sevanja

Netanjahu razglasil 'zgodovinsko zmago', v Iranu obesili tri ljudi

25. 06. 2025 07.26

Ameriški predsednik Donald Trump se je po vzpostavitvi premirja med Iranom in Izraelom pohvalil, da so bile jedrske tarče v Iranu po ameriškem napadu "povsem uničene". Vendar pa ocene obveščevalnih agencij dvomijo v trditve administracije o "uničenem jedrskem programu"; škoda naj bi bila zgolj "površinska". Trump je zaradi poročanja o tem besen: "Lažne novice, lažni mediji! Vse je bilo uničeno." Premirje med Iranom in Izraelom, ki ga je v torek oznanil ameriški predsednik, sicer za zdaj drži.

Iran napadel ameriško bazo v Katarju, o čemer je vnaprej obvestil

23. 06. 2025 06.12

Iran je v odgovor na nedeljske ameriške napade na iranske jedrske objekte izstrelil rakete proti ameriškemu oporišču Al Udeid v Katarju, kjer so rakete prestregli. Napad po podatkih tako Katarja kot ZDA ni zahteval žrtev in škode. Predsednik ZDA Donald Trump je objavil, da je bil iranski napad zelo šibak in se zahvalil za zgodnje opozorilo Irana. Zaradi zračnih napadov so poleg Katarja zračni prostor zaprli tudi v Združenih arabskih emiratih, Bahrajnu in Kuvajtu.

IAEA ob ameriških napadih na Iran ni zaznala povečanega sevanja

22. 06. 2025 08.25

Mednarodna agencija za jedrsko energijo je sporočila, da po današnjih napadih ZDA na Iran ni zaznala povečanega radioaktivnega sevanja ob iranskih jedrskih objektih.

Slovenija pozvala Iran in Izrael k takojšnjemu premirju

20. 06. 2025 20.45

Slovenija izraža globoko zaskrbljenost zaradi medsebojnih napadov Izraela in Irana, obsoja vojaški spopad in nepotrebno izgubo življenj civilistov ter poziva obe državi k takojšnjemu premirju, je na zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov povedala namestnica veleposlanika Ondina Blokar Drobič.

Iran izstrelil na stotine balističnih raket: 'Naše maščevanje se je šele začelo'

13. 06. 2025 05.56

Po tem, ko je zgodaj zjutraj Izrael izvedel napade na iransko jedrsko elektrarno in vojaške objekte, so proti večeru znova odjeknile eksplozije v Teheranu. Izraelske zračne sile so sporočile, da nadaljujejo "z napadi na raketno infrastrukturo" v Iranu. Nekaj ur pozneje je tudi Iran sporočil, da je proti Izraelu izstrelil na stotine balističnih raket. V Tel Avivu in Jeruzalemu so se oglasile sirene. V izraelskih napadih so bili doslej ubiti vrhovni poveljnik iranske revolucionarne garde Hosein Salami, načelnik generalštaba iranske vojske Mohamad Bageri, visoki častniki ter vsaj šest jedrskih znanstvenikov. Iranske oborožene sile bodo Izrael pustile nemočnega, je napovedal iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej.

Bomo lahko videli v temi? Kitajci razvili infrardečo lečo

08. 06. 2025 17.58

Kitajski raziskovalci so razvili infrardečo kontaktno lečo, ki omogoča nočni vid. Nanodelci v leči pretvarjajo prej nevidno svetlobno območje v vidno, kar ljudem omogoča, da vidijo v temi brez uporabe okornih naprav.

Zaščita pred soncem ključna za preprečevanje kožnega melanoma

04. 06. 2025 15.23

Poletje prinaša povečano izpostavljenost UV-sevanju, ki povzroči akutne in trajne poškodbe kože in oči, zdravje ljudi pa neposredno ogrožajo tudi visoke toplotne obremenitve, so danes poudarili strokovnjaki. UV-sevanje prav tako povzroči 90 odstotkih kožnega melanoma, ki je šesti najpogostejši rak v Sloveniji. Zaščita pred soncem je zato ključna.

Zatemnitev sonca in umetni led: rekordna vsota denarja za kontroverzne poskuse

25. 05. 2025 07.00

Nam lahko tehnologija pomaga ohladiti Zemljo in rešiti podnebno krizo? Velika Britanija je za iskanje praktičnega odgovora na to vprašanje napovedala največje financiranje kontroverznih poskusov spreminjanja vremena doslej. Agencija za napredne raziskave in inovacije (ARIA) bo denimo za 'zatemnitev' sonca in 'umetno debeljenje ledu' namenila skoraj 60 milijonov funtov (71 milijonov evrov), kar bo omogočilo poskuse tudi v resničnem svetu. Znanstvenik Blaž Gasparini pojasnjuje, kako bodo projekti potekali in kako je poskrbljeno za nadzor. Kot pa poudarja, bi bil sončni geoinženiring smiseln le ob hkratnem zmanjšanju izpustov. Predvsem pa je tukaj še ogromno neznank in dosti bolj smiselno se je osredotočiti na zmanjšanje izpustov, razmišlja.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter

03. 03. 2025 13.41

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Eksplozija v Černobilu, kamere ujele napad drona

14. 02. 2025 09.14

Mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA je sporočila, da je ponoči njihova ekipa na območju nekdanje jedrske elektrarne v Černobilu zaslišala eksplozijo na zaščitnemu sarkofagu, ki pokriva četrti jedrski reaktor. Ugotovili so, da je prišlo do napada z dronom, ki je povzročil manjši požar na strehi. Večje nevarnosti ni.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

'Svetu ni usojeno biti zapor, kjer čakamo na kolektivno uničenje'

11. 12. 2024 08.19

V Oslu so podelili Nobelovo nagrado za mir. Prejela jo je japonska organizacija preživelih, ki se že skoraj 70 let bori za svet brez jedrskega orožja. Žal se zdi, da smo od njega vse bolj oddaljeni. 92-letni Terumi Tanaka, ki je nagrado sprejel, je omenil ruske in izraelske grožnje ter pozval: "Prizadevajmo si, da ustvarimo družbo brez jedrskega orožja in brez vojn."

V BTC vaja za primer neurja in udara strele, našli tudi radioaktivno snov

30. 11. 2024 14.10

V ljubljanskem logističnem centru BTC je potekala gasilska vaja, s katero so preverili usposobljenost reševanja v primeru neurja in udara strele, kar je povzročilo požar. Po scenariju je bilo nekaj oseb poškodovanih, med posredovanjem pa so gasilci našli tudi zaboj s plutonijem. Ocenjujejo, da je bila vaja izvedena uspešno.

Analizirali DNK psov iz Černobila in odkrili presenetljive mutacije

29. 11. 2024 09.37

Nova študija, v kateri so analizirali DNK več kot 300 divjih psov, ki so živeli na območju Černobila, je pokazala, da ti psi doživljajo hitrejše evolucijske spremembe kot živali v drugih regijah. Gre za pomemben prispevek k razumevanju vpliva sevanja na živa bitja. V preteklosti so na primer ugotovili, da so žabe na območju Černobila počrnele.

'Usode tistih, ki so preživeli pekel atomskih bomb, so bile dolgo prikrite'

11. 10. 2024 11.06

Podelili so Nobelovo nagrado za mir, ki jo je zaradi svojih prizadevanj za svet brez jedrskega orožja prejela japonska organizacija Nihon Hidankyo. Nobelov odbor v Oslu je gibanju namenil pohvalo, ker je s pričevanjem preživelih pokazalo, da se jedrsko orožje ne sme nikoli več uporabiti. "Usode tistih, ki so preživeli pekel Hirošime in Nagasakija, so bile dolgo prikrite in zanemarjene," je dejal odbor.

Študija: Rak na možganih ni povezan z uporabo mobilnih telefonov

04. 09. 2024 17.46

Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije.

'Ti nepremišljeni napadi povečujejo tveganje jedrske nesreče'

12. 08. 2024 06.21

Moskva in Kijev se medsebojno obtožujeta o tem, kdo je kriv za požar na območju največje evropske jedrske elektrarne Zaporožje v Ukrajini, ki je zdaj pod rusko okupacijo. Nobena od strani pa zaenkrat ni poročala o znakih povišanega sevanja. V velikem objektu s šestimi reaktorji so sicer po več eksplozijah opazili močan, temen dim, ki je prihajal iz severnega območja elektrarne v južni Ukrajini.

V nuklearki Zaporožje izbruhnil požar

11. 08. 2024 22.04

V največji evropski jedrski elektrarni Zaporožje, ki je pod nadzorom Rusije, je izbruhnil požar. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ruske sile obtožil, da so namerno zanetile ogenj in Mednarodno agencijo za jedrsko energijo pozval k ukrepanju. Ruski mediji medtem trdijo, da je požar izbruhnil zaradi obstreljevanja ukrajinskih sil.

Rusija trdi, da je proti ukrajinskim silam uporabila termobarično bombo

10. 08. 2024 07.33

Ruske oblasti so v treh regijah, ki mejijo z Ukrajino – Kursk, Brjansk in Belgorod, razglasile protiteroristično operacijo. Gre za odločitev, ki je sledila vdoru ukrajinskih enot na ozemlje Ruske federacije. Ukrepi predvidevajo poostren nadzor nad komunikacijami, gibanjem vozil in posameznikov, povečujejo pristojnosti varnostnim silam in krepijo zaščito infrastrukturnim objektov. Rusija trdi, da je v regiji Kursk celo uporabila termobarično bombo. Uvedbo poostrenega nadzora je v krajih ob meji z Ukrajino najavila tudi Belorusija.

79 let od napada na Nagasaki, župan izrazil zaskrbljenost glede svetovnega miru

09. 08. 2024 12.20

V japonskem Nagasakiju so se spomnili napada z atomsko bombo pred 79 leti. Župan Nagasakija Shiro Suzuki je na spominski slovesnosti izrazil zaskrbljenost glede svetovnega miru v luči spopadov v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Ker na slovesnost ni povabil izraelskega veleposlanika, je več držav poslalo predstavnike pod veleposlaniško ravnjo.

Nogometaš propagiral 'praženje' na soncu in razjezil dermatologe: raka je vse več

10. 07. 2024 08.07

"Če verjamete, da se kožni rak pojavi zaradi sonca, ste kralj nevednosti." Ne gre za izjavo kakšnega dermatologa ali zdravnika, ampak komentar nogometaša Marcosa Llorenteja uporabniku družbenih omrežij, ki je športnika kritiziral, ker se je hvalil, da se je v kritičnem delu dneva štiri ure brez zaščite izpostavljal soncu. Llorentejev odnos je opozoril na nevaren trend na družbenih omrežjih, kjer se propagira sončenje brez zaščite - medtem ko je kožnega raka vse več.

Melanom – temna stran sonca

22. 06. 2024 08.09

"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Kožni rak strmo narašča: zaščita tudi pri hladnem in oblačnem vremenu

28. 05. 2024 07.18

Obeležujemo svetovni dan melanoma in tudi svetovni dan sonca. Na NIJZ so ob tem opozorili na pomen zaščite pred prekomernim izpostavljanjem soncu. Prekomerna izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sevanju namreč povzroča prezgodnje staranje kože in je glavni dejavnik tveganja za pojav vseh vrst kožnega raka, so poudarili na inštitutu.

5 načinov, kako preprečiti pogosta vaginalna vnetja

27. 05. 2024 00.15

V katero skupino žensk sodite? Tiste, ki neobremenjeno spregovorite o svoji nožnici in se boste ob morebitnih težavah temeljito poglobile v podrobnosti o tem, za kakšne vnetje gre ali tiste, ki ste še zmeraj prepričane, da je vse, kar je povezano z nožnico tabu in boste inkognito stopile v lekarno po prvi izdelek.

Strokovnjaki pozivajo k zaščiti pred sončnimi žarki

12. 05. 2024 19.00

V Sloveniji je vse več primerov rakavih bolezni kože in drugih bolezni zaradi ultravijoličnega (UV) sevanja ter visokih temperatur, so pod sloganom Varno na soncu opozorili strokovnjaki z različnih zdravstvenih področij. Pozvali so k okrepitvi programov ozaveščanja in izobraževanja o zaščitnih ukrepih.

V napadu z droni poškodovan jedrski reaktor nuklearke v Zaporožju

08. 04. 2024 06.34

V napadu brezpilotnih letalnikov je bil poškodovan eden izmed reaktorjev jedrske elektrarne v Zaporožju, ki je pod ruskim nadzorom. Po besedah Mednarodne agencije ZN za jedrsko energijo je šlo za večji incident, ki pa k sreči ni ogrozil jedrske varnosti. Ena oseba je umrla. Rusija trdi, da za napadom stoji Ukrajina sama, ta pa vpletenost zanika.

Novi posnetki iz poškodovanega reaktorja jedrske elektrarne Fukušima

19. 03. 2024 14.59

Iz močno poškodovanega reaktorja jedrske elektrarne Fukušima so prispele prve fotografije. Japonsko podjetje je v notranjost elektrarne, ki sta jo leta 2011 prizadela močan potres in cunami, poslalo dva izjemno lahka in agilna drona. V treh poškodovanih reaktorjih naj bi sicer ostalo še približno 880 ton reaktivnega staljenega jedrskega goriva, ki ga želi japonska vlada v naslednjih desetletjih odstraniti in elektrarno očistiti.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno

11. 03. 2024 09.44

13 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.