sevanja

Poiščite senco, UV-indeks bo zelo visok
10. 05. 2022 12.39
Napovedi kažejo, da bomo v četrtek na vzhodu Slovenije dosegli prvo letošnjo tridesetico. Ob toplem in jasnem vremenu pa bo velika tudi izpostavljenost UV-žarkom. V nižinah bodo vrednosti UV-indeksa okoli 7,5, v gorah pa 9. To pa je že izpostavljenost, ko je nevarnost za poškodbe kože sredi dneva zelo velika in se je bolje umikati v senco ali zaprte prostore.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let
28. 04. 2022 07.33
Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

Ukrajinski minister: Vsak ruski vojak bo domov prinesel košček Černobila
10. 04. 2022 15.07
Ruski vojaki so v Rdečem gozdu na območju prepovedi gibanja zaradi radiacije ob nuklearki v Černobilu skoraj 30 dni kopali jarke, trdi ukrajinska državna družba za jedrsko energijo Energoatom. Kot so še zapisali, so na tem območju zdaj izmerili nenormalno visoke ravni sevanja.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'
09. 04. 2022 07.21
Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

EU vzpostavlja strateško rezervo za primer kemičnih, bioloških in jedrskih incidentov
06. 04. 2022 14.46
Evropska komisija je začela vzpostavljati strateško rezervo za odziv na tveganja za javno zdravje v primeru kemičnih, bioloških, radioloških in jedrskih incidentov. Ta rezerva bo vključevala okoli 540 milijonov evrov vredne zaloge opreme, zdravil in cepiv za zdravljenje oseb, izpostavljenih tovrstnim grožnjam, so sporočili v Bruslju.

Černobil: ceste uničene, mostovi podrti, območje prazno
06. 04. 2022 12.52
Potem ko je konec marca večina ruskih vojakov zapustila jedrsko elektrarno v Černobilu in je ta spet pristala v ukrajinskih rokah, so se v medijih pojavile prvo fotografije iz omenjenega območja.

Ruski vojaki zapuščajo Černobil, zaradi sevanja naj bi imeli težave z zdravjem
31. 03. 2022 18.21
Družba Energoatom, ki upravlja vse štiri ukrajinske jedrske elektrarne, je sporočila, da je večina ruskih vojakov zapustila jedrsko elektrarno v Černobilu in se odpeljala proti meji z Belorusijo. Neuradno naj bi imeli težave z zdravjem, ker so bili izpostavljeni sevanju in niso nosili zaščitne opreme. Po njihovih informacijah se ruska vojska pripravlja tudi na odhod iz Slavutiča, bližnjega mesta, kjer živijo zaposleni v elektrarni.

IAEA potrdila, da je napajanje nuklearke v Černobilu delno obnovljeno
12. 03. 2022 13.00
Mednarodna agencija za jedrsko energijo je v skladu s podatki ukrajinske energetske družbe Ukrenerho sporočila, da so električni vodi do jedrske elektrarne v Černobilu delno obnovljeni. Pred dnevi je Rusija sicer sporočila, da so beloruski strokovnjaki obnovili oskrbo z električno energijo, potem ko je bila nuklearka v sredo v celoti odklopljena iz električnega omrežja.

Letalnik ni imel transponderja, zato ga hrvaška kontrola zračnega prometa ni zaznala
11. 03. 2022 07.14
V Zagrebu se je v nočnih urah zaslišal nenaden glasen hrup, ki je vznemiril prebivalce. Na Jarunski ulici so nato našli velik krater, ki ga je povzročil brezpilotni letalnik, ki je padel z neba. Hrvaška vlada je potrdila, da gre za brezpilotni letalnik vojaškega tipa. Strokovnjak za vojaško letalstvo je na podlagi analize fotografij prepričan, da gre za izvidniški dron Tu-141 Striž, ki naj bi priletel iz Ukrajine. Razbitine so našli na širšem območju okoli kraterja. Obsežna preiskava, v kateri sodeluje tudi vojaška policija, še poteka.

Belorusija obnovila električno oskrbo nuklearke v Černobilu
10. 03. 2022 16.08
Rusija je potrdila, da so beloruski strokovnjaki obnovili oskrbo z električno energijo v jedrski elektrarni v Černobilu. Nuklearka je bila v sredo v celoti odklopljena iz električnega omrežja, zaradi vojaških operacij pa ni bilo možnosti za ponovno vzpostavitev napeljave.

Golob v boj za poslanski mandat v Ljubljani
09. 03. 2022 17.42
Prvak Gibanja svoboda Robert Golob glede na javnomnenjske ankete ugotavlja, da stranki zaupa petina volilnega telesa, na čemer bodo gradili tudi med kampanjo pred aprilskimi volitvami. Na njih bo sam kandidiral v Ljubljani, skupaj s strokovnjakom za jedrsko varnost Miroslavom Gregoričem in izvršno direktorico Slovenske filantropije Terezo Novak.

'Vsi reaktorji v černobilski elektrarni so ustavljeni, zato ni tveganja, da bi se jedro talilo'
09. 03. 2022 09.50
Ukrajinski Ukrenergo je sporočil, da je bila nuklearka v Černobilu v celoti odklopljena iz električnega omrežja. Ukrajinski zunanji minister je ob tem posvaril, da imajo rezervni dizelski generatorji 48-urno zmogljivost za napajanje elektrarne in da se bodo hladilni sistemi za izrabljeno jedrsko gorivo nato ustavili, zaradi česar bo grozilo uhajanje sevanja. A slovenski strokovnjaki pojasnjujejo, da so od leta 2000 vsi reaktorji ustavljeni, zato ni tveganja, da bi se jedro talilo. "Morebitna nesreča v bazenu z izrabljenim gorivom v Černobilu ne bi imela daljnosežnega vpliva, posebej pa ne bi bilo nevarnosti za Slovenijo," še pravijo.

IAEA sporočila, da je bil uničen ukrajinski jedrski laboratorij
07. 03. 2022 16.02
Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je bil med obstreljevanjem v Harkovu uničen Inštitut za fiziko in tehnologijo ter njegov nevtronski generator. Iz jedrskega raziskovalnega objekta ni uhajalo sevanje, kljub temu da je hranil jedrski material.

Oblegani Mariupol prosi za pomoč, Zelenski ostro nad odločitev Nata
04. 03. 2022 04.45
Ruski vojski je uspelo prevzeti nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. V nuklearki je pred tem zaradi ruskega obstreljevanja zagorelo, a so požar kmalu pogasili, povišanega radioaktivnega sevanja niso zaznali. Deveti dan vojne je Putin sosednje države pozval, naj ne stopnjujejo napetosti, češ da Rusija nima nobenih slabih namer proti njim. Hkrati je ruski parlament potrdil zakonodajni sveženj, čigar namen je preprečiti učinke obsežnih zahodnih sankcij, usmerjenih v rusko gospodarstvo. Ta konec tedna se sicer obeta tretji krog pogajanj med obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je obsodil odločitev Nata, da ne zapre zračnega prostora nad Ukrajino: "Vodstvo zavezništva je prižgalo zeleno luč nadaljnjemu bombardiranju ukrajinskih mest in vasi," je očital. Župan obleganega mesta Mariupol medtem prosi za vojaško in humanitarno pomoč.

Uprava za jedrsko varnost: Požar v Zaporožju nima vpliva na slovensko ozemlje
04. 03. 2022 10.40
Uprava RS za jedrsko varnost je sporočila, da požar, ki je v noči na petek izbruhnil v največji nuklearni v Evropi, v ukrajinskem mestu Zaporožje, nima vpliva na slovensko ozemlje. Dogajanje sicer še naprej spremljamo, javnost pa bomo o vsem sproti obveščali, so zatrdili. Tudi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslav Gregorič poudarja, da požar ne predstavlja resne grožnje za jedrsko varnost.

Gorelo v največji jedrski elektrarni v Evropi. 'Eksplozija bi lahko bila 10-krat hujša od Černobila'
04. 03. 2022 08.50
Po ruskem obstreljevanju jedrske elektrarne Zaporožje je tam izbruhnil še požar. Objekt se nahaja na jugovzhodu Ukrajine in je največja jedrska elektrarna v Evropi. Obstreljevanje se je po izbruhu požara še nadaljevalo, dostop gasilcem je bil nekaj ur onemogočen. Po navedbah ukrajinskih uradnikov pa je dogodek sprožil strah pred ponovitvijo katastrofe v Černobilu.

Ministrstvo za zdravje svari pred preventivnim uživanjem kalijevega jodida
03. 03. 2022 15.59
"Pripravljenost na izredni dogodek v Sloveniji in soseski je splošna in v skladu z vzpostavljenimi varovalnimi protokoli. Tablet kalijevega jodida je v Sloveniji dovolj in se ga ne naroča dodatno," so sporočili z ministrstva za zdravje v odzivu na številna vprašanja, ki prihajajo zaradi strahu pred izbruhom jedrskega spopada zaradi vojne v Ukrajini.

Ukrajina prosila IAEA za nujno pomoč pri varovanju jedrskih elektrarn
02. 03. 2022 14.32
Ukrajina je Mednarodno agencijo za jedrsko energijo zaprosila za nujno pomoč pri varovanju jedrskih elektrarn, je na izrednem zasedanju na Dunaju dejal vodja IAEA Rafael Grossi. Kakšno podporo je Kijev zahteval ob ruski invaziji, ni pojasnil.

Ruske sile zajele 92 zaposlenih v elektrarni v Černobilu, ugibanja o razlogih za povečanje sevanja
25. 02. 2022 07.15
Ukrajinske oblasti so sporočile, da so po težki bitki izgubile nadzor nad černobilsko jedrsko elektrarno. V kakšnem stanju je odlagališče jedrskih odpadkov na območju, je neznano, nemogoče je zagotoviti, da je Černobil varen, svarijo ukrajinske oblasti. Ukrajinska veleposlanica v ZDA je dejala, da ruske sile za talce zadržujejo 92 zaposlenih v elektrarni.. Rusija medtem trdi, da jedrsko elektrarno ščiti pred 'teroristi'. Kot pojasnjuje dr. Leon Cizelj iz IJS, je sevanje v nekaterih delih izključitvene cone trenutno res povečano, a tega zunaj izključitvene cone ni mogoče zaznati. Tuji mediji sicer opozarjajo na možnost nenamernega poškodovanja jedrskih objektov ob spopadih na teh območjih, a kot miri Cizelj, se znatna količina sevanja ne bi mogla sprostiti pomotoma: "Nekdo bi se moral za to zelo potruditi, saj bi moral sevanje zopet spraviti v obliko prašnih delcev, kar pa bi zahtevalo zelo veliko napora."

Fotografije robotov prikazujejo staljeno gorivo v reaktorju Fukušima
11. 02. 2022 14.47
Daljinsko voden robot je posnel fotografije, na katerih se zdi, da so posneti kupčki jedrskega goriva, ki se je stopilo in padlo na dno najbolj poškodovanega reaktorja v uničeni japonski jedrski elektrarni Fukušima.

Gorskim reševalcem v pomoč tudi brezpilotni letalnik
25. 01. 2022 06.00
Letošnje leto je zaznamovalo že nemalo nesreč v gorah, tudi tragičnih. Kot pravijo pri Gorski reševalni zvezi Slovenije, sta jim v zadnjih tednih še kako prav prišla tudi brezpilotni letalnik in termovizijska kamera. Brezpilotni letalnik je pri gorskem reševanju pomemben predvsem zato, ker lahko reševalci v zelo kratkem času pregledajo veliko območje tako ponoči kot podnevi, s tem pa prihranijo ogromno fizične moči, pravi Gregor Bahun, predsednik Komisije z zveze GRZS.

Bruselj naj bi, kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov, jedrsko energijo priznal kot zeleno
01. 01. 2022 16.54
Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so pridobili osnutek predloga komisije.

Astronomi odkrili žgoči eksoplanet, katerega leto traja le osem ur
05. 12. 2021 10.42
Nasin tranzitni satelit za raziskovanje eksoplanetov je odkril planet v velikosti Marsa, a njegova sestava je pravzaprav bolj podobna Merkurju. Površina planeta naj bi bila namreč narejena iz staljenega železa. Eno leto na tem eksoplanetu traja manj kot osem ur, zaradi česar je del skupine planetov "ultra kratke dobe", ki pot okoli zvezde, okoli katere krožijo, opravijo v manj kot enem "zemeljskem dnevu". Ob tem je odkriti planet tudi eden izmed najlažjih eksoplanetov, ki so jih odkrili do zdaj.

Bo dele ZDA in Evrope razsvetlila posebna predstava na nebu?
30. 10. 2021 16.04
Čudovit pojav, znan kot polarni sij, je posledica eksplozij, ki neprestano potekajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako močne, da tok nabitih delcev zapusti površje Sonca in se usmeri proti planetom. Tak močan izbruh se je po podatkih Nacionalne uprave za oceane in ozračje zgodil v četrtek, danes ali jutri pa bi lahko zato v nekaterih delih celinske ZDA in Evrope uživali v barvni predstavi na nebu.

Smo na pragu energetske revščine?
08. 10. 2021 06.00
Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Nobelova nagrada za razumevanje kompleksnih fizikalnih sistemov
05. 10. 2021 12.01
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko so prejeli Japonec Sjukuro Manabe, Nemec Klaus Hasselmann in Italijan Giorgio Parisi za prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, so sporočili iz Stockholma.

S presejalnim programom bi lahko število umrlih zmanjšali za četrtino
30. 08. 2021 18.22
Presejanje prebivalstva z velikim tveganjem za raka pljuč bi lahko zmanjšalo število umrlih za četrtino, opozarjajo v centru Na-vdih, ki je član globalne koalicije za raka pljuč. Klinične raziskave namreč kažejo, da je mogoče z računalniško tomografijo z majhnimi odmerki sevanja pljučnega raka odkriti v zgodnjih stadijih.

Poletje 2021 se bo uvrstilo med najbolj sončna poletja v zgodovini meritev
20. 08. 2021 07.00
Letošnje poletje s sončnimi žarki zares ne skopari. V večjem delu Slovenije smo namreč od prvega junija do danes našteli že več kot 800 sončnih ur, kar krepko presega povprečje med letoma 1971 in 2000. Ker je pred nami še nekaj sončnih dni, lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med pet najbolj sončnih poletij v zgodovini meritev. Tudi sicer Slovenija spada med bolj obsijane države v Evropi, zato ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Ali veste, kaj vse vpliva na trajanje sončnega obsevanja in kje v Sloveniji so najboljši pogoji za obratovanje sončnih elektrarn?

Živo srebro v Novi Gorici opoldne do 36 stopinj Celzija
14. 08. 2021 12.42
Opoldne so v Novi Gorici že beležili 36 stopinj Celzija, le stopinjo manj so izmerili v Dolenjah pri Ajdovščini. Vroče pa ni le na Primorskem, ampak celo v naših mraziščih. V Novi vasi na Blokah je trenutno dobrih 30, v Retjah v Loškem Potoku pa že 31,5 stopinje Celzija. Popoldne se bo ozračje še ogrevalo.

Najstarejši britanski vitraž se je na očeh javnosti skrival kar 900 let
28. 07. 2021 19.54
Nove raziskave kažejo, da so nekatera vitražna okna iz Canterburyjske katedrale morda med najstarejšimi na svetu. Ploščam, ki prikazujejo Kristusove prednike, so namreč z novo tehniko določili novo starost. Domnevajo pa tudi, da so tudi tri druga okna v resnici starejša, kot so verjeli prvotno.