sabora

Iskanje rešitve za izhod iz ustavne krize
22. 11. 1999 16.24
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tudjmana se je ponoči ponovno poslabšalo, je v Zagrebu danes sporočil zdravniški konzilij predsednika Tudjmana. Zaradi spremembe zdravstvenega stanja 77-letnega predsednika so zdravniki temu primerno prilagodili tudi njegovo intenzivno zdravljenje. Predsednik Tudjman leži po nujni operaciji na črevesju že dvaindvajseti dan v zagrebški bolnišnici Dubrava, zdravijo pa ga tudi zaradi vnetja potrebušnice. Njegovo stanje je bilo po podatkih zdravnikov v minulih dneh stabilno.

Tudjmanu se je ponovno poslabšalo
22. 11. 1999 16.22
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tudjmana se je ponoči ponovno poslabšalo, je v Zagrebu danes sporočil zdravniški konzilij predsednika Tudjmana. Zaradi spremembe zdravstvenega stanja 77-letnega predsednika so zdravniki temu primerno prilagodili tudi njegovo intenzivno zdravljenje. Predsednik Tudjman leži po nujni operaciji na črevesju že dvaindvajseti dan v zagrebški bolnišnici Dubrava, zdravijo pa ga tudi zaradi vnetja potrebušnice. Njegovo stanje je bilo po podatkih zdravnikov v minulih dneh stabilno.

Tuđmanovo zdravstveno stanje stabilno
21. 11. 1999 09.53
Hrvaške opozicijske parlamentarne stranke so včeraj potrdile, da jim je vladajoča Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) predložila načrt pravne rešitve vprašanja začasne nezmožnosti hrvaškega predsednika Franja Tudjmana.

Sestanek predsednika sabora in opozicijskih strank
19. 11. 1999 20.19
Predsednik hrvaškega sabora Vlatko Pavletić se je danes za zaprtimi vrati sestal s predstavniki vseh opozicijskih parlamentarnih strank, da bi preučili možnost sklica izredne seje sabora, na kateri bi lahko odločali o sprejetju zakona o začasni nezmožnosti predsednika. Tiskovni predstavnik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) Ivica Ropuš pa je na današnji novinarski konferenci izjavil, da obstaja možnost, da hrvaški predsednik Franjo Tuđman ta konec tedna razpiše parlamentarne volitve in podpiše druge zakone, ki so jih sprejeli na prvem zasedanju predstavniškega doma sabora. S tem bodo končali ugibanja o datumu volitev, je še poudaril.

HDZ prepričana v predsednikovo ozdravitev?
16. 11. 1999 07.54
Tiskovni predstavnik hrvaške vladajoče stranke HDZ Ivica Ropuš je za Hrvaško televizijo danes dejal, da HDZ hrvaški vladi ne bo priporočila, naj ustavnemu sodišču predlaga razglasitev hudo bolnega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana za trajno nesposobnega za opravljanju predsedniških dolžnosti. Tuđmanov zdravniški konzilij danes ni izdal sporočila o predsednikovem zdravstvenem stanju, včeraj pa so zdravniki sporočili, da je po novi operaciji njegovo stanje stabilizirano.

Tuđmanovo zdravstveno stanje vse slabše
12. 11. 1999 12.53
Deset dni po zadnji operaciji hrvaškega predsednika Tuđmana se je njegovo zdravstveno stanje ponoči poslabšalo. Kot je sporočil zdravniški konzilij, je prišlo do kapilarne krvavitve v notranjih organih.

Na Hrvaškem praznujejo četrto obletnico Nevihte
05. 08. 1999 09.26
Na Hrvaškem se ob dnevu zahvalnosti danes spominjajo 5. avgusta 1995, ko je hrvaška vojska med akcijo Nevihta ponovno prevzela nadzor nad Kninom.

Pokopali posmrtne ostanke žrtev povojnih pobojev
30. 07. 1999 16.41
Na pokopališču Dobrava pri Mariboru so danes pokopali posmrtne ostanke 1179 žrtev povojnih pobojev na Teznu, ki so jih aprila in maja izkopali na trasi bodoče avtoceste med Slivnico in Pesnico. Žalne slovesnosti so se poleg svojcev žrtev povojnih pobojev na Teznu iz Hrvaške udeležili tudi številni predstavniki države, cerkve in civilnih organizacij Iz Slovenije in Hrvaške, med njimi podpredsednik vlade Marjan Podobnik, namestnica predsednika urada predsednika Hrvaške Vesna Škare Ožbolt, podpredsednik zastopniškega doma hrvaškega Sabora Dražen Budiša, predsednik odbora za zakonodajo zastopniškega doma hrvaškega sabora Vice Vukojevič, mariborski župan Boris Sovič in mnogi drugi.

Hrvaški poslanci o odnosih s Slovenijo
30. 06. 1999 15.39
Zunanji minister Mate Granić je v okviru današnje razprave hrvaškega sabora o zunanji politiki odgovarjal na vprašanja poslancev, ki so se nanašala tudi na odnose s Slovenijo.

Mateša: Hrvaška utrpela veliko škodo zaradi napadov zveze NATO
19. 05. 1999 14.05
Škoda, ki jo je Hrvaška utrpela zaradi napadov zveze NATO na ZRJ, je ogromna, je danes povedal hrvaški premier Zlatko Mateša v odgovoru na vprašanja saborskih poslancev. Po podatkih Mateše znaša dosedanja škoda več kot 12 milijard kun škode, ne le v turizmu in prometu temveč v celotnem gospodarstvu Hrvaške. Po mnenju hrvaškega premiera je mednarodna skupnost po osnovnem načelu pravičnosti sosednjim državam, tudi Hrvaški, dolžna povrniti škodo, ki je nastala zaradi akcije. Vendar pa Mateša glede tega ni velik optimist.

V Opatiji so se začeli pogovori hrvaškega in slovenskega turističnega ministra
07. 05. 1999 13.35
Delegacija ministrstva za malo gospodarstvo in turizem, ki jo vodi minister Janko Razgoršek, se danes mudi na enodnevnem delovnem obisku na Hrvaškem. Za javnost zaprti pogovori z delegacijo hrvaškega ministrstva za turizem, ki jo vodi novoimenovani, vendar od sabora še nepotrjeni minister Ivan Herak, so se dopoldne začeli v Opatiji. Pričakuje se, da bosta ministra, ki se tokrat sestajata prvič, po končanem srečanju dala izjavo za javnost.

Mateša saboru predstavil nove ministre hrvaške vlade
06. 05. 1999 17.29
Hrvaški premier Zlatko Mateša je saboru danes predstavil novo imenovane ministre v svoji vladi: pravosodnega ministra Zvonimira Šeparoviča, ministra za turizem Ivana Heraka in ministra za posebne odnose s Federacijo BiH Milana Kovača. Poslanci bodo o zaupnici novim ministrom glasovali jutri popoldne, saj sabor po običaju o vseh predlogih glasuje ob petkih.

Slovenski veleposlanik pri podpredsedniku hrvaškega sabora
27. 04. 1999 19.31
Podpredsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks je danes sprejel slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča, s katerim sta govorila o slovenski skupnosti na Hrvaškem, o deklaraciji o hrvaško-slovenskih odnosih, ki jo je nedavno sprejel sabor, in o nerešenih dvostranskih vprašanjih. Strinjala sta se, da je slednje treba rešiti sporazumno.

Mateša: Predsednik Tudjman je popolnoma zdrav
21. 04. 1999 15.53
Hrvaški premier Zlatko Mateša je danes na vprašanje poslancev sabora o trenutnem zdravstvenem stanju predsednika države Franja Tudjmana in njegovih zmožnostih za opravljanje dolžnosti odvrnil, da nima strokovnega znanja, da bi lahko odgovarjal na takšna vprašanja. Dodal pa je, da lahko na podlagi svojega vtisa iz vsakodnevnih srečanj s predsednikom države, ki po premierovih besedah dela od 10 do 12 ur dnevno, se ukvarja s športom in je vsestransko aktiven, trdi, da je predsednik Tudjman popolnoma zdrav.

V Saboru sklenili razpravo o slovensko-hrvaških odnosih
03. 03. 1999 15.31
Zasedanje hrvaškega Sabora se je danes nadaljevalo z razpravo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je predlagala Hrvaška stranka prava (HSP).

Pahor jutri v Zagrebu
19. 02. 1999 17.50
Predsednik ZLSD Borut Pahor bo kot gost Socialdemokratske stranke Hrvaške na obisku v Zagrebu. Z gostiteljem, predsednikom SDP Ivico Račanom, se bosta udeležila odprtja mednarodne konference Hrvaška in evropske integracije. Predvidoma opoldne se bosta Pahor in Račan sestala na pogovoru o najnovejših aktualnih razmerah v odnosih med državama.

Hrvaški poslanci o slovensko-hrvaških odnosih
19. 02. 1999 14.12
V Zagrebu se danes nadaljuje 38. zasedanje predstavniškega doma hrvaškega sabora, na katerem poslanci na predlog predstavnika Hrvaške stranke prava (HSP) Anta Djapiča razpravljajo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Podpredsednik hrvaške vlade in zunanji minister Mate Granič je dejal, da je med odprtimi vprašanji med državama na prvem mestu določitev državne meje.

Delo: Posipanje s pepelom
17. 02. 1999 21.16
V okoliščinah, ko poslanci državnega zbora in sabora tehtajo vsako potezo vodij svojih diplomacij in pogajalskih skupin, si ni mogoče predstavljati bistvenih premikov v urejanju sosedskih odnosov; to sta po srečanju v vili Podrožnik priznala tudi Mate Granič in Boris Frlec z besedami, češ da za to ali ono nimata pogajalskega mandata, piše Peter Potočnik.

Hrvaški sabor bo razpravljal o odnosih s Slovenijo
26. 01. 1999 13.37
Predstavniški dom hrvaškega sabora bo na prvem letošnjem zasedanju, ki se bo začelo jutri, razpravljal tudi o odnosih med Hrvaško in Slovenijo.

Tudjman tudi o odnosih s Slovenijo
20. 01. 1999 17.38
Hrvaški predsednik Franjo Tudjman je na skupnem zasedanju obeh domov sabora danes predstavil redno letno poročilo o razmerah v državi v letu 1998. Pri tem je opozoril, da so v odnosih s Slovenijo še vedno nerešena vprašanja in med njimi izpostavil določitev kopenske in morske meje med državama, vprašanje nuklearne elektrarne Krško in izplačilo hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke.

Tuđman bo jutri nagovoril parlament - možne spremembe v hrvaški vladi
19. 01. 1999 15.49
Hrvaški predsednik Franjo Tuđman bo na skupnem zasedanju obeh domov sabora jutri, 20. januarja, predstavil redno leto poročilo o razmerah v državi v letu 1998.

Hrvaški premier Mateša v saboru o hrvaško-slovenskih odnosih
02. 12. 1998 12.06
Predsednik hrvaške vlade Zlatko Mateša je v hrvaškem saboru danes odgovarjal na vprašanje predstavnika Istrskega demokratskega sabora (IDS) Damira Kajina glede kopenske meje med Slovenijo in Hrvaško.

Visoko hrvaško priznanje za Margaret Thatcher
15. 09. 1998 16.40
Nekdanja britanska ministrska predsednica Margaret Thatcher je danes pripotovala na večdnevni obisk na Hrvaško, kjer se bo srečala z najvišjimi predstavniki države, prejela po bo tudi visoko državno odlikovanje za svojo podporo Hrvaški v času srbske agresije.

Predsednik skupščine istrske županije o gojenju školjk v Piranskem zalivu
15. 07. 1998 14.54
Predsednik skupščine istrske županije in član Istrskega demokratskega sabora Damir Kajin se je sinoči v pogovoru za Hrvaško televizijo odzval na protest slovenskega ministrstva za zunanje zadeve zoper postavitev gojišč školjk v Piranskem zalivu. ''Nič ni spornega v tem, da so hrvaški školjkarji dobili koncesijo za gojenje školjk, in sicer zgolj v teritorialnih vodah Hrvaške ter v skladu z obrazci, kakršne izdajajo tudi drugod v istrski županiji,'' je poudaril Kajin. Če ima slovenska stran na drugi strani domnevne mejne črte 15 ali celo 20 vzgajališč, če jih stalno nadgrajuje in se dogajajo določene gospodarske aktivnosti, ne vidimo razlogov, zakaj ne bi s takšno dejavnostjo začeli tudi dvesto metrov od hrvaške obale, je še dodal Kajin.

Nogometna tekma med slovenskimi in hrvaškimi parlamentarci v Tolminu
06. 07. 1998 14.14
Pred popoldansko humanitarno nogometno tekmo med parlamentarnima moštvoma Slovenije in Hrvaške v Tolminu je gostujočo ekipo hrvaškega sabora na čelu s podpredsednikom tamkajšnjega parlamenta Vladimirjem Šeksom v državnem zboru (DZ) sprejel predsednik DZ Janez Podobnik. Slednji je ob čestitki za nedavno uvrstitev hrvaške nogometne reprezentance med štiri najboljše na svetovnem nogometnem prvenstvu v Franciji pred popoldanskim prijateljskim srečanjem v Posočju med drugim ocenil, da šport povezuje tudi tam, kjer politika mogoče deluje nekoliko počasneje. Razumljivo je, da med sosednjima državama obstaja nekaj odprtih vprašanj, vendar verjamem, da jih bomo v bližnji prihodnosti rešili v nacionalnem interesu obeh držav, je poudaril Podobnik. Pred tem so se gostje iz sosednje države povzpeli na mestni grad, kjer so jih pozdravili predstavniki ljubljanskega mestnega sveta, v popoldanskih urah pa se bodo odpravili proti Posočju. Po napovedih naj bi si pred povratnim srečanjem ob 18. uri na nogometnem igrišču v tolminskem športnem parku Brajda po možnosti ogledali še vojaški muzej v Kobaridu in posledice aprilskega potresa na prizadetih območjih ob Soči.

Predsednik hrvaškega sabora sprejel slovenskega veleposlanika
10. 06. 1998 12.54
Predsednik hrvaškega sabora Vlatko Pavletić je danes na predstavitveni obisk sprejel slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča. Pavletić je v pogovoru poudaril, da imata Slovenija in Hrvaška marsikaj skupnega, zato morata še naprej vzdrževati tesne medsebojne odnose na vseh ravneh.

Prijateljska nogometna tekma med slovenskimi in hrvaškimi politiki
22. 05. 1998 15.52
Poslanci državnega zbora in državni svetniki bodo v sredo, 27. maja, odigrali prijateljsko nogometno tekmo s člani hrvaškega državnega sabora v Vukovarju. Povratno srečanje v Sloveniji bo predvidoma na območju, ki ga je 12. aprila prizadel potres. Slovensko moštvo bo okrepil najboljši slovenski nogometaš vseh časov Brane Oblak, v hrvaški ekipi pa bo nastopil zvezdnik hrvaškega nogometa Oblakove generacije, so sporočili iz državnega sveta in državnega zbora.

Slovesnosti ob pokopu hrvaškega obrambnega ministra Šuška
07. 05. 1998 15.53
Danes opoldne se je pričela slovesnost ob pokopu pokojnega hrvaškega ministra za obrambo Gojka Šuška. Zadnjo častno stražo so pokojnemu ministru med drugim poklonili hrvaški predsednik in vrhovni poveljnik hrvaških oboroženih sil Franjo Tudjman, vodja predsednikovega urada Hrvoje Šarinić, predsednik hrvaškega državnega sabora Vlatko Pavletić in predsednik vlade Zlatko Mateša. Pokojnega so na zadnjo pot pospremili člani njegove družine ter njegovi prijatelji, med katerimi so bili tudi številni predstavniki mednarodne skupnosti.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško
25. 03. 1998 09.01
Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".