sheme

Novi direktor TVS bo Urbanija
15. 07. 2022 18.06
Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andrej Grah Whatmough bo na položaj direktorja Televizije Slovenija (TVS) imenoval Uroša Urbanijo, ki je dobil predhodno soglasje programskega sveta zavoda k imenovanju. Grah Whatmough in Urbanija si želita stabilnejšega delovanja nacionalne televizije, so sporočili z RTVS.

Gospodarska rast na Hrvaškem bo zaradi prevzema evra višja
15. 07. 2022 15.57
Agencija Standard & Poor's je v četrtek zvišala dolgoročno in kratkoročno bonitetno oceno Hrvaške s stabilnimi obeti. Agencija namreč ocenjuje, da bo imela Hrvaška korist od vstopa v območje evra, napovedujejo, da bo njihova letna gospodarska rast za en odstotek višja od predvidene, torej triinpolodstotna. Pričakujejo tudi nadaljevanje stabilne rasti gospodarstva. V kontrastu s tem pa napovedujejo za več kot pet odstotkov višjo letno inflacijo.

Londonski gasilci s posebno kisikovo masko rešili življenje mačke
12. 07. 2022 17.09
Gasilci londonske gasilske brigade so med gašenjem požara v britanski prestolnici prvič uporabili posebno kisikovo masko, ki je prilagojena za hišne ljubljenčke. Prvič pa so jo uporabili v hišnem požaru v petek ter tako uspeli rešiti življenje mački, ki so jo potegnili iz goreče hiše. Namestnik pomočnika komisarja brigade za operativno politiko Dave O'Neill ob tem poudarja, da je prednostna naloga gasilcev vedno reševanje človeških življenj, vendar pa, da bodo z novo opremo več možnosti imele tudi živali, ujete v požarih. To pa bo družinam v travmatični situaciji prineslo tudi kanček upanja in pozitive, je še dejal.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Izginula kriptokraljica: FBI Rujo Ignatovo dodal na seznam najbolj iskanih
01. 07. 2022 08.08
Ruja Ignatova, znana tudi kot "pogrešana kriptokraljica", je bila uvrščena na FBI-jev seznam desetih najbolj iskanih. Bolgarko iščejo zaradi njene domnevne vloge pri vodenju prevare s kriptovaluto OneCoin. Opeharila je več kot dva milijona ljudi po vsem svetu, prevari pa je nasedlo tudi približno 15 tisoč Slovencev. S Policije so nam sporočili, da so bili z zadevo v preteklosti seznanjeni, vendar prijav s strani konkretnih oškodovancevniso prejeli.

Banka Slovenije zrahljala nekatere omejitve na področju kreditiranja
01. 07. 2022 07.08
Banka Slovenije je spremenila makrobonitetne omejitve kreditiranja prebivalstva. Bankam daje bolj proste roke pri presoji, komu podeljujejo kredit. Tako bodo lahko odslej kreditirale tudi komitente, ki jim po plačilu mesečnega obroka ostane manj od predpisanega zneska, to je seštevek 76 odstotkov bruto minimalne plače in zneska za vzdrževane družinske člane. Vendar pa se lahko za to izjemo odločijo pri največ 10 odstotkih svojih poslov.

Nemški kancler napovedal oblikovanje največje vojske v Evropi
28. 06. 2022 19.13
Nemški kancler Olaf Scholz je ob koncu zasedanja skupine G7 za nemško medijsko hišo ARD dejal, da bo Nemčija naslednjih nekaj let v povprečju za vojsko namenjala med 70 in 80 milijard evrov. Gostitelj vrha G7 je dodal, da je Nemčija v postopku oblikovanja največje konvencionalne vojske v Evropi.

Tožba proti Musku: vodil naj bi piramidno shemo za podporo kriptovaluti
17. 06. 2022 10.49
Skupina ljudi, ki je od aprila 2019 izgubila denar pri trgovanju s kriptovaluto Dogecoin sedaj toži Elona Muska in njegovi podjetji, SpaceX in Tesla, za 258 milijard dolarjev (245 milijard evrov). Trdijo, da so bili del izsiljevalske sheme za podporo kriptovalute Dogecoin, ki da ji je Musk s svojimi tviti zvišal ceno in jo promoviral zaradi lastnega dobička. Dogecoin je kot digitalno premoženje nastalo 2013, in sicer kot šala in posmeh Bitcoinu.

Tudi na počitnicah poskrbite za varno plačevanje
11. 06. 2022 14.58
Združenje bank Slovenije (ZBS) je ob prihajajočih poletnih počitnicah izdalo priporočila za varno plačevanje tudi na dopustu ter pravila o priporočenem ravnanju s plačilnimi karticami in uporabi POS-terminalov in bankomatov.

Nagrada za gospodarske in podjetniške dosežke v roke petim podjetnikom
08. 06. 2022 18.01
Gospodarska zbornica Slovenije je za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke podelila nagrade, ki so tokrat šle v roke petim posameznikom. Tokratni nagrajenci so Dušan Rauter, direktor mariborskega podjetja Bintegra, Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica Roto Slovenija iz Murske Sobote, Enzo Smrekar, direktor Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane, Radovan Bolko, dosedanji predsednik uprave Kolektor Group iz Idrije ter Igor Kastelic, direktor podjetja REM iz Trebnjega.

Von der Leyen: Hrana je del kremeljskega arzenala terorja
08. 06. 2022 13.38
Hrana je postala del kremeljskega arzenala terorja, je izjavila Ursula von der Leyen in poudarila, da se mora EU upreti ruskim dezinformacijam, ki krivdo za prehransko krizo pripisujejo zahodnim sankcijam. Italijanski zunanji minister pa je jasen: "Če Rusija ne bo sprostila blokade ukrajinskih pristanišč, bi od lakote lahko umrlo na milijone ljudi." A pogovori o možnostih za odpravo ruske blokade ukrajinskih pristanišč med Lavrovom in turškim zunanjim ministrom večjega preboja niso prinesli. Rusija na drugi strani obtožuje Ukrajino, da je minirala dostop do pristanišč zaradi strahu pred ruskim izkrcanjem.

Rogaška Slatina: zelena, varna, butična in zdrava destinacija
07. 06. 2022 18.15
Ali bi raje izbrali pot zdravja, lepote ali pot doživetij? V Rogaški Slatini boste zagotovo našli nekaj, kar bo napolnilo vašo dušo. Destinacija namreč velja za zeleno, varno in zdravo. Po kriterijih zelene sheme slovenskega turizma so prejeli zlati znak Slovenia green destination. Zato se le odpravite po aktivnostih v naravi ali spoznajte domačine, ki vam bodo z veseljem ponudili domače dobrote.

Evropa po poti brezplačnega javnega prevoza. Kje se lahko vozimo brezplačno?
07. 06. 2022 07.47
Brezplačen javni prevoz postaja vse bolj priljubljena možnost za potovanje med mesti po Evropi. V želji, da bi zmanjšali globalno segrevanje in se spopadli z naraščajočimi stroški goriva, namreč vse več evropskih držav sprejema odločitev, da naredi javni prevoz brezplačen za (nekatere) uporabnike. Katere države so se odločile za to pomembno odločitev na področju spopadanja s podnebnimi spremembami?

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18
V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Nemški odgovor na rast cen energentov: vozovnica za devet evrov
01. 06. 2022 16.43
Čez poletje se bodo Nemci po svojih mestih lahko vozili za devet evrov mesečno. S poceni uporabo vlakov, avtobusov in metroja želi vlada ublažiti finančne posledice draginje za prebivalce, hkrati pa jih tudi spodbuditi k opuščanju prevažanja z osebnimi avtomobili. Vseeno so znižali tudi trošarine na naftne derivate, kar je ceno litra goriva spustilo pod dva evra.

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje
31. 05. 2022 06.41
Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Bruselj odobril ponovno uvedbo slovenske sheme podpor podjetjem zaradi koronavirusa
17. 05. 2022 13.22
Evropska komisija je danes odobrila ponovno uvedbo slovenske sheme za podporo podjetjem, ki jih je prizadel izbruh novega koronavirusa, ter za raziskave, razvoj in proizvodnjo izdelkov v zvezi s koronavirusom. Dodatno je odobrenih 150 milijonov evrov, medtem ko je bila prva shema, odobrena avgusta 2020, težka 100 milijonov evrov.

Zvišanje državnih štipendij in pomoč pri nakupu prvega stanovanja
05. 05. 2022 06.53
Začel je veljati zakon za urejanje položaja študentov, ki bo s predvidenimi ukrepi lajšal študentsko življenje. Med drugim prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano. V veljavo stopa tudi zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade.

Banka Slovenije rahlja nekatere omejitve na področju kreditiranja
04. 05. 2022 16.14
Banka Slovenije bo zaradi naraščajočega tveganja za finančno stabilnost, ki izhaja iz nepremičninskega trga, prilagodila makrobonitetno politiko. Bankam bo dala bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile kredit, bodo pa morale povečati kapitalski blažilnik.

Sindikat Mladi plus od nove vlade pričakuje regulacijo platformnega dela
29. 04. 2022 11.34
Ob prihajajočem prazniku dela, ki ga v Sloveniji praznujemo 1. in 2. maja, na Sindikatu Mladi plus opozarjajo na položaj mladih na trgu dela. Od nove vlade med drugim pričakujejo regulacijo platformnega dela, okrepitev sheme Jamstvo za mlade in poostritev nadzora nad kršitvami na delovnem mestu. Predsednica sindikata Tea Jarc je dejala, da pričakujejo tudi vzpostavitev socialnega dialoga in vključitev mladih v oblikovanje politik.

Benedict Cumberbatch bo na svoje posestvo kmalu sprejel ukrajinsko družino
27. 04. 2022 11.33
Britanski igralec Benedict Cumberbatch na svojem posestvu že kmalu pričakuje ukrajinsko družino, ki ji je ponudil zatočišče pred vojno. Zvezdnik se je pridružil britanski shemi za pomoč Ukrajincem, ki so pred vojno v domovini zbežali v Združeno kraljestvo, za sodržavljane, ki so se prav tako odzvali humanitarni akciji, pa je dejal, da je ponosen na njih, saj je to odraz najboljšega, kar lahko človeštvo stori – ponudi pomoč.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov
26. 04. 2022 11.45
Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Kako uresničljive so obljube politikov iz volilnih soočenj?
22. 04. 2022 18.48
Čeprav se je morda komu zazdelo, da politiki na soočenjih niso dobili priložnosti za vsebine in prihodnost, so v oddaji SVET na dveh velikih soočenjih in v osebnih predstavitvah predsednikov strank poskrbeli, da so imeli volivci vseeno možnost slišati, kako si predstavljajo Slovenijo v prihodnosti.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00
Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

DZ sprejel stanovanjsko jamstveno shemo za mlade
06. 04. 2022 10.16
DZ je s 53 glasovi za in nobenim proti potrdil zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade, ki so ga pripravili poslanci koalicije. V poslanskih skupinah so se strinjali, da je treba mladim pri tem priskočiti na pomoč, a je del opozicije menil, da je zakon nedorečen in da je del predvolilne propagande.

Položnica za elektriko: namesto 95 ta mesec le 38 evrov
17. 03. 2022 13.00
Z vladnimi ukrepi zaradi podražitev elektrike so se zneski na položnicah ta mesec močno zmanjšali: ni več stroškov za omrežnino in nekaterih dajatev. Koliko se je v povprečju znižal račun za elektriko, kako in kdaj so ukrepe sprejemale vlade drugod po Evropi in koliko manj bo pri nas zato denarja za naložbe?

Ogromna velikodušnost Britancev začasno zrušila spletno stran za pomoč beguncem
15. 03. 2022 14.42
Od začetka ruske invazije so iz Ukrajine pobegnili že več kot trije milijoni ljudi. Ti so se najprej zatekli v sosednje države, od koder pa varne pristane iščejo tudi drugod, tudi v Združenem kraljestvu, tamkajšnja vlada je uveljavila novo shemo za pomoč beguncem. Že v prvih urah po uveljavitvi sheme, ki družinam in posameznikom omogoča, da v Britanijo pripeljejo pribežnike, je svoje domove ukrajinskim beguncem ponudilo skoraj 89.000 ljudi. Ogromna velikodušnost pa je že v prvih nekaj urah poskrbela, da se je spletna stran, na kateri prijavljajo prebivališča, zrušila.

'Začeli so meriti na civilno prebivalstvo in infrastrukturo, da zlomijo duha Ukrajincev'
14. 03. 2022 05.58
Medtem ko vojna v Ukrajini divja že 19. dan, je med Rusijo in Ukrajino medtem potekal nov krog pogajanj, tokrat prek video povezave. Ni znano, ali je bil dosežen napredek. V minulih dneh sta sicer obe strani namignili, da je v pogajanjih možen napredek. Obstreljevanje ukrajinskih mest se nadaljuje. Iz Mariupola poročajo o že 2500 žrtvah med civilisti, prav tako je bila tarča napada znova tudi ukrajinska prestolnica, kjer so granate med drugim zadele stanovanjsko četrt. Ukrajino je zapustilo že več kot 2,8 milijona ljudi, glavni cilj beguncev pa ostaja Poljska.