semena

Odlični namazi, primerni tudi za pogostitve in kuhanje
03. 11. 2023 07.33
Ekosirarna vam predstavlja naravne sirne namaze, ki so plod dela slovenske ekološke kmetije Kukenberger. Toni Kukenberger je z globokim spoštovanjem do tradicije prevzel kmetijo svojih prednikov, ki so na njej že štiri generacije. Njegovo zootehniško znanje o živalih in njihovi reji ter sveža energija sta skupaj ustvarila sodobno kmetijo, ki odpira novo poglavje v zgodbi slovenskih mlečnih izdelkov.

V Celju odslej domuje največji golob na svetu
23. 10. 2023 10.21
Celjska tropska hiša ima novo pisano pridobitev. Postala je dom redkim tropskim vrstam golobov. Nazadnje se jim je pridružil nikobarski golob. To je največja vrsta goloba iz sveta, v Celje pa so ga pripeljali iz živalskega vrta v Brnu. Golobi so simbol miru, svobode in ljubezni po vsem svetu, vseh teh vrednot pa v zadnjem času povsod primanjkuje, so izpostavili. Z naravovarstveno akcijo se tako pridružujejo tudi mirovnemu gibanju za ljudi, ki si vojn niso izbrali.

Poglejte, kaj so storili slovenski kmetje!
20. 10. 2023 07.27
Oddaja Štartaj, Slovenija! se je z osmo sezono vrnila na POP TV v prenovljeni podobi. Preimenovala se je v Štartaj, Slovenija: na podeželju, v njej pa bo tekom sezone svoje izdelke predstavljalo sedem podjetnih slovenskih kmetov. Več o novih inovativnih izdelkih, ki jih lahko kupite na trgovskih policah v Intersparih širom Slovenije, si lahko preberete spodaj.

Argeta in Mercator sta spekla Slovenski kruh
14. 10. 2023 00.15
Argeta je že krepkih 20 let poznana kot dobra stran kruha in prav kruh je tisti, ki ji je omogočil, da je postala mesna in ribja pašteta številka 1 v Evropi*. Zato se je Argeta lani zahvalila vsem, ki pečejo kruh, letos pa je prav zaradi te pekovske mojstrovine še več pozornosti posvetila ohranjanju in zaščiti lokalnih semen.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje
10. 10. 2023 16.05
Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Kako pomladiti kožo v poletnem času?
16. 08. 2023 00.15
Sonce nam vsakodnevno povzroča poškodbe, prezgodnje staranje obraza in celo kožne bolezni. Za zaščito kože vam priporočamo, da uporabite primerno sončno kremo, nosite zaščitna oblačila in omejite izpostavljenost med najbolj intenzivnimi urami.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?
13. 08. 2023 07.00
V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

'Umrla od lakote': ni pila vode, jedla le surovo sadje in zelenjavo
02. 08. 2023 16.38
Veganska vplivnica Žana Samsonova naj bi po več letih uživanja le surovega sadja in zelenjave "umrla od lakote". Njeni prijatelji so razkrili tudi, da 39-letnica šest let pred smrtjo ni pila niti vode, ko pa je zaradi vse slabšega zdravstvenega stanja postala "priklenjena" na posteljo, ni hotela poiskati zdravniške pomoči.

Mirko je naredil odličen vtis, a se opravičuje
26. 06. 2023 11.00
Mirko Kocjančič po ogromnem odzivu na predstavitveno oddajo kar ne dohaja potrjevanja prijateljstev in odgovarjanja na sporočila. A šarmantni vrtnar, ob katerem izbranki njegovega srca zagotovo ne bo dolgčas, čaka na vaša pisma.

'Otroci džungle' v objemu presrečnega dedka: 'Šibki so, a veseli družine'
11. 06. 2023 07.26
Po pretresljivi izkušnji, ko so v letalski nesreči izgubili mamo, sami pa so nato več tednov tavali po amazonski džungli, so štirje otroci končno ugledali znan obraz. Otroke so reševalci našli po 40 dneh, jih oskrbeli in prepeljali v bolnišnico, tam pa je četverico že obiskal dedek. "Zelo so šibki, a veseli, da vidijo svojo družino," je povedal po čustvenem srečanju v bolnišnici.

Kmetje čakali, da rastlina pride na površje, vendar so polja ostala prazna
25. 05. 2023 18.31
V Sloveniji imamo letos težave z oljnimi bučnicami in kot kaže, bo sledila podražitev bučnega olja. Največ težav je s semenom hibrid rustikal ne le v naši državi, ampak tudi v Avstriji. Pri nas naj bi bilo prizadetih več kot 1000 hektarjev njiv. Kmetje so te dni čakali, da rastlina pride na površje, vendar so polja bolj ali manj ostala prazna. Medtem ko dobavitelj semen niza dejavnike za slab vznik – od vremena do prepovedi uporabe fungicida se kmetje sprašujejo, kdo jim bo povrnil škodo.

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje
21. 05. 2023 07.00
Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje
18. 05. 2023 07.34
Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Putin na vojaški paradi: Zahod je pozabil, kdo je premagal naciste
09. 05. 2023 09.35
V Rusiji je potekala tradicionalna vojaška parada ob dnevu zmage, na katerem je bil – kot vsako leto – slavnostni govorec ruski predsednik Vladimir Putin. Ta je v svojem govoru "zahodne elite in globaliste" obtožil provociranja spopadov in dejal, da tako kot se je Sovjetska zveza pred 78 leti borila proti nacistični Nemčiji, se današnja Rusija brani pred mednarodnim terorizmom. Letos je bila sicer parada precej okrnjena. Trajala je le okoli 10 minut, po Rdečem trgu je paradiralo manj vojakov, zaradi slabega vremena ni bilo preleta letal, zaradi bojazni, da bi ljudje prinesli fotografije padlih vojakov v Ukrajini, pa so odpovedali pohod t. i. nesmrtnega polka.

Požar na Krimu pogašen. Prigožin sporoča: Wagnerja bo kmalu konec
29. 04. 2023 09.10
Ruski bloger je z javnostjo delil videoposnetek šefa ruske skupine plačancev Jevgenija Prigožina, ki pravi, da bo Wagnerja kmalu konec. Kako resno misli s to izjavo, sicer ni popolnoma jasno. Požar, ki je izbruhnil v mestu Sevastopol na Krimu, so ruske sile medtem uspele pogasiti. Guverner krimske regije Mihail Razvožajev je sporočil, da je zagorel rezervoar za gorivo. Ob tem je dejal, da se je ta vnel po napadu dveh brezpilotnih letal, na spletu pa je zapisal tudi, da v požaru ni bil poškodovan nihče.

Uvoz ukrajinskega žita v EU še naprej brez carine
28. 04. 2023 12.43
Države članice EU so podprle podaljšanje uredbe, v skladu s katero je EU junija lani odpravila carine na ukrajinsko žito, je na Twitterju sporočilo švedsko predsedstvo Svetu EU. Evropska komisija je konec februarja predlagala enoletno podaljšanje. Zaradi odprave carin se je sicer več članic znašlo v težavah, rešitev na ravni EU še iščejo.

Milo Krashko iz pepela zgorelih dreves za obnovo Krasa
24. 04. 2023 08.36
Krashko je nastal, da bi pomagal Krasu vstati iz pepela. Tudi vi lahko pomagate z nakupom mila Krashko in tako prispevate za nakup treh sadik dreves.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij
23. 04. 2023 07.00
Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike
07. 04. 2023 14.25
Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Dvoboj prihodnosti: od pisarne med rastlinami do pisarne za računalnikom
05. 04. 2023 06.00
Radi berete knjige? Ste se kdaj povzpeli po stopnišču Nuka in razmišljali, koliko slovenske dediščine, pisane besede, je shranjene v tej Plečnikovi knjižnični palači? Plečnik je zapisal: "To je nekaj, kar je ustvarjeno za vse čase." Kaj mislite, da se skriva v Vatikanski knjižnici? Kaj vse je tam, kar bo ostalo za vse večne čase?

V preži za medvedom
01. 04. 2023 07.00
Ker mi je lanske načrte prekrižala poškodba, sem se na opazovanje medveda v naravi odpravila ob prvi priložnosti, še pred začetkom letošnje uradne sezone. Odpeljala sem se v Stari trg pri Ložu, kjer opazovanje medveda ljudem z vseh koncev in krajev že več kot desetletje ponuja domačin Miha Mlakar. To ni obisk živalskega vrta, niti ne gre za farmo, pač pa se podaš na spoznavanje medveda v njegovem naravnem okolju in z največjo mero spoštovanja do njegovega habitata. Zagotovila, da boš medveda po urah čakanja sploh videl, ni, saj je to njegova odločitev, če se bo prikazal ali ne. S fotografom sva po urah čakanja skoraj obupala, potem pa se je na naši levi nenadoma prikazala medvedka z mladičem.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42
Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

BLOG: Kaj so oksalati?
26. 03. 2023 07.00
Oksalati, imenovani tudi oksalna kislina, so naravna spojina, ki jo najdemo v različnih virih živil. Nekatere najpogostejše oksalate v hrani lahko najdemo v rastlinskih virih, kot so sadje, zelenjava, oreščki in semena. Oksalat lahko naravno proizvede tudi vaše telo.

Golob pomagal pogozdovati: Vsak od nas lahko prispeva k lepšemu okolju
25. 03. 2023 13.18
Med prostovoljci vseslovenske akcije sajenja dreves Pomladimo gozdove 2023 je bil tudi premier Robert Golob, ki je s spremljevalko Tino Gaber pomagal saditi drevje na Krasu. Izrazil je upanje, da si bo narava po lanskem velikem požaru na območju goriškega Krasa opomogla, in poudaril, da je "naša dolžnost, da ji pri tem pomagamo".

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55
Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Kmetje za mleko dobivajo vse manj, se bodo cene spustile tudi v trgovinah?
13. 03. 2023 19.15
Cene hrane se višajo že nekaj časa. Jajca, denimo, so se v zadnjem letu podražila za dobrih 20 odstotkov. Bi se pa lahko pocenili mleko in mlečni izdelki. Povpraševanje po teh izdelkih namreč zadnje mesece upada, s tem pa tudi odkupne cene surovega mleka. Kmetje dobijo zanj iz meseca v mesec manj, se bo torej mleko pocenilo tudi v trgovinah?

Še ena slaba letina za kmete na Ljubljanskem polju?
15. 02. 2023 18.29
Bodo kmetje na Ljubljanskem polju lahko preživeli še eno slabo letino? Ustavno sodišče jim je namreč že junija lani zaradi pritožbe enega od sosedov, češ da je voda oporečna, začasno prepovedalo uporabljati gnojila in druge pesticide, tudi tiste, ki so dovoljeni za ekološko pridelavo. Do danes so izgubili že ogromno pridelka in s tem seveda tudi ogromno denarja, zime pa bo kmalu konec in kupiti morajo še semena za novo setev. Kako se bodo borili proti škodljivcem, ki uničujejo pridelke, kaj bodo na vodovarstvenih območjih lahko sploh posejali in kaj zahtevajo od pristojnih ministrstev?

BLOG: Ali mi bo uspelo shujšati do poletja?
29. 01. 2023 11.20
Shujšati je lahko zahtevno, vendar obstajajo načini, ki lahko pomagajo pri doseganju tega cilja. Ena od najučinkovitejših metod oziroma učinkovitih kombinacij za hujšanje je vadba in zdrava prehrana. Za začetek je pomembno, da si zastavite cilj hujšanja in se držite tega cilja. To lahko storite tako, da si zapišete cilj in ga postavite na vidno mesto, da se ga spomnite vsak dan.

BLOG: Kaj so ledvični kamni in kako si pomagati?
18. 12. 2022 07.00
Ledvični kamni so ena najpogostejših bolezni sečil in vsako leto ogromno število ljudi obišče svojega zdravnika, da bi našli pomoč pri lajšanju teh težav. Ledvične kamne imajo ljudje vseh starosti, pogostejši pa naj bi bili pri moških v starostnem obdobju med 30 in 50 let.

Setev vrtnega cvetja
17. 11. 2022 00.15
Kratek vodnik za gojenje poceni in lepih rastlin