Poudaril je, da bi v primeru, če na Hrvaškem sporazuma o meji ne bi sprejeli, lahko znova prišlo do "negativne spirale odnosov med državama".

Zapleti okrog mejnega sporazuma
06. 09. 2001 00.00
Predsednik odbora hrvaškega sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac je potrdil, da so razpravo o dogovoru sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško odpovedali. Tudi premier Drnovšek je ob zadnjih zapletih že sklical tiskovno konferenco.

Zapleti zaradi morske meje
27. 08. 2001 00.00
Na Hrvaškem glede kopenskega dela meje v sporazumu med Slovenijo in Hrvaško ne pričakuje zapletov. To pa ne velja za morsko mejo.

General Ademi se bo predal
12. 07. 2001 00.00
Hrvaški general Rahim Ademi, ki se po mnenju hrvaških medijev nahaja na zapečateni in tajni obtožnici Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je nocoj v izjavi za hrvaško televizijo dejal, da se je pripravljen odzvati pozivu haaškega sodišča, ko ga bo dobil. V izjavi je poudaril, da obtožnice še ni videl oziroma dobil, temveč je o obtožbi izvedel iz medijev. Ademi, ki je trenutno na počitnicah, je izrazil obžalovanje, da mu je nekdanja hrvaška vlada leta 1998 prepovedala, da preiskovalcem haaškega sodišča poda izjavo o akciji Medački žep. Pred haaškim sodiščem naj bi ga branil zagrebški odvetnik Čedo Prodanović.

Kriza zaradi generalov
11. 07. 2001 00.00
General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.

Pahor in Tomčić v Podčetrtku
01. 06. 2001 00.00
Predsednika slovenskega in hrvaškega parlamenta Borut Pahor in Zlatko Tomčić sta se danes v Podčetrtku sešla na delovnem srečanju, ki sta ga označila kot izraz njune pripravljenosti in pripravljenosti parlamentov obeh držav, da dajo vzpodbudo vladam pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Pobuda za srečanje s hrvaškim kolegom je prišla iz Pahorjeve strani. Predsednik DZ Pahor je srečanje izpostavil kot simbol želje po ustvarjanju ustreznega političnega ozračja med državama, v okviru katerega bosta obe diplomaciji in predsednika vlad storila pričakovane korake pri urejanju odprtih vprašanj. Po njuni oceni je namreč dozorel čas za rešitev teh vprašanj.

Simoniti v Splitu
25. 05. 2001 00.00
V Splitu se je začel sestanek ministrskega sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se ga udeležuje tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti. Ministrskemu sestanku predseduje hrvaški zunanji minister Tonino Picula, udeležujejo pa se ga tudi visoki predstavniki Italije, BiH, Grčije, ZRJ in Albanije. Ob tej priložnosti bo vodenje pobude od Hrvaške prevzela Grčija.

Granić v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Srečanje Pahorja in Tomčića
28. 04. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Tuđman bi bil obtožen
20. 04. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je izjavila, da so proti pokojnemu hrvaškemu predsedniku Franju Tuđmanu na sodišču pripravljali obtožnico. Če bi bil Tuđman še živ, bi bil danes po njenih besedah zagotovo eden od haaških obtožencev.

Jurgens pri Pahorju
21. 03. 2001 00.00
Poročevalec odbora Parlamentarne skupščine Sveta Evrope za pravne zadeve in človekove pravice Erik Jurgens je po pogovorih s predsednikom DZ Borutom Pahorjem glede vprašanja varčevalcev Ljubljanske banke poudaril, da je to problematiko treba reševati skupaj s predstavniki Slovenije, Hrvaške, BiH, po možnosti tudi ZRJ in Makedonije. Kot novi poročevalec odbora PS SE se želi predvsem seznaniti z argumenti vseh strani, zato za zdaj o tem še nima nobenega stališča. Pri tem je zanikal, da bi v ponedeljek v Zagrebu po pogovorih s predstavniki varčevalcev Ljubljanske banke, hrvaškega sabora, Hrvaške narodne banke in pristojnih ministrstev za hrvaške medije dejal, da je treba to vprašanje reševati ločeno od problema nasledstva. Stališče Slovenije je, da je to vprašanje mogoče rešiti v okviru pogajanj o nasledstvu, je pojasnil Pahor.

Tomac z veleposlanikoma ZDA o razmerah v BiH
06. 03. 2001 00.00
Podpredsednik hrvaškega sabora in predsednik odbora sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac se je danes v Zagrebu z veleposlanikom ZDA na Hrvaškem Lawrencom Rossinom in veleposlanikom ZDA v BiH Thomasom Millerjem pogovarjal o razmerah v BiH, potem ko je Hrvaški narodni zbor v soboto v Mostarju razglasil hrvaško samoupravo v BiH.

Sabor sprejel izhodišča za pogajanja
05. 03. 2001 00.00
Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji sprejel pogajalska izhodišča hrvaške vlade za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo. Odbor je sprejel tudi osnutek deklaracije o sodelovanju hrvaškega sabora in slovenskega državnega zbora.

Srečanje Kacina in Tomca
21. 02. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je na današnjem srečanju s podpredsednikom hrvaškega sabora Zdravkom Tomcem v Ljubljani poudaril, da so pred Slovenijo in Hrvaško izzivi, na katere se je treba ustrezno odzvati. S Tomcem, ki predseduje odboru sabora za zunanje zadeve, sta se pogovarjala o nekaterih odprtih vprašanjih med državama in njihovem reševanju. Kacin je sogovornika seznanil s tem, kako bo slovenski parlamentarni odbor obravnaval reševanje odprtih vprašanj, so sporočili iz DZ.

Demonstracije v podporo Norcu
15. 02. 2001 00.00
Demonstracije v podporo upokojenemu hrvaškemu generalu na begu Mirku Norcu, ki je osumljen pobojev srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991, se bodo danes nadaljevale na zagrebškem Markovem trgu, pred zgradbo hrvaške vlade in sabora. Demonstracije so se začele ob 12. uri, po napovedih organizatorjev protesta, koordinacije združenja vojnih veteranov, pa naj bi se na njih zbralo kar 200.000 ljudi. Hrvaška policija sicer ocenjuje, da se na Markovem trgu in na okoliških ulicah lahko zbere kvečjemu 20.000 ljudi, kljub temu pa naj bi protestnike varovalo vsaj od 300 do 500 policistov. Po zanjih podatkih se je na zborovanju zbralo okoli 5.000 potestnikov.

Mesić se ni srečal z Norcem
14. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se danes ni sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Mesić je sinoči namreč napovedal, da se bo danes srečal z Norcem, ki je na begu, potem ko ga je županijsko sodišče v Reki minuli teden osumilo uboja srbskih civilistov v Gospiču leta 1991. Predstavniki Mesićevega urada novinarjem danes niso mogli potrditi, kdaj bo prišlo do srečanja Mesića z Norcem. Novinarje, ki so v predsednikovem uradu ves dan čakali na generala Norca, pa so prosili, naj zapustijo prostor.

Hrvaški sabor o primeru generala Norca
14. 02. 2001 00.00
Predstavniški dom hrvaškega sabora bo danes na redni seji razpravljal o primeru upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca, ki je na begu že sedmi dan, potem ko je bil minuli teden osumljen za umor srbskih civilistov leta 1991 na območju Gospića. Predstavniki vladajoče koalicije bodo skušali doseči sprejem sklepov, s katerimi bi zapore cest in proteste, ki so jih minuli teden v podporo generalu Norcu pripravili vojni veterani, označili za poskus rušenja ustavnega reda in državnega udara. Od hrvaške vlade bodo zahtevali, da sprejme zakonske ukrepe za ohranitev demokratične ureditve na Hrvaškem ter mira in varnosti za vse državljane.

Mesič se bo sestal z Norcem
13. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac, ki je osumljen uboja srbskih civilistov na območju Gospiča leta 1991, je hrvaški vladi poslal pogoje za svojo predajo, v današnji izdaji poroča hrvaški tednik Nacional. Časnik, ki navaja navedbe prijateljev Norca, ki ga skrivajo v Hercegovini, trdi, da je Norac premieru Ivici Račanu sporočil, da se je pripravljen predati pod pogojem, da se bo lahko branil s prostosti, da ga ne bodo izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, da bodo znova zaslišali priče, ki so ga obtožile za umore omenjenih srbskih civilistov ter da izpustijo iz pripora brigadirja Milana Čaniča, ki so ga aretirali minuli teden.

Nove demonstracije v podporo Norcu
13. 02. 2001 00.00
Zaradi napovedi o aretaciji upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca so tudi za ta teden napovedani protesti v nekaterih hrvaških mestih. Združenja hrvaških veteranov in vojnih invalidov bodo danes organizirala proteste v Vinkovcih, jutri v Puli in v četrtek v Zagrebu, in sicer v središču mesta na Markovem trgu, kjer sta sedeža hrvaškega sabora in vlade.

Norac osumljen vojnih zločinov
09. 02. 2001 00.00
Hrvaška policija tudi danes nadaljuje iskanje upokojenega generala Mirka Noraca, ki je osumljen vojnih zločinov in za katerim je bila včeraj zvečer razpisana tiralica. Na zahtevo sodišča na Reki je zagrebška policija skušala Noraca, ki je osumljen, da je leta 1991 kot poveljnik obrambe v Gospiću sodeloval v pobojih srbskih civilistov na tem območju, aretirati že v sredo. Noraca je skupaj s še 11 generali lani jeseni zaradi pisma, v katerem so generali javno kritizirali novo hrvaško oblast, upokojil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Preiskava eksplozije v Zagrebu
02. 02. 2001 00.00
Zagrebška policija je uvedla preiskavo proti za zdaj še neznanemu storilcu, ki je podtaknil bombo na partizansko grobnico narodnih herojev na zagrebškem pokopališču Mirogoj. Vodja zagrebške policije Ivan Babić je povedal, da so proti neznanemu storilci na pristojnemu organu vložili kazensko ovadbo.

Počasna vrnitev beguncev
30. 01. 2001 00.00
Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

V Sloveniji sta dve manjšini
21. 01. 2001 00.00
Ko je predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić slovenskemu kolegu Borutu Pahorju v četrtek predlagal, da bi Slovenija priznala obstoj Hrvatov z recipročno zakonsko rešitvijo, kot je to lani z uvrstitvijo Slovencev v hrvaški ustavni zakon o manjšinah storil sabor, se je takoj slišal komentar, da to ni mogoče, je v današnji vesti, v kateri piše o obstoju hrvaške manjšine v Sloveniji, zapisal dopisnik hrvaške tiskovne agencije Hina v Ljubljani Luka Fiamengo.

Kučan o rešitvi vprašanj s Hrvaško
18. 01. 2001 00.00
Predsednik Kučan je danes sprejel predsednika hrvaškega sabora Zlatka Tomčića, ki se s parlamentarno delegacijo mudi na enodnevnem obisku v Ljubljani. Hrvaški parlamentarci so se poleg obiska pri predsedniku Kučanu udeležili še srečanja s slovenskimi kolegi in s premierom Janezom Drnovškom. Obisk je bil predvsem vljudnosten, za edino zanimivost pa je poskrbel predsednik hrvaškega parlamenta, ki je odprl vprašanje statusa hrvaške manjšine v Sloveniji.