sara volčič

Vojaki krpajo obmejne vaške ceste in poti
16. 01. 2020 17.28
Na mejnem območju Vinice na Dolenjskem vojska pomaga krpati vaške ceste in poti, ki sta jih policija in vojska, zaradi preprečevanja ilegalnih prehodov na južni meji, močno poškodovali. A gre res zgolj za krpanje, kot pravi črnomaljski župan. Ceste so sicer občinske, gre za poljske in vaške poti, a ker so zdaj te postale pomembne za nacionalno varnost naj skrb zanje prevzame država, ne občina.

Začeli s sanacijo plazu, ki ogroža okoli 50 prebivalcev
13. 01. 2020 17.30
Na plazu nad vasjo Stopce v laški občini so začeli izvajati interventne ukrepe. Globok je kar 22 metrov, zaradi česar bo popolna sanacija zelo zahtevna. Na tem območju zdaj kopljejo kanale, po katerih naj bi v primeru dežja, ki je ta hip za sprožitev plaza največja grožnja, odtekala voda. Projekt popolne sanacije plazu, ki ogroža okoli 50 prebivalcev, naj bi bil končan v šestih mesecih.

Po napadu psov: vesela, da je preživela
03. 01. 2020 16.21
Za božično jutro je domačinka v Boninih nad Koprom doživela nepredstavljivo. Na dvorišču hiše jo je iz neznanega razloga napadlo krdelo štirih velikih psov, pasme turški kangal, težkih okoli 60 kilogramov. Psi so last 29-letnega soseda, doma jih ima z dekletom skupaj sedem. A vaščani se psov že dlje časa bojijo, saj ti uhajajo izpod ograje in renčijo na mimoidoče. Menda gredo tudi do sosednjih vasi.

Požar družini z dvema otrokoma vzel vse: 'Oblečena sva v cunje dobrih ljudi'
16. 12. 2019 16.29
Namesto prazničnega vzdušja, peke kolačev, živahne igre triletnega in petletnega bratca v skromni, a ljubki hiši na Trški Gori, štiričlanska družina iz Krškega živi v zasilnem bivališču. Konec novembra jim je namreč v požaru zgorelo vse, kar so imeli. Lahko bi se končalo tragično, saj je začelo goreti, ko sta oče in triletni sin že odšla spat.

Borba malega Krisa: zakaj zdravila zanj ne plača zavarovalnica?
27. 09. 2019 18.34
Medtem ko se je Slovenija res izjemno odzvala klicu malega Krisa na pomoč, pa so se pojavile tudi kritike slovenskega zdravstvenega sistema, zakaj zdravila zanj ne plača zavarovalnica. Ljudje se sprašujejo, koliko Krisov bo naša dobrodelnost še prenesla, kajti redkih bolezni je 8000.

Starši – izpišite se iz šole, zdaj so na vrsti otroci!
21. 09. 2019 07.49
"Šola je otrokova odgovornost, in ko jo starši prevzamejo na svoja ramena, se pogosto ne obnese," poudarja Monika Erjavec Bizjak, šolska in družinska mediatorka, prostovoljka v Zvezi prijateljev mladine, specializirana za mediacijo z družinami im mladimi.

Kaj bi pomenila ukinitev dodatka za delovno aktivnost za mamo samohranilko s tremi otroki?
05. 09. 2019 18.39
Kaj bi ukinitev dodatka za delovno aktivnost, ki ga predlaga ministrica Ksenija Klampfer pomenila za mamo samohranilko, ki skrbi za tri otroke? S tem ji namreč grozi, da bo ostala brez nujno potrebnih 100 evrov na mesec.

Predlog ukinitve dodatka za delovno aktivnost razburja: koga vse bi ukrep udaril po žepu?
05. 09. 2019 15.09
Več kot 10.000 ljudi bi po novem predlogu ministrice Klampferjeve ostalo brez dodatka za delovno aktivnost, ki jih drži nad vodo. Kar 50 nevladnih organizacij je skočilo v zrak. Rezom v socialne transferje odločno nasprotuje tudi Levica, ki opozarja, da so na 'varčevalnem radarju' najšibkejši.

Otroci, ki odraščajo brez očeta, nosijo posledice celo življenje
30. 07. 2019 17.34
Društvo Door za otroke, očetovstvo in pravico se trudi, da bi otroci imeli vselej možnost stika z obema staršema. Kot opozarjajo, zaradi partnerskih sporov očetje velikokrat izvisijo. Dokler sodni mlini odločijo, pa so otroci, ki očetov pogosto sploh ne vidijo, že odrasli. Posledice pa bodo nosili vse življenje.

Ljubiteljski umetniki večkrat naredijo ogromno škodo
04. 07. 2019 18.40
Četudi umetniki lahko svet doživljajo drugače in imajo pravico do umetniške svobode, ni priporočljivo, da pozabijo, da bodo njihove umetnine namenjene navadnim smrtnikom. Včasih pa so vloge obrnjene. Ko gre za umetnike, ki to niso, a se kljub svojemu ljubiteljskemu znanju samozavestno lotevajo zahtevnih del, kot je denimo restavriranje dragocenih fresk.

Pro bono ambulanta potrebuje tehnične pripomočke
03. 07. 2019 18.51
Že 17 let lahko vsi, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, pomoč poiščejo v ljubljanski pro bono ambulanti. Kljub temu mnogi pridejo zelo pozno, ko je bolezen že zelo napredovala. Zato v pro bono ambulanti znova opozarjajo, da so tu vse storitve brezplačne. Obenem pa potrebujejo tehnične pripomočke, kot so invalidski vozički, pa oblačila in higienske pripomočke.

Kaj bi napisali, če bi samomor storila vam ljuba oseba?
23. 03. 2019 07.00
Vsi, ki so pred nekaj dnevi izvedeli za tragično novico, da si je življenje vzel odličen specializant pediatrije, komaj 32-letni zdravnik z ženo in še ne dveletno hčerkico, so bili močno pretreseni. Tudi jaz. Kaj lahko tako mladega, uspešnega, obetavnega človeka, ki ima mlado družino, s katero se je nedavno preselil v Ljubljano, si tam kupil stanovanje, tako potre, da ne želi več živeti? Kaj neki je ta človek doživljal globoko v sebi, da ga je to pahnilo čez rob in je vsemu temu (tudi lepemu), kar doživlja na tem planetu, odločil narediti konec?

Gašper po hudi nesreči: Te bolečine pri svojih najdražjih ne bi prenesel
17. 03. 2019 07.00
Gašper Mlakar je bil star komaj 17 let, ko se je konec šolskega leta odpravil na poletno delo. Iz domače hiše iz Jerman vrha na Dolenjskem do Studenca ga je čakalo 20 minut vožnje z motorjem. Od doma se je tako kot vsak dan odpravil hkrati z očetom, ki je odšel v službo. Skupaj sta odkorakala iz veže. Gašper si niti v sanjah ni predstavljal, da bo to njegova zadnja hoja v življenju.

Zakaj tisti, ki pomagajo drugim, sebi ne zmorejo?
14. 03. 2019 18.49
Smrt mladega zdravnika še vedno močno odmeva. Samomor zdravnika je zaskrbljujoč tudi zato, ker naj bi zdravniki znali prepoznavati stiske in tudi poiskati pomoč. A depresija je očitno veliko bolj zvita. V ozadju več kot pol primerov samomorov so duševne bolezni, večinoma gre za depresijo. Strokovnjaki za samomor pozivajo, da če opazimo, da ima nekdo težave, vprašajmo, ali razmišlja tudi o samomoru.

KOMENTAR: 'Bolečina je znak nestrokovnega zdravljenja.' Nekaj je treba storiti
22. 02. 2019 21.24
Težko je najti pravo besedo, ki bi opisala, kaj so prestajali 20-letna Sanja Pertoci in njena družina. Sanja je umirala zaradi raka, ki je podivjal, ki se ga menda ni moglo več ukrotiti. Vsi poskusi so bili neuspešni. Predstavljajte si mlado bitje, ki je komaj malo manj sramežljivo začelo gledati v svet, pa je že prišlo pred tista vrata, od koder ni več vrnitve, je boleče. Takšnih zgodb si ne želimo. S takšno zgodbo nihče od novinarjev ne želi imeti opravka, vključno z mano.

Mobilni paliativni tim deluje 24 ur na dan
12. 02. 2019 18.27
Ob nedavnem predlogu, da bi tudi v Sloveniji uvedli pravico do evtanazije pri neozdravljivo bolnih ljudeh, so postala vse glasnejša opozorila, da bi prej kot za to morali poskrbeti prav za paliativno oskrbo, da je to pravi problem. Da vse možnosti na tem področju le niso izčrpane, dokazuje bolnišnica na Jesenicah, kjer deluje mobilni paliativni tim, ki na domu obiskuje neozdravljivo bolne.

Svet je z vami že 12 let
05. 02. 2019 15.20
5. februarja 2007 so se prvič prižgale luči v rdečem studiu in slišali ste: "Ura je 18:00, gledate Svet na Kanalu A – to so novice." Čeprav informativna oddaja, ki zna informacije podajati na zanimiv, poglobljen, včasih tudi lahkotnejši način, praznuje 12. rojstni dan, pa je že dolgo prerasla "najstniško muhavost".

Hišni ljubljenčki bodo lahko pokopani v grobovih skupaj z lastniki
28. 01. 2019 18.36
Mnogi ljudje, predvsem starejši, imajo v zadnjih letih svojega življenja ob sebi le žival, od katere se nočejo ločiti tudi po smrti. Gre za znak civilizacije, poudarja svetovalec v Lombardiji, ki bo, kot kaže, prva v Italiji omogočala pokop hišnega ljubljenčka poleg lastnika. Bo kmalu to dovoljeno tudi pri nas in kako smo temu naklonjeni?

Psihosocialna pomoč bolnikom z rakom
17. 01. 2019 18.57
Pri 44 letih je gospa Stanka zatipala na dojki zatrdlino, ki ji sprva ni posvečala pozornosti. Kljub temu, da je zdravljenje dobro teklo in bilo uspešno, se je v ozadju začela stiska, ker si ni želela priznati, da ima tudi težave, ki jih medicina ne more pozdraviti. Ob bolniku doživljajo svoje stiske tudi njihovi svojci, ki si pa si o tem pogosto ne upajo spregovoriti.

'Rak ... Pri 30 ... Resno? Zrla sem v prazno'
08. 01. 2019 18.31
Darja je mlada mamica samohranilka, ki je pred petimi leti zbolela za agresivno obliko raka dojke. Z diagnozo pa seveda pride tudi kup skrbi; koliko življenja ji še ostane, kaj bo z njeno eno leto staro hčerko. Dobila je kup nasvetov za alternativna zdravljenja, do katerih pa ima Darja jasno mnenje.

'Imela je 20 osebnih izkaznic in 20 potnih listov'
03. 01. 2019 15.14
Si predstavljate, da se sredi noči, oblečeni v haljo, copate in spodnjice, znajdete sredi kraja, ki ga sploh ne prepoznate? Pa da ves čas menjate ključavnice, ker v vašo hišo stalno vlamljajo neznanci in vam odnašajo stvari? In da ne zaupate prav nikomur, niti lastni hčerki ne?

Premagala anoreksijo, zdaj drugim deli nasvete
28. 12. 2018 19.05
Špela Kranjec je že pri 14 letih tako shirala, da je bilo njeno življenje ogroženo. Tako daleč jo je pripeljala želja, da bi jo sošolke opazile, da bi si kdo želel njene družbe. Zakaj oseba s to boleznijo ne more več jesti, kot ji prigovarjajo bližnji, zakaj v hrani vidi največjega sovražnika, je napisala v knjigi. Ta zdaj pomaga številnim, ki so se znašli v istem vrtincu, ki je lahko tudi usoden.

Anja Klančar: Bilo je, kot da ti nekdo odreže del telesa
27. 12. 2018 14.44
Bilo ji je 21 let, ko je zaradi samomora izgubila mamo. Pri 28 letih je, prav tako zaradi samomora, Anja Klančar ostala še brez očeta. Tega, kako je preživela dve leti po materini smrti, se sploh ne spomni. Zakaj se je mama odločila, da konča svoje življenje, še zdaj ne ve. Bila je vedno prijazna, vsem na voljo, kar je značilno za Slovence.

Ali vaši otroci že pišejo pisma Božičku in Dedku Mrazu?
25. 11. 2018 07.00
Bližajo se novoletni prazniki. Čas, ki ga zlasti otroci nestrpno pričakujejo, saj si poleg težko pričakovanih snežink obetajo tudi lepa darila. Otroci že veselo premišljujejo, kaj bodo pisali bodisi Božičku bodisi Dedku Mrazu – praviloma pa pišejo kar obema, ne glede na družinsko tradicijo.

Ali spomin lahko potuje dlje od sedanjega življenja?
07. 10. 2018 06.45
Ali lahko verjamemo, da je potovanje z regresijo v pretekla življenja možno, resnično? Gre za subjektivno doživljanje osebe, ki jo terapevt s hipnozo pelje v oddaljene spomine. Kako daleč nazaj segajo ti spomini, pa znanost s svojimi razpoložljivimi metodami vsaj zaenkrat ne more izmeriti.

Krvni rak: Bo celostna rehabilitacija bolnikov postala del redne zdravstvene oskrbe?
18. 09. 2018 18.15
Krvni raki pri nas naraščajo, zdravljenje pa je agresivno in tvegano, okrevanje dolgotrajno. Pilotni projekt celostne rehabilitacije bolnikov s krvnimi raki, ki traja šest mesecev, kaže odlične rezultate, zato se v Združenju limfom levkemija ter Združenju hematologov Slovenije nadejajo, da bi postal del redne zdravstvene oskrbe.

Vsak dan je lahko nova priložnost
29. 08. 2018 11.34
V rubriki Nova priložnost smo prikazali zgodbe mladih, ki so se zaradi različnih vzrokov znašli v hudih stiskah. Včasih tako hudih, da so se ti mladi, namesto želje po odkrivanju velikega sveta, ki jih obkroža, zapirali pred svetom in družbo, nekateri so začeli celo razmišljati o tem, da tega življenja ni vredno živeti.

'Ne spomnim se, da bi imela občutek, da sem vredna, da me imajo drugi radi'
26. 08. 2018 07.18
Dr. Leonida Zalokar, ravnateljica Vzgojnega zavoda Planina, je znana po svoji odločnosti in tem, da ne "špara" jezika, ko gre za opozarjanje na težave otrok in na "lenobnost" sistema oziroma ljudi, ki so v njem, ko ti otroci potrebujejo pomoč. A tudi njeno odraščanje je bilo težavno. Mislila in čutila je, da so vsi boljši in več vredni od nje. V kakšno globel lahko mladostnika tako razmišljanje posrka?

'Bila sem izredno nezadovoljna, agresivna in jezna mama'
22. 08. 2018 12.02
V mladosti si vsi pridelamo določene "travme", ki jih bomo v odrasli dobi doživljali kot vzrok za naše morebitne neuspehe, za to, da nečesa v življenju nismo dosegli, naredili. Radi bomo kazali s prstom za našimi starši oziroma ljudmi, ki so za nas skrbeli, češ če oni ne bi bili takšni, kot so, bi bil jaz danes drugačen.

Mama je na njej ugašala cigarete
15. 08. 2018 07.00
Kako daleč vam seže spomin iz otroštva? Moj prvi spomin je nekje v starosti 4 do 5 let, ko me je oče nekaj hecal, jaz sem se pa zelo razjezila in vanj vrgla svoj plastični štedilnik iz Mehanotehnike, na katerem sem se učila kuhati. Oče se je smejal, moja jeza se je polegla, kaj je bilo s štedilnikom, se ne spominjam. Po tem, da nisem najboljša kuharica, sklepam, da se je morda razbil.