sara volčič

Ko je breme v zaporu preveliko

18. 04. 2023 14.50

Bil je april 2007, ko je eden najbolj zavržnih zločinov pri nas doživel sodni epilog. Na serijskega morilca Silva Pluta je padla pravnomočna sodba s težo 30 let zapora zaradi okrutnega umora Ljubice Ulčar na Jančah nad Ljubljano. V istem obdobju pa so Plutu v odsotnosti v Srbiji prisodili še 40 let zapora zaradi umora njihove državljanke, mlade in noseče Jasmine Djosić. To se je zgodilo pred umorom na Jančah. Plut je bil takrat star skoraj 39 let in očitno ni bil pripravljen preostanka svojega življenja preživeti v zaporu. Obupal je pod težo 70 let zapora.

'Delim zgodbe obsojencev, zato z njimi delim tudi nagrado'

17. 04. 2023 13.42

"Svet v njenih prispevkih ni črno-bel, ampak poskuša razumeti in prikazati razsežnosti, ki nekoga privedejo v zapor, kakšen uvid v svoje protipravno ravnanje ima, kakšne posledice je njegovo dejanje pustilo na žrtvah, svojcih in družbi ter kako mu lahko programi obravnave in zaposleni v zaporu pomagajo na pravo pot," je v obrazložitvi nagrade novinarki Sari Volčič zapisala Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij.

'O pokojnih se veliko pogovarjamo in skrbimo, da (vsaj v spominu) ostajajo z nami vsak dan'

05. 04. 2023 09.25

Prvič po tragediji se je Miha Lešnik, brat in sin umorjenih v Gerečji vasi, bil je božič 2020, odločil spregovoriti za medije. Da bi zaščitil nečaka, s katerim so se preselili v drug kraj – le pisno. Spodnje vrstice so dragocene, saj novinarji redko dobimo vpogled v to, kaj se dogaja daljnosežno po zločinih, kakršen je bil ta. Prav tako pa pokaže, koliko pomeni podpora preostale družine in prijateljev, ki je v takšnih primerih neprecenljiva.

Drevenškov odvetnik: Cilj je čim manjša kazen pod čim blažjimi pogoji

04. 04. 2023 13.55

Božič 2020. Silvo Drevenšek zvabi svojo bivšo partnerko čez ulico – mesec dni pred tem se je s sinom umaknila k staršem v njuno hišo. Iz nekdaj skupnega doma na naslovu Gerečja vas 20 g ni več prišla živa. Drevenšek nadaljuje svoj pohod v hišo čez cesto, plane v stanovanje staršev ravnokar umorjene nekdanje partnerice in umori še njena starša. In to, vedno znova me presune, pred očmi štiriletnega sina.

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?

23. 03. 2023 07.00

85-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

Ubil je mamo, 'ker ga je hipnotizirala'

14. 03. 2023 14.57

Ne, naslov ni senzacionalističen, da bi pritegnil čim več bralcev. To se je zares zgodilo in zares tako, kot piše. In četudi sem novinarka z že veliko kilometrino, moram priznati, da me je pogovor z dvema moškima, danes sta stara 28 in 43 let, presunil, pretresel in še vedno razmišljam o tem, kaj se jima je zgodilo.

Pri 14 spal na kozolcu, danes ponosen očka in dedek

28. 02. 2023 14.51

So zgodbe, ki me kot novinarko vedno znova vzradostijo. To so tiste zgodbe, ki niso le navdih za ljudi v stiskah, temveč za vse nas. In zgodba danes 54-letnega Janeza Škulja iz Postojne je ena takšnih, ki daje upanje. Pa četudi Janez ne skriva, da je življenje zanj in za njegovo družino še vedno prepleteno s težavami. A sam je borec, se ne predaja. Bil je na dnu in zelo dobro ve, da iz še tako globokega brezna vodi pot navzgor, če človek le verjame v to.

Ko se babica zaljubi v postavnega vojaka na misiji in zanj porabi vse prihranke

23. 02. 2023 14.28

Že dolgo poslušamo, da so spletne goljufije v nenehnem porastu, a kljub temu gredo te novice nekako neboleče mimo večine. Zdi se, da je to rezervirano za tiste, ki so precej naivni, pa da neke velike škode tako ne more biti. Kajti človek je varen doma za računalnikom ali telefonom, nihče ga ne ogroža, poberejo mu le nekaj denarja, ki ga je naivno nakazal na neki račun nekega podjetja, ki ne obstaja. A resnica je mnogo hujša, usode ljudi, ki so žrtve spletnih goljufij, pa veliko bolj tragične, kot si predstavljamo.

Zakaj nikoli ni pogledal v oči?

07. 02. 2023 14.13

Ni dolgo tega, kar sem spremljala sojenje enemu bolj okrutnih zločinov pri nas. Gre za trojni uboj v mirnem in majhnem naselju Škocjan pri Domžalah, 13. junija 2020, ko je tedaj 24-letni Peter Gaspeti z mesarskim nožem, ki je bil last njegovega očeta, vzel življenje svoji babici, dedku in stricu. Vsi trije so bili precej nemočni: 81-letna babica Martina nepokretna, 74-letni dedek Ciril je hodil s pomočjo palice, 51-letni stric Zvonko pa je bil invalidsko upokojen zaradi psihičnih težav.

Vsaka mama si očita in vali krivdo nase

31. 01. 2023 13.24

"Sem mu nudila premalo? Kaj sem naredila narobe? Zakaj sem storila to ali ono? Bi lahko to preprečila? Morala bi to preprečiti!" Takšni so notranji dialogi, ki si jih v nedogled zastavlja vsaka mama (in gotovo tudi oče), ki čez noč pade v situacijo, da postane mama (ali oče) kriminalca, tudi morilca. Mama ali oče nekoga, ki je drugemu vzel življenje in ga čakajo dolga leta za zapahi. Kajti če je otrok (ki je lahko tudi že globoko v polnoletnosti) sposoben narediti nekaj tako zelo slabega drugemu živemu bitju, neka odgovornost (vsaj v očeh javnosti) pade vselej tudi na starše.

Iz ust morilca: 'Leglo slabega je vedno v laži'

03. 01. 2023 14.54

Ob zadnjem obisku našega največjega zapora na Dobu je med ogledom odprtega oddelka mojo pozornost pritegnil obsojenec, oblečen v klasično rjavo zaporniško uniformo, ki pa je v eni roki nosil metlo, v drugi pa vedro s pripomočki za čiščenje. Zanimalo me je, čemu ta oprava, in prijazno se je ustavil, ko sem ga vprašala, ali ima minuto. Povedal je, da je v odprtem režimu zapora, ker da je pretekla leta upošteval vsa pravila, pridno izpolnjeval osebni načrt.

Kaj novi osumljenec pomeni za sojenje Kameniku?

21. 12. 2022 06.00

Kameniku naj bi se na zatožni klopi neuradno pridružil še 56-letni hrvaški državljan Mladen Fabijanić, ki mu tožilstvo očita, da naj bi skupaj s Kamenikom leta 1997 v Tekačevem umoril štiri ljudi. Po kar 25 letih od štirih umorov v Tekačevem je zdaj celjsko tožilstvo zoper domnevnega sostorilca vložilo zahtevo za sodno preiskavo. Kaj to pomeni za sojenje Kameniku v procesu, kot ga pri nas še ni bilo, nam je povedala penologinja Damijana Žist, ki kot novinarka vsa leta spremlja sojenje zaradi umora v Tekačevem.

Obsojenci med praznično večerjo in pogovori o samomoru

20. 12. 2022 12.21

Ob obisku mariborskega zapora, ki je v tem času tudi nekoliko odet v praznične barve, je med pogovorom z vodjo Oddelka za vzgojo, sicer psihologinjo, mojo pozornost pritegnila knjižica z naslovom Pogovor o samomoru. In kot sem kmalu zatem izvedela, tam ni bila po naključju. Namreč, ravno v času praznikov, ko se na drugi strani žice veselijo in praznujejo, je znotraj zapora največ izrednih dogodkov.

Primer Tekačevo: tožilstvo vložilo zahtevo za preiskavo zoper 56-letnega Hrvata

19. 12. 2022 19.26

Novo v zadevi Tekačevo: celjsko okrožno državno tožilstvo je tudi uradno na sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper 56-letnega hrvaškega državljana. Očitajo mu, da je pred 25 leti skupaj s Kristijanom Kamenikom v Tekačevem umoril štiri ljudi. Policisti so Kamenikovega domnevnega sostorilca izsledili s pomočjo genetskega materiala na maskirni kapi s kraja zločina.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Propadel tretji poskus sojenja v zadevi Balkanski bojevnik

29. 11. 2022 19.01

Le redki so, ki še niso obupali nad tem, da bi sojenje v zadevi Balkanski bojevnik dobilo dokončen epilog oziroma pravnomočno sodbo. Propadel je že tretji poskus začetka ponovnega sojenja domnevnim prekupčevalcem na čelu s prvoobtoženim Draganom Tošićem. Obdolženci naj bi bili del mednarodne hudodelske združbe, ki naj bi v letih 2008 in 2009 pretihotapila ogromne količine drog iz Južne Amerike v Evropo. Treh obtoženih in enega zagovornika na tretjem sojenju ni bilo. Srečo bodo naslednjič poskusili v začetku decembra.

KOMENTAR: Balkanski bojevniki in naši otroci?

29. 11. 2022 12.17

Naključje je hotelo, da bi ravno danes moralo steči že tretje sojenje v zadevi Balkanski bojevnik, ki je bila ena od največjih policijskih ulovov, kar se trgovine z mamili tiče – domnevne, seveda. In četudi so nekateri že prestajali zaporne kazni, je v njihove celice poseglo Vrhovno sodišče in zadevo razveljavilo. Sojenje spet ni steklo zaradi odsotnosti treh obtoženih in enega zagovornika, zato se mnogi sprašujejo, ali bo zgodba sploh dobila sodni epilog, če vemo, da primer zastara v manj kot enem letu, natančneje 26. novembra 2023?

Po smrti prijatelja: Raje bi dala svoje življenje kot njegovo ...

22. 11. 2022 14.24

Presunilo me je, ko sem jo zagledala. Proti meni je stopala počasi, z opotekajočim se korakom, povešenih ramen, kot bi se želela pogrezniti v zemljo. Njen mladosten, lep obraz in modre oči pa so bili v resnici sivi, potrti ... Kot bi bila že močno naveličana življenja. In to pri komaj 27 letih. Srečam jo v ženskem zaporu na Igu. Njen glas je tih, govori počasi, z dolgimi premori. Zdi se mi, da ji je izredno težko, ko pripoveduje o dogodku, ki je, kot je opisala, uničil mnogo življenj.

Kamenik spet na sodišče, drugemu osumljencu so na sledi

14. 11. 2022 19.21

Po večletnem premoru se bo končno nadaljevalo tretje sojenje zaradi štirikratnega umora v Tekačevem proti Kristijanu Kameniku, ki je bil do sedaj v zaporu v tujini. Kamenik vztraja, da je nedolžen, pri dokazovanju tega mu bo pomagal tudi umik zanj najbolj obremenilnega dokaza – odtisov teniških copat, ki so jih našli na prizorišču zločina in pripadajo na njegovem domu zaseženemu obuvalu. Tožilstvo je prepričano, da sta bila na delu dva, in skoraj neverjetno, 25 let po zločinu so, kot kaže, na sledi tudi drugemu osumljencu okrutnega zločina.

Obsojenci so lahko tudi čebelarji

01. 11. 2022 14.44

V mirnem zelenem območju na Igu pri Ljubljani ob vznožju majhne vzpetine, na kateri kraljuje nekdanja graščina, v kateri je danes ženski zapor, je ob prvem ovinku več stavb, ki so nekoč služile kot gospodarska poslopja in bivališče za osebje, ki je delalo za gospodo v zgoraj stoječi graščini. A tudi te stavbe so zamenjale lastnika in namembnost.

Starostniki v zaporih: Deda, bil si neumen!

04. 10. 2022 13.52

Starejši ljudje mlajše vselej radi poučujejo, tudi z reki, kot je pogosto uporabljeni: "mladost, norost", kar v večini primerov morda tudi drži. A so tudi izjeme. Ljudje, ki kljub svoji starosti, ki naj bi jo spremljali tudi modrost in zrelost, izgubijo kompas, pravo smer in zajadrajo tja, kamor si nihče nikoli ne želi, sploh pa ne v jeseni življenja – za zapahe.

Pravosodni policisti – včasih so tudi rama za jokanje

16. 08. 2022 14.09

Že dolga leta se sprašujem, kakšni ljudje morajo biti pravosodni policisti, da delujejo tako umirjeno in so vsaj na prvi pogled tako potrpežljivi. Ko sem spremljala pomembna sojenja, kjer so tudi po ure vedno budni sedeli poleg obtožencev, tudi zelo nevarnih in težavnih, in pozorno spremljali vsak premik v dvorani, če bi slučajno oseba, ki jo morajo varovati in tudi druge pred njo, nameravala storiti kaj nepremišljenega.

'Od Metoda Trobca do Silva Pluta ... vmes pa pestrih 35 let'

15. 08. 2022 13.56

Ljudje tako kot kužki takoj našpičimo ušesa, ko beseda nanese na kakšen zločin, na kakšno kruto dejanje, ki ga navadni smrtniki ne moremo razumeti. Želimo vedeti, zakaj, zanimajo nas podrobnosti ... Tudi če nočemo priznati, vemo, da nas vse zanima, ko se zgodi kaj tragičnega, ko ropar zbeži s plenom, ko nekega kriminalca išče policija, ko se v zrak dvigne tudi helikopter in prečesava tla na zemlji, da bi ujeli ubežnika.

Nekaterim otrokom je prvi dom zapor

19. 07. 2022 13.08

Verjetno ima marsikdo med nami predstavo, da v zaporu končajo samo res zelo grozni ljudje. Če pomislimo na zaprte ženske, pa si mnogi predstavljajo, da morajo to biti zares neprilagodljive, nesramne in nevarne ženske. A kdor je kdaj obiskal kakšen zapor in imel priložnost izmenjati besedo ali dve s katero od zaprtih oseb, je kaj kmalu ugotovil, da gre za ljudi, ki so prav takšni, kot smo mi vsi. Iz kosti in mesa, s svojo življenjsko zgodbo. Le da so se oni iz takšnega ali drugačnega razloga v neki točki svojega življenja začeli odločati narobe, za napačne stvari.

Ko mama otroku niti ne pove, da je v zaporu v tuji državi

12. 07. 2022 13.53

Ko se odpravljam v zapore na Ig, nimam nikoli občutka, da grem v zapor. Za to ima zasluge prelepo zeleno okolje, v kateri se kot v pravljicah skriva nekdanja graščina, ki je bila grajena za povsem drugačne namene. In čeprav so na vseh oknih rešetke, je to še danes zelo lepa stavba, pa čeprav v njej zadržujejo ženske, ki so prišle navzkriž z zakonom. Kot se za graščino spodobi, ima tudi svoj prelepi vrt, ki ga urejajo tudi tu zaprte ženske. Seveda tiste, ki so si to zaslužile – z delom v zavodu, spoštovanjem pravil in zaupanjem, ki so si ga pridobile pri zaposlenih, ki odločajo o njihovem režimu bivanja v zaporu.

'Dan v zaporu mi je bil prekratek za vse aktivnosti, ki sem jih imel'

05. 07. 2022 13.59

Četudi se zapori zdijo zelo daleč od našega vsakdana – skriti so za visokimi zidovi, ki jih obdajajo bodeče žice, reflektorji in kamere z vseh strani – so zapori narejeni za ljudi. In ne glede na prepričanje večine izmed nas, zapori niso narejeni samo za tiste "slabe" med nami. Hitro se človeku lahko pripeti, da povzroči na primer prometno nesrečo, pa je nekdo v tej nesreči poškodovan ali na žalost podleže poškodbam, in zaporna kazen je tu, mi je ob srečanju povedal doktor prava Gregor Cerkvenik. V zaporu je preživel tri leta in sedem mesecev zaradi goljufije, ki jo je zakrivil kot namestnik nekdanje generalne direktorice UKC Ljubljana.

Namesto zapiranja v celice obsojence raje učiti sprejemljivega vedenja

21. 06. 2022 15.21

Širok nabor ljudi je, ki lahko ob izreku sodbe za neko kaznivo dejanje zaprosi za alternativno prestajanje kazni – za dela v splošno korist. A to le tisti, ki jim je izrečena kazen do dveh let zapora. V tem primeru sodišče izreče tudi t. i. varstveno nadzorstvo, ki ga izvaja Uprava RS za probacijo, ki sodi pod okrilje Ministrstva za pravosodje.

'Nobena kazen ne more nadomestiti življenja'

14. 06. 2022 08.04

Od oškodovancev in svojcev žrtev, ko razočarani obstanejo na sodiščih ob razglasitvi sodbe, tudi ko je krvnikom njihovih najdražjih izrečena najvišja možna kazen, smo vajeni slišati, da v nasprotju s pričakovanji ne občutijo prav nobenega olajšanja, utehe ali duševnega miru. Le redko pa to novinarji slišimo iz ust storilcev, obsojencev, morilcev. Zato se mi je izrečeni stavek močno vtisnil v spomin. Slišala sem ga v nekaj kvadratnih metrov veliki samski sobi v petem bloku največjega slovenskega zapora na Dobu. Tam sem se pogovarjala z danes 34-letnim moškim, ki je že devet let za zapahi zaradi brutalnega umora v sostorilstvu.

Nočitev (brez zajtrka) v zaporu na Dobu

31. 05. 2022 09.36

So ženske, ki jih mož ali fant ne more povabiti v kino, na kratek vikend oddih v toplice ali izlet v sosednje države, na večerni sprehod ob reki, romantično večerjo ali klepet v lokalu pod pomladnim zvezdnim nebom v kakšnem prikupnem mestnem ali vaškem središču, kot jih imamo v naši mali državici nešteto. Ne, so ženske, ki morajo odmisliti vse, kar so se o romantiki in srečanjih z moškimi v življenju naučile, prebrale, slišale ali videle po televiziji, kajti vsaj za določen čas bodo živele v povsem drugačnem filmu.

Zmagovalci preteklih sezon navdušili sodnike, izpadel je Bernard

27. 05. 2022 21.29

Zmagovalci preteklih sezon MasterChefa Slovenija so v vseh dvobojih pokazali premoč nad tekmovalci aktualne sezone. Sodniki so za najšibkejši člen določili Bernarda Bečana, ki se je moral posloviti od pokala.