senzorji

Nova pravila za nove avtomobile
06. 07. 2022 17.59
Uporabljati se je začela nova evropska uredba o splošni varnosti vozil, v skladu s katero morajo biti novi tipi vozil na evropskem trgu opremljeni z naprednimi varnostnimi sistemi. To so med drugim sistemi za opozarjanje na zaspanost in nepozornost voznika, za ohranjanje voznega pasu ter za zmanjšanje mrtvih kotov. Cilj novih pravil je zmanjšati število smrtnih žrtev in hudih poškodb na cestah v EU. Po oceni Bruslja bodo novi varnostni ukrepi do leta 2038 rešili več kot 25.000 življenj in preprečili vsaj 140.000 hudih poškodb.

Kranj z digitalno platformo utrjuje svoj status pametnega mesta
15. 06. 2022 12.50
Evropska komisija je Mestno občino Kranj pred kratkim uvrstila v misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Zdaj pa so občini obeležili nov mejnik – s telekomunikacijskim podjetjem T-2 so podpisali pogodbo za vzpostavitev digitalne platforme. Kranj tako postaja prvi v državi z digitalno platformo v najširšem obsegu – ta bo podpirala digitalne storitve mesta, zbirala, obdelovala in predstavljala ključne podatke za kakovostnejše upravljanje in izboljšala kakovost bivanja v občini.

Poljska dokončala že 140 kilometrov ograje ob meji z Belorusijo
12. 06. 2022 15.50
Poljska je dokončala 140 kilometrov ograje vzdolž meje z Belorusijo, s katero želijo oblasti preprečiti ponovitev migrantske krize iz lanskega poletja. V prihodnjih dneh bodo začeli nameščati elektronsko pregrado, je sporočila poljska mejna straža.

Izbruh Tonge je bil največja atmosferska eksplozija
16. 05. 2022 11.31
Januarski izbruh vulkana Tonga so potrdili kot največjo eksplozijo, ki so jo kdaj v ozračju zabeležili sodobni instrumenti. Šlo je za daleč največji vulkanski dogodek v 20. stoletju, bil pa je tudi večji od katerega koli atomskega testa po drugi svetovni vojni. Gre za oceno znanstvenikov, ki so pregledali podatke in jih objavili v znanstvenih člankih v reviji Science.

Iz česa je narejen vaš telefon in kaj potrebuje za brezhibno delovanje?
26. 04. 2022 11.40
Število telefonov na svetu je v zadnjih letih skokovito naraslo. Čeprav naš stari telefon še ni za proč, ga pogosto hitro zamenjamo z novim, boljšim in hitrejšim, stari pa pristane v kakšnem predalu.

Ruski vojaki zapuščajo Černobil, zaradi sevanja naj bi imeli težave z zdravjem
31. 03. 2022 18.21
Družba Energoatom, ki upravlja vse štiri ukrajinske jedrske elektrarne, je sporočila, da je večina ruskih vojakov zapustila jedrsko elektrarno v Černobilu in se odpeljala proti meji z Belorusijo. Neuradno naj bi imeli težave z zdravjem, ker so bili izpostavljeni sevanju in niso nosili zaščitne opreme. Po njihovih informacijah se ruska vojska pripravlja tudi na odhod iz Slavutiča, bližnjega mesta, kjer živijo zaposleni v elektrarni.

Biden: Putin nas bo preizkušal, če bomo ostali enotni, in bomo
24. 02. 2022 21.24
Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi ruskega napada na Ukrajino uvedel nove sankcije proti ruskim bankam in pripadnikom ruske elite ter prepoved izvoza visoke tehnologije v Rusijo. Neposrednih sankcij na premoženje ruskega predsednika Vladimirja Putina Biden še ni uvedel.

Seizmograf nemškega fizika, ki se je rodil pred 160 leti, potrese beležil tudi v Ljubljani
26. 12. 2021 10.37
Pred 160 leti se je rodil nemški geofizik Emil Johann Wiechert, ki se je ukvarjal s širjenjem potresnih valov in konstrukcijo seizmografov. Njegov astatični seizmograf z 200-kilogramsko utežjo je med letoma 1926 in 1941 deloval tudi v realki na ljubljanski Vegovi ulici, med letoma 1959 in 1970 pa še v observatoriju na Golovcu. Danes je tam tudi shranjen.

Oceanografska boja Vida spet operativna
15. 12. 2021 15.04
Oceanografska boja Vida je po dveh mesecih spet operativna in priklopljena na svoji lokaciji, so zapisali na spletni strani Morske biološke postaje Piran. Pred tem so bojo natančno pregledali, sanirali manjše poškodbe na njenem trupu in opravili še nekaj dodatnih vzdrževalnih del za njeno boljše delovanje.

Velika Britanija Franciji predlaga skupne patrulje za zajezitev vala migrantov
26. 11. 2021 09.16
Po tragičnem brodolomu, v katerem je v Rokavskem prelivu umrlo najmanj 27 beguncev, je britanski premier Boris Johnson Francijo pozval k sklenitvi dogovora o vračanju migrantov. Predlagal je tudi skupne pomorske patrulje Združenega kraljestva in Francije za zajezitev prehodov migrantov. Francoski notranji minister Gerald Darmanin pa je pismo britanskega premierjaoznačil za "razočaranje".

Skrb za čisto in urejeno okolje: v Jeruzalemu postavili govoreče smetnjake
19. 10. 2021 06.00
Govoreči smetnjak ni znanstvena fantastika. V Jeruzalemu so postavili koš za smeti, ki se zahvali in zaploska mimoidočim, ker ne onesnažujejo okolja. Skupini meščanov je bilo dovolj umazanih ulic, neotesance pa skušajo na stran čistoče in urejenosti pridobiti s pomočjo sodobne tehnologije. Govoreči smetnjak je opremljen s solarnimi paneli in senzorji, ki zaznajo odpadke, pa tudi s smislom za humor, saj paleta različnih glasov vzorne meščane nagovori z ljubica oziroma ljubček. Naložba je obrodila sadove, so navdušeni pobudniki, saj je nekoč umazana soseska iz dneva v dan bolj čista.

Med pešci letos več smrtnih žrtev, začenja se nacionalna akcija za varnost
01. 10. 2021 13.30
Namen akcije 'Bodi viden, bodi previden' je opozoriti na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu s poudarkom na varnost otrok in starejših. Letos do 15. 9. so policisti pri pešcih ugotovili 2.863 kršitev cestnoprometnih pravil, v 337 prometnih nesrečah z udeležbo pešca pa je umrlo 11 pešcev, devet v trčenju z osebnim vozilom in dva v trčenju s tovornim vozilom.

Namakalna naprava, ki upošteva vse: od temperature do vlažnosti in slanosti tal
15. 08. 2021 17.07
Letošnje poletje je izjemno vroče, hud vročinski val je prizadel tudi Grčijo, ki je znana po številnih oljčnih nasadih. V obdobju suše je za pridelke zaradi pomanjkanja vode precej težko skrbeti. Dobro pa so se znašli na otoku Kreta, kjer so izumili namakalni sistem, ki poskrbi, da niti ena sama kapljica vode ne gre v nič.

Znanstveniki našli način, kako iz blazinic prstov pridobiti energijo
18. 07. 2021 12.15
Si predstavljate, da bi med spanjem s svojim telesom proizvajali električno energijo? Ni znanstvena fantastika, pač pa že zelo realna možnost. Znanstveniki so namreč našli način, kako s pomočjo drobnih prevodnikov iz potu, ki ga oddajajo blazinice naših prstov, proizvajati električno energijo. S tako pridobljeno energijo bi lahko napajali nekatere elektronske naprave, kot so denimo merilniki sladkorja v krvi ali celo pametne ure.

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu
16. 06. 2021 14.28
Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam
09. 06. 2021 08.14
Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki
21. 05. 2021 12.57
V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Robotizacija na bojiščih: štirinožni Spot na vojaških vajah francoske vojske
11. 04. 2021 07.00
Realnost morda ni več tako daleč od znanstvenofantastičnih filmov, v katerih se spopadejo roboti. Štirinožni robot Spot, ki ga je izdelalo ameriško podjetje Boston Dynamics, se je namreč na nedavnih vojaških vajah pridružil francoskim vojakom. So takšni roboti, ki znajo skakati, hoditi po stopnicah in celo odpirati vrata, prihodnost vojske?

15 prostovoljcev se bo za 40 dni odpovedalo naravni svetlobi
17. 03. 2021 06.00
Kaj se zgodi, ko 15 prostovoljcev spustiš v jamo in jih v temi pustiš 40 dni brez ure ali telefona? Francoski znanstveniki želijo z eksperimentom ugotoviti, kako se človeški organizem odzove, ko zapusti cono udobja in se znajde v izrednih razmerah. Sedem žensk in osem moških se je tako spustilo v jamo na jugozahodu Francije. Opremljeni so s senzorji, ključnimi pripomočki za znanstvenike, ki spremljajo vsak njihov korak in gib s površja Zemlje.

Terapija prihodnosti, ki onkološkim bolnikom predstavlja zadnje upanje
16. 02. 2021 14.18
Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo vodi kampanjo zbiranja sredstev za nakup naprave, ki bo nekaterim skupinam bolnikov s krvnimi raki omogočila zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Po besedah predstojnika kliničnega oddelka za hematologijo Sama Zvera bi tako nekaterim bolnikom ponudili še edino možnost zdravljenja in preživetja.

Objavili letalski posnetek največje ledene gore na svetu
09. 12. 2020 10.41
Po fotografijah je v javnost prišel še posnetek preleta največje ledene gore na svetu, ki počasi drsi skozi južni Atlantik. Od britanskega ozemlja Južna Georgia je trenutno oddaljena 150 kilometrov, lokalne oblasti pa z zaskrbljenostjo opazujejo, kaj se bo zgodilo. Če bo obtičala v plitki vodi ob obali, bo povzročila ogromno škodo tjulnjem in pingvinom, morda pa bi lahko poškodovala tudi morsko dno.

Kakšne maske nosimo in kako dobro ščitijo pred okužbo?
14. 11. 2020 19.52
Ekipa raziskovalcev z Instituta Jožef Stefan se že od začetka epidemije ukvarja s kvaliteto zaščitnih mask in njihovo učinkovitostjo. Od marca so testirali že več kot 150 različnih mask. Tako so ugotovili tudi to, da je odvisno od oblike in materiala maske, ali bo maska zaščitila tudi tistega, ki jo nosi, in ne le ostalih ljudi. V mariborskem kliničnem centru pa se lahko pohvalijo z novimi celoobraznimi zaščitnimi maskami.

Mariborska univerza UKC Maribor predala celoobrazne zaščitne maske
13. 11. 2020 15.15
UKC Maribor je z mariborsko univerzo opravil primopredajo celoobraznih zaščitnih mask. Gre za razvojno-raziskovalni projekt, katerega cilj je razviti in zagotoviti ustrezno proizvodnjo pametnih celoobraznih zaščitnih mask, uporabnih v medicini, ki so narejene po meri uporabnika.

Potapljaške maske predelali v zaščitne celoobrazne maske: slovenski visokotehnološki produkt
12. 11. 2020 15.10
Iz UKC Maribor so sporočili, da bodo z Univerzo v Mariboru opravili primopredajo pametnih celoobraznih zaščitnih mask. Gre za razvojno raziskovalni projekt, katerega cilj je razviti in zagotoviti ustrezno proizvodnjo pametnih celoobraznih zaščitnih mask, uporabnih v medicini, ki so narejene po meri uporabnika. Nadaljnji razvoj zaščitne opreme je že v teku. Med drugim bo razvit sistem za vpihovanja čistega zraka, kar bo zmanjšalo dihalni napor uporabnika.

Predstavili težko pričakovani prvi 5G iPhone
13. 10. 2020 19.46
Apple je predstavil novi model iPhona. iPhone 12 je prvi Applov telefon, ki bo uporabniku ponudil najnaprednejše 5G omrežje. Prav tako je tanjši in lažji od predhodnika.

Gašper Rifelj z novo pesmijo: Zapojem jo tudi sinu Brinu
08. 10. 2020 08.42
Glasbenik, gledališki igralec in tudi plesalec predstavlja najnovejšo pesem Vse do neba, za katero pravi, da navdušuje tudi njegovega nekajmesečnega sina Brina, ki ga ima z Majo Geršak, sicer plesalko, ki jo poznamo iz šova Zvezde plešejo. "Na novo pesem že kar malo zapleše," je o reakciji sina na novo pesem povedal simpatični pevec.

'Varanje poligrafa je za običajne ljudi misija nemogoče'
27. 09. 2020 07.00
Goran Savič in Aleš Župan Galunič sta poligrafista slovenske policije, uigran duo, ki že devet let z različnimi metodami preverja resničnost izjav preiskovancev in podaja odgovore na vprašanja, ki jih klasična preiskava ne more podati. Razkrila sta nam, na kakšnih primerih delata, zakaj nekdo, ki zavrne poligraf, ni sumljiv in kako se da to napravo pretentati. Ogledali smo si tudi poligrafski laboratorij.

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
05. 05. 2020 00.15
Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar Primus-R 150 iEDITION. »To je daleč več kot zgolj hiša, saj so v okviru koncepta LUMAR ZERO EMISSION LIVING® vključene tehnološke rešitve, ki na celovit način obravnavajo ključne trajnostne vidike gradnje; bivalno ugodje, energijo in vpliv na okolje.«

Huawei predstavil nove telefone družine P40, najboljši s 100-kratno povečavo
27. 03. 2020 12.06
Kitajski telekomunikacijski gigant Huawei bo v začetku aprila trgu ponudil novo družino telefonov. Na voljo bodo tri verzije - P40, P40 Pro in P40 Pro+. Zmožnosti so, vsaj na papirju, impresivne, edina neznanka pa še je, kako se bo telefon obnesel, ker nima vseh Google aplikacij in platform, a Huawei pravi, da težav za uporabnike ne bo.

90 kilogramov vlečne sile na krmilu ni bilo dovolj, da bi rešili letalo
14. 03. 2020 07.00
V vmesnem poročilu o nesreči, objavljenem v ponedeljek, je preiskava lanske nesreče Ethiopian Airlines v Etiopiji ugotovila, da Boeing posadk ni dovolj usposobil za letenje s 737 MAX. V poročilu so zapisali, da je bila programska oprema, ki je upravljala z letalom, nezadovoljiva. V nesreči letala Boeing 737 MAX šest minut po vzletu 10. marca 2019 je umrlo vseh 157 ljudi na krovu, ta nesreča pa je sprožila globalno prizemljenost MAX-a in začela najhujšo krizo v zgodovini podjetja Boeing.