sheme

Zlati potni listi in vize: rdeča preproga za bogataše, ki si v Evropi kupujejo državljanstvo
10. 03. 2022 06.00
Zakaj bi morala Evropska unija odpraviti t. i. zlate potne liste in vize? Ker bogatim omogočajo pridobitev evropskega državljanstva v zameno za naložbe, so jasni v Evropskem parlamentu. Do leta 2025 nameravajo ukiniti tovrstne sheme, ki najbogatejšim omogočajo neoviran vstop v Unijo, s tem pa vrata na široko odpirajo tudi številnim nevarnostim, kot sta korupcija in pranje denarja. "Poskrbeti želimo za tako strogo regulacijo, da bodo te sheme privabile le resnične investitorje," poudarja Sophie in 't Velt. Poslanci so z veliko večino podprli njeno poročilo o prepovedi zlatih potnih listov in regulaciji zlatih viz.

Se je Poljska prenaglila? Pentagon zavrnil njihovo ponudbo glede predaje bojnih letal
09. 03. 2022 08.11
Poljska je v torek predlagala, da bi predala svoja bojna letala mig-29 Ukrajini, v zameno pa bi poljske sile dobile ameriška vojaška letala F-16. A o tem predlogu se predhodno ni posvetovala z ZDA. Pentagon je nato sporočil, da takšen predlog zanje ni sprejemljiv. Opozorili so, da bi tovrstna poteza predstavljala resne pomisleke za celotno zvezo Nato. Na poljsko ponudbo vojaških letal se je odzval tudi Kremelj, ki je posvaril, da to vodi v nevaren scenarij. Ukrajinski predsednik Zelenski pa je zahodne zaveznike znova pozval, naj jim nujno čim prej pošljejo letala.

NLB za Sberbank odštela 5,11 milijona evrov
02. 03. 2022 08.33
Komitenti Sberbank si lahko oddahnejo. Ker je banko prevzela NLB, je za vse komitente omogočeno nemoteno poslovanje in razpolaganje s sredstvi. Predsednik uprave NLB Brodnjak pravi, da se za komitente ne spreminja nič. V Banki Slovenije ob tem še poudarjajo, da je finančni sistem stabilen in da je položaj Slovenije na kapitalskih trgih trden.

Novega lastnika dobili tudi Sberbank na Hrvaškem in Sberbank v BiH
02. 03. 2022 10.14
Največja ruska banka Sberbank pod pritiskom sankcij, ki jih je Zahod zaradi invazije na Ukrajino sprejel zoper Rusijo, zapušča evropski trg. Medtem je Sberbank na Hrvaškem kupila Hrvatska poštanska banka. Sanirala jo bo hvaška centralna banka, kjer zagotavljajo, da bodo vloge varčevalcev absolutno varne in dostopne. Novega lastnika ima tudi Sberbank BH, ki jo je, kot so sporočili iz Agencije za bančništvo Federacije BiH, prevzela ASA Banka.

Uradno: slovenska Sberbank v roke NLB
01. 03. 2022 07.25
Slovensko banko Sberbank v ruski lasti, ki je v nedeljo zaradi sankcij proti Rusiji prekinila poslovanje, je kupila NLB. Poslovanje banke bo od srede spet potekalo popolnoma normalno, je povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. V dveh dneh zaprta poslovalnic je bilo komitentom Sberbanke omogočeno le poslovanje s plačilnimi karticami, dvig gotovine je bil omejen na 400 evrov.

V Sberbanki zanikajo težave s poslovanjem, zaznali pa so več dvigov denarja
25. 02. 2022 21.03
Po tem, ko je Evropska unija sprejela sankcije proti Rusiji in s tem njenim bankam, so se pred hrvaškimi poslovalnicami banke Sberbank vile vrste, Slovenci pa so poročali o težavah pri poslovanju s to banko pri nas. Eden od njih pravi, da ima težave pri prenakazilu denarja med računi, drugi pa, da ni imel dostopa do mobilne banke.

Inšpekcija ni ugotovila večjih pomanjkljivosti pri govejem mesu Izbrana kakovost Slovenije
18. 02. 2022 16.54
Uprava za varno hrano v inšpekcijskem nadzoru preverjanja izpolnjevanja zahtev za stegno govejega mesa, ki jih določa shema Izbrana kakovost Slovenije, v veleprodaji in maloprodaji trgovskih verig Spar in Tuš ni ugotovila večjih slabosti. Preverjali so sledljivosti med obrati, ustreznost označevanja, vodenje evidenc in upoštevanje zahtev iz veljavne specifikacije za shemo za goveje meso. Nekaj je bilo tudi neskladnosti, denimo v nekaj primerih so bile izjave rejcev goveda o načinu vzreje nepravilne ali nepopolne.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09
Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Inšpekcija pri nadzoru govejega mesa Izbrane kakovosti za zdaj ni ugotovila nepravilnosti
26. 01. 2022 14.07
Več organizacij kmetov je v preteklih tednih izrazilo nestrinjanje z načinom ponudbe mesa, saj naj bi dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost (IK) ponujala po izredno nizki ceni, po kateri tako kakovostnega mesa ni mogoče pridelati. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zato uvedla inšpekcijske postopke. Pri sledljivosti in označevanju mesa ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, izračun masnega toka pa zaradi velike količine podatkov še poteka.

Lani 31 odstotkov več turističnih prihodov in 22 odstotkov več prenočitev
25. 01. 2022 11.24
Turistični delavci so lani našteli nekaj več kot štiri milijone prihodov turistov v turističnih nastanitvenih obratih v Sloveniji, kar je 31 odstotkov več kot v letu prej. Turističnih prenočitev je bilo za 11,3 milijona in s tem 22 odstotkov več kot v letu 2020, kažejo podatki statističnega urada. Obe številki krepko zaostajata za rekordnim letom 2019.

Sredi januarja na zasilni oskrbi 1340 odjemalcev
24. 01. 2022 09.00
Letošnjo zimo so številni odjemalci električne energije pristali na zasilni oskrbi. Nekateri so zaradi visokih cen ogrevanja, ker jih dobavitelji obravnavajo kot poslovne in ne gospodinjske odjemalce, zavrnili cene ogrevanja in tako pristali na zasilni oskrbi, spet drugi pa so ostali brez dobavitelja električne energije in si niso pravi čas uspeli najti druge, ustrezne zamenjave.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?
22. 01. 2022 13.07
Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

Kmete razburjajo popusti na goveje meso Izbrane kakovosti, inšpektorji na terenu
20. 01. 2022 16.22
Kmetijski minister Jože Podgoršek je v odzivu na novico, da dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost Slovenija v akciji ponujata po izredno nizki ceni, poudaril, da gre za podcenjevanje omenjene sheme in za napačno sporočilo potrošnikom. "Potrošnikom namreč dajemo vtis, da se lahko hrana pridela oziroma proizvede po tako nizkih cenah," ugotavlja minister, ki takšen razvoj dogodkov obžaluje. Na ministrstvu bodo na te vidike zdaj posebej pozorni. Na terenu so tudi že inšpektorji uprave za varno hrano, ki ugotavljajo masne tokove.

Vlada načrtuje stalno krizno shemo skrajšanega delovnika
10. 01. 2022 09.40
Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron
06. 01. 2022 09.38
Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Draga elektrika obremenjuje vse več podjetij v Sloveniji
05. 01. 2022 13.56
Potem ko so pri ponudniku ribjih izdelkov Delamaris zaradi podražitve električne energije preložili kolektivni dopust, v GZS pojasnjujejo, da o nevzdržnih razmerah zaradi drage elektrike toži vse več podjetij. Pogovori z gospodarskim ministrstvom tečejo, v GZS pa upajo na čimprejšnjo odločitev o pomoči.

Cilj 40-odstotne svetovne precepljenosti do konca leta ne bo dosežen
28. 12. 2021 12.21
Svetovna zdravstvena organizacija bo zgrešila svoj cilj, da bi do konca leta proti covidu-19 precepili 40 odstotkov prebivalstva v vsaki državi. Zaostanek je še posebej velik v Afriki. WHO krivdo pripisuje kopičenju cepiv v razvitih državah, kjer že cepijo s poživitvenimi odmerki.

Italija bo skrajšala veljavnost potrdil o cepljenju
23. 12. 2021 21.40
Ob rekordnem številu okužb z novim koronavirusom se je Italija odločila dodatno zaostriti ukrepe v državi. Od 1. februarja naprej bodo potrdila o cepljenju veljavna le še pol leta, in ne devet mesecev kot sedaj. Maske bodo po novem obvezne tudi na prostem, na letališčih in mejnih prehodih pa nameravajo zaostriti nadzor. V Italiji so namreč v zadnjem dnevu potrdili še 44.595 okužb z novim koronavirusom, kar je največ od začetka pandemije pred skoraj dvema letoma, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem
23. 12. 2021 17.19
Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Podjetja zaradi visokih cen elektrike razmišljajo o začasni zaustavitvi proizvodnje
23. 12. 2021 14.22
Gospodarstvo opozarja na nevzdržne razmere zaradi visokih cen električne energije. Kot opozarjajo v GZS, cene elektrike za dobavo v letu 2022 dejansko dosegajo tudi do šestkratne vrednosti cen iz letošnjega leta, zato vse več podjetji razmišlja o začasni zaustavitvi proizvodnje. Gospodarstvo čaka na ukrepe države.

Omikron prisoten že v najmanj treh slovenskih regijah
20. 12. 2021 16.54
Nacionalni laboratorij za zdravje in Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo sta doslej s sekvenciranjem potrdila 12 primerov omikrona. Primere so potrdili že najmanj v treh regijah, poleg osrednjeslovenske še v obalno-kraški in gorenjski regiji.

S 1. februarjem bo veljavnost covidnega potrdila omejena na 270 dni
17. 12. 2021 15.16
Vlada je izdala odlok, po katerem veljavnost dokazila o cepljenju osebe poteče po 270 dneh od prejema drugega odmerka cepiva. Vlada je odlok sprejela po priporočilu posvetovalne skupine za cepljenje. Veljavnost dokazila se podaljša, če se oseba v obdobju 270 dni od osnovne sheme cepljenja cepi s poživitvenim odmerkom cepiva. Zdravstveni minister Poklukar pa je povedal, da bo predlagal tudi prehodno obdobje do 1. februarja 2022.

Voditelji članic EU brez soglasja glede visokih cen energije
17. 12. 2021 06.46
Voditelji članic EU na srečanju v Bruslju niso uspeli doseči soglasja glede visokih cen energije, saj so bila precejšnja razhajanja v pogledih pri dveh vprašanjih, trgu električne energije in taksonomije. Vrh tako ni sprejel sklepov o tem vprašanju, h kateremu se bodo voditelji vrnili na prihodnjih srečanjih.

Ema in ECDC podprli kombiniranje različnih cepiv proti covidu-19
07. 12. 2021 15.45
Kombiniranje vektorskega cepiva in cepiva mRNK pri cepljenju proti covidu-19 poskrbi za dobre ravni protiteles in boljši odziv celic T kot pri uporabi iste vrste cepiva, tako pri primarnem kot poživitvenem cepljenju, sta na podlagi izsledkov študij sporočili Evropska agencija za zdravila in Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni.

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov
06. 12. 2021 15.39
Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Prvi, drugi, tretji odmerek: kako ljudi prepričati v cepljenje?
24. 11. 2021 12.39
Precepljenost v Sloveniji ostaja nizka in koronavirus še naprej kroji naš vsakdan. Medtem ko se velik del prebivalstva ni odločil niti za prvo cepljenje, odgovorni že razmišljajo o spremembi cepilne sheme, tako da bodo za polno cepljene veljali tisti, ki bodo prejeli tudi poživitveni odmerek. Mi pa smo preverili, kakšne pristope so ubrali v tujini. Bi lahko kateremu sledila tudi naša država? Obveznemu cepljenju, ki so ga že napovedali v Avstriji, vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović ni naklonjena.

Upravičencem z odrejeno karanteno na domu 250 evrov povračila
24. 11. 2021 10.36
Vlada je sprejela sklep, s katerim bi se samozaposlenim in družbenikom povrnil delno izgubljeni dohodek zaradi odrejene karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile, kot so obveznost varstva otroka zaradi odrejene karantene in druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole, če dejavnosti ne more opravljati in organizirati na domu. Višina zneska je 250 evrov za vsako karanteno ali višjo silo zaradi obveznosti varstva otroka, a ne več kot 750 evrov na mesec, in velja za obdobje od 1. julija do 31. decembra 2021.

Beovićeva o poživitvenem odmerku, Fafangel: Zdaj ni čas za nove cepilne sheme
23. 11. 2021 13.08
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je povedala, da bo zaradi ugotovitev raziskav treba spremeniti shemo cepljenja proti covidu-19. Učinkovitost bazičnega cepljenja namreč traja določen čas, zato bo predvidoma potreben poživitveni odmerek. Kot je poudarila, s časom upada tudi zaščita po preboleli bolezni, zato je možen peti val epidemije. A po besedah epidemiologa Maria Fafangla zdaj ni čas za nove cepilne sheme. Kot poudarja, se moramo vrniti k osnovah in rešiti trenutno situacijo, v kateri smo se znašli.

Slovenija bo na COP26 pristopila k trem izjavam glede prometa
09. 11. 2021 18.55
Slovenija bo v okviru dneva prometa na podnebni konferenci ZN v Glasgowu COP26 pristopila k izjavam o podnebnih ambicijah mednarodnega letalstva, o ničelnih emisijah ladijskega prometa do leta 2050 ter o spodbujanju tranzicije k brezogljičnim osebnim in lahkim tovornim vozilom, je sporočila vlada.