sekretariat

Golob: Točka razhoda z Bobnarjevo je bilo vprašanje varovanja mene in moje družine
14. 12. 2022 06.20
DZ se je seznanil z odstopom notranje ministrice Tatjane Bobnar, nato pa so bila na vrsti poslanska vprašanja. Ta so se nanašala predvsem na odnos med Bobnarjevo in Golobom. "Točka, na kateri smo se razšli, je bila zame banalna," je dejal premier in pojasnil, da je bil razlog v različnih pogledih na delo varnostne službe. "Začela se je politizacija moje pravice izbire do tega, kdo bo varoval mene in mojo družino," je povedal.

Bešič Loredan: Če ne bi imel varovanja, ne bi opravljal svojega dela
13. 12. 2022 19.12
Med očitki Robertu Golobu je bil tudi prenos varovanja s Policije na generalni sekretariat vlade. Pri tem naj bi imel – neuradno – osrednjo vlogo nekdanji specialec in varnostnik Janeza Drnovška Miloš Njegoslav Milović. In kot kaže, naj bi Milović svetoval tudi ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu.

Bešič Loredan: Čustva so me odnesla, nisem si predstavljal, da lahko to kdo snema
29. 11. 2022 13.40
Predsednik vlade Robert Golob je znova zatrdil, da minister za zdravje Danijel Bešič Loredan še vedno uživa njegovo podporo. Se je pa z njim pogovoril glede očitkov Fidesa o grožnjah ministra vodji pogajalske skupine Fidesa. Kot je dejal Golob, so pri ministru v enem od pogovorov z zdravniki "prevladala čustva", kar pa naj se ne bi ponovilo. Bešič Loredan je povedal, da se ni opravičil, in pojasnil širši kontekst dogajanja. Med drugim je dejal, da se je takratni vodja pogajalske skupine z njim želel "zmeniti pod mizo", da se je z Zemljičem nato sestal "kolegialno", ko je izvedel za zaostrovanje stavke, pa ga je poklical. "Šlo je za osebni klic kolegu. Čustva so me odnesla, nisem pa si predstavljal, da lahko to kdo snema," je med drugim dejal.

V obravnavi prijava glede nadomestil za neizrabljen letni dopust
22. 08. 2022 17.55
Generalna sekretarka vlade Barbara Kolenko Helbl je sprejela predstavnice Pravne mreže za varstvo demokracije. Seznanila jih je, da je urad za nadzor proračuna začel obravnavo prijave, povezane z domnevnimi nepravilnostmi pri izplačilu nadomestil za neizrabljen letni dopust funkcionarjev prejšnje vlade, so zapisali na vladnem spletišču.

Bodo na seznamu najbolj ogroženih živali kmalu tudi nilski konji?
03. 08. 2022 17.38
Zaradi podnebne krize, krivolova in trgovanja s slonovino bi lahko na seznam najbolj ogroženih živalskih vrst kmalu dodali tudi velike povodne konje, ki jih poznamo tudi kot nilske konje. Trenutno so uvrščeni v drugo kategorijo, 10 afriških držav pa je podalo predlog, da bi jih uvrstili v prvo, po kateri bi bili bolj zaščiteni. Samci sicer lahko tehtajo skoraj dve toni, samice, ki spolno dozorijo šele pri devetih ali desetih letih, pa mladiče nosijo osem mesecev.

Brez osebnega varovanja ostala dva podpredsednika vlade
28. 07. 2022 21.25
Vlada je sprejela spremembe uredbe o policijskem varovanju. Za varovanje predsednika vlade je sprejela posebno uredbo, stopnja varovanja se zanj sicer ne spreminja. Podpredsedniki vlade pa bodo po novem varovani enako kot ministri, razen če bo to narekovala ocena ogroženosti. Tako bosta očitno brez varovanja tretje stopnje ostala dva podpredsednika vlade - Danijel Bešič Loredan in Luka Mesec, varovanje pa bo ohranila tretja podpredsednica vlade Tanja Fajon, saj je to potrebno za zunanjo ministrico ali ministra. S tem se bo strošek varovanja bistveno zmanjšal. Varovana oseba bo sicer tudi varuh človekovih pravic.

Z delom začela nova vladna ekipa, imenovana večina državnih sekretarjev
02. 06. 2022 06.21
Novoizvoljena vlada, ki jo bo vodil predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je na ustanovni seji že oblikovala najožjo ekipo sodelavcev. Med drugim je imenovala državne sekretarje na ministrstvih in v kabinetu predsednika vlade. Objavljamo seznam ministrov in njihovih najožjih ekip.

Švica vztraja: humanitarna pomoč da, orožje ne
01. 06. 2022 15.35
Švicarske oblasti so dale veto na prošnjo Danske, da pošlje oklepna transportna vozila švicarske proizvodnje Ukrajini. Pri tem se sklicujejo na politiko nevtralnosti, v skladu s katero Švica ne dostavlja orožja na konfliktna območja. Nevtralna Švica od držav, ki kupujejo švicarsko orožje, namreč zahteva, da jo zaprosijo za dovoljenje za ponovni izvoz tega orožja. Danska tako Kijevu ne more dati na razpolago švicarskih oklepnikov.

Zasebni kazenski pregon Erjavca zoper nekdanjega partnerja njegove hčerke
16. 05. 2022 19.36
Na ljubljanskem sodišču se odvija zasebni kazenski pregon Karla Erjavca zoper nekdanjega partnerja njegove hčerke, Andreja Marčiča. Tistega Andreja Marčiča, na čigar jahti se je z lobistom Božom Dimnikom družil Janez Janša s soprogo Urško Bačovnik. In tistega Marčiča, čigar skupina Marand je v zadnjih 20 letih proračunskim porabnikom prodala za več kot 100 milijonov evrov informacijske opreme, v njegovem podjetju pa je bil zaposlen tudi Janšev sin, Žan Janša. Erjavec preganja Marčiča zaradi obrekovanja, ker naj bi ga Marčič obtožil kraje fotografij in izsiljevanja.

Kandidatura Sancinove za odbor ZN za človekove pravice obtičala na vladi
13. 04. 2022 14.29
Kandidatura slovenske mednarodne pravnice Vasilke Sancin za ponovno izvolitev v odbor Združenih narodov za človekove pravice je obtičala v vladni proceduri. Na ministrstvu za pravosodje so pojasnili, da so kandidaturo po opravljenem javnem razpisu posredovali generalnemu sekretariatu vlade, tam glede nadaljnjega postopka molčijo.

Vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi
26. 01. 2022 09.14
Branko Masleša je svojo kariero začel kot sodnik na koprskem sodišču leta 1980. Sodnik je 42 let, od tega je na Vrhovnem sodišču zaposlen že 22 let, zdaj kot vodja kazenskega oddelka. Trenutno je najstarejši sodnik, ki pa se bo že jeseni upokojil. Šest let je bil tudi predsednik Vrhovnega sodišča. Decembra lani se je na spletnih portalih, ki jih obvladuje vladajoča politika, lansirala zgodba, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita.

Evropski parlament podprl Petroviča za člana Evropskega računskega sodišča
20. 01. 2022 10.28
Evropski parlament je v sredo podprl imenovanje Jorga Kristijana Petroviča za slovenskega člana Evropskega računskega sodišča. Petrovič, ki je trenutno član in prvi namestnik predsednika slovenskega računskega sodišča, bo na položaju zamenjal Sama Jereba, katerega mandat poteče 6. maja.

Barcelona še ni rekla zadnje besede v tem prestopnem roku
17. 01. 2022 16.53
Pestro dogajanje v Barceloni, kot kaže, še ni zaključeno. V katalonsko prestolnico si želijo pripeljati napadalca, ki bi zapolnil vrzel v napadu ter tako pripomogel k boljšim rezultatom v drugem delu sezone. Zaenkrat zaradi finančnega 'fair playa' veliko možnosti nimajo oziroma je njihovo delovanje na nogometnem trgu predvsem odvisno od tega, kdo bo klub še zapustil.

Vlada za člana Evropskega računskega sodišča predlaga Jorga K. Petroviča
27. 10. 2021 17.16
"Vlada je sklenila, da za člana Evropskega računskega sodišča predlaga Jorga Kristijana Petroviča, o čemer bo obvestila državni zbor," je sporočilo ministrstvo za finance. To mora zdaj predlog kandidature posredovati Generalnemu sekretariatu Sveta Evropske unije.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov
25. 10. 2021 17.04
Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Rusija ustavlja stalno misijo pri Natu, zahteva njihov odhod iz Moskve
18. 10. 2021 14.00
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal, da bo od začetka novembra Rusija začasno prekinila delo svojega predstavništva pri Natu. Razlog naj bi bil odhod osmih zaposlenih ruskih državljanov pri tem stalnem predstavništvu, ki so zaradi suma vohunjenja ostali brez potrebnih dovoljenj.

Vlada potrdila nakup nove zgradbe za diplomatski predstavništvi v Bruslju
15. 10. 2021 10.21
Vlada je v četrtek potrdila projekt nakupa in obnove nove zgradbe za stalno predstavništvo Slovenije pri EU in slovensko veleposlaništvo v Belgiji. Projekt je vreden 21 milijonov evrov. Slabo polovico naj bi pokrili s prodajo stare zgradbe, stroški se ocenjujejo na enajst milijonov evrov. Selitev v nove prostore se načrtuje sredi leta 2023.

Prijateljevanje na jahti: komu vse bo moral odgovarjati Janez Janša?
17. 09. 2021 06.00
Poslanci komisije za nadzor javnih financ so spet zaman čakali na predsednika vlade Janeza Janšo, da pojasni potencialno koruptivne lobistične stike z dobavitelji slovenskega zdravstva, ki so zaslužili milijone javnega denarja. Se komisiji izogiba tudi zaradi novih fotografij? Po našem razkritju zasebnega druženja Janeza Janše z lobistom Božom Dimnikom in podjetnikom Andrejem Marčičem, ki kažejo, da njihova srečanja niso bila naključna, je premierja že vzela pod drobnogled protikorupcijska komisija, enega od poslov Janševe vlade, sklenjenega z enim od Marčičevih podjetij, pa tudi računsko sodišče.

Nujna seja zaradi Janševega prijateljevanja z dobavitelji v zdravstvu
20. 08. 2021 10.00
Poslanci poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP zahtevajo sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ zaradi suma na netransparentne in potencialno koruptivne lobistične stike Janeza Janše z dobavitelji opreme in drugih pripomočkov javnim zdravstvenim zavodom in drugim proračunskim porabnikom. Sumljivo se jim zdi med drugim tudi naročilo za Digitalno zeleno potrdilo.

Janševi sorodniki letovali v razkošni državni Vili Zlatorog?
30. 07. 2021 06.00
Vila Zlatorog je razkošni protokolarni objekt ob Blejskem jezeru. Obdan je s čudovitim parkom, ima svoje kopališče in čolnarno, za kulinarična doživetja pa skrbi ekipa eminentnega hotela Vila Bled. Če v vili ni protokolarnih dogodkov, jo lahko najamejo tudi posamezniki, vendar morajo ti imeti precej več pod palcem kot običajni "drugorazredni državljani". Komercialna cena najema vile je namreč 1500 evrov na dan. To razkošje naj bi si tudi letos privoščili sorodniki predsednika vlade.

V Vatikanu se začenja prelomno sojenje, tudi proti kardinalu Becciuju
26. 07. 2021 13.44
Pred vatikanskim sodiščem se v torek začenja sojenje zaradi afere z nakupom nepremičnin v Londonu. Na zatožni klopi bo deseterica, ki naj bi bila med drugim kriva zlorabe položaja, pranja denarja, goljufije in korupcije. Med obtoženimi sta nekdaj vplivni kardinal Giovanni Angelo Becciu in Cecilia Marogna, ki naj bi bila dejavna tudi v Sloveniji.

Korče: Ko SDS govori o korupciji in klientelizmu, govori o sami sebi
23. 07. 2021 12.30
Da je več kot očitno, da sta Janša in SDS jedro t. i. globoke države, je v odzivu na razkritja o dolgoletnih stikih premierja Janeza Janše z največjimi zaslužkarji v slovenskem zdravstvu poudarila Jerca Korče in pozvala KPK ter Računsko sodišče, da opravita svoje delo. LMŠ pa bo na to temo sklicala komisijo za nadzor javnih financ. Da je šla tudi nabava opreme v času epidemije prek ljudi, ki so blizu premierju, pa je dejala Violeta Tomić.

V Svetu EU potrdili obstoj dokumenta, povezanega s skrivnostnim 'non-paperjem'
04. 06. 2021 11.59
V Svetu EU so za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdili, da obstaja dokument, ki je povezan z domnevno slovenskim non-paperjem o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu. A vendar ga niso razkrili, ker bi lahko ogrozil mednarodne odnose.

V enem mesecu 264.500 evrov za STA
01. 06. 2021 12.55
Društvo novinarjev Slovenije je sporočilo, da končujejo formalni del donacijske kampanje Za obSTAnek. V enem mesecu so ljudje darovali 264.500 evrov. Iz STA pa so sporočili, da bodo z doniranimi sredstvi dočakali 30. obletnico. Medtem je Direktor STA Bojan Veselinovič za 28. junij sklical skupščino STA, na kateri namerava vlado in njene predstavnike seznaniti s poslovanjem STA od januarja do oktobra lani in jim omogočiti vpogled v dokumentacijo, ki jo zahteva Ukom. Namen je odpraviti razloge, zaradi katerih vlada zavrača financiranje javne službe, je zapisal v sklicu.

Kozlovičeva odstopila, najverjetneje jo bo nadomestil kateri od aktualnih ministrov
27. 05. 2021 08.46
Vlada je sprejela razveljavitev postopka izbire dveh delegiranih tožilcev, zaradi česar je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot je zapisala, je sklep vlade strokovno neutemeljen. Zatrdila je, da je ministrstvo postopek izpeljalo zakonito in v skladu z nacionalno zakonodajo in Uredbo Sveta EU ter da se je sama vedno zavzemala za pravno državo. Počivalšek dejal, da bo SMC v najkrajšem času predlagala naslednika Kozlovičeve. Kdo pa bi lahko zdaj postal novi pravosodni minister?

Šketa: Razveljavitev postopka imenovanja evropskih tožilcev bi lahko bila nezakonita
26. 05. 2021 13.43
Če bo vlada dejansko sprejela sklep in razveljavila celoten postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, bi to po mnenju generalnega državnega tožilca Draga Škete lahko predstavljalo arbitrarni poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva ter odločitev, ki je nezakonita in v nasprotju z ustavo. Evropska komisija je sicer potrdila, da bo Evropsko javno tožilstvo začelo delovati 1. junija.

Vlada bi razveljavila postopek izbire evropskih delegiranih tožilcev
25. 05. 2021 15.57
Saga (ne)imenovanja slovenskih delegiranih tožilcev se nadaljuje. Generalni sekretariat vlade naj bi sedaj pripravil sklep, v skladu s katerim bi postopek izbire delegiranih tožilcev morali začeti znova. Evropsko javno tožilstvo naj bi sicer po načrtih začelo delovati že 1. junija.

Ostro iz Luksemburga: 'Slovenija ne more ustaviti evropskega javnega tožilstva'
11. 05. 2021 14.01
Evropsko javno tožilstvo (EPPO), ki bo začelo delovati 1. junija, se še pred začetkom sooča z velikimi težavami, in sicer z neimenovanjem slovenskih delegiranih tožilcev. To bi lahko močno otežilo preiskave EPPO, kar je "slab signal iz Slovenije", je bila kritična glavna evropska tožilka Laura Codruta Kövesi. Medtem je ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič v Bruslju dejala, da je storila, kar je potrebno za njegovo delovanje v Sloveniji, nadaljnji nujni korak pa je odločitev vlade.

V policijski akciji v Braziliji ubitih najmanj 25 oseb
06. 05. 2021 18.43
V streljanju v Riu de Janeiru je bilo ubitih vsaj 25 ljudi, med njimi je tudi policist. Streljanje se je zgodilo med policijsko akcijo v faveli v skupnosti Jacarezinho. Civilna policija je racijo začela po prejemu poročil, da preprodajalci mamil rekrutirajo otroke za svojo tolpo.

Na Hrvaškem v sredo 1673 novih okužb s koronavirusom
25. 03. 2021 09.46
Medtem ko bo za avstrijsko prestolnico Dunaj in dve sosednji regiji na vzhodu Avstrije med veliko nočjo veljalo začasno zaprtje javnega življenja zaradi epidemije covida-19, je Brazilija, ki je do srede zaradi covida-19 zabeležila več kot 300.000 smrti, po ZDA postala druga država na svetu, ki je presegla ta mejnik. Število okuženih pa vztrajno narašča na Hrvaškem.