senzorji

Iskali smo morilca, izdelali fotorobota in prestali poligrafsko testiranje

08. 03. 2020 14.44

Osumljenko v rdeči obleki smo videli le za trenutek, ko se je sprehodila mimo okrvavljenega trupla, strokovnjak pa je na podlagi naših besed izdelal fotorobota. Vas zanima, kakšen izdelek je nastal? In katero vprašanje nas je na poligrafskem testiranju tako vznemirilo, da nam je poskočil srčni utrip? Prepričali smo se, da je delo policistov vse prej kot dolgočasno.

Za večjo varnost v prometu bi bilo treba tudi podnevi luči prižgati ročno

10. 02. 2020 19.16

V Sloveniji je uporaba dnevnih luči, ki se samodejno prižgejo ob prižigu motorja, obvezna. Toda ali so te luči dovolj? Strokovnjaki pravijo, da ne. Pri večini avtomobilov avtomatske luči svetijo le spredaj, zadaj pa je avto v temi, saj se svetlobni senzorji ne prilagodijo vedno. Voznik za njim ga tako težko opazi. Edini način za ustrezno vidnost v mračnih, zimskih dneh je zato ročni vklop luči.

'Poznam zvok granat, zato me je še danes strah grmenja'

25. 01. 2020 07.00

"Ko je granata padla na našo hišo in smo bežali, sem bila prestrašena. Nisem razumela, kaj to pomeni in zakaj nam kdo hoče kaj slabega. Oče mi je rekel: Amila, moraš teči, ustrelili nas bodo! Takrat ugotoviš, da ni časa za igro, smeh ali da se ustaviš in rečeš 'ne morem'. Prevzame te adrenalin, dobiš moč in tečeš ...," se spominja kustosinja v t. i. Tunelu spasa, ki je Sarajevo iz mesta smrti spremenil v mesto preživetja.

Trije Slovenci na delo v Evropsko vesoljsko agencijo

20. 01. 2020 14.17

Nejc Smrkolj Koželj, Simon Maleja in Adam C. McDonnell so slovenski strokovnjaki, ki jih je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bodo pomagali pri razvoju splošnih tehnologij in človeških ter robotskih raziskav. Slovenija sicer ves čas nadgrajuje sodelovanje z agencijo, pridružila se je še dvema novima programoma.

Promet stekel skozi predor Karavanke

06. 01. 2020 15.39

Zaradi praznika v Avstriji je bil zaprt predor Karavanke. Plato Karavanke, kjer se opravljajo meritve s senzorji, in bencinski servis Hrušica, sta bila polna tovornih vozil, so sporočili iz PU Kranj.

Kot da bi bilo poletje: na Jadranu zabeležili skoraj 3000 strel

17. 11. 2019 15.40

Nad Jadranom so se znova znesle silovite nevihte. Oblasti so za celotno območje razglasile rdeči alarm, prekinjen je ladijski promet. Nekateri hrvaški otoki so zato odrezani od sveta.

Če bi zbrali več podatkov na spletu, bi lahko tudi napovedali 'prihodnost'

16. 11. 2019 07.00

Christopher Coomes je zaposlen v ameriškem tehnološkem gigantu Google, v oddelku za robotiko in inovacije. Kot sam pove, se zbira premalo podatkov, ki bi omogočali razvoj pravih analitičnih orodij, prav tako ljudje mislimo, da so naši osebni podatki pomembni, čeprav v praksi niso. Tudi glede varovanja podatkov je jasen: da bi dobili samo nekaj besed iz vašega elektronskega sporočila, bi potrebovali leta.

Zdaj lahko kupite robota, ki odpira vrata, nosi tovor, skače in pleše

11. 10. 2019 13.53

Podjetje Boston Dynamics je pred nekaj tedni v prodajo ponudilo prvega robota, ki bo v serijski proizvodnji. Spot je štirinožni robot, ki bi ga lahko uporabljali za nevarna dela ali lajšanje določenih del.

Huawei in razmislek o novih možnostih

20. 09. 2019 10.17

Kitajski tehnični gigant je v Münchnu predstavil nov izjemen fotoaparat telefon, ki pa kljub izjemnim tehnološkim značilnostim nima realnih možnosti za uspeh ne v Evropi ne v ZDA. Novi Huawei Mate 30 Pro je prvi talec Trumpovega vsesvetovnega trgovinskega spopada, a bitke, kot kaže, dobivajo Kitajci. Pod Huaweievim geslom "premislek o možnostih" se skriva marsikaj.

Boeingov direktor pričakuje, da bodo 737 maxi znova leteli novembra

13. 09. 2019 09.51

Boeingov glavni izvršni direktor Dennis Muilenburg je dejal, da letala 737 max, ki so zaradi dveh tragičnih nesreč prizemljena že pol leta, morda ne bodo poletela na nebo hkrati po vsem svetu. Še vedno pa pričakuje vrnitev 737 maxov v promet na začetku zadnjega letošnjega četrtletja.

Križanke našle rešitev za novo streho: samostojna konstrukcija

03. 09. 2019 10.31

Poletni avditorij Križank bo novo streho, potem ko je prejšnjo aprila 2016 uničila snežna ujma, predvidoma dobil prihodnje leto. Po zapletih s sosednjo srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo, za katero je pristojno ministrstvo ugotovilo, da statično ni primerna, da bi streho ponovno vpeli nanjo, so našli novo rešitev – samostojno konstrukcijo.

Senzorika: temeljni kamen pametnih trajnostnih mest in skupnosti

31. 08. 2019 07.00

"Ko bomo imeli vse podatke na spletu, bo to super za človeštvo. To je predpogoj za reševanje številnih težav, s katerimi se človeštvo sooča." (Robert Cailliau, pionir svetovnega spleta)

Ob dežju zaznali rahlo povišanje radioaktivnega sevanja

26. 08. 2019 11.29

Merilne postaje v Sloveniji so v soboto zvečer zaznale povišane vrednosti radioaktivnosti, in sicer v mestih, kjer je med 19. in 23. uro deževalo. Vrednosti so bile še vedno nizke, zelo nizke, in niso povzročale nevarnosti za ljudi, so pa ponekod merilne naprave zaznale podvojeno vrednost. Nekateri sumijo, da bi za rahlo povišanje radioaktivnosti lahko bila kriva nesreča z orožjem na jedrski pogon v Rusiji, a so nam na upravi za jedrsko varnost zagotovili, da gre za popolnoma naraven pojav.

Vandali so se spravili na vozilo in prikolico štajerskega glasbenika

23. 08. 2019 12.51

Neznanci so v Pesnici pri Mariboru z rdečim sprejem popisali premičnini Lojzeta Serenade. Kljub nadzornim kameram so storilci lastniku povzročili škodo. Serenade obljublja nagrado 1500 evrov tistemu, ki bo povedal, kdo so avtorji 'umetnin'.

Je bila izbira podjetja za postavitev novih 40 kilometrov ograje transparentna?

30. 07. 2019 18.26

Slovenija bo na meji s Hrvaško postavila dodatnih 40 kilometrov panelne ograje z rezilno žico. Posel, ki je vreden štiri milijone in pol, je na javnem razpisu dobilo srbsko podjetje Legi SGS. Dokumentacijo za podjetje je vložil Teodor Goznikar, desna roka prvaka SNS Zmaga Jelinčiča.

Starejši bodo lahko brezplačno preizkusili tehnologijo za boljše življenje

30. 07. 2019 19.26

Na Fakulteti za družbene vede s pomočjo pametnih tehnologij iščejo učinkovite rešitve za kakovostnejše in daljše življenje starejših. Ura, ki zazna padce, varovalni telefon z zaslonom na dotik, opomniki za zdravila, senzorji, ki poročajo o nepravilnostih v vsakodnevni rutini. Takšne tehnologije bodo lahko starejši, ki živijo v osrednji Sloveniji, v okviru raziskovalnega projekta leto dni brezplačno preizkušali.

Avtomobili prihodnosti, zakonodaja preteklosti

25. 06. 2019 07.00

Zagotovo si že lahko zamislite avtomobil, v katerega boste zjutraj sedli, med vožnjo prelistali časopis in popili kavo, medtem ko vas bo popolnoma avtomatiziran 'osebni šofer' dostavil do službe? To je prihodnost avtomobilske industrije, so si enotni inženirji. A zakonodaja ostaja še iz enega drugega časa. Prav za njeno spremembo pa je potrebnih čim več testiranj in dokazov, da je tak način vožnje varnejši.

'Učimo se iz napak drugih, nadgrajujemo ideje in sodelujemo'

01. 06. 2019 07.00

Šest robotikov in raziskovalcev iz I. osnovne šole Celje so v ZDA pokazali, da so med mladimi v svetu vodilni v programiranju, ustvarjalnosti, podjetnosti in da se ekipno delo obrestuje. V Houstonu so na svetovnem prvenstvu FIRST LEGO liga med 104 ekipami iz 76 držav osvojili tretje mesto. Robote, sestavljene iz lego kock, so mladi letos programirali za misije v vesolju.

Nasina sonda domnevno prvič zaznala potres na Marsu

24. 04. 2019 09.27

Nasina sonda je 6. aprila na Marsu domnevno prvič zaznala potres. To je tudi prva zabeležena seizmična aktivnost na nebesnem telesu, ki ni Zemlja ali Luna. Vir potresa bi lahko bil po navedbah znanstvenikov premikanje v notranjosti planeta ali udarec meteorita.

Igrače za velike: s pomočjo Lego Mindstorms in ekipnega dela do znanja avtomatike

16. 04. 2019 11.46

Na Fakulteti za elektrotehniko je že sedmič zapored potekal turnir Lego Masters, zanimanje zanj pa iz leta v leto narašča. V znanju avtomatike ter avtonomnih mobilnih sistemov se je tokrat pomerilo 28 dijaških in osem študentskih ekip. Namen tekmovanja je pritegnitev dijakov in študentov v svet avtomatike, ki je ena ključnih panog svetovnega gospodarstva.

Razlog za odpoved motorjev nizka raven olja

28. 03. 2019 10.53

Razlog za odpoved vseh štirih motorjev na ladji za križarjenje Viking Sky, ki je s 1300 potniki na krovu obstala ob norveški obali, je nizka raven olja. Zaradi tega naj bi se preventivno izključili motorji.

Boeing pripravil posodobitev domnevno sporne programske opreme

27. 03. 2019 20.49

Ameriški proizvajalec letal Boeing je sporočil, da je pripravil posodobitev programske opreme za nadzor leta pri letalih 737 max, zaradi katere naj bi prišlo do dveh hudih nesreč. Pilotom, tehničnim strokovnjakom regulatorjem jo bo predstavil na posebnem dogodku v Seattlu. Regulatorji nadgradnje še niso potrdili.

Izgubili zaupanje: indonezijska družba preklicala nakup boeingov 737

22. 03. 2019 08.54

Po letalski nesreči v Etiopiji in prizemljitvi letal boeing 737 max prihaja na dan vse več podrobnosti. Ameriški proizvajalec letal naj bi nekatere varnostne instrumente naročnikom prodajal posebej, za doplačilo je ponujal tudi indikator za napake v senzorjih, ki nadzorujejo vpadni kot kril, in kupcem ni razložil pomena senzorjev za sistem MCAS.

Boeing pod preiskavo ameriških ministrstev za pravosodje in promet

18. 03. 2019 19.36

Ameriški proizvajalec letal Boeing je po dveh nesrečah letal 737 MAX 8 v petih mesecih pod preiskavo ministrstva za promet ZDA kot tudi ministrstva za pravosodje, poroča Wall Street Journal. Ni še jasno, ali sta preiskavi povezani ali potekata vsaka zase.

Težave letala, ki je prvič poletelo pred več kot 50 leti

13. 03. 2019 10.40

Letalo boeing 737 MAX se zadnje dneve sooča s številnimi kritikami o varnosti. Že druga nesreča tega tipa letala v podobnih okoliščinah je sprožila debate in strah pred varnostjo. Pod težo kritik je družba Boeing sporočila, da se strinja z začasno prizemljitvijo vseh letal tega tipa.

Našli črni skrinjici, Kitajska prizemljila vse boeinge 737 MAX

11. 03. 2019 08.20

Po že drugi tragični nesreči novega Boeingovega letala 737 MAX-8 so očitki na račun ameriškega izdelovalca letal vse glasnejši. Etiopija in Kitajska sta se tako odločili, da prizemljita vsa letala tega modela, težave Boeinga pa se že odražajo na borzi. V Etiopiji so medtem sicer že našli obe črni skrinjici letala.

Pet tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo

16. 02. 2019 07.00

Verjetno vsi poznate nekaj tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo. Na primer električni avtomobili, sončne celice, vetrnice. V tem članku pa je predstavljenih pet tehnologij, ki dobivajo manj pozornosti oziroma do problematike ohranjanja okolja pristopajo drugače.

'Dušan Valentinčič si je iz koprskega zapora naredil luksuzen hotel'

09. 01. 2019 13.53

Po filmskem pobegu dveh zapornikov iz koprskega zapora, so se zdaj v odprtem pismu oglasili pravosodni policisti, zaposleni v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper. "Opozarjali smo na številne napake, a nas nihče ni poslušal," pravijo in želijo, da vlada direktorja Dušana Valentinčiča nemudoma odstavi.

'Če ne bi bilo treba zgodaj vstati, bi rekla, da je moje delo sanjsko'

09. 01. 2019 18.10

Za 27-letno magistrico elektrotehnike Doro Domajnko je dan prekratek. Ob tem, da piše še doktorat in se v službi vrti okrog senzorjev, je že od malih nog navdušena športnica in glasbenica. Vse to ji uspeva, ker je našla način, kako se organizirati in razporediti svoj čas. Njeni številni uspehi in prizadevanja so jo postavili pred ostale nominiranke – postala je inženirka leta 2018.

V New Yorku silvestrovalo dva milijona ljudi, v Londonu so imeli največji ognjemet

01. 01. 2019 10.00

Milijoni ljudi po svetu so bučno proslavili vstop v novo leto, marsikje ob poostrenih varnostnih ukrepih. V Londonu so spremljali največji ognjemet v Evropi. V New Yorku je tradicionalni spust kristalne krogle opazovalo okoli dva milijona ljudi. Med pariškim svetlobnim spektaklom so se na slavoloku izpisala imena francoskih nogometnih reprezentantov, ki so zmagali na lanskem svetovnem prvenstvu v Rusiji.